28
  • Tinman #1
    Telefonálni elég ritkán szoktam a mobilommal... van még aki arra használja?
  • Alien69
    #2
    Inkább az a kérdés, hogy ha TUTIRA bebizonyosodik, hogy káros (lehet) a mobil, az milyen hatással lesz/lehet a gazdaságra? A (mobil)gyártók mit találnának ennek kivédése érdekében? Mondjuk, az első lépéseket bizti megtették azzal, hogy a háttérben tutira meggátolják az ilyen jellegü kutatásokat, és ha kell, lefizetnek pár "kutatót", hogy az ellenkezőjét bebizonyítsák.
  • halgatyó
    #3
    Én például kifejezetten csak telefonálásra használom a mobiltelefont, mert arra való. Mi másra? Macsakdobálásra? Diószedésre?

    Megjegyzem, hogy aki 50 percen keresztül képes telefonálni, annak az agyával nem az a legnagyobb baj, hogy 7%-kal megemelkedik a glülózforgalma
    Egy normális telefonbeszélgetés néhány másodpercig tart, és valamilyen információcserét, egymás közötti koordinációt szolgál. Ettől még -- ebben abszolút biztos vagyok -- senkinek sem lesz egészségkárosodása.
  • torreadorz
    #4
    magyarországon kb. 15 éve használnak mobiltelefont, én nem hallottam arról hogy az agybetegséges száma drasztikusan megnőtt volna vagy hasonló. (vesd össze a dohányzással, a tüdőbetegek nagy része aktiv dohányos)

    Másrészt mennyit is telefonál egy átlagember? Szerintem ha levetiteténk egy évre, akkor az jönne ki hogy maximum naponta pár percet.
  • halgatyó
    #5
    Ha a mobiltelefon-ellenes "kutatások" eddigi történetét végiggondolom, akkor az a benyomásom, hogy itt először volt a feltételezés: "rááákot okoz!!!" és utána próbálták ezt mindenféle igazoló kisérletekkel bizonyítani. Ez igencsak visszatetsző sorrend, és a tudományos igazsághoz vajmi kevés köze.

    Ha azonban arra az újfajta kisember-kifosztási, azaz lehúzási módszerre gondolok, amit "mobilos fizetés" címszóval próbálnak ránk erőszakolni, akkor nem bánom ha visszaszorul ez az egész mobilozás
  • Rotyoka
    #6
    Ja kiderülne se történne semmi, én pl ugyan úgy telefonálnék mint előtte mert kb telibe szarom.
  • Csirke4
    #7
    Nem volt még barátnőd.
  • halgatyó
    #8
    Volt, de akkor még nem volt mobiltelefon, vezetékes is csak egy-két lakásban
  • NEXUS6
    #9
    Vagy is tudományosan bebizonyították, hogy akinek volt barátnője azok:
    MINMEGHALNAK!

  • aaaaa
    #10
    Ha bárki bizonyítékokra lelne a káros hatásokról, ami miatt mondjuk csak 1%-al is csökkennének a mobil eladások, másnapra már súlyos baleset érné, vagy egyszerűen eltűnne.
  • Magiszter
    #11
    Nekem volt barátnőm, csak pénzem nem volt hogy feltöltsem az egyenlegem. Ő viszont az anyja telefonját nyúlta le hogy SMS-t küldjön ha valami volt.

    Nah akkor most hogy is van a MINMEGHALLLUUUUNK?I xD
  • sanyicks
    #12
    és emellett még terroristák hatókörébe is kerülnek!
  • philcsy
    #13
    "A (mobil)gyártók mit találnának ennek kivédése érdekében?"
    Headset.
  • philcsy
    #14
    "Ha a mobiltelefon-ellenes "kutatások" eddigi történetét végiggondolom, akkor az a benyomásom, hogy itt először volt a feltételezés: "rááákot okoz!!!" és utána próbálták ezt mindenféle igazoló kisérletekkel bizonyítani. Ez igencsak visszatetsző sorrend, és a tudományos igazsághoz vajmi kevés köze."

    Pedig a sorrend a legtöbbször ez. Van egy feltételezés, majd ellenőrzik kísérlettel.
    Csak itt a feltételezés bejárta a világot, mielőtt még bármit is bizonyítottak volna.
  • philcsy
    #15
    Külföldön pedig a 80-as évek közepétől használják. Ráadásul a készülékek rádióadó-teljesítménye ez idő alatt jelentősen csökkent.
  • ZeemanX
    #16
    Raadasul afrikaban meg eheznek is.
  • halgatyó
    #17
    Egyrészt ez nem mindig van így, pl. radiaktivitás felfedezése vagy Michelson-Morley kísérlet, vagy a kozmikus háttérsugárzás felfedezése, vagy a sötét anyag felfedezésének története, stb.

    Másrészt itt egy picit más a helyzet, mint egy tudományos feltevés igazolásánál.
    Ma a világban működik egy igen erős technikai civilizáció ellenes erőcsoport.
    Emiatt minden technikai eszközökre vonatkozó "káros" minősítés további sorsa jelentősen eltér mondjuk a kvarkok létezésének bizonyításától.

    Lehet hogy tényeg káros, de lehet hogy nem. Sajnos, a civilizáció-ellenes erővonalak napi erős megjelenése BIZALOMVESZTÉST okoz az ilyen vizsgálatokkal kapcsolatban, amennyiben azok a "káros" minősítést hozzák ki.

