92
  • gombabácsi
    #1
    érdekes... ha csak viccből is csinálta valaki, a rajzok sok fantáziáról tanúskodnak :)
  • Merces
    #2
    Wingdings
  • dregnarr1 #3
    D&D 0.1 Szabálykönyv
  • ScarY MAN
    #4
    amugy eleg durva. most vegignezve.. nem is tudom. ha van valosagalapja, akkor hol talált ilyen "növényeket(?)" meg azok az emberkék(?) is eleg furi helyeken vannak ábrázolva. hmm
  • Dredd
    #5
    letölthető, olvasható szabadon... 500 éves kód, amit kollektíve sem tud feltörni az emberiség :)
  • 7HTH7
    #6
    Nem vagyok nyelvész, de két dolog feltűnt:

    1.) Valami ragokat, toldalékokat, képzőket használó nyelv lehet a jelek mögött.

    2.) Egyes jeleknek eltér a szókezdő/középső/hátsó alakja a tod bicsighez hasonlóan.
  • Molnibalage
    #7
    Konteóblogon anno volt egy jó bejegyzés erről. Most nem elérhető költözés miatt.
  • gothmog
    #8
    Codex Seraphinianus
    Ez annyiban jobb, hogy tudjuk róla hogy nem valódi, csak "olyan mintha". Nem mellesleg szebb is.
  • gothmog
    #9
    Feltéve hogy van mit feltörni.
    Más:
    Gandzsa-e?
  • torzsvendeg
    #10
    Ez egy boszorkány füveskönyv. Nem kellett volna olyan szorgalmasan máglyára vetni őket, akkor most nem lenne gond a megfejtésével. Valószínűleg az is le van írva benne, hogy kell seprűnyélen repülni. A végén tele varázsigékkel. Ebből még Helikopter is tanulhatna.
  • UnnameD
    #11
    Először a grúz betűkre emlékeztetett. Ez a furcsa pí karakter viszont nagyon kiemelkedik minden oldalon. De szerintem csak valami tartalmatlan fantazmagória az egész.
  • halgatyó
    #12
    Az évezredek óta revékenykedő háttérhatalom egyik könyve került ki véletlenül
  • halgatyó
    #13
    Ami a radiolarbon kormeghatározást illeti: durva hiba került a szövegbe, gondolom valahol a fordítási-cikkátvételi láncolatban.
    Amikor a légkör C14 tartalma állandó, akkor pontos a kormeghatározsá, és amikor változik (napszél, kozmikus sugárzás ingadozásai) akkor pontatalan a módszer.
  • halgatyó
    #14
    250ezer írásjel? Vajon megszámolta valaki?
    Egy kézírásban az azonos betűk is többé-kevésbé eltérőek (legalábbis az én ocsmány kézírásomban bizonyosan)
  • Chocho
    #15
    Egyszer azt olvastam róla, hogy a szöveg kontextusában olyan ismétlődések vannak, amik logikailag kezdik ki az egészet (tehát olyanok, mint ha mi "és és és és és"-t írnánk). Nem tudom, hogy igaz-e ez, de érdekes... Azt hiszem az SFportálon írták anno.
  • torreadorz
    #16
    Nem tudom, viszont a képek alapján vagy nagyon elborult agyú ember csinálta, vagy tényleg látta amikről irt.
  • torreadorz
    #17
    Ja és úgy tünik bukott a terhes nőkre
  • Kara kán
    #18
    Azt azért megjegyezném, hogy 10 évvel ezelőtt Magyarországon - erről - rajtam kívül - senki nem tudott.
  • torreadorz
    #19
    Persze persze... De csak azért mert már bezárt lipótmező...
  • UnnameD
    #20
    Sőt, addig nem is létezett.
  • rx324
    #21
    Az nem "és és és és és", hanem "ha ha ha ha ha".
  • Sir Ny
    #22
    Buta vagy te.
  • Sir Ny
    #23
    Ennyi idő alatt (+-100 év) a rádiókarbon bomlásának mértéke elhanyagolható. Ők azt tudják, hogy abban az időben, amikor készült mennyi volt a rádiókarbon tartalma. Ezt tudják megmérni kb. És megnézik az idő-rádiókarbon táblázatukat. Ha azt mérik, hogy 5 rádiókarbon van benne, és látják, hogy 1300 és 1450 között végig 5 volt a rádiókarbon, vagy ha azt mérik, hogy 10, és látják, hogy 10 rádiókarbon volt 1450 és 1460 között, akkor melyik mérés pontosabb nekik? Az 5, avagy a 10?
  • Szefmester
    #24
    Én tudom mi ez.. Egy antik utikönyv, abból is a Cthulhu edition. ;)
  • mcsaba
    #25
    Volt erről egy dokfilm és abban azt mondták hogy ha megnézzük a nyelveket a világ összes nyelvében a leggyakoribb szavak a legrövidebbek pl: a az és ebben a könyvben viszont a leggyakoribb szavak a leghosszabbak.
  • mcsaba
    #26
    Akit érdekel itt elég sokmindent irnak.
  • Kornan
    #27
    Nem vagyok egy 20-as szintű nyelwézs szakkéltő, de szerintem ez az írás egy a tündével rokon nyelvből származhat. Ugyanakkor a szavak gyakran ismétlődnek, alig térnek el egymástól, ami arra utal, hogy egy hozzá nem értő ember,törp vagy manó próbálta hamisítani a nyelvet. A képek meg a belső világból származnak, ami egy velünk közvetlen szomszédságban lévő párhuzamos dimenzióban lévő Föld belsejében létezik. Ott lakik a krampusz is. De csak sötét energiával lehet oda kaput nyitni, ami pedig errefelé nem nagyon van.
  • Pares
    #28
    Ez csak akkor vehető logikailag értelmetlen dolognak, ha azt feltételezzük, hogy a szöveget sorról-sorra, jobbról-balra vagy balról-jobbra kell olvasni. Az is lehet, hogy valami nagyon bonyolult "képlet" alapján kell olvasni a szöveget, sőt a szavakon belüli karaktereket sem lehet egymás után olvasni.

