24
  • AdamBast
    #1
    Feltalálták a DMA-t?
  • kvp
    #2
    Nem, az lenne a pice buszos megoldas. Ez shared memory, mint az intel integralt vezerloknel. A 16 GB pedig 36 bites cimbuszt jelent. Kerdes, hogy belul nem 32 bites-e a process cimter, mert akkor ertheto lenne a 36 bites limit.

    Ahogy nezem system on a chip-ek, tehat nem csak a videokartya van a prociban, hanem ahogy nezem a ram is. Azaz inkabb mint egy regebbi konzolna volt, ahol a videokartya ram-jat hasznalta a cpu is. Ekkor a 16Gb videoram az teljesen ertheto limit. Mivel egybetokozva gyartjak az egeszet, ezert boviteni sem lehet. (tehat se kulso videokartya, se kulso ram nem rakhato melle utolag) A fenti megoldas hatalmas elonye, hogy kvazi csak egyetlen chip kell az alaplapra, az "integralt aramkor". (lasd: minden mai filleres mikrovezerlo)
  • Zsoltee_a_bator
    #3
    A macbook pro-kba sem mehet akkor 16gb -nal tobb memoria?
  • kvp
    #4
    Majd az ujabb chip verziokkal. Ezekbol nem lesz nagyobb, tehat aki 16GB-nal tobb ram-ot akar az vagy vesz egy regebbi x86-ost vagy megvarja az uj valtozatot (M1.x vagy M2). Nincs cserelheto memoria, amikor kiontik a cpu tokozasat, akkor mar eldolt mennyi ram lesz benne, mert ott van a proci mellett a tokban. Ha jol ertem csak 8 es 16 GB-os rammal szerelt procikat gyartanak, de mivel csak 1 vagy 2 ram szelet fer a proci melle a tokba, ezert nem is tudnak mast.

    https://www.apple.com/mac/m1/

    Van benne 4 nagy cpu, 4 kis cpu, 16 dsp es 8 gpu core (meg a kozos cache). Egy vagy ket memoria szelet mehet melle, tehat 8 vagy 16 GB a ram merete. Ezt hasznalja a gpu es minden mas is. Egyaltalan nincs a procin semmilyen kulso rendszerbusz, csak az usb-k, a hdmi (ha jol ertem thunderbolt-on at) es az ssd csatlas (lehet az is thunderbolt-os). Ez egy nagyon jo mobiltelefon proci.

    Az olcsobb valtozatokban lesz par letiltott mag, ezek a selejtesek, amikben 1-1 gpu vagy hasonlo mag nem mukodik. Azt letiltjak es eladjak olcsobb egysegkent. (a sony tv-kben egy idoben a selejtes ps3 procik voltak, osszesen 1-2 mukodo dsp-vel, szoval ez nem uj)

    ps: Meg a raspberry pi4 compute module-on is van egy pcie busz. Na itt nem lesz, mert minden benne van abban az egy chipben ami kellhet. Ha megsem, akkor nem nyert.
  • Dobronski
    #9
    Kurva jo, en epp memoria miatt valtanam mar le az oreg 2014es MBP-t, 16gb ram a chrome jovoltabol mar kevesnek bizonyul. Chrome 5-8gbot vigan elfoglal, a maradek 10en meg mar lokalisan futtatni a szoftverunket halal, node service-enkent elvisz 5-700mb
  • ProgServ
    #10
    Nem bovitheto, ezt a megjelenes napjan elmeseltem a youtubeon az angol nyelvu kommenteloknek.
    Miert nem?
    Ket oka van.
    Az egyik, hogy a memoria a chipbe van integralva... igen bele van rakva abba a tokba mint a processzor.
    A masik oka, hogy ez egy tulhuzott iPad processzor, a memoriaval egybe integralva.
    Meg a multkori alkalommal Tim Cook meg is jegyezte, hogy itt az uuuj Apple silocon .. wooo haaa woooooww .... deee korabban a juzerek ezt hasznaltak az ipadekben ..... erre multkor csinaltak egy apple silicon developer mac minit ... amit csak fejlesztok reszere volt megvasarolhato ... 500 eur korul, en is fejleszto vagyok, nem vasaroltam, de lattam hogy lehetne.
    Namost kicsit megtuningolva az Apple ezt a megoldast tette bele a mac minibe es a macbookokba is.
  • ProgServ
    #11
    Ha Swiftben fejlesztenel, nem lenne ilyen gondod. Igen, szerver oldalon is megy. :)
    Ha almas gepet vettel, hagyd mar a fenebe a Node-ot, terj at az Apple fejlesztesre, fajdalommentesebb, es tobb penzed lesz.
  • Sir Cryalot
    #12
    "Az egyik, hogy a memoria a chipbe van integralva... igen bele van rakva abba a tokba mint a processzor."

