158
  • DarkHorSe
    #1
    dik
  • Tinman #2
    Csöken am a faromaT atZ!
  • NEOreg3
    #3
    gómbaaaa
  • NEXUS6
    #4
    "Az IQ-csökkenés lehetséges okai között környezeti tényezőket találtak, és úgy vélik, hogy bizonyos életmódbeli változások is hozzájárultak a csökkenéshez."
    Khmmm....
    "A Norvég Statisztikai Hivatal előrejelzése szerint 2050-ben, nagyjából abban az időben, amikor végleg felhasználjuk az olajat, nyolcmillió ember fog élni az országban (most ötmillió él). Ebből csak 3,9 millió lesz etnikailag norvég, és a norvégok gyermekek száma anyánként 1,8 lesz."
    Migráció? Esetleg?
  • gforce9
    #5
    Hát igen, nem kellett volna teleszarni a társadalmat külföldről importált síkhülyékkel, akik ugyan az utcát kiválóan söprik és mosogatnak, de az iq tesztek eredményeire nem igazán vannak pozitív hatással.

    Szóval ezek az idióták csináltak egy kutatást és a legnagyobb okot ami kib*ssza az ember szemét, bájosan figyelmen kívül hagyják vagy épp csak simán píszí idióta a kutatócsoport.
    Utoljára szerkesztette: gforce9, 2018.06.14. 13:03:52
  • Sir Cryalot
    #6
    Elsőkből lesznek az utolsók!
  • fonak
    #7
    Ennek már a felvetése is rasszizmus! :)
  • wraithLord
    #8
    Én inkább a fogyasztáson alapuló nyugati kultúrát okolnám (ami már gyakorlatilag majdnem az egész bolygóra kiterjedt). Hiszen mindenkinek az a célja, hogy az embereknek mindent sz*rt el lehessen passzolni, tehát mindent a tudatalattira ható reklámok alacsony színvonalára kell lehúzni, így nevelve ki milliónyi buta konzumidióta embert, akik egyre hülyébbek lesznek.

    Számítógépes játékok és kevesebb olvasás. :D Jó lenne, ha csak ez lenne az ok... :D
  • Voltan
    #9
    Arról nem is beszélve, hogy mostanában jönnek ki olyan kutatási eredmények, amik azt bizonygatják, hogy a videójátékok éppen, hogy pozitív hatásúak. Javítják a reflexeket, a koordinációt, a megfigyelő készséget, a probléma megoldó készséget és a logikai kompetenciát. Ezek közül egyik sem tűnik az IQ romlás indukátorának :D
  • speed2006
    #10
    A legkissebb baj hogy kiket importálunk. Globálisan hülyülünk. Nagy részt az oktatást okolom. 15 éve, amikor kijöttünk, otthon a gyerekek tanultak fizikát, kémiát és egyébb "felesleges" dolgokat. Itt meg van a svéd nyelv, matematika( kb. a béka segge alatti színvonalon), valami relegion nevű tantárgy, meg egy kis gyakorlati óra és angol. Azon kívűl hogy az alkesz Avicii megmurdelt nincs miről beszélni a svédekkel. Mindez azért hogy nehogy már terheljük a gyerek agyát, minek tanulni felesleges dolgokat. Tényleg úgy érzi az ember hogy szándékosan butítanak hogy kordában lehessen tartani a népet. Mit is lehet várni olyan helyen ahol a címlap hír hogy az öreg néni talált egy sérült kisnyulat és hogy hogyan akart neki segíteni. Kb. ennyit tudnak a körülöttük folyó dolgokról. Ahol a szórakozás kimerül abban, hogy hétvégén elmennek discóba és 30 perc alatt csont részegre isszák magukat. Ahol az apa vörösbort vesz a 14 éves lányának, mert azt szereti.
    A baj hogy ez egyre jobban így működik más országokban is. Az eliten kívűl nem igazán kapnak színvonalas oktatást.
  • speed2006
    #11
    Igen, az olvasottság hiányát kifelejtettem a sorból. De a számítógépes játékok nem okai a hülyeségnek.
  • Sequoyah
    #12
    Senkinek sem tunik fel az oriasi blama ebben az ugynevezett "kutatasban"?

