257
  • Nonix
    #1
    "Olyan nagyságú és hatású nukleáris baleset, mint ami 1986-ban Csernobilban történt, itt teljességgel kizárt"

    Eddig az is is kizárt volt hogy ilyen történhet, azt most itt vagyunk.
  • Zoli007
    #2
    Az előző hírnél már szét lett boncolva, miért nem lehet olyan, mint Csernobil.
  • Szefmester
    #3
    Ezt addig nem fogod tudni senkinek sem elmagyarázni amíg vannak akik attól tartanak hogy felrobban az urán mintha atombomba lenne...
  • KRTuning
    #4
    Ahogy olvastam a hozzászólásokat korábban, meg amennyire én átlátom lehet jobban járnánk...
  • Déta
    #5
    Hiro már Sima. Fuku még Göröngyös...
  • osztmivan
    #6
    BAN?
  • A1274815
    #7
    Haha! K*va vicces. Azért kicsit moderáld már magad, emberéletekről beszélsz!
  • A1274815
    #8
    Én is úgy látom, hogy szeretne egyet.
  • Garrett27
    #9
    Talán most már inkább az lenne a legfontosabb, hogy lehetőleg minél kisebb dózis érje a környékbelieket, meg a környezetet.
  • teddybear
    #10
    BAN! A tököm teli, hogy még mindég "szellemes beszólás"-ként megy ez a dedós duma. Nem mellesleg ezek szerint még táncolsz is a temetésen? Zene van, hely is akad!
  • teddybear
    #11
    A legfontosabb, hogy minél előbb hűteni tudják a túlhevült fűtőelemeket. De ez nagyon nehéz, mert a környék egy merő romhalmaz, rengeteg embernek nincs szállása, nincs közmű, nincs áram. Most próbálnak legalább egy ideiglenes távvezetéket kiépíteni, hogy legalább a minimális célokra legyen.
  • Zolivok
    #12
    hagyjátok már ötöst , úgyse lesz itt semmi
  • Sliders
    #13
    Magyarázza már el nekem valaki azt, hogy a hűtőberendezések azért nem működnek mert az elektromos vezetéket elmosta az ár?
    Nem gondoltak rá, hogy ilyenkor valami diesel motoros megoldással generátorként kellene valami pót megoldás? Egy ilyen fontos erőműnél, hogyhogy nem gondoltak arra hogy a hűtőberendezéseket áramkimaradás esetén is meg kéne hajtani.

    Nem teljesen tiszta ez számomra. Ez alapvető szerintem
  • teddybear
    #14
    Voltak tartalék dízelgenerátorok, de azokat tönkretette részint a földrengés, részint az azt követő cunami. Az egész országrészben sem ivóvíz, sem áram, sem gáz, sem benzin nincs. A szennyvízcsatornák is megsemmisültek. Százezrek vannak élelem, fedél, ivóvíz és orvosi ellátás nélkül.

    Pótlást meg nem tudnak odajuttatni, egyrészt nincs honnan, miből, másrészt az egész környék összes köz és vasútja össze-vissza törött. Egyedül hajóra szerelt szükségerőművekkel tudnának valamit csinálni, de abból sincs elég.
  • BCS pixel
    #15
    egyszerűen elkurták, biztos sajnálták a pénzt egy működő másodlagos vagy egy harmadlagos hűtési megoldás kiépítésére, vagy csak szimplán hülyék voltak a döntéshozók és nem láttak az orruknál tovább, a legtöbb ember sok mindenre nem képes gondolni
  • pokolfiu
    #16
    kint élő ismerősöm írta:

    Tisztelt Mindenki!
    Először is mindenki dolgozik, s mindenki jól van. Ahogy csak telik tőlem, leírom saját helyzetelemzésemet.

