10
  • Inquisitor
    #1
    Éppen ideje volt. Mondjuk a cikkben csak az a nyilvánvaló apróság nincs leírva, hogy a TFT/OLED kijelző az erős háttérfény miatt nem alkalmas olvasásra vagy erősen rongálja a szemet. Ezer éve hallani színes e-ink kijelzőről most, hogy az Amazon zsák pénzt adott ki érte remélhetőleg max. jövőre ki is jönnek valami érdekessel.
  • kvp
    #2
    Jo lenne ha megjelenne, bar a kijelzok hatterfenye nem feltetlen problema, mivel sok esetben a kijelzo az egyetlen fenyforras, ezert egy adaptiv fenyero beallitas kepes arra, hogy az aktiv kijelzorol pont annyi feny erje a szemunket, mint egy visszaverodest hasznalorol. Az aksi elettartam mar mas kerdes es ha kepes szelektiven es gyorsan frissulni, akkor egy kepfrissites toredeket igenyelheti egy tft energiajanak es hattervilagitas nelkul ez mar jelentosen megnovelheti a mukodesi idot.
  • bakvarnyu
    #3
    Erről van valami tanulmány, hogy a háttérfény rongálja a szemet?
    Nekem az asztali FTF monitor pl baszottul zavarja a szemem de az ipad fénye
    szinte egyáltalán nem.
  • Inquisitor
    #4
    Nem is tudom, sok ember állítja (én is), hogy már pár perc monitoros vagy telefonos olvasgatástól "kifolyik a szeme", elfáradnak a szemidegei, stb. Egy hírt vagy egy fórum témát el tudok olvasni egyben. De pl. hozzászólásokból max. 10-15-öt, aztán szünet. Könyvet nem tudnék olvasni róla az fix. Meg eleve emiatt volt és van létjogosultsága az e-ink témának.
  • kvp
    #5
    Sokfele hattervilagitas van. Letezik LED-es, fenycsoves, stb. Nemelyik ezek kozzul jobban terheli a szemet, mint a masik. Minden ember masfele fenyforrasra erzekenyebb. Viszont a legjobb az a termeszetes feny, vagy az ehhez legkozelebb eso halogen es hagyomanyos izzo fenye. Sajnos a hattervilagitasok jellemzoen nem ilyet hasznalnak. A reflektiv rendszerek, mint pl. az epapir viszont visszavert fenyt hasznal, ezert a kornyezeti lampak fenyenek a minosegetol fugg a feny minosege.

    TFT monitor esten a regebbiek jellemzoen fenycsovesek. A kisebb keszulekek pedig jellemzoen LED-es hattervilagitasuak. A modernebb TV-k es monitorok is LED-es hattervilegitasuak. Ezek jellemzoen jobb kepminoseget adnak, mint a regi fenycsovesek.
  • Zoli007
    #6
    Ez valószínűleg 2 okból van:
    - a monitorod valszeg TN, míg az iPad IPS paneles, és az utóbbi szórtabb fényt ad, ami szemkímélőbb
    - a monitor mögött általában valami fal van, ami sötét, az iPadet meg ha kézben tartod, akkor a világosság különbsége sokkal kisebb.
  • Tetsuo
    #7
    Meg van a PWM flicker, ami a leginkabb zavaro.
    Az vajon megoldhato lenne, hogy nem villogna a kep, hanem folytonosan vilagitana? Csak ami a tartalom szerint tenylegesen valtozik, az a pixel-fenyero modosul, a tobbi nem.
  • Szefmester
    #8
    Nem csak az amazonnak kellene már egy ilyen. :D
  • Tetsuo
    #9
    Na ja. Nekem is. :)
    Remélem mielobb kijonnek vele, bár jelenlegi munkahelyhemre be sem vihetem... :(
  • ReTeK
    #10
    a fényerő vezérlést a ledes monitoroknál nem tervezték újra hanem a régebbi ccfl fénycsöveknél használt elektronikát alkalmazzák viszont a fénycső "lomha" a led meg gyorsan vált emiatt vibrál is rendesen úgyan úgy mint a régi sz*r crt és rendesen fárasztja a szemed
    A jobb kijelző gyártók már megoldották a pwm flickeres problémát,
    az olcsó ledes monitoroknak érdemes utána olvasni de inkább nem megvenni