    A kutatók az 1970 és 2009 között a norvég sorkatonai szolgálatba lépő férfiak IQ-teszjeit tanulmányozva kimutatták, hogy nemzedékenként hét ponttal romlott a tesztet kitöltők teljesítménye.


    Szoval meg lehet nyugodni, nem az emberek hulyulnek, hanem legjobb esetben is csak a norveg katonak hulyulnek...
    Es hat ez meg finoman szolva sem egy reprezentativ minta...

    Kepesek ilyen cikkeket kiadni, aztan meg csodalkoznak, hogy az emberek egyre kevesbe tisztelik a tudomanyt...
    Ez is csak egy torz mellektermeke az eroltetett es szenzaciot kereso publikacios kenyszernek. Azt pedig gondolom siman elhalgatjak, ha minden mas embercsoportban tovabbi IQ novekedest mutatnak ki, mert az normalis, unalmas, nem kattintanak ra.
  • asgh
    #13
    Az intelligencia fogalmunk folyamatosan változóban van, mivel valójában senki sem tudja pontosan definiálni, hogy mi is az az intelligencia.

    Az intelligencia tesztek nem valamiféle objektív skálán állapítják meg, hogy ki az okos és ki a buta.
    Ez pl. a mesterséges intelligencia kutatás egyik rákfenéje is, hogy nincs objektív mérce. (Itt most nem a jelenleg divatos MI kutatásokra gondolok, mert azoknak csak érintőlegesen van közük a mesterséges intelligenciához.)

    Az intelligencia tesztek azt mérik, hogy ha megkérdeznék az adott személy környezetében élőket, hogy mennyire tartják okosnak, akkor az emberek véleménye meglepően egységes lenne. Ha viszont egyesével megkérdeznék ugyanazokat az embereket, hogy milyen szempontok szerint mondtak véleményt, akkor nagyon nagy lenne a szórás a szempontok között.
    Az intelligencia tesztek tehát azt mérik, hogy a környezete mennyire tartaná intelligensnek az adott embert, ha mindenkit megkérdeznének, bármit is értsenek a megkérdezettek intelligencia alatt.

    Na most az a módszer, ami kétszáz évvel ezelőtt még hitelesen mérte egy ember intelligencáját (azaz pontosan adta vissza a környezete valószínű véleményét), az ma már nem feltétlenül használható.
    Pl. ha valaki a XVII. században össze tudott szorozni két ötjegyű számot, az kiemelkedően intelligensnek számított, azaz a számítási feladatok jó intelligencia mérő eszközök voltak. Ma mégsem mondhatjuk, hogy egy számológép intelligens, pedig nagyon magas pontszámot kapott volna a XVII. században az intelligencia teszteken (ha lettek volna számológépek és intelligencia tesztek). Egyszerűen ami számológéppel is megoldható, az mára kikerült az intelligencia fogalomköréből.

    Amikor tehát az intelligencia mérésekben eltérő trendeket tapasztalnak, akkor nem feltétlenül kell azonnal valamiféle fiziológiai vagy kulturális torzító tényezőre gondolni, hanem legalább akkora valószínűséggel fel kell vetni a módszertan elavulását.

    Simán elképzelhető, hogy a Flynn hatásnak nevezett pozitív tendencia sem volt valódi változás, csak a 30-as években összeállított tesztekhez fokozatosan "hozzáedződött" az emeriség, mivel az átlagember is egyre többször találta magát szemben absztrakt logikai feladatokkal.
  • asgh
    #14
    A műveltség és az intelligencia között semmilyen összefüggés nincs.
  • gforce9
    #15
    Igen, ez így logikusan csak egyet jelent. Katonaságra egyre hülyébbek jelentkeznek :)
  • Sequoyah
    #16
    Ami egyebkent teljesen logikus is. Evtizedekkel ezelott a katonasag meg a kitores eselyet jelentette a szegeny retegnek, akik egyebkent akkor is eselytelenek voltak, ha volt eszuk.
    Ma mar, hala a civilizacionk fejlodesenek, egy okos gyerek szamara sokkal tobb lehetoseg van a kiemelkedesre, hisz az iskola nyitva all mindenkinek, es egy jobb kepzettseggel mindenfele befektetes nelkul is kaphatunk olyan munkat, ami a kozeposztalyt es a nyugodt eletet jelenti. Szoval csak a hulye megy ma mar katonanak:D*
    Plusz ott van az is, hogy kerdeses a tesztet kitoltok motivacioja. Mert pl ha ez valamifele kotelezo sorozas, akkor lehet hogy szandekosan rosszul toltik ki, amivel elkerulhetik a sorozast.



