28
  • csulok0000
    #1
    az hogy minden 20-dik eladott komplett gépen ubuntu van, még nem jelenti azt hogy 5%-os részesedése lesz. Ugyanis a komplet gépek nem az eladások 100%-át teszik ki. Ráadásul sokan megveszik mert így "olcsóbb" aztán törlik is le róla, vagy megkérnek valakit aki felrak nekik egy kalóz windows-t.
  • usersg
    #2
    Az ubuntu pont az a disztribúció, ami majd mindenkit elriaszt a *nix -től, és visszazavarja az ablakokra.
    A minősége finoman szólva is hagy némi kívánnivalót maga után... és pont ezt nyomják az embereknek... ettől aztán nem lesz áttörés.
  • Mr. Perfect
    #3
    Ezt minden évben elmondják, hogy az épp aktuális év lesz az áttörés a linux használatában. Aztán minden marad ugyanúgy. Szerintem szánalmas.
  • usersg
    #4
    Azt kell látni, hogy rengeteg software létezik ma már minden feladatra, és ezek többsége elérhető számtalan platformon. *nix -el (nem feltétlenül csak a linux -ra kell gondolni) szinte minden megoldható, és szinte minden területen tekintélyes részt hasítottak ki maguknak a modern informatikai eszközökön is. Az, hogy desktop környezetben - ami az MS hagyományosan legerősebb piaca - még nem igazán általános a használatuk, nem jelent semmit. A windows egy jó platform, és azon is elfutnak a megfelelő eszközök.
  • Mr. Perfect
    #5
    Én nem vagyok linux ellenes sőt.. szerintem meg van a maga helye és kimondottan jó, hogy van használható elternatíva a windows mellett. Nekem csak az nem tetszik, hogy minden évben ezzel jönnek, hogy most már aztán tényleg elérik az 5%-ot. Aztán persze nem...
  • harmi2009
    #6
    Lehet, hogy a minősége hagy kívánni valót de feltételezem azért Ők vannak ennyi gépen mert tesznek is érte. Lehetne a SuSE vagy Fedora vagy akár melyik más de nyilván ezek a disztrók nem törekednek erre.
  • Szefmester
    #7
    Amíg a közoktatásban Windows-t és Microsoft office-t tanulnak a diákok informatika címén, valami játékok fejlesztői is inkább a DX-re fejlesztenek és OpenGL-re alig alig, addig ne várják hogy a kockák áttérjenek teljesen. Ismerek pár embert aki csak a játékok miatt nem váltott még valamilyen linux-ra. A WINE-vel meg nem igazán akarnak szüttyögni.
  • Narxis
    #8
    Kitűznek egy célt amit vagy elérnek vagy nem. Neked ebből mi bajod származik? Drágább lesz a kenyér?
  • himihumi27
    #9
    Mindegy mi van, igazából a Linux terjed, ha lassan is. Ami sztem jó, mert ha az ember nem valami spéci szoftvert akar használni - és az emberek kb. 75%-a nem tesz ilyet -, úgy böngészésre, kommunikációra és multimédiára bőven jó a Linux is.

    A játékok persze kivételek, de a jövő a konzoloké és a mobil eszközöké.

    Személ szerint egy, egy Lunixos HTPC vagy noti + konzolban látom a váltást magamnál jövőre.

    (Nem, nem vagyok PC ellenes, én is azon játszom, de a PC, akkor is csak FPS/RTS/MMO játékokban jobb irányításban na meg a "grafika" dolog, a konzolok le fogják mosni a PC-t, pláne hogy már rég nem csak játékra használják őket és ha jönnek a tábla-kontollerek, akkor már csak az FPS irányítás a "nem feeling").
  • nlght
    #10
    Akkor kezdene elterjedni jobban, ha a kormányokat nem kenné meg a picipuha, hogy kizárólag windowst használjanak... sok felhasználó még életében nem látott linuxot, ha ált iskolában összesen csak 10 órát foglalkoznának a diákok linuxal (már az is elég lenne ha arról facebookoznának), már többszörösére nőne a linux használók száma, mert tudnák, hogy nem az ördögtől való ismeretlen eszköz.
  • nlght
    #11
    "de a PC, akkor is csak FPS/RTS/MMO játékokban jobb irányításban"

