47
  • Zozo76
    #1
    Ha tenyleg artalmas ez foleg a tini lanyoknak art hosszu tavon, azok birnak orakat eltelefonalni a semmirol... :)
  • Sir Quno Jedi
    #2
    Mikrosütő ártalmas?? Igen, pl. impotenciát okoz stb.
    Akkor a mobitelefon is ártalmas?! IGEN B+!!!!

    Nagy tudósnak kell lenni hozzá. Pl. ha beugranánk a CERN-be, mikor éppen rekordintenzitású protonnyalábokat ütköztetnek, na az is fájna... Ki hitte volna?!?! Nosza teszteljük le, hátha nem így van és nem lenne seeeemmi bajunk!
  • vmiki88
    #3
    manapság a faszbuk a menő, azon írogatnak egész nap ... mobilról!

    De manapság annyi sugárzó eszköz van már a környezetünkben ...
  • Caro
    #4
    Marhaság, a mikrohullámnak a fűtésen kívül semmilyen biológiai hatása nem igazolt.
    Kíváncsi vagyok erre is, hogy volt-e egyáltalán kontroll csoport. Ha pedig volt, akkor tényleg csak annyi volt a különbség, hogy ők nem, vagy más mennyiségben telefonáltak? Kizártnak tartom.
    A sokat telefonáló emberek másmilyen életmódot élhetnek, mint a keveset telefonálók, ez sokkal inkább magyarázhatja a különbséget.
    A legnagyobb probléma még mindig a hatásmechanizmussal van: daganat akkor alakulhat ki, ha egy sejtben lévő természetes osztódási féket kikapcsolja valami. Vagy a telomeráz aktiválódik véletlenül, vagy pedig más módon hosszabbítja meg a telomért egy daganatos sejt.
    Ehhez mutáció szükséges, amit bármilyen vegyi anyag okozhat, de főleg az ionos vegyületek a legjobbak. A mikrohullám nem ionizál, egyáltalán. A fény energiája milliószor nagyobb, aztán attól mégse fél senki. :)
    Ilyen hatás az UV energia alatt nincsen. Persze nem azt akarom mondani, hogy telefonáljatok sokat, szerintem nagyon jól megvoltunk a mobilok és a szélessávú internet előtti világ ban is, de ez akkor is egy marhaság.
    Olyan dologgal küzdenek, amit statisztikailag sem bírnak egyértelműen kimutatni, hatásmechanizmust sem tudnak hozzá társítani, de valamiért meg vannak róla győződve, hogy kell lennie ilyen hatásnak. Hát hajrá :D
  • Sir Quno Jedi
    #5
    Öcsémfacsiga. Közel mész egy működő adótoronyhoz, akkor meghalsz? MEG! :D

    USA gyárt mikrohullámú tömegoszlató fegyót?! GYÁRT! :D

    Nem biztos, hogy a mobilok pont (csak) rákot okoznak, de hogy károsak az tuti. Én magamon is le tudom mérni, mivel szó szerint megfőzi azon az oldalon a fejemet, ahol sokat használom egyhuzamban. Így cserélgetem jobbra-balra, de mindhiába.

    Még a gravitáció csökkenése is komoly elváltozásokat okoz az emberi szervezetben, mivel nem erre van kialakítva, nem ehhez van szokva. Ezért káros a mobil is, mert a megnövekedett erejű erőterekhez nincs hozzászokva a szervezetünk. Ezért nem jó ötlet sokáig nagyfesz vezetékek alatt/közelébe élni pl. Sok polarizációval/elektromos/ionizációs jeltovábbítással kapcsolatos élettani működés és mechanizmus van a testünkben, EZEKRE biztosan hat a mágnesség, de még a mikrohullámok is.
  • semmikozod
    #6
    Valaki magyarázza el nekem kéremszépen, mert nekem intelligensen el lett mondva, hogy a hullámok, amik a rádiótelefonból kijönnek, TÚL VASTAGOK ahhoz, hogy kárt tegyenek a dns-ben. Akkor miről beszélnek itt? Megint etetik a hülyéket valami marhasággal?
  • Caro
    #7
    Ha megfosz egy legalább középhullámú megawattos antennát, akkor meghalsz, az igaz. De azért egy telefon messze van attól.
    A tömegoszlató ha jól tudom viszketést okoz, a bőrfelület felmelegítése miatt.
    Azt viszont kötve hiszem, hogy megfőzi a fejed :)
    Max 2W lehet a teljesítménye, nem tudom mekkora fejed van, de egy forró nyári napon a napsugárzás >1000W/m^2. (mondjuk az tényleg megfőzi az ember fejét :))

