-
Lateralus #245 Breki:
Figyelj, ha már kinézted a Fuji és eldöntötted, hogy azt veszed, akkor oké. Nem akarok rádtukmálni semmilyen gépet. Nem kapok semmi fizetést ezért a Nikontól, vagy a Sanyo-tól, hogy ajánlgatom a gépeiket. Nem fog fájni, ha mást veszel. Tudom, hogy húzós ár, de a 100ezres max határon belül próbáltam ajánlani egy olyan gépet, ami kezdők számára jól használható, nem kell vele olyan sokat "nyelni" és kiegészítőkkel is némileg alatta marad a 100ezernek. Nem kell csodákat várni ezektől a gépektől, mert ha nem csak idétlenkedni kell, akkor hamar ki fognak derülni a hiányosságai, de ezért az összegért nem rossz gép.
Kétszer annyiba azért közel sem kerül, mert a Fuji 50, ez meg 71. A Fujihoz ugyanúgy elkélnek a Nikonhoz felsorolt kiegészítők. Ha viszont egy 128Mb-os memóriát akarsz még mellé, akkor az drágább a Nikonénál, ezért a különbség ebben az esetben alig több, mint 10ezer. 2 db 128 MB-os memória esetén pedig közel ugyanannyit költöttél a Fujira. Persze a memóriaárak azért mennek lefelé, de jelenleg ez a helyzet.
Nem kötelező őket persze megvenni, vagy később is beszerezheted őket. Ami rögtön fontos, az egy tölthető akksikészlet és egy töltő hozzá. Mindkét géphez adnak 1x használatos ceruzaelemeket, amik csak max. a kipróbálásra jók, vagy félretenni őket vésztartalékként. Nagyon gyorsan lemerítik ezek a gépek az elemeket, ezért kb. 100 képenként új elemkészletet venni kész anyagi csőd egy idő után. A legjobb a tölthető akksi+töltő megoldás. A Fujiba és a Nikonba is jók a NiMH ceruzaakksik. Szóval a tápellátás az fontos lehet. Az akksi+töltő párost illik már a vásárláskor belekalkulálni az árba. Ez olyan 5 ezertől több tízezerig terjedhet (kinek milyen igényei vannak). Az 5700-as Nikon speckó líthium-ion akksija nem jó a 2000-eshez.
Flash memóriát ráér később is venni, mert valamennyit (8-16 MB), adnak hozzá, de ez legnagyobb felbontásban csak 10-20 képre elég. Egy közepesebb hétvégi kránduláson már kevés lesz, egy kéthetes nyaralásnál meg semmi. Szóval, ha nem is azonnal, de érdemes egy nagyobb kártyát is beszerezni (vagy többet is). A noname kártyák itt is kb. ugyanúgy jók, mint a számítógép RAM-oknál. Olcsóbbak, közel olyan megbízhatóak és sebességben általában nem maradnak el a márkásaktól. A TwinMos nem egy nagy márka, a Kingston elég patinás gyártó, bár flash memóriában nem a legnagyobb név.
Aztán ugye valamiben hordani is kell a gépet. Elég kicsik ezek a masinák, tehát ingzsebben, vagy télen kabátban elférnek, de ezek nem valami kímélő és biztos tárolási módszerek. Ha van oldaltáska, vagy ilyesmi akkor az is jó lehet. A legjobb viszont elvinni a gépet egy fotósboltba és belepróbálgatni valami fényképezőgéptokba, amiben nem lötyög és jól védve van.
Ezeket érdemes megfontolni és belekalkulálni a vásárlásba.