35
  • szlovákiai hun
    #1
    Így is sok információt adott, tényleg jó sokáig bírta.

    U.I.

    A Mars magja ugye az megfagyott? Mivel nincs saját holdja mint a Földünknek.
  • Irasidus
    #2
    Megfagyni a víz szokott, jelen esetben úgy mondják kihűlt. De azt, hogy teljesen kihűlt-e vagy csak részlegesen, azt ma még nem tudni. A Marsnak két holdja is van, Fobosz és Deimosz. A Föld belső hőjét a radioaktív anyagok bomlása adja, nem a Hold árapályereje.
  • WinG
    #3
    Kár érte, bár így is elképesztő, hogy mennyire túlteljesítették a tervet.
  • passatgt
    #4

  • Doktor Kotász
    #5
    Ezekre a kis kütyükre már úgy tekint az ember, mint egy élőlényre. Mintha egy házikedvenc, és egy másik ember keverlke lenne, mint valami életre kell rajzfilmfigura. Meglepő, hogy szinte gyászolunk, olyan szomorúság fog el minket a marsjárócska elvesztése után.
  • kisemlős
    #6
    Ezt az indításkor is bejelentették, hogy csak 3 hónapra tervezték, vagy csak most utólag találták ki?
  • WoodrowWilson
    #7
    Indításkor is, NASA sajtóanyag 2003-ból és 2004-ből.
    "Plans call for each to operate for at least three months."
    "Spirit's task is to spend the next three months exploring for clues in rocks and soil..."
  • kisemlős
    #8
    Köszönöm!
  • Molnibalage
    #9
    Ugyenzt a hatást mutatták ki a sokat szolgált bombakereső robotoknál és a kezelőik között.
  • Narxis
    #10
    R.I.P.

    Talán majd egy Mars-expedíció visszahozhatja.
  • NEXUS6
    #11
    Én már árusítom a vaterán.
  • Hungarikum
    #12
    Épp azon gondolkodtam h. idővel - talán 50 100 év múlva, mikor a technika megfelelő lesz, meg e lehetne majd találni. Tudom h. csak egy gép, de az ilyennek múzeumban a helye.:]
  • rav3n319
    #13

    Forever Alone :D
    Kicsit kreatívkodtam
  • Molnibalage
    #14
    Simán. Kérdés, hogy mi marad belőle addigra.
  • Doktor Kotász
    #15
    "Ezt az indításkor is bejelentették, hogy csak 3 hónapra tervezték, vagy csak most utólag találták ki? "

    Igen, már az elején. Már az is szenzációszámba ment, hogy fél éve húzzák.
    Persze ahhoz, hogy túlélje az éveket, úgy kellet irányítani.
    Tehát amikor porvihar közelget, akkor elütte hagyták feltöltődni az akumulátorait, majd utána úgy manőverezték, hogy lerázkodjon róla a por (napelemek).
  • Doktor Kotász
    #16
    Igen, ha tropára megy a robot, akkor nem újat kérnek a katonák, hanem a régi javítását, aminek saját beceneve van. Nagy meglepetést okozott, amikor levélben követelték a felettesektől a régi robot javítását.
  • Doktor Kotász
    #17
    Szerintem a Voyagereknek is ez lesz a sorsa.
  • kisemlős
    #18
    Lehet naív kérdés, de miért nem atom meghajtású?
    Öveges professzor fegyvertörténeti könyvét olvasgattam minap, amiről atomtelepes műholdakról ír, talán a 70 es évekből. Értem én, hogy innováció, meg új kisérleti technológiák, de miért nem kaphatot tegy biztonságos atomtelepet?
  • Molnibalage
    #19
    Mit értesz atomhajtás alatt? A hagyományos nukleáris reaktor elvet gondolod?

    http://cydonia.blog.hu/2010/07/21/fustjelzokkel_uzemelhetnek_a_jovo_urszondai

    Ajánlott bejegyzés.
  • philcsy
    #20
    Nem csak a víz szokott megfagyni.
  • llax
    #21
    Vajon hány év múlva fogják az mondani a kutatók, hogy minden adatot alaposan feldolgoztak amit a Spirit működése alatt küldött???

