30
  • fonak
    #30
    OK, így már érthetőbb, amit mondtál. A föld mindenhol állami kézben van, csak bérelni lehet, úgy tudom. De gyakorlatilag a parasztok már 40 éve megkapták az engedélyt, hogy saját szakállukra dolgozzanak, a bérlet az gyakorlatilag tulajdonlás, mittomén 50 évre szól stb.
    Ma már lecsengőben van a mindenkinél olcsóbb munkaerőre alapozás, a demográfiai folyamatok miatt (egykepolitika következménye) már kevesebb a munkaerő, mint 20-30-40 éve volt, így a bérek sem lehetnek már olyan nyomottak.
  • Sequoyah
    #29
    A miheztartas vegett, nem arrol van szo hogy a videk semmennyit sem fejlodott, es a 70-es evekben ragadt, ezeket te koltotted hozza (https://a.te.ervelesi.hibad.hu/szalmabab).

    Arrol van szo, hogy ez tovabbra is egy iranyitott gazdasag, ahol bizonyos szektorok es regiok sokkal nagyobb szabadsagot kapnak mint masok. Bizonyos szektorok teljesen magankezekben vannak (pl IT), es itt komoly fejlodes is mutatkozik. Mas szektorok pedig teljesen allami kezen vannak, es az eredmenyeik is olyanok...
    Egyes tengerparti ipari regiokban szabad vallalkozni, es a munkaeroaramlast sem szabalyozza (es vedi) sok minden, mig videken a fold meg mindig allami kezben van, es csak berelni lehet.

    Egyebkent nezd meg milyen korulmenyek kozott dolgoznak a Kinaiak a gyarakban, es gondold at hogy ez egy oriasi elorelepes a szamukra a videki elethez kepest, ami miatt azt is elfogadjak hogy alig latjak a csaladjukat...
  • Sequoyah
    #28
    Remelem van erre forrasod, es nem csak a te lazalmaid:)
  • fonak
    #27
    Ez már rég folyamatban van, az csak a te lázálmaidban van úgy, hogy Kína egyes területein Észak-Korea (vagy 70es évekbeli Kína) van, és csak "néhány tengerparti régió fejlődött", máshol meg echte kommunista gazdaság van most is. :)
    Különbségek persze vannak, valóban vannak erősen elmaradott vidékek, meg ahol a szeparatizmustól való félelem miatt durvább a politikai elnyomás (ujgurok, Tibet).
  • Sequoyah
    #26
    Mondjuk ugy, hogy kihasznalatlan potencial...

    Ha ezen regiok is szabad kezet kapnanak, es vallalkozhatnanak, akkor az oriasi ujabb ugrast jelenthetne Kina szamara. Egyreszt az o fejlodesuk az atlagot megdobna, masreszt megjelennenek mint belso kereslet, ami a fejlett ipari regioknak is nagy lokest jelentene.
    E nelkul nem fog menni, mert export alapu gazdasaggal nem fogjak se megkozeliteni, se lehagyni a nyugati orszagokat. Mihelyst megkozeleitik olyan dragak lesznek, hogy senki nem fog tobbe Kinai cuccot vasarolni. Ez a folyamat mar most megindult...

