85
  • kiralysanyi
    #1
    A Sony optikai meghajtóival történt kalandjaim után én egyáltalán nem tartom nagy veszteségnek. Párszor volt szerencsém Sony DVD íróval szerelt konfighoz, mindegyiket vissza kellett vinni. Egy kivételével a vásárlás napján. (Bár ezek még az Optiarcos idők előtt történtek)
  • coolbboy83
    #2
    A Sony meghajtók híresen kula minőségűek voltak, főleg a sima CD időszakban... De volt még egy rettenet :-) a CyberDrive :-D.. na az igazi hulladék volt.
  • hurkaur
    #3
    Tekintve, hogy az optikai meghajtok kihalo felben vannak, nem meglepo.
  • WiZZaRD
    #4
    Miután a Pioneer is kiszállt, az Optiarc lett a nyertes nálam, elégedett vagyok velük. Kár értük. De mi marad, samsung meg lg? Igen gyér mindkettő:(.
  • lordsithlord
    #5
    Bocs, de ez egy kissé mintha blődség lenne, mindenféle beszólás nélkül.

    A legtöbb telepítési adathordozó mind a mai napig optikai alapokra épül és ez jó darabig így is fog maradni, mivel nincs megfelelő alternatíva még a láthatáron sem (a netes telepítést meg az egyéb ilyen finomságokat hagyjuk, otthoni felhasználásra nem igazán létjogosultak).

    Elég, ha arra gondolsz, hogy az operációs rendszerek 90%-ának még mindig ez a legegyszerűbb, legfelhasználóbarátabb terjesztési formája, máris ott van, hogy bizony az optikai meghajtóknak igenis nagyon komoly létjogosultsága van még, mesze nincsenek kihalófélben.
  • lordsithlord
    #6
    Hogy a cikkhez is hozzászóljak: sajnálom a dolgot, én amióta csak DVD írót használok, NEC, majd később Optiarc párti voltam, mert egyszerűen nem volt olyan lemez, amit ne evett volna, ráadásul nagyon csekély volt a rontási rátája is.

    LG, Samsung messze nincs velük egy szinten (elég arra gondolni, hányszor volt abból cirkusz, hogy LG íráskor sorra ront, nem olvas be lemezeket, stb.), rajtuk kivül pedig nem túl sok olyan van, ami árban megfelelő lenne és ki is bírja a használatot.

    Ami mondjuk felmerült bennem kapásból: ha megszűnik az Optiarc, vajon ki lesz azoknak a gyártóknak a szállítója, akiknek eddig ők voltak a beszállítói (pl. ugye nagyon ok külső meghajtóban Opti egység lett beépítve).
  • hurkaur
    #7
    De van, internet+pendrive,memoriakartya(flash)hdd,ssd. Megbizhatatlan, es van nala jobb alternativa. (kiveve persze a kukutyini legutolso falut, ahol meg tanyeros tragya net van)
    Mint ahogy a floppynak, hddnek, ugy az optikai meghajtoknak is konnyes bucsut intunk szepen lassan.
  • cateran
    #8
    "a netes telepítést meg az egyéb ilyen finomságokat hagyjuk, otthoni felhasználásra nem igazán létjogosultak)"

    Na ne viccelj:D Evek ota nem hasznalok sem cd-t, sem dvd-t, de azert valahogy elboldogulok mindennel. Jatekot nem telepitettem mashogy csak netrol leszedett telepitovel az utobbi cirka 7-8 evben.
    Op rendszert sem....
  • lordsithlord
    #9
    No, akkor úgy kapásból kérdezném, hogy vajon egy átlagos felhasználó, aki annyit tud, hogy hol kell bekapcsolni a gépet és hogyan kell belépni egy progrmaba, jó esetben ismeri a NEXT-NEXT-FINISH telepítést, az mikor fogja tudni penre felrakni a telepítőt, mikor az még a hozzáértőket is megtréfálja néha? Hogy azt már ne is említsem, hogy hogyan, ha a gépét telepítenie kellene...