    HOGYNE :D

    A tokba van integrálva esetleg, és akkor nem a SoC része hanem a tok része avagy SiP , system in package

    "The reason why the M1 encapsulates DRAMs in a single package in the form of a SIP (system-in-package) is presumably to maximize the ..."

    gondolom nincs TSMC-nek használható HBM-je utána meg a kevesebb több elv érvényesül, a limitről károgók meg öntökönbökhetik magukat.
    Utoljára szerkesztette: Sir Cryalot, 2020.11.16. 12:25:17
  • ProgServ
    #13
    Taaan nem ugyanazt mondtam mint te?
  • Sir Cryalot
    #14
    Nem mert ha chipbe lenne integrálva akkor 3d chip lenne. Továbbá a link sem integrálást ír hanem "encapsulates" , óriási különbség.
    Utoljára szerkesztette: Sir Cryalot, 2020.11.16. 13:42:07
  • Tntmaxy
    #15
    Lazán kapcsolódik:
    Apple watching & logging EVERY APP YOU OPEN with new OS
  • ProgServ
    #16
    Latom az a fajta ember vagy aki a kakan is tut keres vagy a tun is csomot, vagy valami ilyesmi...gratulalok! :D
  • coolbboy83
    #17
    Vannak, akik még mindig DOS alapon gondolkodnak :D :D :D ezen nehéz változtatni :D
  • Sir Cryalot
    #18
    Így van, személyeskedés előrántás , érvelési hiba bezsákolás , mivel nem fogok élni az előbbivel nem kérdezem meg ugyan hány éves a delikvens .
  • ProgServ
    #19
    A delikvens 38 eves Apple fejleszto lassan 10 eves tapasztalattal aki kulfoldon tolja a biciklit mar sajat ceggel. Es kb 20 eves IT tapasztalattal jelentsen ez barmit is.
    Csak felismertem a mintat ami jellemzo odahaza es amiert nem odahaza elek...mindegy, tovabbi sok sikert!
  • pasi29uk
    #20
    Relax fiuk ;)
  • Sir Cryalot
    #21
    Igen, konzekvensen fogalmazni meg elvárni az már csak olyan "odavalósi" dolog ha-ha .
  • M2 #22
    "A egy pc-ben az alaplap vagy a ramok fexenek meg legeloszor."

    Úgy érted 30+ év után? Se. Ha a tápon keresztül nem sütöd meg, akkor örök élet plusz egy év.
  • M2 #23
    "hagyd mar a fenebe a Node-ot, terj at az Apple fejlesztesre, fajdalommentesebb"

    Én inkább az ellenkezőjét ajánlanám. Ha nem akarod egy örökös szopásba keverni magad, akkor kerüld az Apple fejlesztést messziről, mint macska az ürülékét!

    Dokumentálatlan, összehányt, bugos, feature-hiányos környezet, ahol 3 évente kirántják alólad a talajt és ezzel nullára küldik az addigi tudásod. A kapkodásuk meg azt eredményezi, hogy amit tavasszal bemutatnak, az nyár végére már nem érvényes. A működő megoldást találd meg magad, illetve azzal a pár tucat szerencsétlennel karöltve, akikkel a net bugyraiban összehordott a balsors.

    Talán a jövedelmezősség amivel egyetértek, mert kevesen maradnak akik bírják idegekkel, így jó alkupozícióban van a jelentkező.
  • Atyuska
    #24
    "640 KB mindenkinek elég", ja, nem 16 GB..