    Sendai felé tartva már tudtunk Tomohiróval kapcsolatot létesíteni, már tudtuk, hova kell menni, s így sikerült őt ma hajnalban hazahozni. Közben egy időben két földrengésriasztás volt, de ez a második nagy lehetett. Tokió nem volt benne, mégis eléggé mozog a ház, ami azt jelenti, hogy a középpontban nagy rengés lehetett (Chiba-ken, Tochigi-ken). Ez 5 mínuszos volt (Richter-skála szerint 4-6 közötti).
    A velünk tartó riportereknek köszönhetően szereztünk papírokat, amelyek feljogosítottak az autópályák használatára, s ott még van gázolaj és benzin is. Oda egyszerű ember nem mehet, csak a rendőrség, mentők, hadsereg, tűzoltók és különböző mentőcsapatok. A valóságban délen már nincs üzemanyag, mindenhol - Tokiótól felfelé az országban, a keleti part mentén - kilométeres sorok állnak az üzemanyagért, de a legjobb helyzet Tokióban van, ami annyit jelent, hogy 3-6 óra várakozás után egy kocsi 10 liter benzint kap. Mikor utaztunk, a sugárzásmérőnk nulla álláson volt egész végig. Sendaiba érve - amelynek már milliós lakossága van -, a belváros világos volt, de mindenhol látszott, hogy csak ott és annyira, amennyire muszáj. Éjjel-nappalik, éttermek, bárminemű üzletek majdnem mind zárva voltak, de a belvárosban találtunk egyet, amely nyitva volt, s ott kétféle ételt is ajánlottak (sült hal vagy sashimi nyers hal), melyet gyorsan meg is ettünk, mivel ki tudja, meddig tehetjük. (Közben bemondták, hogy a Richter-skála szerint 6-os volt a rengés.) Sendaitól észak felé, Minami-Sanriku-Machi-ig mentünk (Sendaitól 130 kilométerre a tengerparton), s ami ott várt minket, az leírhatatlan számomra: pusztítás, teljes pusztítás.

    Voltunk egy menekülthelyen is, itt 1200 menekült lakott, a napi adagjuk két liter víz és egy kicsike epres ízesítésű szendvics. Ezen a helyen senki nem mentett, mint megtudtuk, azért, mert még idáig nem jutottak el. Hatalmas erőfeszítéseket igényel az élők ellátása, rendezése, emberi módon való tartása, amire a mentések miatt nem tudnak mindenhol erőket fordítani. Sok katonát láttunk már, mindenhol kiépítik a kommunikációs sátraikat, s csak jönnek és jönnek egyre többen. A sugárzásmérő mindig nullán volt. Hozzá kell tennem, hogy láttam véges-végig embereket éjjel és nappal is, akik az utakat javították, hogy járhatók legyenek. Ők mind egyszerű emberek voltak, itt már nem működik a telefon, s nincs mivel kommunikálni, csak szóban és személyesen. A televíziót is csak Sendai előtt 100 km-ig tudtuk nézni, onnantól már nem lehetett.

    Amit láttunk, az az emberi erőfeszítés s a keserűség ki nem mutatása - senki nem veszekedik, egy hangos szót soha sehol nem hallottunk, mindenki fegyelmezett. Hosszú sorokat láttunk az iskolák udvaraiban, kannákkal vízért állva. Néha van, aki felsír, de mintha muszáj lenne, azonnal összeszedi magát. Emberileg viszont úgy gondolom, hogy ez a hatalmas stressz ki kell törjön egyszer. Sendaiban hozzánk szólt egy fiatal hölgy, s látszott rajta, hogy küszködik az idegösszeroppanással (megint rengünk), mintha mentálisan beteg lenne - már csak hallgatni és látni volt nehéz.

    Magáról északról ennyit írnék, mert ami ott van, az számomra leírhatatlan, ezt látni kell. Remélem, a magyar riporterek hűen megteszik ezt. Le a kalappal előttük, nagyon erősek voltak, és bátran viselkedtek az egész út alatt, s éreztem, hogy nemcsak a sztori érdekli őket (megint rengünk, inkább most csak hintázunk), hanem maga a japán összetartás, a világ egyik legfegyelmezettebb népének a viselkedése, ellentétben más külföldi újságírókkal, akik olyanokat mondtak egymás között, ami az emberi ridegség határát is túllépi; s itt nem is írnék se országot, se személyeket, inkább csak megvetésemet tudom irántuk kifejezni, a japán nép nevében s velük egy szívvel.

