121
  • teddybear
    #1
    Na, igen. Ez a hajtómű az, amivel igazi űrrepülőgépet lehet építeni.
    Nem azért, mert úgy száll fel, mint egy közönséges repülőgép , hanem azért, mert kompakt egészként repül. Az amerikai űrsiklók állandóan szerteszét szórták a darabjaikat.
  • Molnibalage
    #2
    Számomra továbbra sem világos, hogy hogyan mászik fel 20 km tájára, ahol beindulat a hiprszonikus repülés...

    Ha meg 1000 fokos a hajtóműba az elsősürítés miatt a levegő, akkor a gép orránál a torlópontnál mennyi?
  • endrev
    #3
    Hátööö... Ez még mindig nem az. :)
  • joghurt3
    #4
    Na, azért kíváncsi leszek a gyakorlati megvalósításra. Mert elméletben ugye az űrsiklók is nagyrészt újra felhasználhatók lettek volna, aztán a gyakorlatban a hőszigetelésüket és a hajtóművüket is lényegében minden fellövés után cserélni kellett.

    A másik kérdés a polgári használatnál nem a sebesség, hanem az annak eléréséhez szükséges gyorsulás. Egy űrhajóst nyugodtan lehet perceken át több g-vel az ülésbe préselni, de egy kőgazdag turista (aki mondjuk Pekingből ugrana át Párizsba egy új ruciért) nem hiszem, hogy lelkesedne érte. Az ötszörös hangsebesség az kb. 1700 m/s. Egy kisrepülő felszálláskor kb. 1 m/s2 gyorsulással indul, ezzel fél óra lenne elérni az utazósebességet. Meg kb. ennyi a fékezés is.

    A folyékony hidrogén kezelése is elég barátságos dolog... (Hogy ilyen hőmérsékleten mi lesz a légköri oxigén felhasználásánál óhatatlanul keletkező nitrogén-oxidokkal, azt már ne is firtassuk!)
  • Molnibalage
    #5
    Mell-hát irányban az áltagember is simán kíbir több G-t.
  • mcganyol
    #6
    kibirni kibirja a több g-t, csak nem szereti. De egy 3-5 közötti m/s2-es gyorsulás sima ügy. azzal meg már "csak" 7perc a gyorsítás meg a fékezés. egyébként 5mach-al london-melbourne nem 45perc, hanem majdnem 3 óra, a cikk végén az már egész másról szólt.
    a 1-2-3órás menetidőbe meg szerintem nyugodtan belefér 2*10 perc gyorsítás és fékezés. (azért mondjuk valószínű több lenne a gyakorlatban, mert alacsony magasságon nem fognak 5mach-al menni, emelkedni meg nem lehet túl meredeken, mert azt nem fogja szeretni a nagyérdemű)
  • MacropusRufus
    #7
    hát ebben nem vagyok biztos. Ui. nem csak a vázszerkezetre hat pl. 6g hanem az emberke szívére is. Én 70kg vagyok, de nem hinném, hogy sokáig bírnám ha átmenetileg 420kg-os lennék. Egy átlag jenki simán hozza a százat... 600kg? Mennyi ideig bírná a váz szerkezete? Vagy a szíve, vagy az én szívem?
  • Molnibalage
    #8
    Egy átlagember 2G-t még fej-láb irányban is kibírja jó sokáig. 2G-s víszintes gyorsulát összehozni szinte lehetetlen üzemi körülmények között.
  • immovable
    #9
    Nem a váz szerkezet a gond, hanem ha pl. leiden mutációd van, akkor sima repülés előtt sem árt clexan, vagy fraxiparine injekció, hogy tuti élve szállj le a gépről. (főleg ha repülés meghaladja a 6 órát)
  • kamov
    #10
    "Számomra továbbra sem világos, hogy hogyan mászik fel 20 km tájára, ahol beindulat a hiprszonikus repülés..."

    Forgó kompresszorral sűríti be a levegőt és ezt táplálja a rakétahajtóműbe oxidálóanyagnak. Ezzel megy 0-tól 5,2 Mach-ig, ekkor átvált rakéta módba és folyékony oxigén betáplálással áll pályára.

    "Ha meg 1000 fokos a hajtóműba az elsősürítés miatt a levegő, akkor a gép orránál a torlópontnál mennyi?"
    A lökéshullám előtt környezeti hőmérsékleten van. A sűrítés során melegszik fel.