    Nem tudom, hogy ezt a bizalmat hogy lehetne visszaszerezni. Szerintem rövidtávon sehogy. Annyi kárt okoztak már a militáns és ostoba ál-környezetvédők, hogy a műszaki ismeretekkel rendelkezk előtt a tekintélyük szinte nulla.
    Addig meg maradnak az ilyen viták, mint a jelen témakör is.
  • halgatyó
    #18
    Nehogy bárki félreértse: nem nem vagyok mobiltelefon-fanatic. Ez is egy használati eszköz a sok közül, amely bizonyos esetekben sok időt, pénzt, fáradságot takarít meg. Vagyis nagyon hasznos is tud lenni.

    Ám amióta a mobiltelefonos fizetést akarják ránk erőszakoni, azóta egyre többször van olyan érzésem, hogy meg lehet azért élni mobiltelefon nélkül is. Egy picivel többet és alaposabban kell előre szervezni, és többet kell autókázni, ennyi.
  • Garrett27
    #19
    Ha jól tudom egy agyrák nem szokott úgy hirtelenjében kialakulni. Ezen kívül tizenöt évvel ezelőtt még nem volt annyi mobilhasználó mint ma. Másfelől a gyártók valamelyest engedtek és csökkentették a sugárzás mértékét a mobilokban - ezzel elismerve, hogy a kutatások mégse zárják ki annyira a daganatok képződését.
  • JL666
    #20
    meg ha ki is alakul agyrák nagyon sok emberben éhen halna...
  • adler30
    #21
    Nekem van mobilom és barátnőm is,de az agyam a csajtól károsodik jobban tuti
  • tomcsa4
    #22
    Törvény szabályozza már a sugárzás mértékét. Kénytelnek betartani a gyártók, ha a piacon szeretnének maradni.
  • Merces
    #23
    szerintem meg Móriczka logikára épül az egész rákosdi lásd:telefon=>sugárzás=>rádióaktivitás=>rák FAIL.....
  • aaaaa
    #24
    Na persze. Mert rákot csak a radioaktív sugárzástól kapatsz ? Csak kiállsz a napra jó ideig és az UV-tól is simán bőrrákot kapsz. Volt nem egy ember akinek érdekes módon azon az oldalon alakult ki agytumor, ahol a mobilt használta. Biztos merő véletlen. Már 2006 ban leírták hogy "csupán" 240%-kal nagyobb az esély a rákra az intenzív mobilozók körében. Cikk Persze egy ilyen cikkre írnak száz másik, "semmi összefüggés nem mutatható ki" tanulmányt a mobilcégek megbízott "szakértői".
  • philcsy
    #25
    Ezért írtam hogy általában, és hogy bejárta a világot még mielőtt bármit is bizonyítottak volna.
  • torreadorz
    #26
    "Már 2006 ban leírták hogy "csupán" 240%-kal nagyobb az esély a rákra az intenzív mobilozók körében"

    És arról tudtál, hogy az intenziv vizet fogyasztók körében 240%-kal nagyobb az esély a halálra? Bárki aki egy órán belül megiszik mondjuk 3-4 liter vizet, jó eséllyel belehal.
  • halgatyó
    #27
    Erre mondhatjuk azt, hogy bizalmi kérdés elsősorban (információ-megbízhatóság vs. manipulált infók)
    A közfelfogás a nagy és tőkeerős cégek megbízásából végzett kutatásokban nem túlságosan bízik, ez társadalomlélektani alaptörvény. (Jó okkal nem bízik)
    Vagyis az ilyen kutatásoknak meggyőző erejük nincs. Elvégzésük -- jó sok pénzért -- inkább a cégvezetés lelkiismeretének a megnyugtatását szolgálhatja.

    Van azonban egy igen furcsa része a közvélekedésnek, ami iránt annál erősebb kételyünk támadhat, minél jobban belegondolunk:
    A különféle technikai eszközök káros hatását "bizonyító" vizsgálatokat /cikkeket /kinyilatkoztatásokat /megállapításokat
    valami miatt függetlennek és pártatlannak gondoljuk (pontosabban gondolják sokan)
    Csakhogy ez egyáltalán nem biztos!
    Attól, hogy egy vizsgálat vagy egy kinyilatkoztatás mögött nem látjuk (vagy sokan nem látják) a megbízót, az irányító, támogató, pénzelő erőt, attól az még nagyonis létezhet!!!!
    (Sőt, sok esetben láthatóan létezik is, ne akarok offtopic példákat felhozni)

    Ezt csak általánosságban írtam le, NEM a mobiltelefonra vonatkoztatva. Ugyanis konkrétan a mobitelefon káros hatását taglaló vizsgálati eredmények mögött én sem látok háttér-erőt (pedig egy kis háttérhatalmi agyalásért nem megyek a szomszédba, ezt sokan tudják)
  • MacropusRufus
    #28
    "magyarországon kb. 15 éve használnak mobiltelefont, én nem hallottam arról hogy az agybetegséges száma drasztikusan megnőtt volna vagy hasonló. "
    még! Mi van akkor ha ez is olyan mind a DDT volt. Majd a srácaink fognak szívni.

    ÉRdekes kutatás: a 30-40 közötti fiatal felnőtek körében a top vezető betegség a here rák. Sajnos ezt első kézből tudom. Viszont az orvostudománynak foggalma sincs, hogy miért. Kutatások már bizonyították, hogy a rendszeres nagymennyiségű fű fogyasztása herekot okozzhat, de ez nem indogloja az ilyen méretű elterjedését. Most ott tartanak, hogy a mobil is okozhatja, ui. a most ebbe korba lévpő emberek gy.k. gyerek koruk óta mobiloztak, vagy kozzá jutottak. Ráadásúl régen sokan a zsebükbe hordák, pár cm-re a játékostól.

    Ami tény: jót nem tesz. Olyan nincs, hogy kapja az ember az mw-nyi sugárzást és az nem okozz semmit. Ja rövidtávon nem is.... 20-25 év távlatából már igen.