    Eredetileg nem akartunk még hazamenni, de a riportereinknek köszönhetően a külföldi média által olyan dolgokat is megtudtunk, amit a japán kormány még nem lát jónak közölni, ezért az azonnali hazatérés mellett döntöttünk. Érdekes, és soha nem tapasztaltam még ilyet, hogy se az én, se az alkalmazottam, se a bátyám telefonjain nem jött be a CNN, sőt, azt írta ki, hogy ez a honlap ezen a területen le van tiltva. Ilyet még soha nem hallottam. Annyit viszont megtudtunk, hogy a CNN mind a hét stábja, nagy rohanásban, még tegnap visszatért Tokióba. Visszafelé rengeteg kamion, katonai jármű jött velünk szembe északra, de, meglepetésünkre, nagy volt a délre tartó mentőalakulatok száma is, a legtöbbjük nagoyai és tottori rendszámú volt, így mentek haza (?!). Az eddig mindig nullán lévő sugárzásmérő már Sendai után kilengett a még kék 3-as számig. Fukushimánál már tartósan a 3-10-es között volt, s ha kiszálltál, akkor ennél kicsit több a szabad levegőben (ezt az egyik benzinkútnál mértük). Ami még jobban meglepett, hogy a benzinkútnál már a segélykocsiknak is csak 20 liter üzemanyagot adtak, ami már igen nagy utánpótlásgondot jelent. Épen, egészségesen érkeztünk meg Tokióba.
    Tokió. Egy nagyon fontos dolgot le szeretnék szögezni: Tokióban nem volt, és most sincs pánik, semmilyen formában! Akik ezt írják, megértem őket, mert ők maguk vannak pánikban. Igen, az itt élő külföldiek pánikolnak, rohangálnak, menekülnek, s elhagyják az országot, amilyen gyorsan csak lehet. Ezt megértem, megértjük. De mi nem pánikolunk, mindenki fegyelmezetten dolgozik. Az üzletekben kevesebb áru van, a kenyér azonnal elfogy, de az éjjel-nappaliban például késő éjjel még szendvicsek voltak, bár azok persze reggelre már eltűntek. Mindenestre víz, gáz mindig, áram majdnem mindig van. Azt még tudni kell, hogy azért is van hiány, mert a nagyobb vállalatok mind északra küldik a készleteiket, mert ott nagyobb szükség van rá. A sugárzásmérő Tokióban ma hajnalban, nullán volt. Viszont a nukleáris erőmű nagy probléma számunkra, ez igaz. Az is nyilvánvaló, hogy a kormány nem mondja meg, hogy pontosan mi lesz.
    Ma volt egy jelenet, miszerint az egyik professzor, aki a tévében nyilatkozott, azt mondta a sok-sok kérdés nyomására: Akkor most elmondom őszintén, mi a helyzet. S hirtelen reklámokat játszottak be (!). A reklámok után ugyanez az ember már nem mondott ilyeneket, s látszott rajta, hogy nem azt mondja, amit előtte akart. Mindazonáltal a tévében elhangzott a varázsszó (mondat): ,,a legrosszabb esetben a reaktor felrobbanása elképzelhető". Ez a kijelentés japánul magyarra fordítva: már nagy az esélye annak, hogy a reaktor felrobban, nem tudjuk, hogy mi lesz, megtesszük a tőlünk telhetőt.
    A mi családunk is készül: Yamaguchiban élnek a barátaink, velük beszéltem; azonnal foglalnak hotelszobákat, s a gyerekeket, nőket mi és a barátaink körében a cégem kocsijain el tudjuk szállítani, ha a legrosszabb megtörténik. Yamaguchi délen van, szerintem 1000 km körül légvonalban. Nekem, bátyámnak, öcsémnek maradnunk kell, a munkások is maradnak, mi is maradunk s dolgozunk. Magyarnak születtem, magyar vagyok, de ez is a mi országunk, itt születtek gyermekeim. Én nem menekülök, itt maradok velük, s dolgozunk mindenkiért, akik itt maradtak. Nagyon reméljük, hogy a reaktor nem fog felrobbanni, s nem kell szétszakítani a családot.
    A velünk pár napot eltöltött riportereknek minden jót kívánok, kérem őket, a jövőben jöjjenek el újra hozzám, akkor, amikor mar újjáéledtünk.
  • Lucy in the Sky
    #17
    Ez nagyon nem a témába vág, elnézést.. de miért írja azt hogy Fukusima és Kiodo az az ember, aki a nevét nem úgy írja hogy Rihárd?
  • Kornan
    #18
    Kössz neked és az ismerősödnek is ,hogy ezt megosztottátok velünk.