    Bővebb info az egészről itt:
    http://www.reactionengines.co.uk/sabre_howworks.html
  • Deus Ex
    #11
    #2: Hátt, rakétaként. A Sabre hajtómű lényegében egy rakétahajtómű, közös házba szerelve egy olyan egységgel, ami lehetővé teszi a levegő égéstérbe táplálását, valamint a tüzaszívattyúk meghajtásában hasznosítja a levegő lehűtésekor elvont hőenergiát. Érdemes elolvasgatni a publikus anyagokat mind a hajtóműről, mind a Skylonról, szép elképzelés, csak tartok tőle, hogy rendszer szinte az is marad, esetleg a Sabre-ból lehet életképes hiperszónikus hajtómű. (Talán Kvp vagy Kamov úr írta egy SpaceX-es cikknél, hogy a Falcon9 fejlesztése eddig került annyiba, mint amennyit most a precooler reszelgetésére költenek..) Szóval továbbra is fenntartom, hogy az SSTO rendszerhez anyagtechnológiai forradalom szükséges, hogy szabadon idézzek egy korábbi beteljesült próféciát, Nanotechnology changes everything.

    Álló helyzetből induláskor az oxidálóanyag szükségletet a tankból fedezik, a sebesség növekedésével nő a beszívott levegőből származó rész aránya, aztán ez majd alakul valahogyan a sebesség-magasság-szükséglet függvényében.
    Az emelkedési-gyorsulási ösvény létezését és annak optimális profiljait meg gondolom kiszámolgatták, mintha láttam volna ilyet a Skylon anyagai között.

    A gyorsuláshoz: azt azért nem hiszem, hogy az átlagember kategóriájába beletartozó hatvanhét éves kicsit szívbeteg, kicsit fulladós bácsikám is kibírna 2 g-t tíz percekig röhögés nélkül.
    De nem is érdekes ez a kérdés, mert a vitát kiváltó hat perc a világűrig c. rész a Sabre Skylonban történő alkalmazására vonatkozik, és ott is csak hunyorítva igaz, mert a precooler nem a világűrig működik, csak kb. 24 km magasságig, felette már nincs érdemi mennyiségű oxigén és hőenergia a beszívott gázban, a felszállás további része tankból fedeződik.

    Az Anglia-Ausztrála 45 perc alatt c. ötlet menedzserlogika mentén született, ignorálható.

    Egyébként jó cikk.
  • Deus Ex
    #12
    "Forgó kompresszorral sűríti be a levegőt és ezt táplálja a rakétahajtóműbe oxidálóanyagnak. Ezzel megy 0-tól 5,2 Mach-ig,"

    Valóban, valamiért úgy emlékeztem, tisztán rakétaként indul.

    Legyetek kedvesek lepontozni a postomat..:D
  • Zoli007
    #13
    Én, mint egy mezei átlaguser el nem tudom képzelni, hogyan tud egy pillanat alatt több mint 1000 fokot hűteni ekkora légtömegen
  • Deus Ex
    #14
    Így.

    1 mm átmérőjű csövek sűrű átfedésben, bennük hélium. Az elrendezés teljesítménye 1 GW/ köbméter.

    A szükséges gyártástechnológia és élettartam más lapra tartozik..
  • IMYke2.0.0.0
    #15
    Kedves utasaink, a gép technikai problémája miatt kérjük, csatolják fel a mennyezetről lecsapódó ejtőernyő-kapszulákat, és nyugodt tempóban araszoljanak az időközben kinyílt vészkijárathoz - ne felejtsék el a rögzítő karabinereket a sínre kattintani, különben kirepülnek az űrbe -, majd adott jelre ugorjanak ki a zuhanó gépből.
    Ne felejtsék, aktuális magasságunk 31300 méter, és másodpercről másodpercre csökken...

  • MerlinW
    #16
    Legyen a magasság 91300 méter:)
  • whisper
    #17
    De ha eléred , hogy föld fele zuhanhass a géppel és csak motor hiba feltudsz gyorsulni úgy ,hogy landolhass és könnyen eljuthatsz az óceánig van időd manőverezni 8)))
  • Caro
    #18
    Szép dolog (ha működik), de:
    - Ha tartósan el lehet érni 5+ mach-ot ezzel a technológiával, akkor kizártnak tartom hogy először a polgári repülésben használnák.
    - Arról nem ír hogy mennyire üzemanyagigényes. Magasabban persze ritkább a levegő, de a sebesség is jóval nagyobb. Attól még hogy a Skylon (papíron) 100x olcsóbb az űrrepülőgépnél, még mindig megfizethetetlen a sima emberek számára.
    - Az utolsó képen az egy SR71? :)
  • sanyicks
    #19
    az
  • Molnibalage
    #20
    Rakéta hajtómű teljesen felejtős. Vagy a gépeknek építhetsz külön repteret...
  • teddybear
    #21
    1.Na, igen, persze. De az űrsiklót sem csak az egyik célra használták, bár az eredeti tervekben még külön polgári és külön katonai gépek építéséről volt szó. De a megépített gépeket már vegyesen használták katonai és polgári célokra. Ha elkészül valaha ebből is pár, szinte bizonyos, hogy itt is ez lesz a helyzet.