    jah végülis csak a döntő többség, aki fifázni, meg super-combo-fighting gamékkal akar játszani az vesz konzolt, ha szeretne, de a legjobb játékokhoz egér+bill kell, én például utálom az autoaim jelenséget az arcade konzol játékoknál, mert csak arról szól, hogy mennyire püfölöd az attack gombokat, célozni meg nem kell
  • sanyicks
    #12
    A dx-nek nem volt köze az elterjedéshez kezdetben. Ott is megkenés volt, majd a csordaszellem kihasználása. És az tartja így a dolgot hogy "áh át kéne írni a játékot, teljesen ha váltanánk" meg "ezt ismerem, jó lesz ez", meg az ezekből adódó gyengébb opengl videodrivek, nagyobb dx támogatás.
    Ezért is van annyira az m$ a webgl ellen, mert az gyakorlatilag opengl programozás, ha nagyon elterjed, a fejlesztőknek szimpibb lesz az opengl, mert már ismerik, így veszélyezteti a vinfos játékos egyeduralmát.
  • himihumi27
    #13
    Én szeretem a stratégiát, csakúgy mint az ugrálós-mászkásol játékot. mindig is PC-n játszottam, viszont Prince Of Persiahoz meg Tomb Raiderhez vettem egy USB-s kontrollert, szóval egyetértek abban, hogy játéka válogatja, hogy mi a kényelmes.

    Továbbá a PC sem azért """haldoklik""", mert szar, hanem mert rettenet nagy a kalózkodás. És könnyű is, nem kell haxolni a konzolt, amivel bukód a garit, nem kell lemezt kiírni, stb.

    Viszont kint van a világban sok millió ember, aki nem HC-gamer. És ők sokkal többen vannak ergo több bevételt jelentenek. 100-ból 95 ember nem áll majd neki egy körökre osztott stratégiának, de egy "button masher"-nek simán.

    De, hogy ne legek annyira off, valóban a böngészőben (felhőben) futtatható gémek lehetnek majd az igazi nagy lépés a Linuxnak ezen a téren, mert, akkor már csak a szerkesztők, meg egy két profi alkalmazás igényli csak a WIN-t.
  • Zombee
    #14
    Sok gépre kerül a boltban FreeDOS is, akkor az is elterjedt operációs rendszer, amit sok ezer ember használ a drága 64 bites laptopján? :)
  • usersg
    #15
    "rettenet nagy a kalózkodás. És könnyű is, nem kell haxolni a konzolt, amivel bukód a garit, nem kell lemezt kiírni, stb."

    Ez nagy tévedés. Konzolt csak egyszer kell megtörni, és kész. Onnantól csak bele kell tolni az írott lemezeket. Pc -n pedig mindent software -t egyedileg kell törni. Letöltögetés, crack, víruskergetés, hibák javítgatása. Ez szerintem ezerszer bonyolultabb, mint megvenni a feltört konzolt, és beletolni a lemezt.
    Szóval ezt a tévhitet felejtsd el...

    "100-ból 95 ember nem áll majd neki egy körökre osztott stratégiának, de egy "button masher"-nek simán."

    Vagy még annyit sem.

    "böngészőben (felhőben) futtatható gémek lehetnek majd az igazi nagy lépés a Linuxnak ezen a téren, mert, akkor már csak a szerkesztők, meg egy két profi alkalmazás igényli csak a WIN-t."

