60
  • Arthas
    #1
    A kutatás résztvevői se dolgoznak 3 műszakban.... 1 óra plusz mínusz, hol nem szarja le a szervezetem
  • gforce9
    #2
    Én lehúztam 8 évet műszakolva, most meg szerencsére nem kell törődnöm azzal mikor kelek fel. A keresetem nem változott túl sokat, csak az idő, de a különbség a mindennapi közérzetemben ég és föld. Amikor műszakoltam, akkor nem sokat számított az óraátállítás, ígyisúgyis kimerült voltam. Szerencsére most sem számít. Viszont, ha valakinek beállt napi ritmusa van, akkor ez teljesen hihető kutatási eredmény szerintem.
  • halgatyó
    #3
    Azok az EMBEREK, akik reggel 6-ra vagy 7-re járnak dolgozni, a nyári időszámítás miatt szinte egész évben sötétben kell hogy felkeljenek. Ez szerintem nagyuon egészségtelen, legalábbi engem megviselt.
    Azok, akik délelőtt 9-re járnak dolgozni, persze hogy szeretik a nyári időszámítást. És persze hogy ők döntenek, hogy legyen.
    Könnyű a más rúdjával verni a csalánt
  • torreadorz
    #4
    Ez f@szság már bocs. Először is aki reggel 6-ra jár dolgozni az az óraátállítás ellenére is kibaszottul sötétben fog felkelni ugyanis ő reggel 5 körül kel fel.

    Tudod mikor kel ma a Nap? 6:33. És még csak november eleje van... Na bumm ennyit az óraállításról még fel sem jött a Nap mikor ő már dolgozik. De még az is sötétben kel fel aki reggel 7-re jár dolgozni...

    Tehát az óraállítás pont hogy azoknak jó akik reggel 9-re járnak dolgozni mert ők fognak világosban kelni (már ha ez előny...). Tehát eddig nettó hülyeség amit irtál, a világosban kelést pont hogy azok élvezik akik későre járnak dolgozni.

    Másfelől viszont, én még nem hallottam olyanról aki a világosban kelést pártolta volna. Annál több olyat aki szidta az óraátállítást merthogy amikor hazaér délután 4 körül akkor már öreg éjszaka van és nem lehet semmit sem csinálni odakinn. De még a gyári munkások is szidják, mert dolgoznak 6-tól délután kettőig, hazaérnek 3-ra és marad egy nyamvadt óra hogy bármit is világosban csináljanak odakinn... Mindenki más meg már sötétben ér haza köszönhető az óraállításnak...

    Teljesen nonszensz, magyarországon az optimális időszámítás a nyári lenne, ebben kéne maradni ahogy az oroszok is csináltak.

    Szóval az óraállítás nem más mint intézményesitett tömegirtás, mert a 2-3 müszakos gyári munkások szervezete ezt nem birja.

    A spórolás meg egy bullshit, nyilatkozott valami okos hogy ezzel magyarország 40 ezer háztartás éves áramfogyasztását takaritjuk meg. Tudod mennyi ez leoszva fejenként? ~300 forint/kopf egyszeri éves megtakaritás. B@szki évi 300 forintért szopatják a népet...
  • caius marius
    #5
    Fix munkarendem van/volt. Az óraátállírás kiagyalóját szerintem heted íziglen kellene kiírtani...
  • wraithLord
    #6
    Szerintem egy óra +/- nem oszt, nem szoroz. Legalábbis én nem vagyok tőle semmivel se jobban vagy rosszabbul, mint egyébként.

    Csak azért zavar, mert 1 órával korábban sötétedik, és már november közepén is tök sötét van, mire vége a munkának. Ergo gyakorlatilag csak addig van világos, amíg dolgozom (természetesen bent, nem kint...) Igaz, amikor meg előre kell állítani, az meg legalább annyira jó, mint amennyire a visszaállítás rossz... :D
  • Apollyon2
    #7
    "szervezetünk immunrendszere is megzavarodik, a napi rutinunk is teljesen átalakulhat. Ha az alvásgondok, a megborult napi ritmus és a legyengült immunrendszer mellé még szívpanaszok is járnak, az az első pár napban végzetes is lehet."

