27
Mindent az aquapóniáról
  • tigeroo
    #1
    Sziasztok! Év elején találkoztam ezzel a rendszerrel először, egy ismerősöm mutatta.

    Mi is az az akvapónia?

    Az akvapónia szó sokaknak különböző jelentést hordoz, de alapvetően a haltenyésztés és növénytermesztés egy szimbiotikus rendszere.

    Lényegében arról van szó, hogy van egy üvegház növényekkel, és egy haltartály. A halak vízét átmosatja a növények kavicságyán, amik feltudják szívni a plusz tápanyagot, így akár télen is tud termelni a tulaj friss zöldségeket és halat enni.

  • tigeroo
    #2
    Nincs gyomlálás, kapálás, locsolás.

    Ez lenne a jövő?

    egy blogbejegyzés a témáról: ITT

    Van-e itt olyan az sg-n aki már épített ilyet? Igazából fel akartam venni a kapcsolatot Gönczi Péterrel, de még nem válaszolt. TDK munkámhoz szeretnék adatokat gyűjteni ezzel kapcsolatban.
  • desigo
    #3
    Régebbi indexes videó nagyon jó ahol a végén megsüti az egyik pisztrángot.
    Ötletes elgondolás és megvalósítás
  • EnxTheOne
    #4
    Aquaponiát akkor keverem valamivel, nekem nem ez a halas rémlet, hanem ilyen táptalaj nélküli termesztés.




    Már gondoltam hogy a kertben ások egy mély titkos bunkert (ismerek egy melost pár sörért gyorsan kiássa valamilyen gépel) és ott termeszteném amarihuanát. :D:D:D:D
  • Aquir
    #5
    az Hydroponics.    Aquaponics = "aquaculture and hydroponics"
  • Slinky Cyle
    #6
    awhhh :)
    én nagyon szeretem az aquapónikat, jöhetek énis?
  • Yeltzin
    #7
  • Yeltzin
    #8
    sajnos még mindig nem rakódott össze az első hidrorendszerem, de már majdnem minden megvan hozzá
  • polarka
    #9
    Mennyi a havi költsége?
  • F1re
    #10
    hát ez valami qrva jó kár, hogy nincs nagyobb kertünk
  • tigeroo
    #11
    "A ráfordított költségek javát a szivattyú adja, az üzemeltetése havi 3500 forintra jön ki. A rendszer egyetlen külsõ tényezõjét jelentõ haltáp még ennél is kevesebbe kerül, a párolgás miatti vízveszteséget pedig esõvíz pótolja.

    Egyébként pedig reggelente munka elõtt bejövök, beszórom a haltápot, megnézem, hogy mozog-e a szivattyú, és csókolom, másnap reggel jövök újra…”
  • ManoNegra
    #12
    Ezzel az egyik baj, hogy nem lett kipróbálva kemény télbe.
  • Yeltzin
    #13
    de ki lett, nem idén épült
  • ManoNegra
    #14
    Amikor először találkoztam ezzel, azt egy debreceni srác csinálta talán két vagy három éve. Persze nem akkor lett bemutatva, de azt mondta azóta üzemel. Na akkor az még nem találkozhatott kemény téllel. Ha Te másról, beszélsz, akkor bocs.
  • ManoNegra
    #15
    Bár ez azért nem rossz.
  • Yeltzin
    #16
    Erről beszélek, csak nem 2-3 évvel ezelőtt, hanem most :) Amúgy meg a hőszigetelés szerintem magától a rendszertől független kérdés, mindenki oldja meg saját környezetéhez alkalmazkodva.
  • R0zs0máK
    #17
    Apám csinált pár éve hidropóniás kiskertet, borsót termesztett, tökjól megnőtt minden elültetett növényke, de virágzás közben megtámadta őket a peronoszpóra és kiszáradtak...jó móka, el lehet vele szórakozni :)
  • BaliBoy
    #18
    Nagyon briliáns a srác. Amikor először láttam ezt a riportot már akkor is nagyon megfogott.

