98
  • dyra
    #1
    "Valójában a kezdetektől szkeptikus voltam, Most már száz százalékig biztosak vagyunk, hogy a fénysebesség a neutrínók sebessége"

    Én meg már most nem. Azt mértek amit mérni akartok. Majd ha az Opera újra méri akkor talán elhiszem.
  • willcox
    #2
    Az Opera is újra fogja nemsokára mérni.
  • willcox
    #3
    "Visszalassultak a neutrínók" - ez meglehetősen buta cím. Maximum annyiról van szó, hogy kisebb sebességet mértek, de ez nem jelenti azt, hogy a neutrínó lassabban menne.
    Ad absurdum: ha egy 60 km/h sebességgel haladó autó kilométerórája hirtelen elromlik, és nullát mutat, attól nem fog megállni az autó.
  • trollibusz
    #4
    Valamit nem értek...
    Elvileg, ha egy tömeggel rendelkező részecske eléri a fénysebességet, akkor annak végtelen tömegűvé kéne válnia. Ezzel szemben a neutrínók vígan száguldoznak fénysebességgel. A fénysebesség ráadásul csak vákuumban C értékű, más közegben mindig alacsonyabb. Akkor hogy is van ez?
  • p00h
    #5
    nem volt nemrégiben 1 cikk, hogy hibásak voltak azok az eredmények?
  • Alfa Of NS
    #6
    Bizonyos elgondolás szerint a neutrínónak nincs tömege, ezért mehet fénysebességgel. Más elgondolás szerint van némi tömege, ezért valamivel fénysebesség alatt van a mozgása. Nem tiszta annyira az elmélet, hogy egyértelmű legyen.
  • endrev
    #7
    Willcox, természetesen ez a cím egy szellemesen gunyoros cím. Nekem tetszett. Fel sem merült bennem hogy szó szerint értsem. Persze nem ártott volna idézőjelbe tenni, de így is érthető volt.
  • WoodrowWilson
    #8
    Faith in Relativity: Restored
  • Komolytalan
    #9
    Hogy milyen kib.szott unatkozó emberek vannak... Nem k.rvára mind1, hogy az a kis sz.r mennyivel megy? Ráadásul az én adómból veri a farkát a sok fehérköpenyes pöcs.
  • gforce9
    #10
    Nem nem a te adódból a bankokat konszolidájlák, illetve az állami közbeszerzéseken elúszó milliárdoakat finanszírozzák belőle. Ezek a fehérköpenyesek az én adómból élnek.
  • Magnum PI
    #11
    Talán számítógépet amin épen géplesz, telefont, stb. te találtad fel? Azt is ilyen kis fehérköpenyes pöcsök találták fel. A relativitás elmélet is azért van mert Einstein nem gondolta azt, hogy "nem kurvára mindegy mennyivel megy a fény". Mert nem, nem mindegy. Ezért van GPS-ünk. Lehet, hogy te most nem látod ezeknek a dolgoknak az értékét, de szerencsére mások igen. A számítógépet sem úgy találták fel, hogy valaki egyik napról a másikra összerakott egy MacBook-ot.
  • llax
    #12
    Inkább a fehérköpenyeseknek menjen, mint a nyakkendősöknek...
  • warchief
    #13
    Úgy tudtam, hogy lesz egy ilyen hozzászólás, igazi klasszikus.
    De ha esetleg nem trollkodásból írtad, hanem tényleg ilyen ostoba vagy, akkor abba is gondolj bele, hogy egy Cern felépítése mennyi embernek ad munkát, és ne a fehérköpenyesekre gondolj, hanem pl a kamionosra.
    A másik dolog pedig, hogy egy ilyen dologról, amivel kísérleteznek a tudósok ne most mondj ítéletet, hanem évszázados távlatokból! Annak idején az, hogy a Föld lapos, vagy nem, a hozzád hasonlóan faék egyszerűségű lelkületű embereknek haszontalan információ volt, ma pedig azért már nem...
  • csimmasz
    #14
    Amen!
  • philcsy
    #15
    Az az érzésem, hogy két rántással többet tesznek, mint te egész életed alatt.
    Te miért nem mentél el fizikusnak? Olyan kevesen jelentkeznek, hogy mindenkit felvesznek, faszt rángatni, meg csak tudsz te is.
  • Oliwaw
    #16
    Ez a : "mennyi embernek ad munkát" érv már kicsit idegesít (főleg a hadiiparban),ha
    a Sziklás hegységet áthordanák egyik helyről a másikra, na az mennyi embernek adna munkát!
  • Oliwaw
    #17
    Félreértés ne essék, éljen a CERN.
  • Archenemy
    #18
    a tudosok azt nem tudjak megmondani, milyen ido lesz egy het mulva, de a neutrino sebessegeben bezzeg teljesen biztosak! ezek se tudjak, mihez kezdjenek jodolgukban!