    Valóban, ha már van oprendszered, jó esélyed van arra, hogy a webes telepítés megfelelő alternatíva lesz. Ezt nem is tagadom. Bár ezt is pontosítanám, hiszen ha olyan helyen tartozkodik az illető, ahol nincs nethozzáférése, akkor az elég gázos tud lenni.

    De ha fent van a rendszer, még akkor is lehet problémás a netes telepítés. Elég, ha olyan szimpla feladatokat nézünk, mint pl. egy nagyobb, dupla DVD-s progi feltelepítése. Neten keresztüli telepítést ekkora anyagnál hagyjuk, nem életképes. Letöltés lehet megoldás, de ezt meg a gyártók nem igazán szeretik, mivel igen jó lehetőséget ad az illegális szoftverterjesztésre.

    Pendrive, SSD, HDD. Szép hármas, de pl rendszer telepítőkészlet terjesztésére nem nyerő (mivel gyakorlatilag nem tehetőek megfelelően írásvédetté, ráadásul vírustámadás esetén jó esélyed van, hogy szépen összefertőzd). Szóval nem biztonságos alternatívák.

    Szóval ha a biztonságtechnikai, költségvonzatos és egyéb szempontokat figyelembe vesszük, még mindig az optikai adathordozók a legmegfelelőbb médiák.
  • errorista
    #10
    pen telepito megtrefal OMG

    persze meg mindig a korong a legolcsobb adattarolasi modszer, nagy tetelben meg alternativaja sincs.
  • Szefmester
    #11
    Valamint ha vannak lemezeid régebbről (írott vagy gyári édesmindegy) akkor azokat le is kell játszani valamivel. Mivel egy egy régebbi eredeti játékot nem másolhatsz fel mindenféle crackelés nélkül a gépedre anélkül hogy a lemezt ne használnád, így azokat a lemezeket igenis elő fogod venni.

    Az hogy valaki 7-8 éve csak torrenten letöltött iso-kkal kel/fekszik az az ő dolga. De ha majd a boltokban nem kapni dvd-filmet, BD filmet, vagy játékot addig bizony az optikai adathordozó élni fog. Pláne ha a családi videós és fotós részt is nézzük.
  • Ayma
    #12
    Azért azt az érzést nem pótolhatja semmi, amikor a Baldur's Gate 5 darab diszkjét cserélgeted játék közben, bár lehet csak én öregszem:)
  • Molnibalage
    #13
    De. Képtelen vagyok megérteni, hogy miért CD-n terítik a játékokat. Először is hatalmas doboz kell neki. Bármikor megsérülhet. Ma annyira olcsók a memóriák, hogy simán lehetne pendriveon is teríteni. Ha lehetne választani én ziher, hogy nem DVD-n venném meg. A filmeket meg végképp. Kell a tökömnek a zajos lejátszó.