  • fonak
    #25
    Szó sincs ilyesmiről, annyi van, hogy a munkaerő szabad mozgása korlátozott, tehát nem költözhet be a paraszt mondjuk Sanghajba, ha nem kap rá engedélyt. Eleve már vonatjegyet sem tud venni ma már oda, hogy bevezették a "szociális kreditrendszert". Ettől függetlenül persze rengeteg "belső migráns" dolgozik a fejlett részeken építkezéseken, gyárakban, de ők "vendégmunkások", nem kapnak letelepedési engedélyt. De egyébként Kína legszegényebb és leggazdagabb részei között sincs nagyobb különbség mint mondjuk az EU legszegényebb és leggazdagabb régiói között. Ha meg az EU-n kívül európai országokat is beszámítjuk, akkor pláne.
  • Ulrich von
    #24
    Mikor Sanghaiban jártam pár éve, azt gondoltam, ilyen lehet New York.
  • ostoros
    #23
    Ilyenek a birodalmak... Ugyanannyira érdekli az angolt, vagy a németet a magyar vagy a román, mint a kínait az ujgur, vagy a tibeti. Bezzeg a kormány, az már másképp vélekedik, az uralkodni akar, annak már nem mindegy a tibeti viselkedése, vagy az hogy a magyar hogyan vélekedik a leendő európai birodalomról.
  • ostoros
    #22
    " a kormany siman elviszi a "folosleget"." Ez sokáig így volt, de elvileg pár éve változtattak rajta, ha lehet hinni a híreknek. Annyi, hogy amit pluszban termeltél, nem személyesen a tied, hanem a tsz-é, de a tsz-től elvileg nem veszi el a kormány, szóval megéri noszogatni egymást, hogy több jusson...
    Valami ilyesmiről olvastam tavaly, de már nem emlékszem.
    Utoljára szerkesztette: ostoros, 2019.04.13. 13:09:48
  • ostoros
    #21
    Nagy a szád ahhoz képest, hogy álomvilágban élsz...
  • Nos
    #20
    Teljesen ez a szitu, sot vannak olyan varosok, ahol mar inkabb a kelet es nyugat europai kozott vannak a berek. Asszem orulnenk, ha annyit keresnenk, mint Shanghaiban, az mar nem budapesti szint. Par eve voltam ott, leesett az alam. Raadasul tok rendezett es tiszta, tok sok zoldovezet van. Mondjuk nekem mar Budapest is tul nagy.
  • zola2000
    #19
    Annyira, hogy kb annyiban érdekel egy partvidéki gazdagabb kínait az esetleges tibeti szegénység, mint pl egy németet az afrikai (az hogy elvileg egy ország ilyen szempontból nem számít)

    Úgy értem ebből nem lesz plafon szerintem, csak annyi hogy Kína lakosságban kb kétszer akkora mint USA+eu együtt, nem lehet mindenkit egyszerre felhozni.
  • Sequoyah
    #18
    Kinaban gond az, hogy nagyon kette van szakadva a tarsadalom.

    Vannak a fejlodo ovezetek (nagyjabol a partvidek), amiket megnyitottak a "kapitalizmus" elott. Na ott van fejlodes, es ha nem is elvonalbeli az eletszinvonal, de mondjuk egy kozep europanak (pl a Magyarnak) megfelel. Aztan ott van Kina masik fele, ami meg mindig zart, meg mindig minden tilos, es ha esetleg nagyon jol vegzed a feladatodat es dupla adag termest aratsz le, a kormany siman elviszi a "folosleget".
    Az elobbi sikere epul az utobbiak elnyomasara is.

    Sajnos ez egy plafont jelent a fejlodesukben. Es mar most latszodik a jele hogy kozelednek a plafonhoz, es inkabb konvergal mint hasit.

  • Sequoyah
    #17
    Oke, viszlat:D

    Kaptal eselyt, hogy elmagyarazd a "rendszert", de nem eltel vele...
  • Nos
    #16
    Valamilyen MI-t elég sok területen lehet használni, és szerintem egyáltalán nem meglepő, hogy pár területen Kína már most is előrébb lehet, mint bárki. Ott sokkal nagyobb a technológia beágyazódottsága a társadalmoban, sokkal kisebb az idegenkedés, és a kormány is elég erősen nyomja ezt a vonalat. Ez van, ez még egyáltalán nem jelenti azt, hogy holnap, vagy akármikor olyan életszinvonal lesz, mint az USA-ban, de figyelve az elmúlt években kialakuló trendeken, ezen szerintem nem kell annyira csodálkozni. Az életszinvonal és a csúcstechnika fejlettsége között nincs azért teljesen egyértelmű korreláció, Oroszországban például akkor is sokkal rosszabb volt élni, mint az USA-ban, amikor sorra nyerték az űrverseny első lépéseit. (Bár szerintem Kína életszínvonal szempontjából hamar lelépi az oroszokat, vagy már le is lépte.)
  • ostoros
    #15
    HAHHAHAHA!
    MEGHALLGATJA MINDEN OLDALT! :DD
    TE vagy aki nem érted ezt a rendszert. Te.
    Na viszlát, ebből nekem ennyi elég.
  • Sequoyah
    #14
    Te komolyan semmit nem ertesz a demokraciabol?