    A nagyfesz távvezeték megint más, mert ott igen erős statikus tér is van, 450 kV az már akkora energia, ami kisebb részecskegyorsítónak vehető. Amint azt bizonyítottan tudjuk, az ionizáló sugárzás az _tényleg_ káros.

    Az emberben a jelterjedés viszont ionos alapú, a mágneses tér nagyon kicsi hatással van rá. Még az elektronvezető fémeknél is igen kicsi a Hall-feszültség, de az ionos vezetésnél ennél is ezerszer kisebb.

    Persze nem mondom, hogy nem léteznek akkora terek, amik megölnek egy embert, csak azt, hogy egy telefon nem tud ekkorát csinálni. Ez az egész csak a szokásos mindmeghalunk riogatásra jó, sajnos úgy tűnik valakinek érdeke, hogy az emberek inkább paranoiásak legyenek, mint ismerjenek alapvető fizikai és biológiai dolgokat...
  • Caro
    #8
    Alapvetően erről van szó, bár azt a megfogalmazást nem igazán értem, hogy túl vastagok :)
    De a hullámhosszuk az túl nagy, 1 GHz-en 30 centi, a fény hullámhossza 400-700 nanométer közé esik. A fény már képes elektronokat gerjeszteni, de a mikrohullám energiája ennél milliószor kisebb. Akkor mit okoz? És ez az a kérdés, amire nem tudnak válaszolni, azon kívül, hogy melegít.
  • nyaSGem
    #9
    Elmagyarázom.
    Te csak használd tovább nyugodtan napi 1 órában a mobilod és tegye ugyanezt a gyereked is.
    Nyugdíjat nem kell majd rátok pazarolni...
  • Sir Quno Jedi
    #10
    Én meg asszondom, hogy jobb paranoiásnak lenni. Anno a DDT-ről is azt mondták, hogy teeeeljesen biztonságos. Ja, de mégis betiltották. Ennyi. Nem kell mindent beszopni, de ami józan paraszti ésszel is veszélyesnek tűnik, azzal nem árt vigyázni. Ésszel tovább élsz...

    Idéznék:
    "ötven év kellett annak felismeréséhez, hogy a DDT fő metabolitja antiandrogén"
    http://www.kfki.hu/chemonet/hun/eloado/tan/ddt.html
  • Sir Quno Jedi
    #11
    Ma már minden eszköz lassan kizárólag wifi, 3g, mobil, örüljön a sok paraszt. Előbb-utóbb olyan szinten megnövelik az állandó környzetünkben mérhető térerőt, hogy már akár le is nyelhetjük a működő mobilunkat, attól sem deglünk meg sokkal előbb, megoldják nekünk azt anélkül is. Hova vezet ez?!?! Miért nem jó a kábel? Én igyekszem mindenhol UTP kábelt használni, ahol használhatnék wifit is (cégemnél is). Házamat is bekábeleztem. Hülye-e vagyok?! Lehet. ÉS MI VAN HA NEM??!?!

