56
  • wiIlcox
    #1
    Akik ezt most elolvassák, száz év múlva sem fognak létezni. Akkor nem mindegy? Ez akkor lenne érdekes, ha az emberek örök életűek lennének. A jelenlegi sekélyes tudással próbálnak páran szélhámoskodni. Röhej.
  • wiIlcox
    #2
    A mínuszolós huszárok nyomkodják serényen a mínuszt!
  • globint
    #3
    OK. Majd én is szólok nekik.....
  • globint
    #4
    Az egészet elolvasva, nekem nem egyértelmű, hogy a "sok tízmilliárd év múlva egy katasztrófa következik be" valós számadat, vagy egy "egyszer majd bekövetkezik" dolog. Nekem úgy tűnik a szövegből, hogy inkább egy "ne rémisztgessünk" dolog, ami úgyanúgy bekövetkezhet most, mint 50milliárd év múlva, de a most bekövetkezik az túl rémisztő lenne a laikus olvasónak. Mert, ha "Egy kis buborék, amiről azt is gondolhatnánk, hogy egy 'alternatív' univerzum, meg fog jelenni valahol, majd fénysebességgel elkezd tágulni, megsemmisítve a miénket" megtörténhet, akkor az nagyon durva, és kivédhetetlen lenne....
  • MuchACHO79
    #5
    Az emberek nem fognak élni, de mivel az élet élni akar, az emberek élni akarnak, ezáltal az emberiség szeretne fennmaradni folyamatosan lesznek azok akik a lehetséges apokalipszist kutatják. Különben meg sokat baszakodnak ilyen részecske ütköztetésekkel még a vége az lesz, hogy ezek a tudósok irtanak ki mindenkit.
  • SupraMKIII
    #6
    wilcox:
    Ez igenis fontos kutatás! Nem gondolod, hogy a nélkül fogok neki az örök élet (meg minden) felderítésébe, hogy tudnám, meddig fog tartani?!?! :P :P
  • SupraMKIII
    #7
    MuchACHO79:
    jah.. Olvastam egy elméletet, hogy azért nincs tele az univerzum értelmes élettel, mert sokkal hamarabb születik meg az a technika, amivel a teljes bolygót el lehet pusztítani, mint az, amivel űrt lehet utazni :-)

    Egyébként ha leegyszerűsítem, akkor az emberiség alapvető túlélési képessége egyenesen arányos az űrutásra fordított erőfeszítéseivel.
  • immovable
    #8
    Vigyázz troll.
  • Pluskast
    #9
    Mondjuk ha még ezer év múlva is létezik emberiség úgy hogy nem épp, hogy csak vegetálunk itt a Földön mert szarrá szennyeztük, akkor lehet, hogy van némi létjogosultsága a cikknek :)
  • wraithLord
    #10
    Szerintem itt elsősorban a Higgs-bozonnal, részecskefizikával kapcsolatos kutatások, az ezzel kapcsolatos elmélet(ek) csiszolása a lényeg. Ezt az "univerzum pusztulása" -témát csak azért hozták ki belőle, mert így tudják eladni a munkájukat, és folytatni a kutatást.
    Senki (normális ember, tudós) sem úgy kezd el kutatni, hogy na most akkor derítsük ki, mikor lesz - pl. ebben az esetben, ezen a területen - univerzumvége; hanem egyszerűen csak azért (magamból kiindulva), mert kíváncsiak, a tudás egy "igen fontos dolog" - másrészt ezért kapják a fizetésüket is... Most itt tart a kutatás, ezt tudták belőle kihozni, ami a laikusoknak is mond valamit, és ők is látják, hogy van eredmény. A lényeg viszont az a jelenlegi - gondolom óriási - tudásanyag, ami e mögött van.

    "Szélhámoskodni" - Magyarul mindezt csak azért hozták ki belőle, hogy te is tudj min csámcsogni...
  • blitzkrieg1
    #11
    Most aggodnom kellene, hogy tobb tizmilliard ev mulva meghalok? :)

    Amugy meg valoszinuleg igy keletkezett a mi univerzumunk is, megjelent egy kicsi buborek ami tagulni kezdett es elpusztitotta az elottunk levot.
  • blitzkrieg1
    #12
    Ha most megjelenik, akkor is tobb milliard ev mulva pusztit el bennunket, hisz "csak" fenysebesseggel terjed. Kiveve, ha pont a mi Naprendszerunk kozeleben jelenik meg.
  • bvalek
    #13
    Ennek a cikknek igazából nem sok a hírértéke (vagy legalább is késett 60 évet). Ez egy régi elmélet, arról van szó, hogy a vákuumról feltételezzük, hogy nem csak folytonosan változhat az energiája, hanem lehetnek fázis átmenetek is, mint a anyag halmazállapotai között. És mi van, ha a mostani vákuum nem stabil, van ennél alacsonyabb energiaállapota is, és ha a vákuum energiája kellöen lecsökken a világegyetem tágulása miatt, akkor a mostani metastabil vákuum összeomolhat. A sci-fi irodalomban is népszerü, ezért szokták idönként elöszedni, de teljesen spekulatív, arról sincsen igazán senkinek fogalma, hogy mi lenne az univerzummal ha ilyesmi bekövetkezne (ráadásul a Higgs részecskéhez sem sok köze van). Az, hogy az egyszeri QFT-vel számolt vákuumenergia, és a megfigyelt kozmológiai konstantból számított vákuumenergia között 120 nagyságrend az eltérés, elég sokat elmond arról, hogy mennyire fogalma sincsen senkinek a vákuum természetéröl.