    Telibevágott nagy baromság az egész. Ezek szerint, ha egyszer felkeltünk valakit egy órával korábban, mint ahogy fel szokott kelni, akkor tönkremegy az immunrendszere, felborul a biológiája, sőt, délután szívrohamot is kap? Mi van azokkal, akik egyik kontinensről a másikra utaznak? Az időzónák miatt tönkremegy az életük? Jah, hogyne.
  • SchumiBacsi
    #8
    300HUF megtakarítás/év ez már haladás, párnapja egy másik fórumon, 50-100HUF-t számoltam ki fejenként. Ebből a pénzből vehetsz kávét áprilisban a nyári időszámításra :Ð és lám ismét győzött az igazság, amit a kormány egy kézzel ad, két kézzel veszi vissza. Mert hogy ott rohadjon meg a földben jól aki ezt kitalálta, de az is mind dögöljön meg, akik eltörölhetnék egy tollvonással, de még se teszik. Szvsz k*rva nagy biznisz nekik ez a váltogatás.
  • ostoros
    #9
    Manapság az nem csak a kislányok kezdenek picsák lenni hanem a felnőtt emberek is. Picsognak ma már mindenen. Az óraátállítástól a szomszéd kutyájának ugatásán át egészen a WC fedél le illetve felhajtásáig mindenen. Szánalmas.
  • Vanek úr
    #10
    Már elnézést, de a nyári óraállás a legnagyobb hülyeség lenne; pláne azzal az okkal, hogy a 3-ig dolgozó emberek (akik egyébként 7-re járnak, nem 6-ra; de ez majdnem lényegtelen) nem tudnak otthon semmit csinálni. Hogy miért? Mert nem a szabadidőt kellene 'világossá' tenni, hanem a munkaidőt. Főként az olyan munkáknál, ahol kívül dolgoznak (sötétben nem lehet biztonsággal és kellő sebességgel munkát végezni - ha pedig visszaesik az elvégzett munka, akkor az emberek egy jó részének nem az lesz a legnagyobb baja, hogy délután/este már a sötétben nem tud csinálni semmit; hanem az, hogy hogy talál magának munkahelyet) De az iskolásoknak sem mindegy, hogy sötétben tanulnak, vagy sem (énm speciel nem is szerettem se a nulladik órát, se a szakközepes koliban az 'esti' kötelező tanulásokat); hogy a szülők még világosban viszik-e őket iskolába, vagy sötétben; ...

    Viszont a hírben felhozott tényekhez: ha tényleg ennyire gond lenne, akkor már eleve bajban lenne mindenki; hiszen napról napra változik a nappal és az éjszaka hossza. Főként ősszel és tavasszal érezhető ez, amikor egyik napról a másikra 3-4-5 perccel is nő/csökken az egyik. Ott is ugyanolyan megterhelés éri a szervezetet; mégsem halt bele ebbe senki (vagy legalábbis nem hoztak ki ebből amerikai tudósok még pro vagy kontra kísérleti eredményeket). De ahogy már említették előttem is: aki távolabbra utazik, annak a szervezete is átáll 1, max 2 nap alatt az új időzónára (és akkor az nem 1 órás eltérés, hanem akár 6-8 vagy 10 is lehet).
  • Cat #11
    "aki távolabbra utazik, annak a szervezete is átáll 1, max 2 nap alatt az új időzónára (és akkor az nem 1 órás eltérés, hanem akár 6-8 vagy 10 is lehet)."

    Átáll, persze hogy átáll. A kérdés nem ez, hanem hogy akkor milyen teljesítményt nyújtasz! Aki már repült hosszabb távon az tudja hogy másnap totál koki lesz - te beülnél egy ilyen ember mellé egy autóba?

    Az összehasonlítás egyébként azért nem pontos, mert ilyenkor benne van a kialvatlanság miatti fáradtság is, amit nem lehet megkülönböztetni az időzóna miatti eltéréstől. Ezért jó az 1 órás eltoltás erre, mert akkor ugyanolyan körülmények között, a saját ágyadban vagy, és egyszerre milliókat érint, azaz le lehet vonni statisztikai következtetéseket.
  • torreadorz
    #12
    "Mert nem a szabadidőt kellene 'világossá' tenni, hanem a munkaidőt. Főként az olyan munkáknál, ahol kívül dolgoznak"

    És milyen munka az amit télen kinn végeznek és számít hogy reggel hamarabb legyen világos?
    Mert szerintem ma magyarországon az emberek nagy része üzletekben, irodákban illetve gyárakban dolgozik ezekben pedig van világítás és igy is úgy is fel van kapcsolva reggel. Remélem senki nem hiszi hogy reggel 7-kor a kinti szürkés ködös időben az épületben nem kapcsolják fel a világítást...

    A mezőgazdaság, az építkezések, az útépítés pedig télen tipikusan stagnál szóval tényleg kiváncsi vagyok hogy mi az a kinti meló amit országszerte tömegek csinálnak télen...

