276
  • Kelta
    #1
    Hát ez még nagyon messze van a hadrendbe állástól
    és mire kész lesz, USA technika rég túllépett rajta
    ahogy az oroszokon is
  • Sequoyah
    #2
    Tekintve hogy a fentiekben semmi ujdonsag nem lesz lathato, csak felzarkoznak (tobbe kevesbe) az elvonalhoz, mondhatjuk, hogy mar reg tulleptek rajtuk. Hiszen 10-20 eves technologiahoz zarkoznak fel, majd nemsokara a jovoben. Persze csak ha elerik azt a szintet majd, de mivel ez az elso sajat hajtomu felesztesuk, ezert ketlem hogy elsore nagyon jo lenne...
  • molnibalage83
    #3
    Valójában van egy érdekes kérdés, amivel még keveset foglalkoztak. A jenki F-22-nek a legnagyobb előnye az, hogy stealth és a 4++ gépekhez képest a repteljesítménye az egekben van full AAM-mel is.

    Az F-35A ahhoz képest szerény, kb. picivel az F-16C felett AA konfigban és még jobb AG-ben. Ellenen az F-35A DAS és egyéb szenzorfúziója bizonyos területeken az F-22A felé emeli.

    A kérdés részben az a jövő légiharcit vizsgálva, hogy mire képesek a szezorfúzió nélküli steath gépek, de alacsonyabb szintű harcászati avionikával és légi helyzetkét alkozó képességgel. Mert a steath vs steath összecsapásnál még, ha az ellenfél gépe fegyverzet,radar, stb. terén gyegébb egy dolgot radikális kinyír, az első észlelés távolságát radarral...

    Persze itt jön be a hálózat alapúság, hogy akkor együtt dolgozzank a gépek AESA radarjai automatikusan, hogy a steath aspektusfüggését kinyírják, a DAS-sel tömjék meg a kötelékek egymás légi helyzetképének réseit, stb.
  • molnibalage83
    #4
    Ha van egy AL-31-gyel repülő sárkányod lehet, hogy nem F-22 szintű világverő repteljesítményed lesz, de még 10-20 éves mecha legyezésű radarral és akkor AAM-mel is egészen más dimenziójó fenyegetés, mint bármelyik más 4+ vagy 4++ gen. gép, hiába van azon akár AESA radar. A stealth nagyon komolyan képes lerombolni a rakéták HMZ-jét (nem kinematikait) és az folyatos nagytávolságú célkövetéséét is.
  • Kelta
    #5
    Ezt a szakrizsa hegyeket :)))
  • Sequoyah
    #6
    Nem akarjak egyesiteni a ket gep elonyeit? Gyakorlatilag egy F-22 kene DAS-sal leegyszerusitve.
  • Sequoyah
    #7
    Van egyebkent Kinanak gyartokapacitasa? Gyakori erv, hogy majd a sok kinai lud amerikai disznot gyoz, es majd ontjak magukbol a gepeket ezrevel. De amit most latni az az, hogy joval kevesebb gepuk van, es az meg fejlettlenebb is.
  • molnibalage83
    #8
    Az F-22-őn illene megjelennie, csak pénz nics rá. A HOBS képességet sem sikerült megteremteni 2005 óta, AIM-9X integráció is alig pár éves. 2010-es hír volt kb. hogy a távoli jövőben közös upgrade csomagja lehet a kettőnek, és ez azt jelenti, hogy egyes területeken az F-35A lesz a mérce...
  • molnibalage83
    #9
    A HTKA.hu-n karácsony táján jön majd egy 600+ oldalas anyag. Ajánlom figyelmedbe majd. :)
  • Irasidus
    #10
    Érdemes megnézni egy apróságot, hogy az usa légierőjének gerincét mely gépek adják, és azok korántsem az F22 vagy F35-ök, és nem úgy néz ki, hogy le akarnák váltani ezekre a gépekre a közeljövőben. Így azért már más a helyzet.
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2017.09.15. 18:03:23
  • Sequoyah
    #11
    30 eves tavlatban viszont erdemes gondolkozni ezeken. Es ahhoz hogy 30 ev mulva legyen valami, mar most gondolkozni kell rajta erosen.
  • Kelta
    #12
    marha rég óta kapom..naná :)
  • molnibalage83
    #13
    Háááááááát. Nem...