    A felhős vacak nem előre lépés, hanem vissza, méghozzá óriási nagy visszalépés. Gondold csak végig. Onnantól kezdve hogy a software, a hardware, és az adataid is egy cég kezében vannak, te RABSZOLGA vagy. Olyan mértékű függést jelentene ez, amit az MS soha nem gyakorolt feletted. Ráadásul a törvények is másként értendők serveren tárolt adatokra.
    MS -t szokás köpködni a zárt formátumai miatt, de azok alkalmazása messze nem jelent akkora függőséget, mint ha mindenedet odadobod mondjuk egy google féle cégnek. Onnantól már az is mindegy, hogy linux -od van -e a gépeden, mert egy ilyen mérkőzésen az OS nem játszik, csak a böngésző...
    Az egész felhős koncepció homlokegyenest ellentétes minden szabadsoftware -es elvvel.

    Ha ebbe az irányba sikerül eltolni a szekeret, akkor én végeztem az informatikával...

  • Major
    #16
    5%-ra kerülhet, de mennyi marad rajta? Az emberek nem hülyék megveszik Linux-szal, meg Dos-szal, mert úgy olcsóbb aztán otthon meg telepítődik rögtön a win7.
    Ha win meg a linux részesedése 50-50% lenne, akkor se lenne semmi. Ugyanúgy warezolna mindenki, csak valakinek a főrendszere legális lenne, számít ez egyáltalán, hogy egy szoftverrel több vagy kevesebb?
  • Zombee
    #17
    A böngészős játék és a felhő két rossz vicc.
  • RecoPhile
    #18
    Ha így haladunk tiszta software terén akkor elég nagy rá az esély, hogy tényleg eléri Linux 5%-ot! :D
  • Madve
    #19
    Ezt már nem jelenteném ki olyan nyugodt szívvel manapság, mint pár éve. Azóta fejlődőtt sokat ubuntu is, meg az emberek többsége, ha nem is tudatosan, de felismerte, hogy nincs is akkora szüksége windows-ra, pláne ha jórészt csak szörfölésre használja az internetképes eszközét. Lásd pl a tabletek többségét amik ios-t, vagy androidot futtatnak, és sokan szívesen fogadnák desktopon is a hasonló rendszereket. Ezeknél meg azért jobb választás ubuntu ami azért desktopon "otthon" van, és nem mellékesen most szándékozik begyűrűzni androidos telefonokra is, mint egy hordozható desktop alternatíva. Szerintema jövő inkább szól az oprendszerek tényleges versenyéről, mint a windows unalmas egyeduralmáról. Ugyanakkor unity-ről ugyanaz a véleményem mint a metro-ról, desktopon hanyagolni kellene...
  • Szefmester
    #20
    "Ez nagy tévedés. Konzolt csak egyszer kell megtörni, és kész. Onnantól csak bele kell tolni az írott lemezeket. Pc -n pedig mindent software -t egyedileg kell törni. Letöltögetés, crack, víruskergetés, hibák javítgatása. Ez szerintem ezerszer bonyolultabb, mint megvenni a feltört konzolt, és beletolni a lemezt.
    Szóval ezt a tévhitet felejtsd el..."

    Ez meg nettó baromság... Valóban könnyebb konzolon kalózkodni mert csak letöltöd kiírod berakod a lemezt és tolod. DE! Egy konzolosnak el kell döntenie hogy akar e még majd legálisan multizni hibajavításokat megkapni, esetleg ingyenes DLC-ket macera nélkül letölteni, míg egy PC-s kiskalóz meg megveszi a CoD X. részét eredetiben mert azzal multizik, mellette meg letölt 10 másikat mert azzal meg nem.