    Már feltünt egy ideje, hogy ezek az angol nyelvü pop-sci oldalak meg sem próbálják követni a mai tudományos kutatást, hanem inkább rendszeresen leporolnak ilyen öskövület elméleteket, aztán hangzatos cikkeket írnak róluk, mintha ma találták volna fel a spanyol viaszt. Meg a minöségük is meglehetösen csapnivaló, lassan ott tartunk hogy Balázs fordításai olvashatóbbak, mert legalább kiszüri a legnagyobb ökörségeket... esetleg lehetne az arXiv-ot böngészni, mondjuk lenne egy heti rovat, a legbizarrabb ötletekröl, vagy figyelni a híresebb egyetemek online híreit, hogy mivel foglalkoznak éppen.
  • Cefet
    #14
    Ha hinni lehet a szóbeszédnek, a mi univerzumunk is jelent meg, "egyszercsak" és a "semmiből"! Durva! Hogy megijedhettek akik látták?!
  • Palinko
    #15
    tényleg nem értem miért minusolnak. alig értenek valamit az univerzumból, csak a nevüket szeretik látni cikkek mellett és hülyeségeket köpködnek be a pálya széléről, inkább a kutatásokra fordítanának annyi energiát mint a hírverésre.
  • gombabácsi
    #16
    szerintem jó dolog ez a mínuszozás, mert mindig tudom mit kell elolvasni :D
    persze sok hülyeség, DE az átlag hozzászólásokban meg simán csak elismételgetik az emberek azt amit úgyis tudok :D
  • gombabácsi
    #17
    van vogtnak van egy novellája amiben egy olyan idegent találtak, aki túlélte az univerzum pusztulását :)
    persze legyőzik azt is :D
  • fszrtkvltzttni
    #18
    Nem felejtettél ki valamit a hozzászólásodból!
  • fszrtkvltzttni
    #19
    Akkor lehet, hogy ez csak hasonló elmélet, de nem az?
  • NEXUS6
    #20
    Szóval akkor minmeghalunk!?
    :(
  • fszrtkvltzttni
    #21
    Kifejtenèd egyszer okulásul, hogy véleményed szerint a tudomány mely része igaz, és mely szélhámosság?
  • fszrtkvltzttni
    #22
    Csak a terroristák kezébe ne kerüljön.
  • NEXUS6
    #23
    Szerintem mind az!
    :D
  • globint
    #24
    Mind az? Mind tudomány, vagy mind szélhámosság?
  • set36dyrf
    #25
    Csak a gyíklények kezébe ne kerüljön. A tenoristák már elhúzták a vonót, a láden volt az utolsó.
  • ancsil
    #26
    "Elképzelhető, hogy a világegyetem, ... évmilliárdok múlva az egész elpusztul"
    húh de megijedtem.
    először évmillióknak olvastam.
    most kicsit megnyugodtam...
  • NEXUS6
    #27
    Igen, határozottan!
    ;D
  • globint
    #28
  • pet0330
    #29
    Nem a cikkírót akarom bántani, hanem a témát... Ez egy teljesen semmitmondó cikk... Valahol Valamikor megjelenik Valami ami elpusztít. Ebben tényleg sok konkrét adat van....
  • gombabácsi
    #30
    ez a neve: "van vogt"
  • Prof William
    #31
    Egyenesen a Nibiruról kaptam a fülest hogy az a ominózus buborék egy Repoid gyíklény szellentése lesz. Így keletkezett a mi univerzumunk és így fog következő is...