    * persze nem minden katona hulye, sokan vannak akik pl okosak, de viszont szeretik a gepeket, kuzdelmet, haza vedelmet, es ezert katonanak mennek, de a nagy atlagban azert meglatszik a dolog a tendenciaban
  • speed2006
    #17
    Ezzel nem teljesen értek egyett.
  • tom_pika
    #18
    Bőven elég, ha részben egyetértesz.
  • Dante73
    #19
    Ez úgy egy idióta marhaság, ahogy leírtad.
    Az ember, az ember. A bőre színe pont nem számít. Még a kulturális hovatartozása sem. (Hogy Te nem érted a másik kultúráját, sajnos nem Őt minősíti...) Általában nem azok hagyják el a hazájukat, akik tök hülyék. Remek példa erre hazánk. Kik mentek el? Az utcaseprők, vagy az orvosok?
  • gforce9
    #20
    Az hogy te milyen világban élsz azt nem tudom. Itt a Földön a fejlett nyugati államok importálták a vendégmunkásokat már a 2. vh utántól előszeretettel. Elsőkörön a háború utáni munkálatokra, majd később az életszínvonal emelkedése után a kulimunkák elvégzésére bárkit, csak rakodja a szemetet, ami büdös volt a nyugatinak. Ezzel a tendenciával párhuzamba állítani az "agyaelszívás" néven a köztudatba hozott és létező jelenséget a tájékozatlanság netovábbja. Így vitát erről biztosan nem fogok veled folytatni. Mert szemmel láthatóan az alapok is hiányoznak.

    Arról nem is beszélve, hogy nem említettem egy szóval sem, hogy milyen rasszhoz-, felekezethez-, vagy épp kultúrális csoportba tartoznak a síkhülyék.

    Dupla öngólt lőttél. Egyrészt fogalmad sincs a témáról, másrészt olyat állítasz, amit megközelítőleg sem mondam. Tapsolhatok? :)
    Utoljára szerkesztette: gforce9, 2018.06.14. 20:36:28
  • gforce9
    #21
    Mégvalami, mert olyan orbitálisan hülye megközelítés, hogy elképesztő:

    "Remek példa erre hazánk. Kik mentek el? Az utcaseprők, vagy az orvosok?"

    Bárki, ha nem vetted volna észre. A szalagmunkástól az ménökig bárki elment, ha a szakmájában a bérkülönbözet eléggé nagy volt ahhoz, hogy menjen és volt is rá lehetősége/kedve/bátorsága.
  • Nos
    #22
    Ez nem ujkeletu eredmeny. A szociologiaban ez mar teny, hogy a nyugati kulturak atestek. Hollandiaban, a briteknel, ausztraliaban meg szerintem mashol is kimutattak mar. Kelet-Azsia a top iqban, es ok is fejlodtek a legdurvabban az elmult evtizedekben. Ez az o evszazaduk lesz. Az okokat eleg sok helyen keresik, eleg osszetett dolog. Van ahol megemlitik a bevandorlast, sot meg a szinesboruek aranyanak valtozasat is. Az olvasas csokkenese mindenhol meg van emlitve. Es ertem en, hogy a jatekok javitanak par reflexet, de senki ne adja be nekem, hogy napi 10 ora lovoldozestol, autoversenytol, civezestol az ember okosabb lesz mintha mondjuk Asimovot, Kafkat vagy mitomenmit olvasna. Azt is emlitik, hogy a magasabb iqval rendelkezok kevesebbet szulnek. De valoszinuleg rengeteg dolog egymasra hatasa az ok. Magyarorszagon iq teszt kutatasrol nem tudok, de gyakorlatilag minden mutato szerint csokken az iskolasok teljesitmenye. Ez van.
  • Szefmester
    #23
    A hülyék jobban szaporodnak, mert kevésbé fogják fel a saját jövőjük tervezését. Az intelligensebb és/vagy műveltebbek jóval kevesebb átlagszaporulatot tud felmutatni.
  • Dante73
    #24
    Bocsáss meg a badarságomért...
    "nem kellett volna teleszarni a társadalmat külföldről importált síkhülyékkel,"
    Mivel az agyelszívás is (mint írtad) létező fogalom, és a kettő elválaszthatatlan egymástól,hiszen mind a két módon emberek kerülnek egyik tetszőleges közösségből egy másikba, így kioltják egymást, IQ szempontjából. (Ugyanis megy hülye is, okos is, tehát statisztikai szempontból a hatása eleve nem lehet jelentős) Tehát a felvetésed vagy egy baromság, ami önmagának mond ellent, vagy migráncsozás. Ha előbbi, akkor tanulj meg fogalmazni, ha utóbbi, akkor ismét a semmin háborodtál fel.