    PC-n megy a trükközés, a krekkelés, a tört peccsek várása, babrálás a tűzfallal ha olyana törés stb, X-en elviszed a szakihoz kicsengeted a kért $-t és hazamész aztán vagy szólsz a pc-s havernak hogy szegyjen le neked valami, vagy te szedsz le a netes PC-n valamit, vagy elmész a boltba és veszel másolt játékot. PS3 viszont kőkemény szívás a kalózok számára. Feltöröd a gépet, az sem mindegy milyen rendszer volt rajta, a törés sem visz mindent, van amihez lemez kell, van amihez nem, van ami külső vinyóról megy van ami csak a belsőről.. másolj ide oda valamit.. telepítsd fel külső vinyóról ide meg oda a kis valamit hogy elinduljon a cucc. Ez utóbbi miatt a konzolosok többet vesznek eredetit. Nem akarnak szívni, és a többség meg inkább online tolja a máskülönben minden tartalomtól mentes (és konzolon játszhatatlan) FPS-t.

    Sanyicks: Tudom hogy kezdetben csak kenőpénz volt, hiszen az ID is sokáig openGL-ben csinálta a cuccait, és hiába volt sokáig fejlettebb a Gl ha a pénz többet jelentett dx melletti érvként. De ma már nem igen megy ez a dx miatt tejelünk dolog, inkább a konzol miatt tejelünk megy, és az nvidia féle, legyen bugos az áemdén kenés.
  • sanyicks
    #21
    igen írtam, hogy ma már a csordaszellem, és a fos opengl driverek tartják directx-en a játékfejlesztőket, meg persze az hogy az m$ állandóan szankciókat lenget az opengl ellen (pl asszem a vista megjelenése előtt volt az hogy vistától nem engedik az opengl-t, aztán változtatták arra hogy csak ablakban lesz futtatható). Holott egyébként a legtöbb multiplatform játék natívban opengl, nagyon sok futás közben wrapperrel fordítja az opengl-t directx-re.
  • Jozsó
    #22
    De akkor már miért pont Ubuntu? Volt egy időszakom, amikor kipróbáltam az összes nagyobb disztro-t, ilyen félig szakértő - félig egyszerű user hozzáállással.
    Az Ubuntu egy egyszerű dolgon bukott el. Alapban nem enged hozzáférést a root felhasználóhoz. Ügyes. Lenne, ha a telepítendő dolgok 99%ához nem kellenének root jogok. Szét googliztam a netet, mire megtaláltam, hogy hogy tudok root-ként belépni.

    Biztos van rá megoldás, de ott és akkor nekem az annyira nem volt vicces.

