28
  • tmisi
    #1
    Talán azért nincs is szükség CD-re, mert az egynyári slágereket úgysem akarod örökre őrizgetni, 1 évig meg kitart a HDD-n/pendrive-on is.
  • Narxis
    #2
    Én sajnálom, hogy elveszítik az állásukat de manapság a legkényelmetlenebb megoldás CD-n zenét hallgatni.
  • Narxis
    #3
    Ez is igaz, de mondjuk ízlésen vitatkozni nem szerencsés dolog.
  • kvp
    #4
    En most par regebbi angol nyelvu konyvet probalok beszerezni, de ott tartok, hogy mar az amazonnal is csak digitalis valtozatban erhetoek el. Pedig kivetelesen a nyomtatott valtozat kellene. A digitalis terjesztessel az az egyetlen gondom, hogy sok regebbi mu igy nem lesz elerheto legalisan titkositas (masolasvedelem) nelkul, csak illegalis forrasbol.
  • narumon
    #5
    Szerencsére vinyl esetén nem ilyen rossz a helyzet, bár ha belegondolok azt is online veszem :)
  • bobijub
    #6
    :) nini egy ember, aki tudja, hogy az nem bakelit !!!!! :)
    (kábé nyolcvan éve már nem kizárólag bakelit, és hatvan éve már gyakorlatilag kizárólag vinyl )
    kábé az az érzésem, hogy a cikk akkor is megíródhatott volna,
    ha a zenemásolás teljesen fizikailag is lehetetlen lenne,
    a cikk akkor is megíródhatott volna,
    ha egyáltalán nem is létezne letöltős zene, még fizetős formában se nem,
    és a cikk akkor is megíródhatott volna,
    ha a cd maradt volna az egyeduralkodó adathordozó,

    az a magánvéleményem, hogy ahogy a könyv is, még fizikai formájában is az egyik leginkább internetesboltba való termék, ugyanilyen alapon a zenei album is, akkor is, ha csak fizikai cd formájában lenne elérhető, benne van a top5-ben azok között a termékkategóriák között, amik a leginkább internetesboltba valók.
    egy jóválasztékú cipőbolttól, péüzlettől, zöldségpiactól kábé hat nagyságrenddel kisebb áruválasztékot várunk el, mint egy könyv-, zene-, film bolttól. besétálós boltban ezeket a legnehezebb megfelelő választékban kiszolgálni, ahhoz képest, hogy milyen könnyű internetesboltból kiszolgálni. szóval asszem lesznek még olyan boltsorvadások is, ahol a fizikai termék nem lényegül át letöltős termékké, de a fizikai termék jellege nagyon adja a webesbolti árulást.
  • Thrawn
    #7
    Milyen formátumban kapja online? Megvehetem SACD formátumban? Vagy az lesz a 10%, amit boltban vehetek meg, online meg 128 kbit/s MP3 szutyok?
  • llax
    #8
    Akik valóban zenélnek, azok adni fognak arra, hogy normális minőségben elérhesd a műveiket. A loudness var szellemében kevert, kizárólag elektronikus hangszereket használó, alaposan utómunkált énekhangot tartalmazó anyagok esetén nem sokat veszítesz egy magasabb birate-ű (256-320) mp3 hallgatásakor.
    Természethű visszaadást csak ott van értelme elvárni, ahol a hangok is (legalább részben) természetesek. Ilyen művekből egyre kevesebb születik, közelít ahhoz a 10%-hoz (aztán csak reméljük, hogy innét kerül majd ki az a 10%)...
  • narumon
    #9
    Hát ha a valóban zenélnek alatt mondjuk a kalsszikust és jazzt érted akkor igazad van, ha már mondjuk a rock zenét is akkor sajnos nincs :( A mostanában megjelenő rock lemezek nagy része ugyanaz a loudness waros szarrá kompresszált fosch mint az egynyári lemezek esetében (én ezért tértem vissza egyébként a vinylezéshez mert ott ez még mindig nem jellemző - ugyanannak az albumnak a CD és vinyl változata között ég és föld különbsége szokott lenni).

    Egy jó kis oldal ahol elég sok zene megtalálható már - meg lehet nézni, hogy némely CD-n mekkora a dinamika tartomány (főleg ha számba vesszük, hogy a CD marha jó lenne ebből a szempontból ha nem akarnák gyárilag butítani :( )

    Lemezek dinamika tartománya
  • llax
    #10
    Annyiból viszonylag könnyű a helyzetem, hogy "mai" zenét nem sokat hallgatok :) A régieket meg igyekszem a koráb(b)an kiadott CD-n megszerezni. Bármi régihez hozzányúlnak "remastering" címszó alatt, a "normális" eszközökön, viszonylag csendesebb helyen (komolyabb háttérzaj nélkül) hallgathatatlan, dinamika nélküli, ordító zagyvalék lesz belőle, mint ahogyan a mai zenék többségét kiadják...