    2. Nagyon üzemanyag igényes. Az ilyen extrém sebesség eléréséhez és tartásához nagy tolóerőre van szükség, mert nagy a légellenállás. A Concorde is sokkal többet evett, mint egy normál utasszállító, és nem csak a korszerűtlen hajtóművei miatt.
    Ahhoz is sok energia kell, hogy egy tárgy keringési pályára kerüljön. Ráadásul ez a gép elég nagy méretekkel fog rendelkezni, ami nagy tolóerőt követel meg.

    3. Igen az.
  • teddybear
    #22
    Nem egészen. A felszállás módjától függ a reptér kialakítása, nem a hajtómű fajtájától. A németek is egész jól elboldogultak a füves reptérről fel és leszálló rakéta-vadászaikkal. A problémát az üzemanyag kezelési nehézségei okozták.
  • Molnibalage
    #23
    Én arról beszélek, hogy egy rakétás gép egyszer próbálhat meg leszállni a hajtóműve miatt. ---> Kereskedlemi reptéren halál. Senki nem fogja csak úgy maga elé engedni.

    Elmúltak azok az idők, amikor az szovjetek olyan koppra húzottan jártak NY-ba, hogy 15 perccel érkezés előtt beszóltak, hogy elsőnek szálhassanak le, mert annyira centizve volt csak üzemanyag. Mert a presztízs mindenek felett, hogy közvetlen járat legyen, az akkor nagy volt...

    Az egyéb bizonsági és zajporblémákról meg aztán végképp ne is beszéljünk...
  • teddybear
    #24
    Hajtóműleállás elő szokott fordulni normál gépekkel is. Bejelentik a vészhelyzetet, és minden normál, működő hajtóműves gép szépen megvárja a leszállást. És többnyire az összes levegőben lévő gépszemélyzet szorít a sikeres leszállásért.

    Ami pedig az oroszokat illeti, nem nagyon csináltak ilyet. Mi magyarok sem, mert az üzemanyag valutába került, amit nem volt szabad pocsékolni. Az otthoni tankolás meg forintba/rubelbe fájt, ráadásul sokkal kevesebbe került.
    A szokásos eljárás az volt, hogy teli tankkal, utántöltés nélkül repülték meg az útvonalat, utántöltés nélkül, hacsak a táv megengedte.

    Szóval ez is legenda a javából.

    Ha meg nem megy a hajtómű, akkor nincs zaj sem. Felszállásnál meg lehet zajcsökkentő eljárásokat bevezetni, meg a hajtóművek sem olyan ötvenes évekbeli primitívek, hogy nagyobb hangteljesítmény adjanak le, mint tolóerőt.
  • Bannedusermail
    #25
    Egy átlagos autó 10 másodperc alatt 100-on van. Az úgy 3 m/s gyorsulás, tehát 0,3 g. Ilyen gyorsulás mellett 10 percen belül 5 Mach sebességen vagy. Szerintem még élvezné is az ember...
  • Bannedusermail
    #26
    "A gyorsuláshoz: azt azért nem hiszem, hogy az átlagember kategóriájába beletartozó hatvanhét éves kicsit szívbeteg, kicsit fulladós bácsikám is kibírna 2 g-t tíz percekig röhögés nélkül."

    Számolj utána. Két g-vel 15 másodperc alatt éred el a hangsebességet. Kerekítve a könnyebb számolhatóság kedvéért: 300 m/s osztva 20 m/s2. 10 perc alatt már 40 Mach-on lennél. Ilyen esetekben, ahol nagyon eltérünk a hétköznapi tapasztalatainktól, nem szabad minden számnál hasra ütni, hanem érdemes fejben számolni. Vagy nem kell, de akkor ne is alkossunk véleményt.
  • Bannedusermail
    #27
    Az SR-71-nek az volt az újdonsága, hogy hagyományos sugárhajtóműve volt, és nagy sebességnél leállították a sűrítőturbinákat, lezárták a beömlést, és mellette szabadon áramlott be a levegő, és onnantól kezdve scramjetként működött. Ezt is meglehetne oldani, csak most nem folyékony üzemanyaggal, hanem hidrogénnel üzemelne.