    Az F-22 marad, viszont az F-15C/D flotta feléből, jó ha lesz Golden Eagle, mert az ANG-s gépek felett már ott a pallos mai állás szerint. Ahogy kinéz most talán 100-130 db F-15 Golden Ealge és a ~180 db F-22 marad, aminek 1/3-a kb. kiképzésre alkalmas csak. Hát, azért ez enyéhnszólva igen messze van a hidegháborús 500-600 gépes USAF vadászflottától...

    Az A-10-t kidobásáanak n+1-szer futottak neki és kb. a USMC és US Army-n kívül más nem szeretné, ha maradnának. Ja, hogy nem ők fizetik...

    Az F-15E gépek maradnak, mert az F-35A lassabban érkezik és a gépekben bőven van repóra és perspektíva ott, ahova nem kell stealth. A gépeket eleve 16k repórára tervezték és a strukturális tesztek alapján 30k-t is bírhat.

    Az F-16 flottát cakk pakk lecserélik F-35A-ra. A probléma a tempó, emiatt az F-16C/D-k közül többszörö módosítás, és elvetés után jelen állás szerint mégis cirka 300 db lesz korszerűsítve. Nem lesz DAS, több vontatott csali vagy más nagy extra, kis kalapálgatás és a nagy lépés előre csak az AESA radar lesz elvileg.

    2030 után a mai tervek szerint végleg kezd leépülni az F-16C/D állomány és csak F-15E és F-35A marad csapásmérő vonalon és F-22A és F-15 Golden Eagle.

    A US Navy soha nem volt nagy fanja a stealthnek, ők a Growler + Super Hornet és max. stealth UAV-ben gondolkoztak, csak az X-47B félrement és a végén még tanker sem lesz belőle... A Hornetek élettartamát a 10 év Afganisztán és Irak padlóra küldte és a Super Hornet flottában is van olyan gép, ami közelít a 4-5 ezer órához alig 15 év repkedés után. Borzalmasan lerongyolódott a Navy... Ők SH-val továbbra is ellennének, de a politika az F-35C-t erőlteti...
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2017.09.15. 19:57:07
  • Kelta
    #14
    5-10 éven belül komoly új gépeknek kell érkezni, akár terv, akár már közel hadrafoghatóan..és nem F-35 költségvetésű..az nagyon mellé ment..
    biztos hogy van titokban 1-2 modell már...
  • molnibalage83
    #15
    Mi ment mellé? Hol..? Az F-35A önvédelem és légi helyzetkép alkotó képessége olyan szinten túl van minden más gépen, hogy arra szavak alig vannak. A repteljesítménye meg eléri vagy kismértékben meg is haladja az F-16C-t, annyit tud ezen a téren, amit elvártak tőle, nagy állászögű kissebességű manőverezésben meg konkrétan hülyére pofozza az F-16-ot.

    Az F-35A már most kb. annyi vagy olcsóbb, mint egy EF Ty. vagy Ralfae, mikor fényévekkel többet tud nála a vas, nemhogy a végleges szoftverrel tudni fog.

    A biztos, hogy titokban van 1-2 új modell részen meg csak mosolygok. A világ már nagyon régen nem ilyen. Ezen felül eleve azért mulatságos, mert az F-35 mellé nem kell más. Annyival túl van az a gép a világ többi részét technikailag, hogy az valami döbbenetes.
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2017.09.15. 23:48:09
  • Kelta
    #16
    Részben igazad van..részben nem
    a költségvetése messze túllépte a bármennyire növelt keretet...a fegyverzete még nem teljesen működőképes, gondok voltak az oxigén ellátó rendszerrel, és sok mással is mai napig. Persze javítják dolgoznak rajta..de azért még messze nem tökéletes..
    Sokat tud nem vitás...de a bevethetősége azért korlátozott.