    "szalagmunkástól az ménökig" valóban. Ellenben az arányuk nem mindegy. A másik pedig, (Ezt sem mondtad ugyan, de sorok közt ott van, ahogy az én utcaseprős soromban is) nem biztos, hogy egy szalagmunkás sík hülye...

    Elismered vagy sem, amit írtál az tele van előítélettel.

    (és még valami, ami saját személyes tapasztalat. Vagy a tényleg hülye volt elég hülye, hogy elhagyja a hazáját, vagy az okos volt elég bátor hozzá. A hülye ismerőseim 90%-a már itthon van. Az okosok közül egy sem...)
  • gforce9
    #25
    "Mivel az agyelszívás is (mint írtad) létező fogalom, és a kettő elválaszthatatlan egymástól"
    Tévedés, teljesen más a mozgatórugója, az útvonala és a célja. Az agyelszívás célja konkrétan a szakképzett munkaerő odacsábítása ezt általában olyan cégek végzik, akiknél szakemberhiány van. A szartakarítók behozatala, mert a saját népességünk már ilyen munkát nem végez meg egy olyan társadalmi igény, amit muszáj kielégíteniük. De nem azért, mert ember nincs rá (van ott is munkanélküli), hanem azért mert nem végzik el azt a munkát. Marhára más a két eset. Hol élsz te? Egyáltalán a Tejúton található a központi csillagod?

    "Ellenben az arányuk nem mindegy."
    Így van, ugyanúgy melóshiány van a szalagmunkában mint az orvosoknál. Továbbmegyek: Itthon és külföldön is! Miről is beszélsz? És egyébként már nem azért a tetves krajcárért, te mégis hogyabüdös búbánatba akarod összehasonlítani egy EU-ba szerződéssel csatlakozott ország munkaerőkivándorlását (a szabad munkaerővándorlás az EU egyik alapköve) azzal, hogy importálunk bárkit, mert mocskot vakarni bárki jó. Te tényleg ennyire nem látsz semmi különbséget a két folyamat között? Egyébként ennyire szembeköpni azokat, akik külfödre mentek a boldogulásuk miatt rég láttam valakit. Ismét taps.

    " így kioltják egymást, IQ szempontjából"
    Aha alá tudnád támaszta ezt számadatokkal? Mert a valóság az, hogy nagyságrendekkel nagyobb számban jelent meg a nyugati társadalmakban az utcaseprőnek vagy szalagmunkára is csak alig alkalmas embertömeg, szembevetve a vegyészmérnökökkel. Ismételten: Te melyik bolygón is élsz?

