• Molnibalage
    #94
    A hold porából kinyerhető Helium 3 kurva jó fúziós üzemanyag. azt hallottam anno egy műsorban hogy sacc 20 tonna ebből egy évig fedezné az usa energiaszükségletét. Bár lehet nem ez a pontos időtartam de minden képen évek.

    Jelenleg nincs működő fúziós rekator és nem bizonyított tény, hogy lehet ilyet csinálni. Még, ha technikailag lehetséges is, akkor is képbe jön az, hogy mennyiért fog üzemelni.

    Ha valóban 20 tonna, akkor felejtős. 1961-es dollárárfolyamon volt kb. 400 kg kőzet visszahozása 24 milliárd dollár. A 40 kg az a 20 tonna 2%-a (!). Számold ki a költségeket. Ennyi pénzből a hány tucat tenyésztőrekatoros atomerőművet építhesz? Annak az üzemanyaga meg bizonyítottan millió éves nagyságrendben áll rendelkezésre.

    A másik. Aszteroida bányászat. Ez már tényleg a nem túl közeli jövő de nem régen volt a Discovery Science-n egy műsor erről. Egy 3 km átmérőjű aszteroida talán 10 évig fedezné a föld acél szükségletét. Jó pár évig a nikkelt.

    Ezt szintén nem értem. 14130000000m3 térfogata lenne egy tökéletes gömbnek a fenti paraméterekkel. Ennek átlagos sűrűságe legyen 5000 kg /m3. 70650000000000 kg a tömegevagyis 7,065 * 10^10 tonna. Ennek hány százaléke lehet vasérc? Az sem tisza, ott helyben kellene tisztítani. Ez még nagyságrendekkel kisebb. Milyen áron lehetne haza hozni? Még az a technika és ár sincs láthatáron, amivel azt megérné 'bányászni', hogy egy bányász sétálna és 99,99% tisztaságú gyémántot szedegetne.

    Mellesleg minek kell vas máshonnan? A Földin iszonyatos mennyiségben van és gyakorlatilag a fémek 80-99%-ban újrahasznosíthatóak. Még szuperacélok is készülhetnek úgy, hogy 80%-uk hulladék vas.