    Az optikai adattárolás csak azért nem halt még ki, mert túlságosan elterjedt. Nem azért, mert olyan fantasztikus technikai paraméterekkel bír...
  • Molnibalage
    #14
    Talán el kellene jutni oda, hogy olyan gépet gyártanak, hogy bedugod a pendrivot és ugyanaz a next-next-finish process legyen...
  • Sir Quno Jedi
    #15
    Nos évtizede alig használunk optikát, oprendszer is usb-ről, egy pendrive-ról pik-pakk felkúszik (win7 pl.). Értelme nuku a cd/dvd/bluraynek.
  • gforce9
    #16
    Ahhoz a hw és sw gyártók között kellene egy szabványban megegyezni, de egy olyan világban ahol évekig húzódott a hddvd bluray harc, egy ilyen szabvány bevezetése álom marad. Mindenki gyártja a saját szarját, aztán majd az user szív vele.
  • hurkaur
    #17
    "No, akkor úgy kapásból kérdezném, hogy vajon egy átlagos felhasználó, aki annyit tud, hogy hol kell bekapcsolni a gépet és hogyan kell belépni egy progrmaba, jó esetben ismeri a NEXT-NEXT-FINISH telepítést, az mikor fogja tudni penre felrakni a telepítőt, mikor az még a hozzáértőket is megtréfálja néha? Hogy azt már ne is említsem, hogy hogyan, ha a gépét telepítenie kellene..."
    hozzaertoket megtrefal? mert mit csinal lol? kukis nenik kepeit masolja fel az adat helyett? :D
    Engem eddig csakis a huncut vicceskedu dvd iro volt kepes "megtrefalni" a nyersanyag finnyaskodasaval, es a suritett levego iranti kenyszeres szerelmevel.
    Kb masfel eve basztam ki az utolso optikai meghajtot a masik gepembol, mikoris az evek alatt osszesen vagy 8x hasznalt pioneer irom az orcamba baszta az ujrairhato DVD-re, hogy kosz nem.
    Masfelol a steam fele -bejelentkezes, 2 kattintas es toltest- nem mondanam olyan egetrengetoen bonyolultnak, sot.

    "Valóban, ha már van oprendszered, jó esélyed van arra, hogy a webes telepítés megfelelő alternatíva lesz. Ezt nem is tagadom. Bár ezt is pontosítanám, hiszen ha olyan helyen tartozkodik az illető, ahol nincs nethozzáférése, akkor az elég gázos tud lenni."
    Erre mar kitertem, tanyasi net miatt meg nem lehet normalisan kivaltani az optikai meghajtokat. Ez van, de az ut ez, igy valtozni fog.

    "De ha fent van a rendszer, még akkor is lehet problémás a netes telepítés. Elég, ha olyan szimpla feladatokat nézünk, mint pl. egy nagyobb, dupla DVD-s progi feltelepítése. Neten keresztüli telepítést ekkora anyagnál hagyjuk, nem életképes. Letöltés lehet megoldás, de ezt meg a gyártók nem igazán szeretik, mivel igen jó lehetőséget ad az illegális szoftverterjesztésre."
    steam, origin, store. Joreggelt, a cloud vilaganak kuszoben vagyunk, ahol hala a savszellessegnek nem kell 2 tonna lemezt tarolnod a nagyi szekrenyeben. Az internetes disztribucios rendszer a sarc miatt nem tetszik nekik (gabe newwell, blizzard kirohanasok win8 store kapcsan..) s nem a warez miatt.
    Emlekszem, hogy meg anno 2005-ben bittorrent alapu zenei forgalmazast akart kotni meg par nagyobb kiado es a bittorrent inc es csak azert bukott meg a koncepcio, mert a jutalekokban nem tudtak kiegyezni.
    http://www.nytimes.com/2006/05/09/business/media/09movie.html?_r=1

    "Pendrive, SSD, HDD. Szép hármas, de pl rendszer telepítőkészlet terjesztésére nem nyerő (mivel gyakorlatilag nem tehetőek megfelelően írásvédetté, ráadásul vírustámadás esetén jó esélyed van, hogy szépen összefertőzd). Szóval nem biztonságos alternatívák."
    Majd noveszt agyat, ha mar rendszert oly jol tud telepiteni. Nem kovetel 180-as IQ szintet az, hogy ne pistike edition haxxor OS-t installaljon, ha mar legalabb legitim forrasbol nem tudja beszerezni.