    Irodám elég szereltek 3G spotot, hogy az épületben is zavartalan legyen a 3G. Örülök-e ennek?! NEM! Szereljenek azoknak az irodája elé, akik ezt kitalálták... (én is használok 3G-t, mer muszáj, de igyekszem távol lenni az adóktól, meg a vevő eszközöktől is, mivel a távolsággal rohamosan csökken a térerő)
  • Sir Quno Jedi
    #12
    "Azt viszont kötve hiszem, hogy megfőzi a fejed :)" Műszer sem kell hozzá, melegebb lesz tőle a füled körül a fejed simán, nem is kicsit. Kézzel is érzed.
  • csimmasz
    #13
    Azt a meleget a mobilod adja át a fülednek nem a rádióhullámok!
    Abban viszont egyet értünk hogy kicsit túl sok a sugárzás a környezetünkben,és ahol lehet én is próbálom csökkenteni.
  • atomkrumpli
    #14
    Egy tanteremben karnyújtásnyi távolságban van legalább 10 mobil (+wifi) , szóval a te gyereked is kapja majd a dózist ezerrel ha tetszik ha nem.
  • Sir Quno Jedi
    #15
    Köhhh, a mobilom max. langyoska lesz és NEM nyomom a fülemre, hanem igyekszem eltartani tőle, mivel nem vagyok totál hülye, mint azok, akik belenyomják az agyukig. Szóval nem hiszem, hogy a hőmérsékleti sugárzás okozná itt a galibát (ami mint tudjuk a vákuumon át is terjed szépen).
  • Sir Quno Jedi
    #16
    Jómagam pl. sok-sok éve nem tartok mobilt zsebben, vagy magamon bárminő formában. Táskában tartom, el magamtól és amint lehetőség van rá leteszem asztalra messze tőlem (pl. másik asztalra, mint most is). Sőt telefonáláskor igyekszem kihangosítani, vagy KÁBELES headset-et használni. Van kékfogas headsetem is nyilván, de azt sem szeretem (pedig az aztán iszonyat kis teljesítményű pici szarság).
  • csimmasz
    #17
    Bár nem vagyok szakértő de szerintem egyszerű a képlet.
    A mikrohullámu sütő ahoz hogy legalább langyossá tegyen egy kis húst,több száz watt és percek kellenek.
    Most a mobilod max 2W szerinted ez mit csinál?
  • Sir Quno Jedi
    #18
    20 centiről, fagyott húst is, nagy mennyiségben, más hullámhosszal. Nem azt mondtam, hgogy afejem túloldal is megmekegszik, csak azt, hogy az ahol a mbil van az tutira. Persze az sem mind1, hogy mekkora antennája van a mobilnak, az hol helyezkedik el és milyen messze vagyuk a toronytól, hiszen nagyobb távról növeli az adóteljesítényt a mobil (keményen ám).

    Régi mobilok hosszú külső antennával pl. biztonságosabbak voltak, viszont sokkal nagyobb teljesítményűek, emiatt meg mégsem.
  • csimmasz
    #19
    Mondjuk ezen nem veszünk össze, de nekem kevésnek tűnik a teljesitménye ahoz.
    Azon viszont én is sokat agyalok hogy lehetne ugy telefonálni hogy ne kelljen a fejem mellett tartani.
    Sajna a munkám miatt nem tudok se head szettet se bluetoth ot sem használni.
  • Caro
    #20
    Téves. A mikrosütőben nagyobb az amplitúdó, mint a gerjesztő antennában, tehát hiába van tőle 20 cm-re, mégis sokkal nagyobb a tér.
    Azért mert a mikró belseje a rezonátordoboz, és azért tudja megmelegíteni a kaját, mert a térerősség addig nő benne (és a térerősség négyzetével arányos elnyelés is), ameddig a betáplálás és a melegítés során disszipálódó hő egyensúlyba nem kerül.
    Ha nem lenne a doboz, sokkal kisebb lenne a melegítő hatás.
    Többek közt ezért sem tesz neki túl jót, ha üresen kapcsolják be.
  • Sir Quno Jedi
    #21
    Sőt, nekem két hulámhosszos sütőm van, ami két különböző hullámhosszon ad, hogy különböző mélységbe tudjon lehatolni és ott kifejteni a hatását. :D

    A mikrosütőben lévő magnetron uzemi frekije pl. 2,45GHz. Az ajtón lévő "Faraday-kalitka" lyukátmérője erre a hullámhosszra "hangolt" és így levédi az embert (aránylag) a sugárzástól, ugyanígy a mobilokhoz is lehetne az ember feje és a mobil közé egy védőhálót tervezni (adott frekikre). Hogy hogyan és miként, az már csak innováció és divat kérdése.
  • Sir Quno Jedi
    #22
    Mondjuk kihangosítót a telókba (van ma már mindben szinte) és egy jópofa kis asztali rácsot (mint egy venti), amit ha leteszel, akkor levédi feléd a teló hullámait. Afféle csinos, divatos parabolácska, buziknak pinkben is akár.