    A nemet tokes az miert kepviselne teged? Mi kozuk nekik hozzad? A nemet tokes a nemet toke erdekeit kepviseli, egeszen pontosan annak a sajat magara eso reszet.
    A nemet politikus az az ember aki kepviseli a nemet tokest ES a tobbi nemet polgart. Meghallgatja mindegyik oldalt, aztan ezek alapjan probalja kitalalni hogy mi lenne a legjobb a Nemeteknek.

    Nem ertem ennek melyik resze nem vilagos. Persze ez egy idealizalt eset, nyilvan nem ilyen jol megy a politika, de ebben a sztoriban speciel semmi nincs ami ne illeszkedne ebbe bele.


    A szép kerek sztorikat pedig írók írják. A valóság rögösebb, csak ennyit mondok.

    Harmadszor is leirom. Ott van az osszes forras a sztori vegen. De a kodos allitason kivul hogy "a valosag rogosebb", egyetlen konkretumot nem tudtal leirni, hogy hol is hibazik a sztori, es melyik forrassal is vannak gondok.
    Utoljára szerkesztette: Sequoyah, 2019.04.12. 21:04:58
  • ostoros
    #13
    A német tőkés engem képvisel? Komolyan? :D
    A szép kerek sztorikat pedig írók írják. A valóság rögösebb, csak ennyit mondok.
  • Sequoyah
    #12
    Megis mi ebben a korrupcio? Szoval ha a kepviselod teged kepvisel az mar korrupcio?
    En azt hittem ez a dolguk, ezert tartjuk oket...

    Es pontosan melyik reszletet is hianyolod, melyik resze a tortenetnek gyanus? A cikkben pedig ott van az osszes forras, szoval a helyesseget ellenorizni tudod.
  • ostoros
    #11
    Ez az intézményesült korrupció.
    A szép kerek sztorik pedig csak annyit jelentenek, hogy nem tudunk minden részletet, mert nem kötik az orrunkra.
    Utoljára szerkesztette: ostoros, 2019.04.12. 19:49:29
  • Sequoyah
    #10
    5 perce meg az elso emeleten voltam, most pedig mar a 7diken. Most bele lehet gondolni hol leszek 1 ora mulva, 1 nap mulva, vagy 1 ev mulva. Jobb ha beszerzek egy urruhat.
    Utoljára szerkesztette: Sequoyah, 2019.04.12. 19:11:26
  • Sequoyah
    #9
    Te mit csinalsz amikor azt latod hogy baj van a rendszerrel, ami teged hatranyosan erint?
    Felhivod a kepviselodet, es elmondod neki. Eetleg panaszkodsz Facebookon is hogy lasd, vannak-e sorstarsaid.

    Na most ok ugyanezt csinaljak, csak persze profibb modon. Vallalkozokrol van szo, akik erdekeltek a gazdasaguk fejlettsegeben, es a Kinai nyomulas aggasztja oket, ezert irtak egy alaposan kidolgozott cikket, hogy felhivjak a problemara a figyelmet.

    Nem kell gyanusitgatni senkit, ez igy onmagaban egy kerek, es teljesen ertheto sztori. Nincsennek benne furcsasagok, amiket nem tudunk megmagyarazni csak valami osszeeskuves-elmelettel.
  • ostoros
    #8
    Ne légy már ennyire hiszékeny... még véletlenül sem ennyire átlátható az ilyen alapítványok működése, főleg nem a támogatóik köre. A támogatóik szándékait pedig természetesen mindig homály fedi. Senki a világon nem tudja garantálni, hogy azok politikusok valós adatokból felépülő, nem részrehajló következtetéseket kapnak az agyukba.
    A kutatásokat pedig szépen ki is lehet válogatni, ha kell, és kihagyni azokat amelyek nem támogatják célunkat.
    Az meg hogy nem kaptak pénzt is politikusaink... semmi nem garantálja. Semmi.

