16
  • Caro
    #1
    Nekem valahogy nehéz elképzelnem, hogy ezek környezeti hatása bármilyen szinten kimutatható lenne a többi műanyag szeméthegyhez képest.
  • Celeborn
    #2
    Elolvastad a cikket?
  • end3
    #3
    Ha az emberek nagy többsége nem szaladgálna keresztül-kasul a Föld nevű bolygón, otthon maradnának, nyugodtan hallgathatnák a bakelitjeiket cserébe. Kisebb lenne a kár amit ezzel okoznának, mint a Földrészek közötti jövés-menéssel. Amilyen hobby ma a világban, otthonodban "leültet" az jó a bolygónak, így az emberiségnek is. (A baj azokkal van amelyek "menet"-közben is gyakorolhatók.)
  • kvp
    #4
    A vinil lemezek eladasa es ennek kornyezetterhelese toredeke az online szolgaltatasok terhelesenek, meg a lejatszo eszkozok terhelese nelkul is. Raadasul a vinil nehezen bomlik le. Pont ez a lenyege, evszazadokig megorzi az adatokat. A lebomlo ujrahasznositott hordozok pont azt vennek el amiert a formatum nepszeru, a hosszutavu adatmegorzest.

    ps: A vinil (lasd pvc) gyartasa tenyleg kornyezetszennyezo, de szinte biztos, hogy tobb muanyag lefolyocsovet gyartanak mint hanglemezt. Nem jo vegen nezik a tablazatokat.
  • VolJin
    #5
    Szerintem ez már beteges.
  • gombabácsi
    #6
    elképzelem, hogy pár évtized és minden hír ilyen üres locsogás lesz...
  • gosub
    #7
    A Bakelit egy nagyon jó és tulajdonképpen környezetbarát műanyag! Bakelit az a karbamidgyanta, etilalkoholban oldódik és biológiailag teljesen lebomlik, nem szennyezi a környezetet. Mi a problémája a tudományos cikkírónak/szerzőnek a Bakelittel?
    Faforgáccsal összekeverve a Bakelitet mint hőre kötő anyag hőprésben raklapokat készítenek belőle, amit utánna újrahasznosítva bezúzva még talajmegtartó szerként is lehet használni.
  • NEXUS6
    #8
    Nem tudom mit tökölünk itt!? Tilcsuk be a zenét és kész! XD
  • _svd_
    #9
    "A Bakelit egy nagyon jó és tulajdonképpen környezetbarát műanyag! Bakelit az a karbamidgyanta, etilalkoholban oldódik és biológiailag teljesen lebomlik, nem szennyezi a környezetet."
    A bakelit lehet.
    Az elmúlt évszázad 30-as éveinek végétől PVC-ből kezdték el gyártani a lemezeket. Ezért hívják sok országba vinyl lemezeknek. Ma egyszerű hőre lágyuló műanyagból préselik a lemezeket. Illetve sokszor nem préselik, egyszerűen vágják a lemezeket.
  • _svd_
    #10
    A mai bakelit lemezeket már nem PVC-ből készítik. Termoplasztot használnak hozzá.
  • gosub
    #11
    Igen, ezzel teljesen tisztában vagyok, van egy halom hanglemezem és gyermekkoromban a nem túl értékes darabokat hővel hajlítgattuk. De a cikkíró következetesen Bakelitet ír, pedig annak semmi köze a PVC hanglemezhez. Az SG.HU elvileg tudományos oldal! Ilyenkor viszont tiszta velvet/dívány/blikk és hasonló bulvár színvonal.
  • Montar
    #12
    Jujj... van ám fogalom zavar. Akkor tegyünk rendet. Azokat a bizonyos, fekete hanghordozó korongokat PVC-ből készítik. A "bakelit" egy pontatlan megnevezés, de nem tehetünk róla, egyszerűen így maradt meg a köznyelvben. Olyan anyag, hogy termoplaszt, olyan tulajdonképpen nincs, mert az egy gyűjtőfogalom, amelyet sokféle műanyagra használunk. Hőre lágyuló műanyagok körét értjük alatta, a PVC is oda tartozik. A lemez gyártása préseléssel történik! Vágást hagyjuk már...
  • barret
    #13
    Az első normálisabb fonográf hanglemezek bizony bakelitből készültek! Innen a bakelit lemez elnevezés.
  • kvp
    #14
    Nem bakelitbol, hanem shellakkbol. Nem tul tartos anyag, de legalabb bio.

    A vinil lemezeket vinilbol keszitik es a ketto kozott volt egy idoszak amikor gumibol is keszultek. A szovjetek meg egesz sokaig gyartottak ilyen lemezeket, kiskoromban volt par es meg szoltak.

    Szoval a legtobb lemezt valamilyen vinilbol keszitik. Tipikusan az uv allo fekete lefolyo- es ontozocsovek anyagabol csak sokkal kevesebb lagyitoval.

    Az eloallitas tomeggyartasnal preseles, kisszerianal vagas, de a vagott lemez gyorsabban kopik es nincs ket egyforma minosegu.
  • gosub
    #15
    Hát ez egy nagy hülyeség, ahogy kvp is írja. Bakelitből soha sem készítettek hanglemezt, gazdaságilag, technikailag talán nem is nagyon érné meg. A Bakelit térhálós anyag a polivinilklorid pedig hosszú molekulaláncú, a térhálós szerkezet túl erős lenne erre a célra, préselés esetén nagyon bonyolult lenne a hanglemez előállítása és kérdéses, hogy mennyire finom szerkezetűre alakítható. Valszeg a hangszedő tűk is hamarabb tönkremennének.
  • NEXUS6
    #16
    XD Bakter, pár hónapja hülyeségből egy-két helyre beírtam, hogy mindenből lehet statisztikát csinálni, és aztán ezzel ki lehet mutatni pl. a zenekiadványok és a globális felmelegedés korrelációját is.

    Jézus, soha nem gondoltam volna, hogy vannak akik ezzel komolyan foglalkoznak. Szerintem megveszem én is ezt a könyvet! :D