    Mosolyoghatsz, de mikor kezdték fejleszteni az F-35-t és mikor lett ez nyilvános?
    te azt hiszed hogy a nagy gyártók, nem dolgoznak valami még újabb modellen?

    hát..hidd ezt..és mosolyogj..a gépek technikai adatait, szépen beírogattad, de azért annyira nem vagy képben :)
  • fonak
    #17
    Ja, ő az, aki nincs képben ebben témában, ROFL.
    Utoljára szerkesztette: fonak, 2017.09.16. 18:06:24
  • Irasidus
    #18
    Én dilettánsnak mondanám. Te minek?
  • Zoli007
    #19
    Megyek, gyorsan bekészítem a popcornt, mielőtt Molni visszaér :D
  • Kelta
    #20
    de biztosan..látom hogy a szakrizsát nagyon nyomja..de van amiben nem erős
    technikai dolgokban nincs mit vitatni..de más egyébben ...:)
  • Kelta
    #21
    Remélem nem hűlt ki...
  • Agyturbinikusz
    #22
    Technikai dolgokban? Nekem 2 napon keresztul magyarazta, hogy nem Eri meg a napelem, meg hulyeseg, En meg mondtam neki, egy Ici picit szuklatokoru vagy mert 1600-2000 ora napsutese orak szama egy eveben Szegeden igaz, a vilag meg nem er veget szegednel, vagy nemetorszagnal...De szerinte IGEN. :) Aztan probaltam tovabb ervelni, pl ausztraliaban a Victoriaban is megeri mert olyan a rendszer amilyen. De szerinte NEM NEM SOHA. Hat akkor En most mit vitazzak kenyszerkepzetekkel?
    Ugyan ez a Tortenelem, Igaza van nem vagyok eleg informalt, sot nagyon nem vagyok informalt, de amit leirva lat azt elhiszi, es szerinte az Ugy volt. Mert arra nem mernek gondolni hogy az adott tortenesz tarsasag elfogadja az adott hatalom altal leirt "Tenyeket", es ezt hivjuk Tortenelemnek. NINCS lehetoseg erre...csak az jo es ugy ahogy az le van irva, Gondolkodni luxus.

    Meg mielott nekem esnek, En edes keveset tudok, nem akarok osszeeskuves elmeletekbe belefutni, de a Tortenelem minden orszag szemszogebeol teljesen MAS. De azt nem lehet elfogadni.
    Nekunk csak azt szabad nyomatni amit a A VH II gyoztesek elfogadtak. Kulonben Jon Moli aztan jujjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj
  • Kelta
    #23
    nagyon vicces, nekem ugyanis évek óta van napelem fent a tetőn, és nagyon megérte..

    szóval Ő ilyen okostojás aki azt hiszi mindent ő tud jobban..
    akadtam már össze pár hasonlóval..:)
  • Agyturbinikusz
    #24
    Mit lehet mondani, Itt mindenki Hulye csak Moli a Helikopter :)

    Kulonben meg erdekelne tobb a hajtomuvekrol, de lusta vagyok mint a bun. Sokat agyaltam, pl az elektromos segedberendezeseket, hogyan latja el arammal. Egy srac azt mondta aki az RAAF ban volt mint hajtomuves tanulo, hogy a turbinatengely egy attetelen keresztul hajtja meg a generatort. En meg eletemben nem lattam olyan fogaskereket ami azt a fordulatot kibirna a hoterhelessel egyutt.
    Mert hat a turbinatengely forog egy 100E siman, pl a JD 9l - es motoron a turbo 130E kornyeken porog.
    Ugyan ez a hidraulikaval....Tudom hogy valahogy meghajtja de hogyan? Honnan? :) Tudom Wiki :)
  • Kelta
    #25
    Pl:" Az F-15 Eagle két váltakozó áramot előállító állandó fordulatszámú – ezt hidromechanikus áttétellel érik el –elsődleges generátorral (integrated drive generator) rendelkezik.A hajtóművek által meghajtott egy-egy AMAD egység egy-egy 40/50kVA villamos teljesítményű generátort hajt meg."
    ha már idézek :))))))))))))))))))))))