    ÉS azért ilyen soká mert a reptoidok olyan 30-40 milliárd évente esznek csak hagymásbabot.
  • Nos
    #32
    Nem értem azok hozzáállását, akik szerint ez felesleges infó, mert úgysem érint minket. Valószínű ezeket az embereket semmi nem érdekli, ami nem az elemi létfenntartásukhoz szükséges. Én például szeretek az ókorról olvasni, de nyílván nem befolyásolja az életemet, megnézek egy fantasy, vagy sci-fi filmet, pedig az nem csak hogy nem fog az én életemben megtörténni, de soha máskor sem, érdekel, hogy milyen az élet a világ más országaiban, más kultúrákban, akkor is, ha soha nem jutok el oda, és az is érdekel, hogy valyon hogy kezdődött az, ami körülvesz, vagy hogy lesz vége egyszer, ha vége lesz, akkor is, ha én ennek csak elképesztő kis töredékét élhetem meg. Ezen kívül sokminden érdekel, ami nem befolyásolja közvetlenül az életemet. Akit pusztán csak az érdekel, ami kaját, pénzt, vagy szaporodást jelent, de semmi olyan, ami nem kötődik a közvetlen létfenntartásához, annak sajnálom a sivár életét, de teljesen felesleges ide írogatnia. Bár tartok tőle, hogy ilyen ember nincs, az ilyet inkább az érdekli, hogy kéjesen élvezkedjen a trolkodására való reakciókon. Üzenem neki, hogy ennél már sokkal több értelme van azzal a témával foglalkozni, amiről a cikk szól.
  • Macropus Rufus
    #33
    "A fizikusok tavaly jelentették be a régóta keresett Higgs bozonnak tűnő szubatomi részecske felfedezését, ami az elméletek szerint tömeggel ruházza fel az anyagot."
    ha nincs higgs akkor akkor nincs tömeg sem? :o
  • Starfarer
    #34
    Az itteni modik gerinctelenek, férgek, ostoba senkik.
  • Peetkiller
    #35
    Valamikor réges régen, egy messzi messzi galaxisban...

    13776257417 évvel, és 21 nappal ezelőtt, mikor egy tudóscsoport állami támogatás révén végre sikerrel koncentrálta a lekondenzált negatív-energiát egyetlen pontra, azzal a szándékkal hogy megnyissák az első féregjáratot az univerzum másik pontjára, nem egészen úgy sikerült, ahogy tervezték, mert véletlenül az arcukba robbant az univerzumunk... Tehát, Isten igenis létezett, csak öngyilkos lett!

    Mi talán előbb fogunk megérteni, mint kipróbálni... Vagy a kör előröl kezdi magát...
  • Vol Jin
    #36
    Gyakorlatilag minden részecskének van egy felezési ideje, az Univerzum tágul, a vasnál nehezebb elemeknél nem termel energiát a fúzió, agy az Univerzum jövőképe amúgy sem rózsás. Folyamatosan tágul, tehát az anyag egyre messzebb kerül egymástól, néhány ciklus után a csillagok már nem tudnak majd energiát termelni, csak nagy kihűlő anyagkupacok lesznek az űrben, majd az anyaguk szépen lebomlik fotonokra, és az egész Univerzum csak ritka fotonokból álló üres tér lesz. Na most, ha ez összeomlik, talán nem is kár érte...
  • KopaszIsten
    #37
    Hallottam olyan elméletről, hogy a fekete lyukak esetleg hidat képez(het)nek más univerzumokba, ahol is fehér lyukként anyagot lövelnek ki magukból. Érdekes elképzelésnek tartom. Az ismert univerzumunk akár így is keletkezhetett. :) És az itt említett buborék lehet egy következő ilyen "kilövellés".

    Egy ötlet. Mi van, ha egy fekete lyuk felrobban (mondjuk a túl sok elnyelt anyag miatti instabilitásból fakadóan, csak hogy a hasamra üssek)?
    Szerintetek fel tudna robbanni? :P
  • blessyou
    #38
    Tömeg az mindenképp van, hiszen ez a tapasztalat, a Higgs-mező egy olyan elmélet, ami ezt a tapasztalatot igyekszik a részecskék standard modelljébe beilleszteni. Ugyanis enélkül a standard modell nem képes megmagyarázni, hogy miért van a részecskéknek nyugalmi tömegük.

    Ezért volt olyan nagy a várakozás a Higgs-részecskével kapcsolatos kutatások terén, mert ha nem találják meg, akkor a standard modell hibás, és új fizikai modellt kellett volna megalkotni.
  • globint
    #39
    A Higgs bozon kapcsán jut eszembe, hogy valamikor az atomról gondolták, hogy az anyag legkisebb része. Most meg már Higgs bozon, meg WIMP részecskékről hallunk.
    Nagyon király, még akkor is, ha egy-egy műszer akár több milliárd dollárba kerül. A történelemben visszatekintve, mindíg azok a kultúrák lettek, voltak erősek, amelyek költséges prolyekteket akartak, és tudtak megvalósítani, a tudást, és annak kutatását fontosnak, és megismerni valónak ítéltek. Azok a kultúrák viszont, amelyek "csak" napi életre voltak képesek gondolni, elkorcsosultak, és többnyire meg is szűntek.
  • nextman
    #40
    A sok anyagtol csak stabilabb lesz.
    Nezz a tejut kozepere, abban mar sok kakao van.