    Más: napi 2 perc vs 1 óra nagyon nem ugyanaz. De látszik hogy nem voltál még gyári munkás, azok hajnal 4kor kellnek. Tavaszi óraváltáskor 3-kor... nagyon nem mindegy, ráadásul ők azok akik 2 illetve 3 müszakban dolgoznak
  • caius marius
    #13
    +1
  • caius marius
    #14
    Szerintem a kérdést fel kell tenni úgy is, hogy kinek rossz ha visszaállítjuk a nyári időszámítást egész évre? Szerintem nagyon nagyon kevés ember lenne, aki azt állítaná, hogy neki ez nagyon rossz lenne.
    Ergó csak azon múlik az egész, hogy balfasz a közigazgatás(vagy inkább közizgatás) Persze ez csak rajtunk múlik...
  • caius marius
    #15
    Egy olyan világban, ahol a trend az energia pazarlása, ott a takarékoskodással érvelni merőben demagógia.
    Ha spórolni akarnak akkor kapcsolják le a közvilágítás egy részét, vagy a reklámokat távolítsák el az életünkből, csak, hogy egy-két példát említsek.
  • Zero 7th
    #16
    Vicces ez az értekezés a napi rutinról, nekem kb 3 órát szór a lefekvésem, és egyet a felkelésem időpontja, az az átállításos egy óra ide vagy oda rohadtul semmit nem befolyásol. Magát az átállítást meg egyáltalán észre sem vettem, mert minden órás eszközöm automatice átállt amikor kellett.
  • nextman
    #17
    Reg lattam ekkora egyetertest itt a forumon, en is csatlakoznek, eljen a GMT+2!
  • Zero 7th
    #18
    Ezt a közvilágítás lekapcsolást próbálták talán tavaly, de lehet, hogy idén. Borzalmasan szar volt, és majdnem ki is tört a parasztlázadás miatta, hozzáteszem jogosan. Gyorsan el is vetették az ötletet szerencsére.
  • torreadorz
    #19
    "nekem kb 3 órát szór a lefekvésem, és egyet a felkelésem időpontja"

    Ez csak azért lehet mert nem reggel 6-ra jársz dolgozni, azaz nem reggel 5 fél 5 környékén kelsz. De cáfolj meg
  • Marteen21
    #20
    Én is adnám a GMT+2-öt.
  • nearo
    #21
    Hát... nekem a felkelésem nem szór egy órát, az eléggé fix, a lefekvésem viszont nekem is legalább kettőt. És bár negyed 9-re járok egyetemre, fel kell kelnem negyed 6 körül, mert másik városból vonatozok be. Az óraállítás meg nem zavar engem se.
  • Tinman #22
    Végre egy értelmes ember.

    "Teljesen nonszensz, magyarországon az optimális időszámítás a nyári lenne, ebben kéne maradni ahogy az oroszok is csináltak."

    Pontosan!

    A spórolás BAROMSÁG!!! Mivel sötétben érek haza azonnal VILLANYT kapcsolok, mert semmit nem látok.
  • Tinman #23
    Azok akik időzónát váltva utaznak jóval kevesebben vannak, mint azok akik szívnak az átállítás miatt.

    Nem halsz bele, mert 1 órával előbb kell felkelned, de a biológiai órádra tényleg nincs jó hatással, ezáltal picit figyelmetlenebb vagy, picit fáradtabb vagy, picit gyengébbnek érzed magad, míg be nem állsz az új rendre.

    Szükségtelen baromság, gyűlölöm.
  • Tinman #24
    Végre egy értelmes ember.

    "Teljesen nonszensz, magyarországon az optimális időszámítás a nyári lenne, ebben kéne maradni ahogy az oroszok is csináltak."

    Pontosan!

    A spórolás BAROMSÁG!!! Mivel sötétben érek haza azonnal VILLANYT kapcsolok, mert semmit nem látok.

    Ráadásul aki meló után sportolni akar az baxhatja, mert tök sötétben ki szeret odakint sportolni? A sport tevékenység kiesése meg máris komoly hatással van az immunrendszerre, így a TB-re is ;-)

    További gond, hogy NINCS átmenet!!!