    "Szóval ha a biztonságtechnikai, költségvonzatos és egyéb szempontokat figyelembe vesszük, még mindig az optikai adathordozók a legmegfelelőbb médiák."
    biztonsagtechnikai? ez hol erint egy atlagfelhasznalot? O a leheto legegyszerubben szeretne teszemazt, jatszani. Erre minden csak nem az optikai meghajto alapu adatbevitel a megoldas, hanem a -> click, click, 10min waiting, game.
    Megegyszer mondom: az optikai meghajtok a jelenlegi celjukat elvesztettek a nyocvan megabites internetek koraban. Amire meg alkalmasak lennenek, arra ott a flash alapokon nyugvo adattarolas.
    hell naw dvd/cd/bluray
  • Sir Quno Jedi
    #18
    Bezony, szinte előbb letölti és felinstallálja a játékot steam-em (vagy gamersgate stb.), mint ahogy a gyári dvd-kről valahogy felmókolja magát. Pokolba az optikai szarokkal.
  • usersg
    #19
    Na ne viccelj már... Mondj nekem olyan filléres adathordozót, amin oda tudok adni valamit másoknak úgy, hogy a hordozót nem kell visszaadniuk.
    Vagy mondj olyat, ami megfelelő arra, hogy videó anyagot tudok odaadni egy megrendelőnek, vagy pl ha egy eseményről készült felvételről van szó, és azt 100 ember igényli, akkor mit csinálok? Veszek nekik 100 pendrive -ot?

    Minden adathordozónak megvan a maga felhasználási területe. Az optikaiakat pedig nem tudod kiváltani semmivel.
  • narumon
    #20
    "No, akkor úgy kapásból kérdezném, hogy vajon egy átlagos felhasználó, aki annyit tud, hogy hol kell bekapcsolni a gépet és hogyan kell belépni egy progrmaba, jó esetben ismeri a NEXT-NEXT-FINISH telepítést, az mikor fogja tudni penre felrakni a telepítőt, mikor az még a hozzáértőket is megtréfálja néha? Hogy azt már ne is említsem, hogy hogyan, ha a gépét telepítenie kellene..."

    Az átlagos felhasználó egyszerűbben telepít streamről meg internetről letöltött setup.exe-t mint optikairól. Az átlagos felhasználó rendszert nem telepít otthon.

    "Szóval ha a biztonságtechnikai, költségvonzatos és egyéb szempontokat figyelembe vesszük, még mindig az optikai adathordozók a legmegfelelőbb médiák."

    Az átlagember megvette a gépét Samsung DVD-Rom.mal, és megvette mellé a telepítő médiát. Nem irkál otthon, nem veszeget mindenféle optikát. A rutinosabbak meg egyszer megvettek egy jobb DVD írót (neke még mindig Pio van) és feleslegesnek tartanák lecserélni.

    Ez mind mind olyan dolog ami miatt érthető, hogy az optiarc eladásai folyamatosan csökkennek.
  • usersg
    #21
    "De. Képtelen vagyok megérteni, hogy miért CD-n terítik a játékokat. Először is hatalmas doboz kell neki. Bármikor megsérülhet. Ma annyira olcsók a memóriák"

    Nem, nem annyira olcsók. Egy műanyag korongnál nincsen olcsóbb. Az nand chip -ek meg főleg nem olcsóbbak, még akkor sem ha tlc.
  • usersg
    #22
    "Nos évtizede alig használunk optikát, oprendszer is usb-ről, egy pendrive-ról pik-pakk felkúszik (win7 pl.). Értelme nuku a cd/dvd/bluraynek."