    Ha már Linux, akkor inkább opensuse.
  • Madve
    #23
    Végülis mi a bonyolultabb? Állandóan átjelentkezni egy másik fiókba root jogosultságért, vagy bepötyögni annyit, hogy sudo?
  • Balumann
    #24
    Az Ubuntunak van egy előnye, hogy a marketbe bekerült a szoftvervásárlás, eladás lehetősége. Így akik szoftverfejlesztésből élnek (pl. cégek is), sokkalinkább megéri nekik fejleszteni linuxra, így megjelennek igényesebb alkalmazások is.
    Én egy kicsit sajnálom, hogy belementek ebbe a Unity felületes szarságba, ahelyett hogy értelmesebb dolgokat fejlesztettek volna, csináltak volna igényesebb (több beállításhoz is opciót) grafikus felületeket, illetve a már meglévő gnome vagy másik felületet tökéletesítettek volna. Én eddig is Debian párti voltam, mert érdekes módon még gnome felülettel is sokszor gyorsabb volt, csakhát az meg tényleg baszakodós nagyon.
  • senki687
    #25
    Még DOS 3.valahanyassal kezdtem. Aztán jöttek az újabb változatok, majd sorban a Windows-ok, néhány változat kihagyásával. Sokat szívtam velük. Nekem idővel lelassulnak és összeomlanak, egy idő után már nem tudtam megmenteni. Lehet, hogy egy profi helyre állította volna, de nekem, ametörnek ez nem ment. Egyszer egy újabb hiba után betelt a pohár, és az XP újratelepítésével együtt felnyomtam mellé az akkori legfrissebb Ubuntu-t is. Nulla Linux ismeret mellett ez elsőre sikerült, ami igazán dicséretes a készítőire nézve. Aztán jöttek a frissítések, jöttek a problémák. Azt vettem észre, hogy kb. 2 év alatt az Ubuntu miatt rengeteget kellett google-znom, és ezidő alatt 9 újratelepítésen esett át a gépem. A Windows korábban nálam kb. 1-2 év masszív használatot kibírt, tehát legfeljebb 2 telepítésből megúszhattam volna, ha egyáltalán nem Linux-ozom. De ezt először a hozzá nem értésemnek tudtam be. Legutóbb az Ubuntu 2 nappal a telepítése után összeomlott és nem indult többet szöveges módban sem. Ekkor lett elegem belőle.
    Megkedveltem a Linux bizonyos dolgait, nem akartam lemondani róla, de úgy álltam hozzá, hogy nekem soha többet Ubuntu! Ezért úgy döntöttem, hogy felteszem a Debian-t, amire az Ubuntu épül. Ezt már jóval nehezebb volt beállítani, mint az Ubuntu-t, több Google-zást igényelt, de nagyon sok a hasonlóság. A bugok is. Pár dolgot visszasírok az Ubuntu-ból, de a Debian-nak is vannak előnyei az Ubuntuval szemben. Összeomlasztanom még 2 hét elteltével sem sikerült, pedig a hozzá nem értésemből származó hülyeségeimmel erősen meg volt terhelve. Most úgy tűnik, a Debian nekem megfelelő választás lesz, de kellett előtte az Ubuntu, hogy némi fogalmam kialakuljon a rendszerről. A Linux mellett fut a gépemen az XP és a Windows 7. Ezek viszon kb. 2 éve rendszeresen működnek, miközben ugyan azon HDD másik partícióján már a 10. Linux operációs rendszer újratelepítés történt meg.
    Szóval látványosan fejlődik az Ubuntu, de az eröltetett menetben történő félévenkénti kiadás miatt bugos az egész, a látványelemek fejlesztésére fordított energia a stabilitást rovására megy. Így sem a hozzáértők, sem az egyszerű felhasználók számára nem nyújt megfelelő választást.
  • senki687
    #26
    "Szét googliztam a netet, mire megtaláltam, hogy hogy tudok root-ként belépni."

    Beírod, hogy "sudo su" és máris rendszergazda vagy.
  • teccikérteni
    #27
    Én Ubuntu-t (pontosabban Xubuntu-t) használok, de részben egyetértek az alább felhozott problémákkal. Viszont vannak más alternatívák, például a Linux Mint, illetve pont tegnap akadtam rá erre: Chrome OS Linux.
  • Balumann
    #28
    Nekem is hasonlóak voltak a tapasztalataim, Debian elég szarakodós, elég sok idő beállítani, cserébe elképesztően gyors és stabil rendszer, sokkal kiszámíthatóbb a működésre, ráadásul ritkább időközönként adnak ki újabbat, így könnyebb a problémákra is rákeresni. De ott sajnos tényleg terminal indításával kezdődik szinte minden.
    Rokonom gépére telepítettem kb. 2 éve debiant (~1,5 ghz-es proci, 256MB memória), napi szinten használják persze csak netezésre, levelezés, letöltések, filmnézés, zenehallgatás, meg 1-2 linuxos játék. A rendszer azóta is pontosan ugyan olyan gyors és stabil, mint a telepítése napján, ez a vicces.
    Persze azt meg kell említeni,hogy azért van mellette egy Win7-et futtató laptopjuk is, ha éppenséggel Windows kell.

    teccikérteni: Én is Xubuntut találtam jelenleg a leghasználhatóbbnak, azt is ajánlottam mostanában aki kérdezte. Linux Mint nálam olyan bugokat hozott elő, hogy az mindent felülmúlt, pl. terminálba elkezdett hülyeségeket kiirogatni, nem tudtam használni :D Az első nem tudom mi volt, de ennél telt be a pohár.
    Ez a Chrome OS Linux viszont érdekesnek tűnik, ezt lehet kipróbálom, ha túlvagyok a zh-kon.