    Mellesleg, az, hogy egy 15. századi pergamenre íródott, tényleg csak annyit jelent, hogy akkor vetették papírra. Az információk, amit tartalmaz, lehetnek sokkal-sokkal idősebbek is, és lehet, hogy ez csak egy átirat. Így a rajzok minősége és eleve a szöveg is torzulhatott, hiszen nem biztos, hogy az átíró értette, mit ír, csak látásra másolta a szöveget meg a rajzokat is.
  • Zolorado
    #29
    Radiokarbonos kormeghatározás:
    1. A szén 14-es tömegszámú izotópja radioaktív, az idő előrehaladtával elbomlik. Ugyanakkor a Földet érő kozmikus sugárzás miatt keletkezik is 14-es szénizotóp (pl. a levegőben lévő szén-dioxidból).
    2. E két ellentétes folyamat közöt egyensúly van, ezért a természetben a szén 14-es tömegszámú izotópjának előfordulási gyakorisága konstans, és a természetes körforgások miatt mindenütt ugyanannyi.
    3. Az élő szervezetek kölcsönhatásban vannak a környezetükkel (légzés, fotoszintézis, táplálkozás, stb), ezért bennük is ugyanolyan arányban fordul elő a szén 14-es tömegszámú izotópja.
    4. Amint megszűnik ez a kölcsönhatás (gyk: az élőlény meghal), a szervezetében található 14-es izotóp elkezd bomlani, és mivel nem kerül új a szervezetébe, a C14 aránya az idővel állandóan csökken.
    5. Meg lehet mérni, hogy hány %-ban tartalmazza a szén a 14-es tömegű izotópját, és mivel ismerjük a C14 felezési idejét, így ki lehet számítani, hogy hány év volt szükséges ahhoz, hogy a mért szintre csökkenjen az arány a természetesről.

    De mivel nagyon kis mennyiségekről van szó, a mérések kicsit szórnak, és az analitikában nem szokás az, hogy leolvasom hogy 1402. február harmadikán, kedden halt meg a jószág, hanem több mérést végeznek, azokat átlagolják, stb.
    A mérési pontok szóródáát okozhatja az is, hogy a minta felületén megtörténhet a C12-C14 csere, ami kicsit szintén bezavarhat.
    Pontos adatokat nem tudok mondani, de azt garantálom, hogy nem mérnek ekkora szóródást, hogy vagy 5 vagy 10, inkább talán 9,8 vagy 10,1.



