• Indigo
    #14
    "Miért gondolja mindenki, hogy a szépirodalom "jobb"?"

    Miért gondolod, hogy nem jobb? Hány olyan számítógépes játékkal találkoztál életedben, amelynek a története (beleértve a történetmesélés stílusát, mondanivalóját, tanulságát) felér egy szépirodalmi műével? Én nem sokkal. A legtöbb játékban a történet pusztán körítésként van a legújabb technológia demonstrálásához... Vagy wow és tsai esetén a havi bevétel biztosításához azáltal, hogy folyamatos elfoglaltságot ad az agyatlanul hentelni vágyóknak...

    "Néhány játék történetvezetése simán megírható lenne könyvben is."

    Talán néhányé, de szerintem igen kevésé. Mellesleg a legtöbb játékban a folyamatos interaktivitás miatt sokkal kevésbé szúr szemet a történet hiányossága, elnagyoltsága, erőltetettsége... Egy regényben, egy novellában sokkal aprólékosabban, kifinomultabban lehet szőni a cselekményeket, és sokkal árnyaltabb képet lehet festeni, mint bármilyen interaktív játékban. És akkor még csak a történetről beszéltünk, azok a dolgok, amik a szépirodalmat szépirodalommá teszik, megint megénének egy misét, de ebbe ne menjünk most bele. Ja, és persze az egyik legfontosabb, amiért olvasunk: felszabadítja és szabadjára engedi a saját képzelőerőnket és fantáziánkat. Míg egy FPS, valljuk be, nem nagyon mozgatja meg az agytekervényeinket...

    "miért nem képesek az emberek a szgépes játékokat úgy kezelni, mint művészet"

    Mert nem az. Lehetne az is, vannak is rá példák, én is tudnék jónéhány olyan játékot felsorolni, amire már-már azt mondanám, hogy művészet, de a játékok legnagyobb része eleve nem ilyen céllal készül. És ha megnézed a tendenciát, egyre kevésbé képviselnek a játékok művészeti értékeket... Sajnos.

    A festészetet ebből hagyjuk ki, mert a játékoknak közük nincs a festészethez, az állóképi ábrázoláshoz. Egy-egy festmény, vagy fotó, vagy bármilyen állókép sokkal többet elmond, mint egy egész számítógépes játék. A filmművészethez már annál inkább lehetne közük, és örülnék is, ha így lenne, de sajnos a legtöbb játék kábé annyi értéket képvisel ilyen téren, mint egy elcsépelt ponyvaregény megfilmesített változata...

    Szerintem ezek a dolgok, amiket említettél, a játékok és művészetek kapcsán, csak egyszerű belemagyarázások. A játékokat a helyükön kell kezelni. Elsősorban ugyanis szórakoztatásra készülnek, és ez nagyon sokáig így is fog még maradni. Kár is arról ábrándoznod, hogy egyszer majd kiváltják az ének-zene, irodalom, nyelvtan, történelem stb. óráidat :P