    Valahol úgy érzem, hogy ezt az agyon komprimálást nem is igazán a "zenei igényekhez", hanem sokkal inkább a tömegesen elterjedt eszközökhöz igazítják. Agybadugóson, pc hangszórón, 100% műanyag minihifin (és házimozin), gyári autórádión (gyári hangszórókkal), tv-n stb... egy nagy dinamikájú hanganyag egy részét nem is hallanád rendesen... Ugyanakkor az emberek nagy-nagy többsége a fentebb felsorolt eszközökön hallgat zenét, legtöbbször nem is csendes helyen (ahol a nagy dinamika érvényesülni tudna), így elsősorban hozzájuk kell igazodni.
  • narumon
    #11
    Igazad van sajnos.
    Több keverő mesterrel is volt már a témában interjú, mind azt mondta, hogy igazából a gond az, hogy 3 féle keverést kellene csinálni csak ezt nem szeretik kifizetni a kiadók. Így csinálnak egyet az online letölthető (itunes és társai) zenéhez és utána az kerül a cd-re meg minden másra :(
    Csak ez már egy kicsit is normálisabb hifin élvezhetetlen. :(
  • Tetsuo
    #12
    A vinyl hasonloan rossz szó, mint a bakelit.
    A vinyl, angol szó, nem magyar.
    A hanglemez jelentésére már kozkeletu szóvá vált a bakelit. A nyelv folyamatosan változik, nyelvészektol, újítóktól fuggetlenul. Sokszor illogikus jelentések szuletnek, tévedések, félreértések, egyszerusítések által.
    Így volt a bakelit esetén is. A hanglemez a legjobb szó, de sokan használják a bakelitet úgy, hogy tudják, a lemezek anyaga messze nem bakelit. ;)
  • Tetsuo
    #13
    Azt azert tudnod kell, hogy elektronikus hangszerek kozott nagyon nagy kulonbseg van digitalis es analog hangzas kozott, ill. nem csak a hangzas, hanem a hang konkret tulajdonsaga a lenyeg, marmint minoseg szempontbol, hogy kvantalt vagy nem. Ezt hosszu lenne most leirni, a lenyeg, hogy egy analog elektronikus hangszernek is hasonlo "minosege" lehet, mint egy akusztikus hangszernek.

    A felveteli lanc pedig mindket esetben lehet analog vagy digitalis is. Ha a netrol es CD-rol beszelunk, akkor ugye kikerulhetetlen a legalabb egyszeri ADC, vagyis a vegeredmeny mindenkeppen digitalis lesz. Ilyenkor sem mindegy, ez milyen fazisban, mi modon, milyen minoseggel tortenik.
  • Tetsuo
    #14
    Az a maszter, vagyis utomunka, ami a kiadando formatumra optimalizalja a mar kevert zeneanyagot.
    Sajnos sok esetben sporolnak ezen is, meg mar a keveresen is... mert egyre igenytelenebb a mainstream zene fogyasztasa.
    Csak egy szuk retegnek van a kiemelkedo minosegre igenye, sajnos.
  • shownomarcy
    #15
    Én is úgy vagyok vele, hogyha veszek is CD-t, azt gyakran inkább online. Esetleg magától a zenekartól.

    llax válasza tetszett, jól megmagyarázta. Egyébként szomorú úgy általában a technikai világban (jó példa még a fotózás), hogy azt mondják rettentő nagy a fejlődés, mégis a kompakt terjed. És rosszabb minőségben hallgatunk zenét, fotózunk, mint évtizedekkel ezelőtt...