    Amúgy a könyvet a zufók írták, csak a terroristák kezébe került.
  • PoWeReDbyChAoS
    #30
    "és és és" tehát egymás után 3x ismétlődő szó akár jelentheti "sok, nagyon sok, rengeteg" -et is. Lehet a nyelv létrehozásánál törekedtek minél kevesebb szó használatára, ebből fakadóan a könnyebb megtanulására. Nem biztos, hogy az általunk használt nyelv rendszer logikusabb mint ez.

    Fordítók valószínűleg azért nem jártak sikerrel, mert nem tudnak elrugaszkodni az általunk használt nyelvrendszerektől ( vagy csak azért mert hoax :D ).

    Ha neki állnék lefordítani, akkor valahogy így tenném.: Kiválasztanék 3 darab hasonló növényt leíró lapot. Ennek a háromnak valószínűleg az első 2 sorában benne kell lenni a növény szó/szavaknak (lehet egy szó több "szóból/tagból" is állhat, azért nem találtak 10 karakternél hosszabb szót, mert olyan mint a legó , lehet külön vannak írva, de egy jelentésük van). Ezután megkeresném a zöld szót, ennek a szónak is szerepelni kell ugyan úgy háromszor szövegben ( ha zöld színűek a növények persze). Kettőnek kék virága van, akkor ugyan így kikeresem azokat a szavakat amely azokon a lapokon 2x található, de a harmadikban nem.
    Ha a szavak több elemből állnak (az előbb említett legó szerű), akkor valószínűleg jó sok ilyen szó lesz, így nem csak önmagát kell nézni hanem a körülötte lévő szöveget is.
    Szerintem fölösleges tovább leírni hiszen holt logikus az egész. Nehéz része majd akkor jön ha egy szövegből már tudsz pár szót, a legalapvetőbbeket. Akkor rákell jönnöd a mondatok közti logikai szerkezetre (az esetleges szavakat milyen sorrendben használják). Majd kiegészíteni az ismert szavak közti részt logikus szöveggel (vagy 40 lapon) majd összehasonlítani őket :D, az egyezéseket feljegyezni. Olyan mint a lotto, csak nem pénzbe kerül hanem évekbe :P

    Elviekben ez a fordítási módszer minden nyelvre jó, ami logikus és követ valamiféle rendszert.
  • Emmegki
    #31
    "In 2009, University of Arizona researchers performed C14 dating on the manuscript's vellum, which they assert (with 95% confidence) was made between 1404 and 1438.[3][4]" (Wikipédia)

    Tehát már két éves a hír.
  • Rotyoka
    #32
    Hát elég érdekes, de én arra tippelnék, hogy valami nagyon unatkozó kissé elborult elme szüleménye ez. De jó
  • NEXUS6
    #33
    Hú vazze, ehhez mennyi gombát kell már elfogyasztani, hogy valaki ilyeneket alkosson!?


    Max respect!
  • Grr1234
    #34
    Ez egy terrorista kézikönyv. Aztán nehogy a kezükbe kerüljön , mert még!!!!!!
  • NEXUS6
    #35
    Úgy érted MINMEGHALUNK!?

    Én csak arra tudok gondolni, hogy Af....
  • gombabácsi
    #36
    ez jó módszer, de ez tuti hogy 600 év alatt másnak is eszébe jutott, és mégse fejtette meg
  • toto66
    #37
    Szerintem ugratás a dolog.
    Mert minden második oldal számozva van.
    Ha a szövegben szerepelne szám, akkor az kiindulási alap lenne, de nem szerepel, hacsak nem betűvel írva, ami kétséges.
    A számok alakra olyanok amelyeket a modern korban használunk, nem pedig olyanok mint amit a középkorban használtak.
    Lehet, hogy valami idióta üres pergamenekre lelt és írt rá a szenzációhajhászás miatt.
    De ez csak az én tippem.
  • Teppik Amon
    #38
    Biztos ez is olyan mint a Zsoldoskatona végén volt. Az írnok aki megörökítette gazdája cselekedeteit, nem is tudott írni csak úgy csinált :D
  • Tetsuo
    #39
    Aham. Persze Epikurosz... 2 szopas kozott. :D
  • Tetsuo
    #40
    Ismetlodesek siman lehetnek egy nyelvben. Akar szamokat is irhatnak ugy, hogy: egy egy egy egy egy... vagy vmi fokozas, vagy csak nyomatekositas. barmi lehet, nincs olyan szabaly, hogy ilyen aztan nem lehet egy nyelvben.