    A 10 évet élt MGS esetén évtizedekről is beszélnek néha...
  • kisemlős
    #22
    „Először egy 1961-ben felbocsátott híradástechnikai mesterséges holdban alkalmazták az atomtelepet. A jókora narancs nagyságú, 2 kilogramm súlyú telep két évig állandóan 3 watt teljesítményt szolgáltatott, energiával látta el a műszereket és a két rádióadót. Azóta sok mesterséges holdba szereltek már ilyen telepeke, és némelyik 5 éven át is hibátlanul működött.”
    „Az atomtelep szerkezete meglepően egyszerű. Ha két különböző anyagú fémdrót összeforrasztott vége a tartály belsejében felmelegszik, akkor a másik két drótvég között elektromos feszültségkülönbség keletkezik. A hozzájuk kapcsolt árammérő feszültséget jelez. Ez a hőelem legegyszerűbb alakja. Ha az atomtelep gömb alakú tartályt rádiumtartalmú anyaggal töltenénk meg, akkor a tartály belseje a környezeténél melegebb lenne. „

    Erre gondoltam, talán túlzás reaktornak nevezni. Valószínűleg ’61-től ez idáig a hatásfokán sikerült javítani, s tölthetné állandóan a jármű „akkumulátorait”…

    De mindjárt olvasom a linket, amit küldtél.
  • kisemlős
    #23
    Igen, azt hiszem ugyanarról beszélünk.
  • philcsy
    #24
    Ugyanarról beszéltek.
    Szerintem azért nem használtak ilyen áramforrást, mert nem hosszú időre tervezték. Ráadásul önmagában ez nem túl nagy teljesítmény, tehát napelemre szükség lett volna. Viszont biztonságosabb lett volna ha ilyennel fűtik és nem elektromosan akkumulátorról. Ezt viszont részben meg is valósították, elektronikánál használtak radioizotópos fűtést.
  • Tetsuo
    #25
    Na ja, a civil celpontokat mar nem sajnaltak annyira.
  • Molnibalage
    #26
    Apa, kezdődik...
  • JMáté
    #27
    Az ugye világos hogy a bombakereső robotok a civileket védik a gonosz bombáktól?
  • Hugo Chavez
    #28
    Azé nem használtak atomtelepet mer nem akarták, hogy a marsi bacik mutánsoggyanak.
  • Bronx South
    #29
    50 100 év múlva ?? 100 év és már tele lesz a Mars bázisokkal.
  • xyl
    #30
    A Neil Armstrong holdralépésekor a leszállóegység Holdon maradt része hivatalosan a Smithsonian intézet tulajdona. (Ott voltam, mondták) Már csak az a kérdés, hogy mikor hozzák el. Ezt mindenesetre kissé nehezebb lesz, de ki tudja...

    "Épp azon gondolkodtam h. idővel - talán 50 100 év múlva, mikor a technika megfelelő lesz, meg e lehetne majd találni. Tudom h. csak egy gép, de az ilyennek múzeumban a helye.:]"
  • HunApo
    #31
    van egy egyszerű oka
    túl drága lett volna
    köszönhetően a szovjetunió bukásának és ezzel a hidegháború lezárásának a dúsító üzemek 99%-ba bezárt
    a mostani szondákban használt fűtőanyag a még hidegháborúból visszamaradt kevéske anyag vége
    nagyjából 10 év, és teljesen elfogynak a felhalmozott készletek
    a mostani szondák is oroszoktól vett fűtőanyaggal működnek
    a megmaradt dúsítóüzemek meg mind szigorúan a hadsereg alá tartoznak, ők meg köszönik szépen, nem adják ki
    többek közt ezért is ment napelemmel a szonda (meg persze elég közel van a Naphoz, nyilván a voyager és társai napelemmel nem sokra mentek volna még ha lett is volna abban az időben a mai szintű/hatásfokú napelem)
  • Molnibalage
    #32
    Kétlem, hogy a US Army-nak van dúsító üzeme. Ugyanis a jenkiknél az a hadsereg.
    Dúsító üzemek, amik fegyverminőségű hasadóanyagot készítenek a '80-as évek táján bezártak. Tehát nem azért van hiány, mert visszatartják ezt az amúgy haszontalan anyagot, egyszerűen nem gyártanak ilyet.
  • gombabácsi
    #33
    "Épp azon gondolkodtam h. idővel - talán 50 100 év múlva, mikor a technika megfelelő lesz, meg e lehetne majd találni."

    Nem hinném. 50ezer év sok idő, és annyi kell az emberiségnek hogy oda eljusson.
  • HunApo
    #34
    nekem úgy rémlik mintha valahol azt olvastam volna hogy van talán 1 működő üzeme még a seregnek, de erre nem vennék mérget
    az amúgy nem haszontalan anyag, katonai műholdak is szeretik ám enni az ilyen naftát :)
  • Molnibalage
    #35
    Katonai műholdaknak jóval komolyabb áramforrás kell ennél.