    Tényleg, szénporral nem próbálkoztak? Az is égne. :-)
    Elképzelem, ahogyan szenet lapátolnak a gépbe, egy egy berendezés meg menet közben finom porrá zúzza. :-)

    Egyébként miért gond az 1000 fokos levegő? Hát ami hátul kijön, az is forróbb ennél.
  • Bannedusermail
    #28
    De szép szemből a feketerigó....
  • Sir Ny
    #29
    +1 ma ülök az gépnél, csapatom az esgét, és leül az ablakba egy feketerigó, és bebámul. ( köszöntem neki, hogy szia holló, de most hogy mondod, rigó volt, rákerestem a gúgelben )
  • Molnibalage
    #30
    Csak ez nem konstans esemény. Egy ilyen gép esetén ez lenne a rutin...
  • Zoliz
    #31
    A cikk 5 csillagos
  • teddybear
    #32
    Nem tudom, hogy minek zavar. Ha álló hajtóművel szállnának le a gépek rutinszerűen, akkor úgy kell megszervezni a megközelítést, meg a leszállást, hogy simán menjen a dolog. Az űrsiklónak sem volt második dobása, mégsem volt egyetlen esemény sem a landolási fázisban.
    Ennél a hajtóműnél viszont a leszállási fázisban van tolóerő, mert kis sebességen is működik, mint a közönséges sugárhajtómű.
  • NEXUS6
    #33
    Az SR-71 hajtóműve nem volt scramjet, csak max ramjet bizonyos üzemmódokban.

    A hajtóművön belül nem volt szuperszonikus az áramlás, és szerintem nem kapcsolták le a "sűrítőturbinákat". A hagyományos jet hajtóműve ment tovább (különben honnan lett volna pl áram a gépen!?).

    Az 1840-es évektől volt Angliában egy légitársaság, gözgépes repülőket tervezett. Pontosan nem tudom milyen hajtóműveket gondoltak, de érdemes lenne utána nézni.
    Wiki

  • Deus Ex
    #34
    Általánosságban mondtam, lévén nem mindenki egészséges.

    Ha ebből, vagy ilyen jellegű gépből valaha lesz valami, inkább a #25 szerinti gyorsulást tartom valószínűbbnek.
  • Bannedusermail
    #35
    Hát engem is meglepett a névválasztásuk.
  • Bannedusermail
    #36
    A scramjet és a ramjet között nem igazán egyértelmű nekem a különbség.

    De elvileg nincs súrítőlapát nagy sebességgel. Lehet, hogy még hajtja a menetszél, de ez csak valami segédhajtóművet mozgathat, a kiömlő levegő nem jut az égéstérbe.
    Bár lehet, hogy rosszul tudom.
  • Molnibalage
    #37
    Csak az űrsikló az nem olyan repteret közelített meg, ahol mondjuk percenként 2-3 gép is landolhat. Ma iszonyat pénzt kérnének el azért, hogy egy 15 perces ablakban tisztára gyulják neked a megközelítést és a kifiutót. Ha amúgy is nagy késésel halmozódtak fel, akkor meg végképp. A SS meg rohadtul nem áltagos gép és jé, saját különbejáratú reptérre szállt le majdnem mindig. (Florida). Ha meg nem, akkor az Edwards (?) sem éppen az a hely, ahol a fenti gond előjöhet. Felszálláskor meg a zajterhelés akkora lenne, hogy 100%, hogy semmilyen reptér be nem engedi. Ha hidrogén az üzemanyaga, akkor minden reptér kapálózni fog az ellen, hogy ott tárolják, a kerozinnal összevetve brutálisan veszélyes anyag.
  • Molnibalage
    #38
    Csak az űrsikló maga választja meg, hogy mikor tér vissza és a keleti / nyugati parti leszállóhely váltás elég nagy távolság, hogy ne legyen mindkettőnél szar idő. Az egyik ráadásul egy olyan hely, ahol az év 365 napjából 90-95%-ban verőfényes napsütés van. Ez a gép, meg ha nem bír elegendő tolóerővel alacsonyan és közben beüt a szar idő, mert éppen van egy 20 perces jégeső meg 100 km szél, akkor fejvakaráson kívül mit tud csinálni...?
  • Caro
    #39
    Amennyire én tudom, a H-O hajtóművek újraindíthatóságával nincs baj, az RP-1-es szokott gondot okozni, ha jól tudom az üzemanyagban lévő szennyeződések miatt. Már a J-2 is újraindítható volt.
    A hangzavar meg nyilván a teljesítmény függvénye is, és egy repülőgéphez azért nagyon nem kell akkora mint egy űrhajóhoz. De gondolom megfelelő tervezéssel ezt is lehet csökkenteni.
  • hunwhite
    #40
    Sejtettem, hogy ehhez a cikkhez sok hozzászólás lesz az SGokostojás körben :D