    Csak egy kérdésem lenne. Mi a fenét csinál nyáron a pisztrángokkal 40 fokban? :))
    (A pisztráng a 10-15 fokos tiszta vízben marad életben.)
  • Yeltzin
    #19
    miért, alapból nyáron minden pisztráng megdöglik? :)
  • kifli
    #20
    nem, csak egy kiskád víz elég könnyen megmelegedik, egy folyóvíz vagy egy tónak a legmélye annyira nem.
  • Yeltzin
    #21
    azért azt ne felejtsd el, hogy a "kiskád" víz folyamatos mozgásban van, és átszűrődik egy sötét, hűvös közegen, ahonnan nem húgymelegen tér vissza... meg gondolom, pisztrángból sem csak egyféle van
  • tigeroo
    #22
    szerintem is simán lehűl. bár a víz "hőveszteségét" nemvágom így hirtelen, neten sem találok most róla leírást, de azt tudom hogy pl. a füst méterenként 20fokot is hűlhet, gondolom egy cirkuláció alatt simán hűlhet ennyit, de nem akarok butaságot mondani.
  • Yeltzin
    #23
    csak arra kell gondolni, hogy amikor nyáron beletúrsz a felül meleg kavicsos talajba, 10-15 cm mélyen már nyirkos és hűvös... ezen a közegen halad át a víz a rendszerben is
  • BaliBoy
    #24
    Ez egy fólia sátor! Aminek az a célja, hogy télen meleg legyen benne. ~20 fok!
    Szerintetek az nyáron mennyire melegszik fel?
    Egyébként pl. egy ilyen nyáron mint ami most is volt, 15-20 cm mélyen nem hogy hideg vizet, hanem egyáltalán vizet sem fogsz találni. De még ennyire meleg nyár sem kell hozzá. (nem véletlenül ássák a kutakat több méter mélyre)

    A pisztráng meg az egyik legkényesebb hal. Minden évben szoktam horgászni rá. A tóra ahova járok minden évben november elején hozzák a pisztrángot és imádkoznak, hogy a nappali hőmérséklet ne nagyon menjen 15 fok felé.
    Egyébként a szivárványos pisztráng tűri legjobban a meleget, az még elviseli a 20 fokos vizet is. (ha jól láttam a srácnál is ez a faj van)
    Szóval nyáron nem tudom mit csinál, hogy lehűtse a vizet, de kétlem, hogy egy kis keringetés a 40 fokos kinti(!) hőmérséklet mellett, ő a fóliában, bent(!) a vizet 20 fokon tudná tartani.
  • Yeltzin
    #25
    a víz párolog, és a párolgás hőveszteséggel jár, sötétben (a termőközegen belül) pedig nem vesz fel több hőt, így ha folyamatos mozgásban van, és nem éri közvetlen napfény, biztosan sokkal alacsonyabb a hőmérséklete, mint a környezetnek... ha a sátor megfelelően szellőzik, akkor nem emelkedik a páratartalom, így a párolgás üteme - ezzel együtt a lehűlés - is gyorsulhat

    de ha kész lesz a sajátom, többet tudok majd mondani
  • tigeroo
    #26
    mondjuk ezt péter is mondja a videóban hogy azért jó pisztángokkal kísérletezni a rendszerben, mert ha azok jól elvannak, akkor a többi hal is tuti
  • Morphin
    #27
    Nem emlékszem teljesen, de megnéztem az összes videóját...(nem mintha építeni akarnék ilyet,mert nagyon drága lenne megépíteni és mire visszahozza...na mind1) szóval nyáron nincs pisztrángja, ez a megoldás^^...odabent van 40-45 fok ahogy mondta akkor a víz sehogy sem lesz 20 fok alatt szerintem.Nyáron afrikai meg szürke harcsákat tartott, meg amur ivadékokat is mutatott,de azokat nem láttam megnőve...