    "Elismered vagy sem, amit írtál az tele van előítélettel."
    Mi a fenét is kéne elismernem? Azt amit nem mondtam? Ja meg mondjuk anyámba ne menjek, mert te úgy gondolod?
  • Sequoyah
    #26
    A Kelet-Azsiaiaknal senki sem jatszik tobbet szamitogepen, szoval ha szerinted az o IQ-juk no, akkor a szamitogep igenis hatasosnak latszik:D
    Egyebkent jok ezek a fantazialgatasok, de tenyadatokkal barki is kozuletek ala tudna tamasztani, hogy valoban csokken/no-e bizonyos orszagok IQ-ja? Eddig a norveg katonakrol volt csak szo...
  • gforce9
    #27
    Amúgy én azt nem értem, hoyg miért nem az a cikk címe, hogy a 70-es éve óta csökken a norvég katonák intelligenciája, ha már a kutatás arról szól?
  • gaszton421
    #28
    a norvég SORKATONAI szolgálatról van szó, nem önként jelentkezett, profi katonának állt emberekről , hanem olyanokról akiknek egész korosztálya kötelezően részt vesz a katonáskodásban, Amit írsz az igaz lehet az USA hadseregére amiben például túlreprezentáltak a kisebbségek, és ezért minden statisztikai kimutatás erősen torzulna,

    Amúgy én is gyanakszom hogy a módszertan változott erősen, valamikor 40 évvel ezelőt töltöttem ki először IQ tesztet, és az amiket mostanában elém teszek IQ teszt gyanánt egészen mások, szerintem változott a metodika. ettől még változhatott az emberek inteligenciája de egy ilyenképlékeny módszer alkalmatlan ennek a kimutatására.
  • gforce9
    #29
    "a norvég SORKATONAI szolgálatról van szó, nem önként jelentkezett, profi katonának állt emberekről"

    Rögtön nem reprezentatív. Erre hatással van a helyi reprodukciós ráta is. Amelyik csoport rátája magasabb, az felül lesz reprezentálva. A kutatás így feltételezi, hogy mindegyik csoport tökegyforma. Ez viszont tudományos szempontból bullsihit,
  • Dante73
    #30
    Első bekezdés;
    Mivel ország(ok)ra vonatkozik a cikkbeli megállapítás, és mind a nagy cégek, mind a társadalmi igények országban vannak, így amit írtál, gyakorlatilag a "magyarázom a semmit" kategória, és ha felhúzza magát a végére odatett szurkáláson, még be is kajálja, Nincsen szerencséd. Nem ettem meg. Hogy mi a mozgatórugó, és mi a hatás, ne keverd már össze.
    Második.
    Mondjuk nézz szét Kanadában. És keress egy az országban született orvost. Átlagemberként nem fogsz találni. Ugyan akkor keress egy bevándorló targoncakezelőt. Na ez a másik, ami nem megy majd. Megint csak adatok, tapasztalatok nélkül magyarázod a vélt igazad, amik előítéleten alapulnak.
    Hogy ezt mire alapozom? Mondjuk, Magyarországról elmegy 50000 diplomás, és 450000 alap, vagy középfokú végzettségű ember. A célországokban az arány hasonló, ergó a statisztikán NEM RONT. (És én élek másik galaxisban. egy statisztikáról beszélünk, és hogy arra mi van hatással... jó reggelt)

    Harmadik;
    Lennél szíves a számadataid megmutatni? mert rajtam számonkéred, "hiszen ennek piszi idiótának" nincsenek ilyen adatai, ellenben a Te ráérzésed tuti helyes... Na... hagyjuk már, ez nem színvonal...

    Negyedik;
    "külföldről importált síkhülyékkel" ergó, aki ott született az nem sík hülye. Na kérlek ezt hívják előítéletnek. Pont mint a matematikában. minden számítás, még a legbonyolultabb is, visszavezethető egy axiómáig. Ugyan így a Te mondatod is. Nem írtad le, de az általad közölt gondolatnak van egy értelme, ami ebben az esetben (sajnos) félreérthetetlen... Csűrheted, csavarhatod, nevezhetsz marslakónak, egész nyugodtan.

    És a végére. Ennél szánalmasabbat elképzelni sem tudok, mint amikor valaki állít valamit, majd kézzel lábbal tagadja, hogy de Ő nem. Te is tudod, ez a mondat mit jelent. Te írtad le. Két eset van, de ezt már írtam. Édesanyád meg nem bántom, de oda mész, ahová szeretnél.