    Ha lenne normális dokkoló mobilokhoz (általános, hiszen a töltőket már szabványosítják törvényben), akkor ezt egyben meg lehetne oldani. Mobilt bevágod a dokkolóba, ami kihangosít, stb., egyben feléd védőernyő is, ha akarod.

    Simán el lehetne adni a sok barom sötétzöldnek (meg nekemis).
  • Caro
    #23
    A rács csak azért van, hogy be is láss, de ameddig a lyukátmérő sokkal kisebb a hullámhossznál, addig árnyékol. Tehát alufólia (bár ez kicsit vékony), rézsisak, ha nagyon biztosra akarsz menni :)

    "Ha lenne normális dokkoló mobilokhoz (általános, hiszen a töltőket már szabványosítják törvényben), akkor ezt egyben meg lehetne oldani. Mobilt bevágod a dokkolóba, ami kihangosít, stb., egyben feléd védőernyő is, ha akarod."

    Ebben abszolút egyetértek.
  • Molnibalage
    #24
    OMG.
    A kezed a fejedhez közelebb van, ami plusz hőforrás és a légmozgást is gátolja. Pusztán termodinamikai oka van annak, hogy telefonáláskor melegebbnek érzed és nem a mikrohullám melegít. Fogj egy kikapcsolt telefont és tedd a fejedhez. Elkezdesz ugyanúgy izzadn főleg, ha még beszélsz is hozzá úgy, mintha igazi telefonbeszélgetés lenne agymunkával. (A véráram sem állandó.)

    Akkora baromságot életemben nem halottam még, hogy a telefon elektromos energiája melegít fel. Ekkora hülyeség kijelentésekor úgy vágtak volna ki termodinamika vizsgáról, hogy LEO pályára álltam volna. :)
  • Molnibalage
    #25
    Szerintem ezzel most álljál le. 2W-tal te semmit nem fogsz felmelegíteni. Ha bebizonyítod, hogy igen, eszköszöm kijárom neked a Nobel díjat.
  • Sir Quno Jedi
    #26
    Most direkt akarod elrontani a játékot?!?!? ej....
  • Sir Quno Jedi
    #27
    Amúgy emlékeztek azokra a mobilbogarakra?! Egy időben boldog-boldogtalan vette és tette a mobiljára, hogy asszongya, az megvédi a sugárzástól-e!!! :DDD Mindenből kiváló üzletet lehet csinálni, csak fel kell rá támasztani a keresletet.
  • Sir Quno Jedi
    #28
    http://www.webbeteg.hu/cikkek/daganat/11358/agydaganat-es-mobiltelefon
  • Caro
    #29
    A kérdést amúgy marha egyszerűen el lehetne dönteni.
    Tegyenek be egy halom egeret egy dobozba, amibe benyomnak 2+ kW mikrohullámot, egy másik dobozba pedig ugyanezt, csak azt fűtőszállal melegítsék. Persze a dobozt kívülről hűteni kell, és legyen kellően nagy méretű.
    Ha ott nem kapnak a rákot az egerek, akkor mi sem kapunk. Ennyi.
    De az, hogy mi okoz rákot (közvetlenül), elég jól ismert. Javíthatatlan mutációk a DNS-ben, ami létrejöhet közvetlen ionok megjelenése vagy sav-bázis egyensúly felborulása révén. Rádióhullámmal ilyet nem lehet csinálni.
  • karesz6
    #30
    Nem. Ezt a kérdést komoly, megalapozott human kísérletekkel kell eldönteni. Mobilt kell adni kurvasok embernek akik mind különböző szokások alapján telefonálnak így minden lehetőséget lefedve majd megnézni hány agydaganat fejlődött ki és hány a kontrollcsoportban. Napi 30 perc éveken át pedig igazán nem sok és nem is olyan ritka. Igencsak nehezen hiszem el hogy 40% uk megbetegszik.
  • karesz6
    #31
    Ja és ezzel azt akartam mondani hogy nem értem min folyik a vita. A mobilról elmondhatjuk hogy klinikailag kellő mértékben tesztelve van. :)
  • JMáté
    #32
    Nincs sok időm, ezért úgy döntöttem csak 1 kommentre reagálok. Pedig sok érdekes dolgot olvastam itt, biztos nem figyeltem fizikán.
    Nekem például az is új hogy a mikró impotenciát okoz (ehhez bel is kell mászni, vagy elég ha csak úgy állunk mellette?). Az pedig ha egy rekordsebességű proton belecsapódna a fejedbe, nem tudom mennyire fájna, valószínűleg semennyire. Sőt, légy erős: már most is vannak protonok a fejedben! Értem én hogy félni kell a zelektrontól, meg ilyenektől, mert mesterséges anyagok, meg gonosz tudósok építették őket, meg mer' elektroszmog, na de bazdmeg...

