6
  • BakoSanyi
    #1
    Ezt nem értem. A LED hatásfoka meg sem közelíti a jelenleg használt utcalámpákét. Egyedül élettartamban jobbak, de ebben mi az energiamegtakarítás???
  • SzikraHuszár
    #2
    Mert ha több ideig üzemel, kevesebbszer kell kiküldeni a sokat fogyasztó benzines/gázolajas járműveket, kosaras gépeket. Amúgy tényleg jobb a hatásfokuk? Nem feltétlen elemlámpába szánt hagyományos LED-ekben kell gondolkodni.
    Nem is szólva arról, hogy az utcai lámpának csak lefele kell világítania, ez LED-del nem probléma, a többi megoldásnál itt fellépnek veszteségek.
    De a másik, mihez kell több energia, hogy legyártsák? Led, vagy izzó?
  • torcipepe
    #3
    valójában egyik sem mondható kevés energiából előállíthatónak.
    a wolfram nem önthető formába, mint az acél, hanem speciális gépekkel kovácsolják. a töltőgázok kivonása a légkörből vagy egyéb hordozókból szintén igen rossz hatásfokú.
    a szilícium előállítása ugyancsak sok energiát felemészt és erős savakat is használnak.
  • kjhun
    #4
    Tévedsz, a mezei izzók 10-20 lumen/W, a mostanában használt energiatakarékos fénycsöveknek átlagban 60-70 lumen/W-ot tudnak, amelyek közel fehér fényűek, mindegy, hogy hagyományos neon, energiatakarékos kompakt, vagy netán indukciós elven működő (ebben nincs katód, nagyfrekvenciával gerjesztik a gázt), ezek mind ugyanazon az elven hoznak létre fényt (gerjesztett gáz, általában UV fényt ad, és fénypor, ami az UV-ból csinál látható fényt), míg a narancs színű nagynyomású nátriumgőzös fénycső meg ~200-210 lumen/W-ot tud. Míg a LED-ek, a mai korszerűbb darabok is minimum 100 lumen/W fölött vannak, de már tavaly laborban legyártottak olyan fehér LED-et, ami 231 lumen/W-ot, utána meg az idén már 254 lumen/W-ot tudó LED-et is, ehhez képest hol van az energiatakarékos fénycső??? A béka segge alatt. A fehér LED-nél, a jelenlegi elméletek szerint 380-400 lumen/W az elvileg elérhető maximális fényhasznosítás.
  • Jozsó
    #5
    kb. ugyanazt írod, mint BakoSanyi. Vagyis, hogy egy nátrium gőz lámpának (amit az utcai világításban is használnak) jelenleg jobb a hatásfoka mint egy led-nek.

    Én egyébként még az élettartamban sem látok feltétlenül különbséget. A jelenlegi utcai lámpák elég jól ki vannak találva, nem is emléxem mikor láttam utoljára, hogy cserélni kellett nálunk. Ellenben a kísérletképpen megvásárolt ledes "izzó" otthon kb. 2 hét alatt purcant ki. Mindkettő.

    Szerintem ezek az amerikaiak vmi nagyon elavult technológiával világíthatnak, azért jön ki ekkora megtakarítás.
  • szombi
    #6
    Gyerekkoromban - nem is olyan rég - a házunk melletti két póznán izzószálas(!!!) lámpa volt! Amikor cserélgették, mindig elkértem a rossz körtéket. A mérete pont ugyanaz volt mint ami otthon is figyelt a csillárból, csak ha jól emlékszem, 150W-os volt. Egyszer csak elkezdték megunni az utca legvégén lévő izzó cseréjét, amikor meg lecserélték a lámpatesteket, kifelejtették...