    Az IQ vesztés megértéséhez pedig elég megnézni egy "valóságsót". Nem kell itt számítógépes játékokra, meg olvasáshiányra hivatkozni. (Bár, azok is tuti benne vannak) De ha ez így megy tovább, tényleg kell a mesterséges intelligencia, mert "valódi" már nem soká lesz...
  • gforce9
    #31
    "Mivel ország(ok)ra vonatkozik a cikkbeli megállapítás"
    Én nem a cikkre, hanem a te hszedre reagáltam, ha nem tűnt volna fel. A cikk meg egy bullshit annak, aki csak kicsit is képben van a tudományos módszertannal.

    "Mondjuk nézz szét Kanadában" Hogyabüdösfrancba jön ide Kanada? Lényegében oda az megy be akit beengednek és csak úgy oda nem engednek be bárkit. Mi ezt az ótvaros terelés fulltökmás témára? Sem a cikkben nem volt szó Kanadáról, sem én nem beszéltem Kanadáról, amúgy is fullmás eset.

    "Lennél szíves a számadataid megmutatni? mert rajtam számonkéred" Igen számonkérem. Ugyanis a valóság az, hogy szalagmunka téren is munkaerőhiány van. Márpedig, ha nem azt állítod, hogy ugyanannyi szalagmunkás van mint orvos, akkor orbitális baromságot mondtál, amit nem ártana alátámasztani, mert különben orbitális baromság marad. Annak kell alátámasztani az állítást aki teszi. Te állítottad, hogy kiegyenlítődik az IQ. Mégis hogyan is?

    "ergó, aki ott született az nem sík hülye. Na kérlek ezt hívják előítéletnek." Egyrészt ezt csak te költötted hozzá, másrészt: Sok esetben síkhülye a leszármazott is, ugyanis a társadalmi státusz és az ezzel járó közjavakhoz való hozzáférés lehetősége (oktatás, egészségügy, általános szocializáció) az esetek jórészében öröklődik. Úgyhogy a hülyeség öröklődik. Nem helyes ez, de sajnos ez a valóság.

    "mint amikor valaki állít valamit, majd kézzel lábbal tagadja, hogy de Ő nem" Mit is állítottam? Idézd már be, hogy mi benne a rasszita vagy előítéletes! Szövegértési problémáid lehetnek. Attól, hogy te valamit bele akarsz látni valamibe, még nem lesz úgy.
  • Dante73
    #32
    Itt komoly bajok vannak... Van a cikk. erre reagáltál, Erre reagáltam én. Tehát Te nem rám reagáltál, de legalábbis, nem helyezted kontextusba a dolgot.
    Kanada példa, mivel azt ismerem. kicsit jobban, mint Európát. De itt sem gyökeresen más a helyzet. A szalagmunkára itt sem vesznek fel akárkit. Míg akkora a szakértelem hiánya, hogy arra meg szinte bárkit. (Természetesen a megfelelő képesítéssel)
    Értsd már meg. Pont az agyelszívás miatt nem változnak az arányok. 10:1 az arány. Ha innen elmegy 11 bevándorló, akkor 20:2 lesz az arány. Már aludnék, így semmi kedvem elmagyarázni, ennek miért kell így lennie. (egyensúlyi kérdés, ami nagyon nem változhat, hogy egy ország egyáltalán életképes maradjon) Tehát eleve fasság az állításod, amin elkezdtünk vitázni.
    Nem tudom, mit nem értesz az előítéletességedből. Ha a hülyék mennek oda, akkor eddig valahol lenniük kellett, és hülyébbek, mint a befogadó ország. Ergó két meg nem nevezett népcsoport közt különbséget tettél, a tények ismerete nélkül. (Tudom, azt hiszed, ismered a tényeket, de abból az egy mondatból világos, hogy a közelében nem jársz) Ezt hívják előítéletnek.

    Értelmetlen a vitánk. Jó éjt.
  • arty
    #33
    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    ha szerinted nem a hülyék maradtak itthon, akkor hogy lett megint kétharmad?