    Állandó fordulatszámú generátor van, amit a tengelyről hajtanak meg, stabil fix fordulatú áttétellel.
    Utoljára szerkesztette: Kelta, 2017.09.17. 12:10:46
  • Agyturbinikusz
    #26
    Koszi, vagyis a hidraulikat hajtja direkbe es azon keresztul fix fordulattal a generatort. Igy logikus. :)
  • Agyturbinikusz
    #27
    Kozben talaltam kepeket...Szamomra hihetetlen, meg a turbina tengely sem egy sima tengely hanem van benne egy attetel (ha jol latom csotengely megoldas)... :) Mindig van valami ujdonsag. Ez az attetel hajtja a segedberendezeseket is... ha jol ertelmezem...
  • ximix #28
    Off
    Mindig próbáld a dolgokat több oldalról megvizsgálni és feltenni magadnak a következő kérdést, könnyedén ne fogadj el dolgokat tényként.

    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!

    Tedd fel magadnak a következő kérdést pl:
    Milyen körülmények miatt érte meg nagyon ?
    Hogy pl:
    esetleg állami pályázaton elnyert beruházás ahol elég csak a 10% önrész
    vagy hogy
    áramszolgáltatót törvény kötelezi az átvételre és az átvételi ár is garantált

    ha jelen állást nézzük persze megéri, mi az hogy nagyon is

    de, ha teneked kellene állni minden költséget majd az átvételi árra is neked kellene leszerződnöd és csak a piaci átvételi árat kapnád vagy még azt sem (mert a szolgáltató azt mondaná, hogy most épp nem kell vagy most van elég ezért csak kevesebbet fizet ect.) akkor valszeg egy soha meg nem térülő beruházás volna és egy "ez kib*ztul nem érte meg" hagyná el az ajkadat...
  • VolJin
    #29
    Ez a titokban készítik a többi típust, azért nevetséges, mert a seregnek tendert kell kiírnia...
  • Kelta
    #30
    E teljesen értelmetlen érvelés
    egyrészt:
    Minden dolgot adott helyzetben és lehetőségekben kell használni, és élni vele.
    Persze ha nem így lenne..akkor nem így lenne..ez evidens
    De mivel ez a környezet ezt használom ki..
    Ha más lenne, más lenne..
    lehet akkor sziget rendszerben gondolkodnék, vagy nem.
    Másrészt arra hivatkozni hogy valami tök más fikcióban kitalált más környezetben és történetben más lenne a dolog..hát ez aztán a nagy érv :)
    Most ez van. ennyi.
  • Kelta
    #31
    Így van..
    szerinted addig nem tesztelnek modelleket? fejlesztéseket? a jövő esetleges gépeit? ötleteket?
    értelek, mindenki otthon ül a fejlesztő irodák a tesztelő laborok zárva..kísérleti gépek nem repkednek
    majd ha szól valami katonai vezető..akkor beizzítják a fejlesztő csapatot..addig mindenki otthon kapáljon
    ok..ha te mondod :))

    ja mégse..folynak fejlesztések
    olvasgass:
    http://www.ma.hu/tudomany/238944/Ilyenek_lesznek_az_uj_szuperrepulok