    Az ,hogy a sugárzásmérő 10-esen van az kb mit jelent? Csak érdekelne.
  • Kornan
    #19
    Még annyit, hogy ez alapján a beszámoló alapján kicsit komolyabbnak tűnik a helyzet mint amit én gondoltam.
  • bvalek2
    #20
    Nekem tetszik, ötletes szóvicc, ne hagyd magad! A többi képmutató pirosseggű páviánról pedig nem hiszem el, hogy soha életében nem mesélt morbid vicceket. Kisebbségekről, nyomorékokról, sőt Csernobilról is egy csomó viccünk van. A tragédia feldolgozásának sok lehetséges módja van, a fekete humor is közéjük tartozik. A munkát pl. az egészségügyben másképp nem is lehet ép ésszel kibírni. Aki meg éretlenséggel meg részvétlenséggel jön nekem, azt mindjárt pofán verem egy frissen abortált csecsemővel. Amíg a tinik*rvák ilyen lazán legálisan megölethetik a kölküket, az emberek nagy része pedig ezt helyesli, addig söpredék társadalomban élünk, ahol az emberélet értéktelen, és mindenféle részvétnyilvánítás képmutatás
  • Dj Faustus #21
    Olvasd el az alábbi leírást - le van írva benne mi történt:
    1. Földrengés esetén a reaktor kikapcsolt. Viszont a maradék hőt (<5%) el kell szállítani.
    2. Ez a dízelgenerátorokkal (amik redundánsan voltak telepítve és földrengés-biztosak voltak) ment is egy ideig, csak jött a cunami.
    3. Mivel a dízelgenerátorok lehaltak, a reaktorban levő radioaktív gőzt a reaktortéren kívülre (de egy hermetikusan lezárt térbe) vezették kondenzvízbe.
    4. Ez a kondenzvíz felforrt, ezért ezt, a hermetikusan lezárt térben levő gőzt egy szelepen keresztül kiengedték a szabadba. Bár a gőz radioaktív, de a kiengedett gőz mennyisége és a radioaktivitás csökkent mértéke miatt nem akkora a vész.

    Idáig ez a vészforgatókönyv. Viszont a természeti csapás annyira súlyos volt, hogy a reaktorcsarnok fala "ledobódott", és a kiégett kazettákat tartalmazó pihentető medence is megsérült. Ebből következőleg helyileg történt radioaktív szennyeződés.

