4
  • Bruce_Willis
    #1
    Az a baj ezekkel a távirányított szarokkal hogy nagyon veszélyesek.
    Az ember vezette járművek azért biztonságosabbak, mert ha benne ül a pilóta, az adrenalin segít neki felismerni a vészhelyzetet, így megelőzhető egy katasztrófa, mert az ember ösztönszerűen védekezik, ha a saját testi épségéről van szó.
    Még egy vezetőfülkében is nagyon könnyen elvonja a vezető figyelmét bármi. Egy hívás, egy üzenet. Nemhogy egy szimulátorban.

    Ha ezek a gépek magán kézbe, cégek tulajdonába kerülnek, nem veszi körül a használatát akkora szigor mint amelyet egy pilótától elvárnak.
    Légi irányítókat láttam szimulátorral dolgozni hatalmas fegyelemmel, összpontosítással.
    Ha ezeket a gépeket JóskaPista és társa Bt. fogja üzemeltetni, borítékolható a gyakori baleset.

    Robotokkal, "önvezető" autókkal ugyanez a helyzet. Ha egyszer a sarki étterem úgy dönt hogy jobban megéri neki 30 millióért venni egy robotot, mint fenntartani egy futárt és egy autót, annak nem lesz jó vége.
    Márpedig ettől nem is vagyunk olyan távol.
  • Agyturbinikusz
    #2
    1640 Angliában felismerték, hogy olcsóbb egy szövőszék mint 20 asszony, ennek nem lesz jó vége....
    Vagy 1880-as évek, az emberek felismerték, hogy a gőzgép jobb a lovaknál, ennek nem lesz jó vége...
    1930 az autó belső égésű motorral hatékonyabb mint a külső égésű verzió, ennek nem lesz jó vége...
    1960 a számítógép gyorsabb mint 20 számoló ember, ennek nem lesz jó vége....
    Folytassam?
  • Bruce_Willis
    #3
    Pff.. csupa veszélyes dolgot soroltál fel...
    Most nem találom a cikket, de:
    2022 felismerték hogy vészhelyzetben az ember sokkal gyorsabban hoz meg sokkal jobb döntést, mint egy önvezető robot.
    És ez még nagyon nagyon sokáig így is marad.
    A tesla hány éve is rója az utakat? Még mindig nem képes meghozni a legjobb döntést.
    Míg kiszámolja hogy a kóbor kutya, az ügyvéd, a feka srác, vagy a politikus ér kevesebbet, addig az ember meghozza a döntést. ?
  • Agyturbinikusz
    #4
    Analógia kedves kolléga analógia.....
    Azt ugye tudod az analógia ebben az esetben le is fedi azt amit írtál, hiszen amikor ezek az események történtek, azok akik nem értettek hozzá, pontosan ugyanúgy reagáltak.
    Azt sehol nem írják, hogy a reflex gyorsabb lehet mint egy gép ( pl az autóvezetők esetében 0.5 sec míg a döntés után elér a lába a fékpedálig), és azt ugye tudod, hogy a reflex, az nem döntés, és nem biztos, hogy a legjobb választás az adott szituációban.

    Tudod hányszor láttam reflexből elrántotta a kormányt, és az árokban kötött ki, súlyos sérülésekkel, míg ha simán elüti a macskát/kutyát, akkor sem kár, sem sérülés nem keletkezik....
    Én pl NEM reflexből vezetek, elutottem az ügy egy kengurut, a Toyota Corollámmal, hogy az autón egy darab karcolás sem lett, a termetes állat pedig a helyszínen kimúlt.
    A többi élményt nem osztom meg, mert napestig lehet sorolni, hogyan védtem ki mások hülyeséget, mindennemű pánik nélkül.

    Ha egy gép vezette volna az autómat akkor a kenguru is életben lenne, és mindenki boldogan élne tovább.

    A miért legyen a te feladatod.