    Érdekes elgondolás, hogy ha neked nem kell a cd/dvd, akkor másnak sem.... ez nem így működik.
  • narumon
    #23
    Ebben igazad van, de ennek az elkészítésére mondjuk te vettél 1db Optiarc írót. Akiknek meg odaadod azoknak meg ott az asztali lejátszójuk vagy a gépben az akármilyen olvasójuk. Ezért érthető az optiarc lépése. Szerintem.
  • usersg
    #24
    Hát én meg inkább a dvd -ről másolom fel, hogy csak a patch -eket kelljen letölteni, ne pedig a 10gb -os programot. Gyorsabb így, és kényelmesebb.
  • usersg
    #25
    Igen, én vettem egy darabot. De a lejátszókba is majdnem ugyanaz a technika kerül, így maga az optikai lemezek jelene, és jövője nem csak a pc -be szánt meghajtókról szól, hanem a teljes piacról, lejátszóstul, íróstul, lemezestül.
  • narumon
    #26
    Ez így van. Az optikai lemezek még jelen lesznek jó ideig, csak ez a jelenlét folyamatosan csökken; egyre több notiban nincs gyárilag optika, egyre kevesebb optikával rendelkező asztali lejátszót vesznek, az optikai írás piaca is egyre kisebb. Ezzel kell számolni. Mivel kurvanagy számokról beszélünk így ez sokáig fog eltartani. De a Sony-ék döntése teljesen érthető. Gondold el ha te azt látod a cégednél, hogy eladtál 1 millió írót, később 800e írót, következő évben már csak 600e írót. (A számok hasraütések de a lényeget gondolom érted.)
  • usersg
    #27
    Sony -nál inkább arról lehet szó, hogy meg kell szüntetni pár részleget, mert a részvényesek háborognak. Amikor pedig arról kell dönteni hogy melyiket, akkor nyilván nem a legjövedelmezőbbeket fogják leválogatni, hanem minden olyat, ami azután következik.. Az optirac meg nem olyan nagy szám, én is kerülöm, és inkább veszek akármi mást. (na jó... lg -t nem :))
  • IMYke2.0.0.0
    #28
    Az LG BD-RW-m köszöni szépen, jól van, és több mint 200 BD lemez megírása után is teszi a dolgát.
  • AgentKis
    #29
    Nem fognak menni win7, win8 alatt a 7-8 éves játékaid. WinXP-re meg biztonsági frissítések nem lesznek. Döntened kell majd, hogy a korral haladsz, vagy net nélküli "múzeumi" tárgyat üzemeltetsz PC-nek.
  • AgentKis
    #30
    Így-így. Az XP-vel hal ki az optika "megkerülhetetlensége". Minden más már elvan nélküle telepítéstől kezdve...
  • narumon
    #31
    Nekem is LG BD íróm van. Igaz nekem így 2 év után a 10. lemeznél tart kb :)
  • AgentKis
    #32
    Igazából az ár fogja eldönteni a kihaló optikát. A flash-be kevesebb "anyag" kell ugyanakkora tárolókapacitáshoz. Ezért idővel árban is verni fogja az optikát. Kényelemben, komfortérzetben (hanghatások hiánya), fogyasztásban, sebességben pedig már most is magasan vezet.
  • usersg
    #33
    Az nand chip -ek gyártása SOHA AZ ÉLETBEN nem lesz olcsóbb, mint egy műanyag korong. Nézz utána miből készül, és majd rájössz miért nem.
    Egy darab műanyag tudod mennyibe van a gyártónak? Szinte semmi....
  • usersg
    #34
    "Így-így. Az XP-vel hal ki az optika "megkerülhetetlensége". Minden más már elvan nélküle telepítéstől kezdve..."

    Tényleg? Pl mi az a minden más?
    Én pl nem vagyok meg optika nélkül, amíg nincs semmi ami helyettesíteni tudná, márpedig nincs.
  • Bannedusermail
    #35
    "De van, internet+pendrive,memoriakartya(flash)hdd,ssd. Megbizhatatlan, es van nala jobb alternativa. (kiveve persze a kukutyini legutolso falut, ahol meg tanyeros tragya net van)"

    Hát valóban jó alternatívák. Net. Jaj de csodás. Telepítsünk netről operációs rendszert! Csak ugye operációs rendszer nélkül nem lehet netezni. Nem árulom el, de van benne buktató. Ha ügyes vagy, egy kis gondolkodással megleled.

    Mondjuk legyen a HDD. Tyű, ezt még is hogyan képzeled? Bemész az üzletbe, veszel egy Windowst, és egy HDD van a dobozban? Itt is van buktató. Játszunk kitalálósdit, hátha itt is rájössz magadtól. Mondok hármat, válaszd ki a helyes megoldást!
    a. Marinéninek matyómintás a fodros szoknyája.
    b. Az elefántnak ormánya van.
    c. Efy DVD lemez előállítása 50 forint, egy merevlemezé meg 10 ezer.