    Utoljára szerkesztette: arty, 2018.06.15. 00:39:51
  • TokraFan
    #34
    Az mondjuk tény, hogy a reál képzés gyengül, lassan az egyetemi szintek alatt már oktatók sincsenek itthon (fizika, kémia tanárok stb.). 2 fiam összesen 5 iskolában tanult eddig, MINDENHOL hiány volt az említett tárgyakat oktató tanárokból, sok esetben nyugdíjasok állják a sarat, nyilván már nem sokáig. De ami a legdurvább, hogy az 5 suliból (általános iskolákról és gimnáziumokról van szó), 4-ben volt olyan "tanár", aki UFÓ-król meg ezoterikus baromságokról zagyvál(hatot)t a gyerekeknek!

    Ugyanakkor az intelligencia mérése nem igazán egzakt, bár látni kéne a pontos kutatási anyagot ennek megítéléséhez, de nem gondolom, hogy azonos metodikával teszteltek a 30-as években és ma. Akkor meg milyen eredményt kapunk, és ebből mit lehet leszűrni? Valószínűleg semmit.

    Migrács téma: Ezt a kérdés nagyon leegyszerűsíti mindenki. Mondjuk a Cári Oroszország idején a lakosság gyakorlatilag analfabéta volt, migrácsok nélkül is! Aztán mégis fel tudtak jönni, tehát nem nagyon áll az érv, miszerint a hülyeség öröklődik -az más kérdés, hogy a folyamat extra lassú. Még ma is regetegen vannak, akik nem sokban különböznek elődeiktől).
    A magyarokhoz eközben németeket, svábokat kellett betelepíteni, hogy legyen aki dolgozzon is, mert a kocsma már akkor is fontosabb volt az átlag magyarnak a melónál. Mai napig meg lehet nézni, hogy a sváb falvak mennyivel rendezettebbek, főként a magán porták, mert nekik ez tényleg a vérükben van. Ez a fajta migrácsozás jót tett, az egyébként lusta és rettenetesen irígy mentalitású magyar népnek, kicsit felhozta a génállományt, javított rajta. Az viszont nem valószínű -inkább egyértelműen nem-, hogy az iszlám kultúrából tömegesen érkezőkre is ilyen nagy szükség lenne...

    Ha létezik is IQ hanyatlás -bár a cikkben említett kutatás alapján ezt nem érzem bizonyítottnak-, annak egészen biztosan rendkívül összetett okai vannak, nem pedig 1-2 kiragadott "szuper ok", amire rá lehet kenni! Az ilyen kiemelések megint csak arra jók, hgy bizonyos csoportokat betámadjanak. Persze értelmet keresni a mai magyar közbeszédben, majdhogynem lehetetlen!
    Utoljára szerkesztette: TokraFan, 2018.06.15. 02:50:23
  • defiant9
    #35
    Én úgy gondolom hogy általános iskola alsó tagozatában már látható hogy ez egy okos gyerek vagy butuska, ebből később sem tud kitörni, ez itt már adottság. Korábban is ott van csak oviban nehezebb észrevenni, de szakemberek valszeg képesek rá. Amit ezzel mondani akarok az hogy az őskor óta egy genetikai szelekciós folyamat miatt vagyunk IQ-sabbak, evolúciós előnyt jelentett ha jobban értetted a környezted, jobb eszközöket tudtál használni, ezáltal az utódod túlélési esélye nőtt.
    Ehhez adjuk hozzá azt hogy az átlagos/az alatti IQ-jú rétegben magasabb a termékenységi ráta.
    Ez még megspékelhetjük az oktatással is (egyetem alatt nem szül, utána karriert épít) ami szintén a magas IQ-júak arányának csökkenését okozza.
    Azért a mérleg másik serpenyőjében is van tétel, pl. az okos anyuka/apuka jobban gondját tudja viselni a gyereknek, de ezt a hatást az orvostudomány mára elég jól ellensúlyozza, mert anyuka helyett a közös orvos gondolkodik. Összegezve, nincs evolúciós előnye(inkább hátránya van) az IQ-nak tehát az átlag szükségszerűen csökken.
    Az oktatás valós hatását a kérdésben én eliminálnám(a teszt eredményét persze befolyásolhatja), akármennyit is tanulsz a génjeid ettől nem fognak átíródni, hosszú távon csak az IQ genetikai komponensei számítanak.
  • Dante73
    #36
    Ennek némileg ellentmondani látszik, (sőt) hogy az utóbbi néhány ezer évben semmit nem változott az emberi agy. Tehát a genetikai változás olyan lassú, hogy azt 50 éves időtartamban még vizsgálni is badarság. De még 5000 év alatt sem történik számottevő változás. Ha idehoznánk valami úton-módon egy Egyiptomi gyereket valamelyik első fáraó idejéből, 20 év múlva nem lehetne megmondani, melyik ember volt az, pusztán a tudása alapján. Ugyan úgy kezelné a számítógépeket, okostelefonokat, ugyan olyan zenét szeretne stb, mint akár melyik kortársa.
    Már ha létezik ilyen IQ változás, romlás, annak az okai a környezetünkben keresendőek.
  • arylacee
    #37
    A legnagyobb ok az IQ csökkenésben az internet és social media. Ez már kimutatot tény, hogy mindenkinél figyelem hiány és szociális szorongás alakult ki. Mert megszoktuk, hogy ott a google, mindent ki lehet keresni, és ez tendencia arra, hogy ne agyaljunk annyit, illetve a kreativitást is öldösi. Különösen a fiatal Y generáció kitett ennek.
  • Fefy
    #38
    Azért ez így nem teljesen igaz, hogy nincs összefüggés.