    Azt meg tényleg nem tudhatod te sem, meg én sem, hogy nem-e esetleg pont nem a németeket ösztönzi több kutatásra, hanem mondjuk egyik-vagy másik fél (kína-USA) érdekét szolgálja a másik rovására, mert mondjuk a német családunk bevásárolt kínai technológiai részvényekből például.
    Utoljára szerkesztette: ostoros, 2019.04.12. 19:02:22
  • zola2000
    #7
    Hogy világelső lesz e kína?

    Elég megnézni hol volt 1980ban (afrikai szintű éhinségek) hol volt 2000ben (kezdett feljönni) hol van most ... most bele lehet gondolni hol lehet pl 20 év múlva.
  • Sequoyah
    #6
    Egyebkent pedig nem az a lobbi amikor valaki elmagyaraz egy problemat a politikusoknak a sajat szemszogebol. Ez a dolgok normalis menete, mert egyebkent hogy a fenebe dontenenek a politikusok, ha nem hallgatjak meg az erintett feleket?

    A gond akkor van, ha ez az alapitvany nem informaciot (cikket, kutatast, stb...) ad a politikusoknak, hanem penzt es egyeb szivessegeket.

    Azzal pedig nem latok problemat, hogy ha ennek a cikknek a hatasara a Nemetek tobbet kezdenek el kolteni kutatasokra...
  • Sequoyah
    #5
    Nem kell talalgatni, eleg egyszeru utanakeresni, hogy ez egy non-profit maganszervezet, es a penzt a Schmidt-Ruthenbeck csalad adja az egeszre.

    Nem latni semmilyen kozvetlen politikai kapcsolatot, de nyilvanvalo hogy mivel Nemet vallalkozokrol van szo, ez egy figyelemfelhivas a Nemetek szamara, a Kina altal a Nemet gazdasagra jelentett kockazatokra.

    Azt is latni, hogy ez NEM egy tudomanyos kutatas. Viszont mellekeltek egy eleg hosszu forras-listat, ami tobbek kozott tudomanyos kutatasokat is tartalmaz. Szoval ha ketelkedsz barmelyik a cikk altal levont kovetkeztetesben, megvan minden eszkozod arra hogy utanamenj.
  • ostoros
    #4
    "A MERICS két kutatója, Kristin Shi-Kupfer és Mareike Ohlberg által írt,..."

    Na, ki fizette azt a két embert, és mi célból? Mert az effajta "informálása" és (félre informálása) a politikusoknak lobbi tevékenységnek minősül.
  • Sequoyah
    #3
    Igy van, a befektetett penz az csak a kiindulopont, a szabadalmak szama pedig egy koztes "mellektermek". Mindketto azt mutatja hogy igyekeznek. De az igyekezetukben nem is volt ketseg.
    A ketseges az az, hogy a Kinai nehol tulszabalyozott allamkapitalista, nehol pedig vadkapitalista rendszer hatekonysaga mennyire hatekony a fejlett, nyugati kapitalizmussal szemben. A hatekonysag lenyege pedig az, hogy a fenti befektetett penzt es szabadalomhalmazt mekkora hatasfokkal tudjak mukodo, versenykepes es profitabilis termekke alakitani.
  • molnibalage83
    #2
    Valahol mulatságos, hogy szabadalom mennyisége = megelőzi fejlettségben.
    Nem szabadalom működik a szobámban, hanem termék. Egy szabadalomnak még működnie sem kell...
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2019.04.12. 17:33:01
  • Sequoyah
    #1
    Ohh, a cimbol kimaradt par kulcsfontossagu kifejezes. Szoval nem elozik meg a technologiakban, csak szeretnek megelozni, ezert igyekeznek.

    Ez se jelentektelen dolog persze, de azert messze nem ugyanaz.