    és jééé..nem volt megrendelés és mégis folynak fejlesztések:

    http://www.aerotech.hu/newsdetail.php?w=nophone&tdate=2015-01-30&ttitle=R%C3%A1kapcsolt%20a%20Northrop%20a%20hatodik%20gener%C3%A1ci%C3%B3%20fejleszt%C3%A9s%C3%A9re
    Utoljára szerkesztette: Kelta, 2017.09.17. 15:49:16
  • molnibalage83
    #32
    Lassan ott tartok, hogy inkább választa sem méltatnék ilyen embereket....
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2017.09.17. 17:13:33
  • molnibalage83
    #33
    Ilyen kérdéseket nem tesznek fel a naphívők, mert az összezavarná szegényes világképüket...
  • molnibalage83
    #34
    Saját kockázatra mindenki azt fejleszt,amit akar. Csak amikor egy szutyok tecdemót összerakni 10 mrd dolláros tétel lassan, erre esély nincs. Az utolsó jenki földön saját kockáatra fejlesztett vadászgép az F-20 volt. Bele is bukott, pedig még radikális sem volt. Egy Super Horet féle upscale megoldás volt a meglevő, akkor korszerűbb fedélzeti avionikával. Enny. A kutyának nem kellett, pedig az USA pol. vezetése nem tiltotta meg az exportját. Csak mindenki F-16-ot akart helyette és a két katasztrófa végképp betett a típusnak.
  • Kelta
    #35
    szeretem mikor értelmes beszélgetés helyett beképzelt és nagy arca van valakinek...

    és jéé kiderül mégis vannak titkos fejlesztések..hiába mosolygott valaki,de persze most már ezek tök szarok, meg lényegtelenek, meg bukásra vannak ítélve..
    eddig nevetséges volt meg fantazmagória..erre saját magát cáfolja meg egy példával.....:))

    ki is a röhejes? :)

    Utoljára szerkesztette: Kelta, 2017.09.17. 17:17:25
  • molnibalage83
    #36
    Csak az nem esik le neked, hogy ez nem piaci alapúség. Neked azért érheti meg margiánlisan, mert az én adómbólis fizetik. Kösz bazdmeg állambácsi, enniy erővel akkor támoghatnák a bringával munkaába járásomat is, mert annak valóban van értelme...
  • molnibalage83
    #37
    Átküldjem az 550 oldalas WIP változatot? Az elég lesz érvelésnek első körben? Vagy az F-15 írásomat olvastada? Ha már egy szép vastag személyeskedéssel kezdték, hogy nem vagyok képben technikailag szerinted...
  • Kelta
    #38
    Még idéztem is belőle..ott úgy tűnt hozzáértővel van dolgom
    és nem is tévedtem..de ahogy Topi is mondta anno..egy idő után az amatőrök elképesztően beképzeltek lesznek, hogy ők aztán mindent tudnak..
    kár hogy te is ilyen lettél..
    és látom olvasni se tudsz, meg a szövegértés se megy neked
    pont azt írtam, hogy tecnikailag ott vagy, csak másban nem..
    idézzem??
  • Kelta
    #39
    Hol írtam hogy piaci alapúság? ideidéznéd?

    te adódból nem fizetnek semmit..ez kamu érvelés..
    mivel az elszámolás nem pénz hanem mennyiség alapú, az áram szolgáltató nem jár rosszabbul (igaz jobban se) a termelt áram mennyiségének az árát megkapja..és mivel kiváltódik sok magán felhasználó, így több helyre adhatja el az áramot, akár exportálhatja is..
    elhiszem, hogy nem tökéletes a konstrukció..de hogy neked egy filléredbe se került az biztos..
  • molnibalage83
    #40
    Az új HT összefoglaló elején is ott van, hogy ez nem one man show. Amt írok, az tucatnyi a témában jártas ember és azok több száz forrásának a zanzásított változata. Nehogy azt hidd, hogy magamtól vagyok ennyire azon a szinten, ahol. Viszont ez azt is jelenti, hogy a simán leosztogatás helyett talán elszámolhattál volna 20-ig, ahelyett, hogy személyeskedni kezedsz.