    A valóság csak annyi, hogy egyik nem következménye a másiknak, értsd: attól, hogy intelligens még nem biztos, hogy művelt is és ez fordítva is igaz. Az viszont magából az intelligenciából következik, hogy képes felismerni az illető a tudás erejét, ezért a magasabb intelligenciával rendelkezők általában műveltebbek is. Illetve a magasabb intelligenciával rendelkezők általában kisebb energiabefektetéssel jutnak el ugyanarra a műveltségi szintre, mint egy IQ-val kevésbé megáldott személy.

    Erre az IQ-műveltség összefüggére pedig a legjobb példa szerintem az alábbi: Bárki be tudja magolni a Pithagorasz-tétel bizonyítását, de a magasabb intelligenciával rendelkezők meg is értik a bizonyításban levő összefüggéseket, így nekik nem szükséges annyi időt a magolás részével tölteni.
  • molnibalage83
    #39
    Amikor a 40 éves mérnök munkatársam bekajál konteós balfasz videókat, akkor nem tudom, hogy mit jönnek ilyen felmérésekkel. A felnőttek között is vannak egészen elképesztőek. Az említett mérnök pl. szó nélkül elhitte, hogy fix kamerállásból valami videózta az űrsiklót, ami mellett valami szupertitkos fekete űrhajó van.

    Mire én kérdeztem.

    Mi videózta hátulról?

    Mire Ő.
    ISS.

    Mire én. Aha. Pályahajlásszög meg smafu?
    A szupertitkos űrhajó mit keres ISS közelében?

    stb.

    És mindezt ezt 40 éves 15+ éve tervezőként dolgozó mérnökember....
    Amikor a különféle nemzetek priamisai közötti látszatkonteós marhaságokkal jött, akkor bedugtam inkább a fehallhagtót a fülembe...

    Szóval ilyen direkt összefüggés kétbites (I/N) módon nem húztható. A gondolkodásra való képességet hiányolom a legtöbb embernél úgy, hogy a középiskolás fizikai is elég lenne. Csak az emberek 99%-nak az is magas. De a klaviatúra verése és nagy hang, na az megy.
  • overseer-7
    #40
    Mindenki tudja, hogy a nem intelligens emberek előbb szűlnek gyereket, és számosságban is sokkal termékenyebbek.

    Ez a tendencia nem véletlenül van így. Nem megyek bele a témába mert össze esküvés(elmélet).

    Viszont ennek az a következménye, hogy a társadalom intelligenciája felhígul.
    Ezek a gének terjednek jobban az emberi társadalomban, ezért csak az idő függvénye, és egyre jobban visszafejlődik az ember az intelligenciáját, kreativitását tekintve.

    Persze vannak mások.. nagyon kevesen akik Eugenikával foglalkoznak, Human Breeding programokat működtetnek és kiszelektálják maguknak a legértékesebb géneket az emberi társadalomból. Ők igenis jól járnak ebben a szisztémában. Véletlenül pont ők a leggazdagabb dinasztiák a földön.