20
Avagy melyik Linux disztibúció a legjobb szerinted?
  • Pali
    #1
    Nos, azt szeretnék megtudni, mik a tapasztalataitok a Linux disztribokkal kapcsolatban. Amennyire láttam, itt főleg Mandrake rajongók vannak.
    Én elég kezdő vagyok Linben, és amúgy sincs kedvem két tonna doksit átnézni, hogy az /etc/kutyafule fájl 123-ik sorában kell ezt vagy azt állítani. Idővel persze el lehet jutni ide is, sőt célszerű, de valami könnyebbet szeretnék, ami megy magától, és széles körben támogatott. Én Debiant próbáltam először, az kicsit húzós volt, sokáig játszogattam mire ment az egér. Meg is untam hamar. A Corel Lin már jobb volt, csak az eléggé megfeneklett, meg kicsit idegesítő volt, hogy a CD playerben volt a proxy config.
    Amennyire el tudtam dönteni, a RedHaton alapuló különféle distribok mutatkoznak a legjobbnak, mindegyik másban erős. Pl. a mandrake, vagy ott az asplinux, aminek állítólag a különféle karakterkészletek (kelet-európai, kínai) az erőssége, ami nem elhanyagolható szempont) Szóval szerintetek mivel érdemes kezdeni?
  • Anti_IQ
    #2
    Gyakorlatilag azzal kezdesz, amivel akarsz, a végén úgyis rájössz, hogy doksi olvasás nélkül csak a "windows fikázás" működik, a linux nem. Amint elkezdesz doksikat olvasni, gyorsan megérted, hogy muszáj áttérned a Debianra. Amíg valaki linuxot használ, biztos, hogy a Debiánnál köt ki és arról vált valami "komolyabb" operációs rendszerre.
    Egyébként nem olyan veszélyes az a doksi olvasás. Sok időd megspóroltál volna egy " apt-get install gpm" parancsal és máris műxik az egér. :-)
  • Pali
    #3
    Köszi az infot. Megfontolom amit írtál. Mi az a "komolyabb operációs rendszer"?
  • Anti_IQ
    #4
    pl. VMS :-)
  • Pali
    #5
    Hát, én láttam már VMS-t, de ott egy alkönytárváltás is elég:

    SET DEFAULT kötetnév...directory

    So lehet vele arcolni, de szerintem fapados :)
    Másrészt nem hallottam még arról, hogy lenne VMS PCre. Ellenben arról igen, hogy a VAX gépekre, melyeknek VMS a gyári oprendszere, van UNIX implementáció is. (Ultrix ?) Bár tény, hogy a VMS roppant biztonságos rendszer, (hogy ne lenne az mikor a kutya se ismeri), és roppant hatékony is, de nem munkaállomásokra való IMHO.
    Állítólag az IBM OS/2 egy nagyon jó kis oprendszer VOLT. De PCre most vagy win95 X-edik mutációja, vagy egy NT származék, vagy a Linux. De ezzel offtopic lettem, mert itt Linux distribok nyűgjeiről volna szó :)
  • Break
    #6
    honnan tudnék letölteni mondjuk egy suse-t vagy redhat-et???
  • Break
    #8
    nem tudnád feltölteni vhova?
  • Cool007 #9
    Hali!

    Nekem megvan a 7.1-es változat. 7 cd. Ha kell dobj egy mailt.
  • Break
    #10
    És hogyan gondoltad eljuttatni nekem? Feltöltöd, mert megvenni nem tudom, mert le vagyok égve!
  • Herr General
    #11
    Van valami ftp.vein.hu ahol biztosan sok érdekességet fogtok találni:)
  • Break
    #12
    Hát ez kiváló. Kössz szépen!!!
  • Break
    #13
    el is kezdtem lesazedni a 7.3-as susét, kiírta, hogy még 49 nap van hátra, de én türelmes leszek!
  • Herr General
    #14
    Gratcsi a türelemhez :) több mint 3 GB. Nem prószálod meg inkább ftp-ről telepíteni?
  • Break
    #15
    de, talán úgy gyorsabb lenne!
  • szinuhe
    #16
    eh, ha olyan nagyon kell felsutom neked, nem tart semeddig. aztan max ertejossz.
    de en a helyedben inkabb debiannal futnek :)
  • Break
    #17
    mér,az jobb?
  • Break
    #18
    én nem értek hozzá!
  • szinuhe
    #19
    szerintem jobb. a linuxozni kezdok jelentos resze elobb-utobb ugyis kikot a debiannal, akkor mar esszerubb eleve azzal kezdeni. az, hogy nehezebb lenne hasznalni, mint a tobbit, egyszeruen butasag.
    mellesleg, ha debiant valasztasz, akkor az egesz telepitest meguszhatod modemmel is egy este alatt. letoltod valamelyik mirrorrol a base systemet, ez nehany mega. ezzel mar kapasbol kapsz halozatkezelest is, ami persze magaban foglalja a ppp, tehat tudsz vele dialupolni... a tobbit, Xwindow-t, egyebeket pedig egy direkt a netrol valo telepitesre kihegyezett cuccal (apt, dselect) le tudod rantani. egy altalanos home rendszer kezdetnek kb 50-70 meganyi letolteni valo anyagot jelent. gyakorlatlanul, mikor az ember meg nem tudja mire is van igazan szuksege es felpakol egy csomo szemetet is, akkor mondjuk 120 megat kell lehuznod... ez annyira nem veszes :)
    es mellesleg a telepitest meg lehet szakitani, tud resume-olni
  • matee100
    #20
    A Windows XP-t készülöm leváltani linuxra, de nem tudom eldönteni, hogy BlackpantherOS-re, vagy Ubuntura váltsak. Légyszives soroljatok fel pár érvet/ellenérvet, hogy dönteni tudjak, esetleg más disztrubciót is ajánlhattok. Köszi előre is!