    Pénteken még világosba értél haza melóból, hétfőn meg tök sötétbe. Nincs meg a természetes átállás arra ahogy a tél közeledtével egyre rövidebben a nappali órák!
  • Zero 7th
    #25
    Szerintem a pontos időpontok részletkérdés kategória. De valóban, némi rugalmasság van a munkakezdést illetően, de sajnos ezt ellensúlyozza is a _sokkal_ rugalmasabb délutáni/esti befejezése a munkának...
  • Molnibalage
    #26
    Akkor is sötétben mennél, ha nem lenne állítás. Én amikor csak fél 8-ra megyek, már akkor is világos van reggel, nemhogy később. Az óra átállítás előtt meg töksötét volt még reggel hétkor is.
  • Molnibalage
    #27
    Még az időjárás is képes odaverni, mert télen, felhős időben tényleg nagyon korán sötét van, de ha éppen tiszta az idő, akkor meglepően hosszúnak tűnhet egy nap.

    A felkelés és lefevés nálam is képes szórni simán 1 órát, tehát elég vicces lenne az, hogy az időjárás és az óraátállítás hatása megborítson. Kicsit furcsa volt, hogy hamarabb lett sötét, de ettől semivel sem alszok szarabbul. Tekitve, hogy 8 éve nem aludtam át egy éjszakát sem. Igen, sajnos így van... 3-4, de legfeljebb 5 óra alvás után egyszerűen felébredek. Gőzöm sincs, hogy miért.
  • ostoros
    #28
    Álprobléma. Álprobléma. Álprobléma. Álprobléma. Miért nem a valódiakkal foglalkoznak az emberek? Másra sem jó az ilyesmi, mint hogy energiát von el a valódi problémák megoldásától.
    Végül is, a politikusoknak is jó, ha helyettük az emberek ilyenekkel (na meg Győzikével) foglalkoznak...
  • Tinman #29
    Nem a menéssel van a bajom, hanem a jövéssel. Reggel nem érdekel, hogy sötétebb van, mert eleve jól esik olyankor ha kisebb a fény. Mire beérek amúgy is jóval világosabb lenne, meg a melóhelyen amúgy is felkapcsolja mindenki reggel a villanyt, még nyáron is, ha picit borúsabb az idő.

    Ellenben nem tudom másképp írni, de igen is számít, hogy pénteken még világosban értem haza 17:30-ra, az átállítás miatt ilyenkor ugye már 18:30 van a nyári időszámítás szerint így naná, hogy sötét van.

    Sokan vagyunk akiknek sokat számít az az 1 óra.
  • Molnibalage
    #30
    Ezt a kommentet nem is értem. A nyári időszámítás szerint ment le a nap 17:30 táján, és a visszaállítás után 16:30-kor az átállítás előtt. Ellenben még a később munkába induláskor is simán sötét volt még az átállítás előtt.

    Ha nem lenne nyári időszámítás, akkor nyáron hajnali 4 előtt már világos lenne. Na, az ami tényleg eléggé szélsőséges lenne viszont esete 8-kor már sötét lenne. Nem sokkal jobb az, hogy későbbre tolják a napfelkeltét és naplementét is? Még így is brutálisan korán kel a Nap. Régen nyáron 4-kor keltem munkába menet. Június végétől augusztus közepéig 5 fele már majdnem telejsen világos volt, tehát ez kb. a május eleje-aug. közepe átfogás.

    Mivel az időzóna szélén vagyunk soha nem lesz optimális a helyzet. A franciáknál meg pont fordítva van. Nyáron rohadt sokáig van világos, de kb. egy órával később kel náluk a nap. Télen egy órával tovább világos van, de irgalmatlan későn kel a Nap.

    Nagyon sokan vannak akinek meg nem számít, vagy jobb. Ebben soha nem lesz megegyezés. Ez van. Marad a költséghatékonyság energetikai oldalról.
  • torreadorz
    #31
    A költséghatékonyság 0 forint. Ahogy lejjebb kiszámoltam, ez évi egyszeri 300 forintos megtakarítást eredményez/fő és ez is csak a behazudott számok alapján ti. ha hozzávesszük az egyéb járulékos problémákat (olvasd el a cikket), akkor bőven negativ a mérleg.

    Hagy ne mondjam el hogy ez lófasz esti fény.

    Ez pont ugyanaz az eset amikor bevezetnek adót amitől évi 6 milliárd forintot remélnek, az adminisztrációs költség meg 10 milliárd... óriási nyereség...
  • nextman
    #32
    AZ oraatallitas amugy akkor igazan veszelyes, ha veletlenul egy idozitett bomban teszi az ember!

    bomba
  • Molnibalage
    #33
    Mondom, melyik részét nem érted annak, hogy a 7-8 körül munkába járók az óraátállítás után most reggel világosban kelhetnek? Az óra átállítás nélkül is sötét lenne már fél hat előtt, tehát sötét-sötét helyett most a nagy átlagnak részben világos - sötét a távozás-érkezi ideje.