    Ezért a reaktort még hűteni kell, illetve a kiégett kazettákat is bóros vízzel kell "öntözni".
  • Sir Quno Jedi
    #22
    Namost nemigazán lehet az atomenergiát, a nukleáris technológiát, vagy a mérnököket okolni. Valószínűleg ha egy kisbolygó ütközne a földnek japán magasságában, akkor arra sem tudnák semmiféle hókuszpókkal felkészíteni ezeket a sok évtizedes reaktorokat (meg a maiakat sem). Ez kb. olyan irreális elvárás, mint hogy a tecsóban olyan turmixgépet áruljanak, ami közvetlen atomtalálat esetén is TÖKÉLETES banánturmixot csinál. Csak a JóIsten tudna egy nyomorult erőművet ilyen durva katasztrófától megóvni (talán).
  • teddybear
    #23
    Szóval, amikor gyerek voltam, én is szóltam be egy-két szemét dolgot, ha valakinek baja volt. Csakhogy engem apám-anyám azonnal pofán csapott érte. Ha te ezt a benyögést humorosnak tartod, akkor komoly baj van a fejedben, és a szüleid nevelése is félrement, ha volt ilyesmi egyáltalán, és nem egy darab kenyeret akasztottak a nyakadba, hogy legalább a kutya játsszon veled!.

    Röhej, hogy egyesek még mindig képtelenek a normális emberi viselkedésre.
  • weskerrebort
    #24
    Nevetséges mennyire elfelejtik egyesek, mennyire könnyedén megtörténhet hasonló pokol az ő háza előtt is...
    Na akkor megnézném azon egyesek arcát....
  • pokolfiu
    #25
    lényegében halált. nem vagyok ugyan biológus, meg kémikus meg tudós sem, de tartós ekkora (10 egység feletti) sugárzás nyelése 100%-ban hasnyálmirigyrákot okoz. első körben...
  • pokolfiu
    #26
    sokkal komolyabb. állítólag (ismerősöm aki írt) a fószer azt akarta lenyilatkozni, hoyg mindenki búcsúzzon el olyan ismerősétől aki arrafele lakik, ugyanis vagy akkora lehet majd a sugárzás, hogy kampec, vagy nem mehetnek semerre, hoyg ne szennyezzenek... azt is írt, hoyg folyamatosan adagolják az adatokat a halottakról hoyg ne riasszon annyira, de ott már 80e-nél tartanak, és akkor még nem beszéltek a csendesóceáni lakosságról, szigetekről, amik kompletten eltűntek a cunami miatt... japán szinetn is horribilis az áldozatok száma, de nem lehet csak oda korlátozni, mert a cunami nem csak ott pusztított...

    ha ír valamit, majd írom.
  • Sir Quno Jedi
    #27
    Én inkább a csodát látom ebben is, hogy ekkora földrengés+cunami (gyakorlatilag azon területek számára maga a bibliai világvége 2x és korántsem biztos, hogy ennyi volt, nem lesz folytatás) még mindig állnak ezek a létesítmények és mérnökök+katonák hada dolgozik az életét közvetlenül kockáztatva, hogy megmentse a többi 100 milliót... EZ az emberi helytállás és mérnöki tudás csodája. Ezek az emberek mind hősök. A legjobbak legjobbjai.
  • Magnum PI
    #28
    Most ez a cunami milyen mélyen ment be a szárazföldöd? Csak mert kicsit fura, hogy a cunami meg a földrengés az nem egy váratlan dolog Japánban, de az erőmű mégis olyan területen feküdt amit elért. Az egész szigetet lemosta vagy mi?
  • opeca
    #29
    Állítólag azon a területen 1000 évente 1x fordul elő cunami.

    Persze egy erőműnek sokszorosan túlbiztosítottnak kéne lennie. És ez azt jelenti, hogy jelentős felültervezéssel kéne építkezni, kiegészíteni, csak ezek meg komolyan megnövelnék a költségeket.

    Szóval ha Japánban volt már 8.6-os rengés, akkor egy reaktort úgy kéne megtervezni, hogy kibírja a 10-eset is.

    Ehelyett, ugyebár már egy évekkel korábbi jelentésben az ált, hogy 8 felettit nem bírna ki jelentős károsodás nélkül.