    Nekem nem olyan jó a hallásom, mégis vagyok olyan szentimentális, hogyha megveszek valamit, akkor már legyen ott a polcon. És azért online esetén is inkább Flac-ot veszek.
  • Mekong Delta
    #16
    a vynil egy szintetikus anyag neve, nem egy 'angol szó'......... tehát teljesen helyénvaló a használata a magyar nyelvben
  • SirAlo
    #17
    Szerintem meg ha valaki vasarolni akar zenet akkor legalabb adjanak hozza egy dizajnos CD-t is, ha meg online akarom letolteni azt letoltom inkabb ingyen...
  • HalálosHintalow
    #18
    Nem tudom, hogy próbáltad -e már, de nézd meg az abebooks-on (.com vagy .co.uk)
    kb olyan mint nálunk a bookline, tehát antikváriumok kinálatát összpontosítja, csak hatalmas választékkal.
  • llax
    #19
    A különbséget nem kell bemutatni... A klasszikus elektromos hangszerek (pl. analóg szinti, gitár, dobgép) hangját is a a kvázi természetesek közé sorolnám. De főleg az analóg gitárét (feltéve, hogy nem szintit vezérelnek vele), hiszen ott még a zenész által közvetlenül befolyásolható mechanikus rezgésből származik a hang... Igazából a digitális világ zenéivel sincs sok bajom addig, amíg közvetlen ember-hangszer kapcsolatból származik, a gond az, hogy ebből is egyre kevesebb van...
  • Vaszilij Artyom
    #20
    A vynil egy anyag neve nem egy angol szó. Az Atom se egy angol szó hanem egy név.
  • lordmorden
    #21
    nagoyn sok éve nem foglalkozok semmilyen optikai lemezzel, sokkal jobb a flac vagy jó bitrátájú mp3, tárolhatóbb stb sajnos a lemezeknek leáldozott teljesen, de a modern kor hozadéka a folyamatos minőségromlás is... amúgy a zenék 90%ánál nem számít min van, az összes pop meg a mostani slágerek és cumók nagy része úgy szemét ahogy van. valódi zene meg már egyre kevesebb van, ahoz meg ha nem te játszod otthon oylan hangtechnika kell. az embereket nem érdekli a minőség, sajnos a divat és a tömeg kell nekik. átlagban elég lenne 128as mp3 is, de jó lenen minden flacban, persze, ez szinte senkit enm érdekel...
  • culas25hc
    #22
    Akkor a CD helyett is használja mindenki a KL szót... mellesleg a bakelit a helytelen megnevezés, mivel bakelitből soha senki nem csinált még hanglemezt :P
  • culas25hc
    #23
    Amúgy nem hiszem, hogy el fog tűnni a CD, csak megmarad olyan szinten mint ma a vynil (!) lemez. A minőségi zenehallgatáshoz a minőségi formátumon kívül hozzátartozik a lemez illata, kézzelfoghatósága, szövegkönyv lapozgatása stb...
    A flac nagyon jól szól, de olyan mint minőségi bort inni műanyag flakonból. Teljesen jó dolog az mp3, látok jövőt a felhőszolgáltatásokban is, de lesz mindig is egy réteg, akik igényelni fogják a jó öreg CD-t.
  • Tetsuo
    #24
    Az a lenyeg, beepult-e a nyelvbe vagy sem. Mint alabb irtam, az eredeti jelentese vagy utalasanak helyessege lenyegtelen. A bakelit szo a magyarban, a hanglemezre utalva inkabb hasznalatos, mint a vinyl, raadasul az magyarul vinil lenne.
    Persze, ez nem olyan egetrengeto problema, de a vinil vagy vinyl utalva a hanglemezre kevesbe elfogadott jelenleg, mint a bakelit. Csak a magyarban persze es jelenleg, mert ha egyre tobb ember hasznalja, akkor beepul a nyelvbe es helyes lesz azt hasznalni. Eles hatar vagy pontos idopont nincs. :)
    A CD sajnos vagy nem, teljesen beepult mar, ugyhogy a jelenkori szotarak es lexikonok is tartalmazzak.
  • narumon
    #25
    Ebben csak azért nem vagyok biztos mert ugye a vinylnek van mindenféle előnye a digitális zenékkel szemben a CD-nek viszont nincs semmi. Ezért nem gondolom, hogy hosszútávon gyűjthető item lenne. Aki zenét akar offline gyűjteni mert érdekelni fogja az szerintem beesik a vinyl táborba. Legalábbis nekem ez tűnik logikusnak.
  • Tetsuo
    #26
    Igen, sajnos jobb megoldas nincs. Ha valaki a gyujtemenyet a gyerekeire szeretne hagyni, akkor meg plane.
  • bobijub
    #27
    bekövetkezett az a ritka este, amikor az offtopikosodás nem ment át értelmetlenségbe, meg trolloskodásba. de azért az offtopikosodási területen is sikerült két vonatkozást alaposan összevegyíteni.

    van ugyanis az átlagos, (óccsótól jó közepesig) kategória, meg a vájtfülűségi készítmények. aki nem hallja meg azt, hogy mi a hangzásbéli minőségi különbség a nem több mint harminc évvel ezelőtti _ÁTLAGÁRÚ_ vagy akkor a többihez képest óccsónak számító cucc és a mai megfelelőik között, azon fülorvos már nem segít. azoknak, akik tudják, hogy mi a vinyl és nem érzelmi/nosztalgia, hanem minőségi okból szeretik, illene azt is tudniuk, hogy milyen volt a kopó tűs, sercegősithető vinyles, elöregedettgumigörgőktől dübörgősödó lemezjátszó, meg a kikerülhetetlenül zajos analógszalagos. ja igen, tényleg, aki a kora miatt nem emlékezhet rá, annak nincs esélye összehasonlító hallgatást csinálni. de azért még ajánlom összehasonlításnak azt is, hogy az kazettásmagnófénykorabeli cuccok reálértéken vett ára hogyan viszonyul a mai kütyük reálértéken vett árától
  • narumon
    #28
    Én pontosan emlékszem mindenre. Bár én úri gyerek voltam kölökkoromban, németből hozott lemezekkel és normális lejátszóval :D Nem egy lemezem abból az időből most is megvan, teljesen hibátlanok. A másik fele is igaz, akkor vettem 35e forintért a deck-em amikor 20e Ft volt a havi fizum. (És nem azért mert olyan rosszul kerestem...)