    Az a baj hogy a XXI. században az elektromosság már elég egyszerű az emberek számára ahhoz hogy mindenki azt higgye ért hozzá, de még túl bonyolult ahhoz hogy egy átlagos ember tényleg értsen hozzá. Régen a mechanikával volt ugyanez, amikor minden hülye meg tudta magyarázni hogy miért lehetetlen a repülés.
  • dzsagon
    #33
    na dobtam is el az iPhone-omat a picsába
  • egynyári üröm
    #34
    na, a sok expert megintcsak kitalálta, hogy végünk lesz. a hintőportól is távoltartom magam ezután. pirosodjon csak az a babapopsi!
  • vumbi
    #35
    en ezt a kerdest nem inteznem el egy sima "ugyan mar bammeg"-el. nem arrol van sz hogy minmeghalunk, hanem arrol hogy a kornyezetunk egyre inkab tele van radioadovevokkel, lassan a gatyaban is lesz. ha komoly ervek kerulnek egyszercsak elo a rakkelto hatassal kapcsolatban akkor kb ott leszunk mint amikor fefedeztek hogy a radiaktov sugarzas rakkelto. egy jo kis jatekszerbol es mindenre jo megoldasbol veszelyes termeszeti jelendeg lett amivel odafigylessel kell banni. Amugy meg az ember nem arra evolalodott hogy eros radisugarzasban tartsa meg a genetikai allomanyat stabilan. szal ha van hatasa a radiohullamoknak a DNS-re, akkor azzal szemben tuti nem vagyunk vedettek.
    egyszerun jo figyelmesnek lenni.
  • Sir Quno Jedi
    #36
    Sokmindent nem tudsz még. Azt pl. tudtad, hogy a buszsofőröknek csökken a nemzőképességük (mérhetően)?! :D
  • Deloi
    #37
    Nem azt írta, hogy 40%-uk megbetegszik :D, hanem, hogy 40%-al nő a kialakulásának kockázata, azért az nem ugyanaz.. Pl. eddig 100000-ből 2 lett beteg, akkor az "erős" használóknál ez 100000-ből kb. 3 lesz. Ha 40%-uk megbetegedne kicsit könnyebb lenne kimutatni a jelenséget, hullanának a brókerek, meg a menedzserek :)
  • Deloi
    #38
    Azokról meg ne is beszéljünk, akik sokat bicikliznek...
    És az igaz, hogy a zsebben hordott mobil is csökkentheti?
  • dilofekete
    #39
    Az én telefonomnak a kijelzőjén a felső sáv eltűnt, csíkos lett, mindez pont akkor történt, amikor beakadt a villanyóra relé Xd
    Vajon mi köze van a villanyórának az én mobilomhoz, ez is rejtély, meg az is, hogy csak a kijelző egy részére terjedt át a rák, ez már nem is vírus :D
  • Sir Quno Jedi
    #40
    Ne is mond, azóta nem ülök sem buszra, sem bicajra! :DDD