    Ez egyértelműen felelőtlenség és csak idő kérdése volt, mikor következik be a baj.
  • opeca
    #30
    A cunamit most csak védekezésképpen hozzák fel. Hogy hát az volt a baj. Nem, itt a biztonsági rendszerekkel volt a baj. Elmossa a tartalék-generátorokat a víz? Ugyan, hát vicc...
  • bossgolem
    #31
    Osztom a véleményt. A japánoknál kiváló szakemberek vannak, akik próbálják uralni a kialakult helyzetet. Lenyűgöz az ott élők kitartása. (Nem tudom elképzelni, mi történhetne itt Közép-Európában, ha ekkora természeti csapás sújtana le...)
  • bvalek2
    #32
    Látom nem sikerült továbbjutni az első mondatomon. Pont az ellenkezőjét írtam mint ami a tudatodig eljutott belőle.
  • Magnum PI
    #33
    Hát nekem az 1000 évente 1x elég magas kockázatúnak tűnik + nem is igazán hiszem el, hogy ilyen ritka lenne hisz egész Japán egy törésvonalon fekszik. Az persze lehet, hogy az elmúlt 2000 évben csak 2-őt jegyeztek fel de akkor is kockázatos volt a partra építeni az egészet. Most azt nem értem hogy ha a generátorok mentek tönkre akkor mért nem generátorokat visznek oda?
  • opeca
    #34
    Vittek, mobilgenerátorokat, csak hát ez ugye időbe telt, nem is kicsibe.

    Igazad van, 1000 évente egy is komoly kockázat csak ilyenkor mindenki szereti úgy feltüntetni a dolgokat, hogy örüljünk, hogy még áll az egész, mert...

    De majd arról is szó fog esni, ha stabilizálódik a helyzet, hogy vajon egy olyan országban, ami 3 törésvonal mentén fekszik és százévente egyszer tuti jön egy 8 feletti rengés, miért csak 8-ig bírja az atomerőmű, illetve miért nem voltak jobban védve a tartalékrendszerek...
  • opeca
    #35
    Mi sem vagyunk szarabbak, ha erre akartál célozni. Ilyen esetekben sokaknak egy választása van, ki kell tartani.
  • NEXUS6
    #36
    Köszönöm én is, hogy ezt megosztottad, 100000X többet ér mint bármilyen nagyszájú riporter híradása, aki alig várja, hogy visszameneküljön a biztonságba.

    És szorítok én is nekik, hogy ne legyen még ennél is nagyobb baj.

    Mondjuk inkább attól félek, hogy a jelenlegi központi témát jelentő nukleáris baleseten kívül is iszonyatos az a kár emberéletben és anyagiakban is amit az ország elszenvedett.
    Ha a gazdaság leáll, a cégek esetleg csődbe mennek, akkor elképzelhetetlenül nehéz lesz újraindítani, az időn most rengeteg minden múlik.
  • Kryon
    #37
    Azért csak 8-as erősségű rengésre terveztek, mert egy 9-10es erősségű akkora, hogy lehetetlen rá garantáltan ellenálló épületet tervezni. Gyakorlatilag csoda, hogy a rengés alig tett kárt az erőműben, a cunami okozta a bajt. Ráadásul a 2. erőmű, ami csak kb. 10 évvel újabb és modernebb gond nélkül átvészelte azt is.
  • IMYke2.0.0.0
    #38
    Lásd nálunk az iszap-katasztrófát. Nálunk az egyenlő volt a világvégével.
    S akkor gondoljunk bele egy 9,5-es rengésbe...
  • kisemlős
    #39
    Csernobilnál is az életét adta nagyon sok szakember, aki próbálta mérsékelni a katasztrófát. A helikopterpilóták pl.: védőfelszerelés nélkül kezdték meg az oltást.
    Ez nemzettől független, amcsiknál is történt már több tucatnyi nukleáris baleset, ott is gondolkdoás nélkül indultak menteni/meghalni. Furcsa egy lény ez az ember, önként lemond az életéről.
  • Molnibalage
    #40
    Nem mondanám, hogy lehetetlen. Ezzel az egy erőművel van a baj. Az fel sem tűnik senkinek, hogy a többi most is üzemel és ad áramot? Ha az összes atomerőmű leállna, akkor nem 3 órás rotációban lenne itt-ott áramszünet...