    :troll
  • willcox
    #19
    Látom, hemzsegnek itt az atomtudósok és részecskefizikusok. Egy végtelenül egyszerű kérdést teszek fel, és valamelyik nagytudású válaszolhatna is rá. Hogy a bánatba tudták a neutrínókat irányba állítani? Mármint a 730 km távolságban lévő detektorok irányába. A neutrínó meglehetősen semleges, egy Föld nagyságú bolygón is simán keresztül hatolhat úgy, hogy nem lép semmivel sem kölcsönhatásba.
  • NEXUS6
    #20
    Nem tudták.
  • ddt500
    #21
    Afene. Pedig már láttam magam a Tatuinon.
  • gforce9
    #22
    Nem kell irányban állniuk.

    http://hu.wikipedia.org/wiki/Neutr%C3%ADn%C3%B3-k%C3%ADs%C3%A9rlet

    Ha nem fújolsz kapásból, mert viki link. Megtalálható máshol is a leírás, az elvi működés látható belőle.

    llax: Ámen :)
  • willcox
    #23
    Azért 12m és 730km között van némi különbség. Egyáltalán hogyan lehettek biztosak abban, hogy az észlelt neutrínó honnan származik? Elvégre nem adott át névjegyet :)
    Ez az egész nagyon zavarosnak tűnik nekem.
  • gforce9
    #24
    Nem vagyok részecskefizikus, de gyanítom a mérés lényege, hogy kibocsátanak jónagyadag neutrínót, ami jóval több, mint ami természetes körülmények között átszáguld a detektoron. Ugyanúgy, ahogy a fény terjedési sebességét is meg lehet mérni, ha tudjuk egy bomba robbanásának pontos időpontját és a tőlünk való távolságát így ezt is. Hiszen egy bomba fénye nem nagyon keverhető össze semmivel. Gondolom hasonlóan nagy ugrás van a detektálási mennyiségben, mint ahogy a szemünkbe is jóval több fény érkezik, ha egy bomba fényébe nézünk. (csak legyen elég nagy a bomba és 730 km-ről is biztonsággal el tudjuk dönteni, hogy na ez nem természetes fény :))
  • willcox
    #25
    A gondom ezzel kapcsolatban csak az, hogy a Földön keresztül állítólag rengeteg neutrínó halad át, de detektálni csak néhányat lehet, ahhoz is nagy szerencse kell. Ehhez képest túl magabiztos feltételezésnek érzem azt, hogy amit éppen detektáltak, az pont onnan jött, ahonnan várták. A fénnyel ellentétben, aminek az irányát nagyon jól meg lehet határozni, a neutrínóét nem.
  • gforce9
    #26
    Hát tudtommal neutrínó detektorok régóta működnek, így eléggé stabil statisztikai alap van ahhoz, hogy milyen ingadozások alakulnak ki természetes körülmények között. Teszem fel ez az ingadozás 10%. Ha ez mondjuk megugrik a 10x-esére pont akkor, amikor kísérletet végzik, sőt ez több alkalommal is így van, akkor azért szerintem el lehet fogadni, hogy nem egy pont akkor létrejövő természetes ingadozás tanúi vagyunk, főleg ha a hosszú évek alatt ilyet nem tapasztaltunk.
  • willcox
    #27
    Nem ismerem a régóta mért mérési eredményeket, te igen? Mert itt most nem arra vagyok kíváncsi, hogy tudsz-e ötletelni, hanem hogy mik a tények.
  • gforce9
    #28
    Évek óta olvasok neutrínó deketálásról, hogy milyen nehéz őket detektálni mert az ütközési kereszmetszetük kicsi. De mint mondtam nem vagyok részecskefizikus, az előző linket is ki kellett keresnem, a mostani kérdésedre is a választ, hogy a mérési eredmények jelenleg mik ki kellene keresnem. De ezt te is megteheted, rengeteg írás van róluk.