    Komolyan mondom, hogy egyesek itt az agyhalottság szintjét súrolják.
  • torreadorz
    #34
    És miben segít az hogy világosban mehetsz munkába reggel? A legtöbb ember reggel félálmosan, kómásan zenét hallgatva utazik a buszon, metrón akármin, halálosan tökmindegy hogy világos van-e vagy sötét.

    Délután viszont miután hazaért, még lehet hogy megcsinálni egy-két dolgot a ház körül. Na ez az amit a téli időszámítás lehetetlennél tesz, mert tessék fél 5 van és töksötét odakinn... És hol van még december...
  • Molnibalage
    #35
    Pontosan azt, hogy az ébredés a napfelkeltével összhangban lesz. Senki nem ér haza 4-5 előtt aki reggel 7-8-ra jár, csak aki ennél korábbra és közel lakik. Az átlagos első cselekedet a bevársárlás vagy gyerekért az oviba/suliba/stb. Ehhez tökmindegy, hogy mikor van világos. Szabadidős tevékenységnél számítana, de az sokkal később kezdődik.

    Valahogy úgy érzem, hogy lövésed nincs az átlagmagyar időbeosztásáról. A délután csúcs a járűmveken is du. 4-6 között van. Tehát ekkor még utaznak, szó nincs szabadidőről. Ha nem birizgálod az órát, akkor is sötét lenne...
  • Marteen21
    #36
    A nyári időszámítást kéne meghagyni a rendeset meg el kéne felejteni.
  • nextman
    #37
    Azert akinek nincs gyereke, az valaszthatja elobb a szabadidos tevekenyseget, es utana a bevasarlast.
    Engem kifejezetten zavart, hogy egyik heten meg vilagos volt, amire hazaertem, a kovetkezore meg koromsotet. Igen, december kozepere ez mar alapbol sotet lenne eleve, de most meg nem.
  • torreadorz
    #38
    "Valahogy úgy érzem, hogy lövésed nincs az átlagmagyar időbeosztásáról"

    Vagy inkább neked...
    Vidéken, ahol leginkább lenne mit csinálni délutánonként nagyon sok ember dolgozik gyárakban. Ott meg a délelőttös munkarend 6-14-ig tart, azaz reggel töksötétben mennek dolgozni, délután pedig 15-re érnek haza, alig marad egy óra csinálni valamit. Nyári időszámítással ilyenkor még bő két, két és fél óra lenne a ház körüli teendőkre, de ha még el kell menni a gyerekért/bevásárolni akkor is maradna egy óra.

    Igy meg marad a töksötét... Egyébként meg nem nagy kunszt kitalálni ki honnan van, aki irodában dolgozik és reggel 8-9-re jár dolgozni az lesz@rja az óraállítást, aki meg gyári melós az szopja a f@szt évi 300 forintért... Amit még csak nem is ő kap meg...
  • Molnibalage
    #39
    Ma felhős idő volt. Negyed ötkor már gyakorilatilagteljesen sötét volt. Tehát 1 óra sincs.

    Amikor szerinted hajlani fél négykor már utaztam, akkor szerinted mit csináltam....? Szóval bocs, de én voltam úgymond mindkét oldalon...
  • Elemir
    #40
    Üdv!

    Mindig örök téma ez és mindig két táborra szakad, de mindkettőben van igazság.
    Az, hogy spórolunk ez tény, ezen kár vitatkozni. Sőt azt gondolom nem is feltétlen a háztartásokban van a legtöbb spórolás, bár ezen sem akarok vitázni.

    Az, hogy a fiatalabbak nem fogják elfogadni, hogy a kicsivel idősebb szervezetet sokkal jobban megvisel minden, tény. Pedig így van...
    8-9 éve még heti 63 órát dolgoztam, azaz 250 óra felett egy hónapban és meg se kottyant. Már most nem bírok annyit, nem is menne. Persze vicc, hogy emiatt kapnak szívrohamot, ez inkább "csak" korábbra hozza.

    Azzal viszont egyetértek, hogy tényleg felesleges. Az, hogy 1-2 héttel korábban pusztul el a föld, majdnem mindegy... amikor ezt kitalálták ténylegesen volt értelme, de mára nevetséges. Már nem csak világítunk, hanem használunk csomó dolgot éjjel is. Felkeléstől lefekvésig.

    DE! Ennél sokkal több és fontosabb dolog is van, úgy hogy mindegy is :)