    Flash. Ne lepődj meg, ha azt mondom, hogy a flash az olyan, mint a fogkefe. Senki sem tudja megmondani, hányat kukázott már, mert hasznosnak hasznos, csak nem egy életre szól.

    Legyen mondjuk a következő alternatíva a memoriakártya. Na az is csak egy flash, csak nem USB-be kell dugni, tehát detto.

    Mit hagytam ki?

    Ja igen, SSD.
    Na az meg a HDD megfelelője, csak sokkal drágább.

    Úgyhogy telepítőnek marad a CD/DVD. Feltételezem, a legális szoftverrel még nem találkoztál.
  • Molnibalage
    #36
    A CD az nem csak műanyag. Azon van maga az adathordozó, az a bizonyos réteg...
  • usersg
    #37
    Egyrészt az írható lemezek, és a gyári nyomott korongok nem teljesen ugyanolyanok, másrészt pedig ezek közül mindegyik olcsóbb mint az nand. Innentől kezdve egyértelmű hogy nem veheti át a pendrive a helyét. Az egy más technika, más feladatokra alkalmas, és nem érdemes a kettőt összekeverni. Ugyanúgy, ahogy az nand chip -es meghajtóknál olcsóbban gyártható hdd -ket sem érdemes ide keverni, mert annak tulajdonságai is olyanok, hogy más feladatra teszik azt alkalmassá, mint amire egy dvd -t, vagy egy cd -t használ az ember. Mit nem lehet ezen érteni?
  • Molnibalage
    #38
    Nekem konkrétan egyetlenegy flash memóriám sem ment tönkre tíz év alatt. Egyetlenegy sem. Merevlemezből csak 2003 óta 5 darab vinyóm halt meg. Ebből csak kettő volt garanciális.

    Optikai adattárolás? Lófaszt. Az egyetemi munkám CD-n és DVD-n volt backupolva. Meghalt a vinyoóm, egyiket CD-t és DVD-t sem tudtam visszaolvasni buktam egy fél évben két tárgyat is, mert azon voltak a beeadandó munkáim, -6 kredit, átlag lezúzva, ösztöndíj lezúzva. Tehát nem elég, hogy anyagilag romba döntött, de még valamiből új vinyót is kellett venni. Anyád...

    Egyik írómmal sem írtam 50 lemeznél többet. Az egyik ÚJ írómmal minimál sebességen írtam és ellenőrztem egy DVD-t. Minden rendben volt. 5 perc (!) múlva már nem olvasta vissza. Ezek után tudod mikor kell nekem BR? Soha a büdös életbe. A BR egy vicc. Olyan kibaszott drága, hogy pendriveon olcsóbb lenne filmet venni. Nekem a film kel 1080-as felbontásban és nem a kibaszott szar optikai formátum, amit terjsztik, meg a viccesen zajos limitált, mozgóalkatrésszel telenyomott meghajtó. Egy totálisan elavult technikával erőlködnek.

    Most bármi, amin dolgozom azt három HDD-ra és egy pendrivera van mentve. És nem darab HDD-ben bízok...
  • Molnibalage
    #39
    Én 2006 ősze óta gyakorlatialg nem használok optikai meghajtót csak, ha eredeti játékot veszek. Mióta van Steam accountom, azóta már azt sem. A Civ kieg itthon késett. Várt a tököm. Felmetem Steamre és lehúztam egy óra alatt.
  • usersg
    #40
    És? Akkor mi van? Nekem meg kell optikai meghajtó. És? Akkor ez most egy-egy... :D

    Lényeget kellene felfogni. Vannak területek ahol nélkülözhetetlen az optikai meghajtó. Ezen meg nem tudsz változtatni, csak ha kitalálsz egy hasonlóan filléres megoldást, ezekre a feladatokra. Amíg nem tudsz, addig hiába vitatkozunk itt.