    http://www.vilaglex.hu/Lexikon/Html/NeutriCs.htm

    Kiindulásnak jó lehet, 87 óta létezik a neutroncsillagászat, tehát feltehető, hogy az első mérési eredmények már ettől az időponttól is korábbról erednek. Így nyilván rendelkezésre áll elégséges adat, hogy mi az ami természetes eredetű és mi az, ami már nem fér bele. Nem vagyok részecskefizikus, mint ahogy mondtam is. Én ilyen mélységig értem meg a dolgot, ha ettől részletesebb, tényszerűbb adatok kellenek, akkor muszáj leszel beleásni magad a témába. Találni fogsz rengeteg anyagot.
  • ancsil
    #29
    valaki segítene lefordítani magyarra?
    "... hogy végleg pálcát törjenek a neutrínók sebessége körüli spekulációknak..."
  • Palinko
    #30
    hogy végleg tisztázzák a neutrínók körüli feltételezéseket
  • duke
    #31
    "Visszalassultak a neutrínók"

    Szerintem meg direkt letagadjak. Megijedtek, hogy most aztan vege a vilagnak, minmeghalunk, meg hogy terroristak kezebe kerul, es inkabb hazudnak rola.
  • duke
    #32
    dyra:"Azt mértek amit mérni akartok. Majd ha az Opera újra méri akkor talán elhiszem. "

    Az mar nekem is eszembe jutot, hogy a kutatok, talan a gondolataikkal, elvarasaikkal befolyasoljak az eredmenyeket. A kvantumvilag annyira bizonytalan, meghatarozhatatlan, lehet hogy meg a gondolatok is hatassal vannak a folyamatokra.
  • noland
    #33
    Visszalassultak a neutrínók - Visszalassultak a kutatók
  • sad1976
    #34
    dogma-ami feje tetejére látszott állítani Einstein relativitás elméletét. ezért lassult vissza.
  • vumbi
    #35
    Ezek a feherkopenyesek reszben allami penzbol elnek, reszben hatalmas alapokbol amiket folyamatosan forgata a kamatkezelo a tozsden, a kamatokbol pedig palyazatokat finansziroznak. A tudomanyos kozosseg munkaja koordinalt tevekenyseg, feher foltok tisztazasat, gyakorlatban szukseges alapismeretek megszerzeset es nyilvan a total ismeretlen megismereset vegzi. egy tarsadalom ami nem vegez kutatasokat, techinaki fejlesztest is csak korlatozott mertekben vegezhet. fejlodes nelkul meg lemarad, es aki lemarad, azt megeszik a kinaiak, rizzsel es curry-vel. persze nyilvan nem a jobb kenyerpirito fejlesztesehez kell a CERN, szal lehet hogy te meg en sosem erzekeljuk kozvetlenul az elonyeit.. de attol meg megjelennek az EU es a nyugati tarsadalom eleteben.
  • vumbi
    #36
    baszki, ha valami erdekel, olvass utana. attol hogy masokat ugraltatsz meg nem leszel kozel sem olyan okos mint ahogy hiszed magad.
  • vumbi
    #37
    nem hiszem hogy a reszecske fizikusok kuolonosebben betojtak volna egy uj fizika hirere. rengeteg munkat adna nekik, lehtoseget hirnev epitesere. a fizika van a mai tudomanyok kozul a legkozelebb, hogy a sztori vegere pontot tegyenek, vagy kijelentsek hogy technikai limit miatt, nem lehet tobbet kijelteni. ha a neutrinok gyoprsabbak a fenynel az a fizikus szamara azt jelenti hogy van egy ujonnan feltart, hatalmas aranymezo ahol csak balcapsza a csakannyal a foldbe es kifordul az aranyrog.
    viszont ha valaki technikai baki miatt hallucinal uj fizikat,az tobb mint ciki.
  • gforce9
    #38
    Nézd én örülök neki, hogy vannak tudósok, az a hozzászólás szarkazmus volt. :)
  • xrt
    #39
    Lehet hogy értelmetlen a kérdésem, de; Vajon a méréseknél figyelembe vették a Föld, a naprendszer, vagy akár a galaxisunk sebességét?
  • willcox
    #40
    Te most megmondóembernek hiszed magad? Jöttél osztani a semmit. A témához érdemben viszont nem tudtál hozzászólni. Szánalmas.