61
Alternatív fényforrások otthonra - 230V
  • salsoul
    #1
    Az után érdeklődnék tőletek, hogy a 60W-os nemsokára (jövő ősszel) forgalomból kivonásra kerülő izzók helyett milyen alternatív megoldások vannak, olyanok amik nem "hullafényűek" és nem kell megvárni míg "felizgulnak".

    Első sorban tapasztalatokra lennék kíváncsi, hogy kinek mi vált be a gyakorlati életben.
    Vagy esetleg milyen spéci mahinációval lehet valami okosat összemahinálni :)
  • tmp
    #2
  • salsoul
    #3
    tenksz, áramszünet esetére jó lesz
  • Csirke4
    #4
    Szerintem építs atomreaktort, világít neked az uránium és a fűtés is megvan oldva.
  • Saintgerman
    #5
    Alternatív megoldásnak azt tanácsolnám - a Moderator topik #430-as bejegyzésedre, - hogy a sámlit próbáld meg magad alól önmagad kirúgni, ne várd meg amíg felizgulsz, és a hullafény úra elijeszt a szándékodtól..
  • Victor1103
    #6
  • lolSL
    #7
    vegyél kurvasok 60as körtét
    nem romlik ha jól hallottam
  • Dj Faustus #8
    Otthoni felhasználásra az alábbi megoldások léteznek:
    1. Halogénizzó - hasonló fénye van mint a hagyományosnak, de magasabb (15-30 lm/W) fényhasznosítású, mint a hagyományos izzók (9-15 lm/W). Magasabb hőmérsékleten izzik is a wolframszál bennük.
    2. (Kompakt) fénycső. Itt leginkább a színhőmérsékletével van a gond, bár vannak úgynevezett többsávos fénycsövek amelyeknek kellemesebb a fénye. Előtételektronika kell hozzá - ez kompakt fénycsöveknél bele van építve a lámpába. Fényhasznosításuk már kellemesebb - 50-80 lm/W.
    3. LED: mint a kompakt fénycsőnél itt is lényeges kérdés a színhőmérséklet és a színvisszaadás. Az áruk még egy kissé magas. Előtételektronikát igényelnek. Fényhasznosításuk: 20-100 lm/W.
  • bardocz
    #9
    A fénycső az, ami vibrál, ugye?
  • Dzsini
    #10
    Mi nemrég vettünk új kompakt fénycsöveket - korrekt klasszikus (sárga) izzófényük van (lehet kapni fehéret is, rá van írva,hogy milyen), nem vibrálnak, és olyan 30-50 másodperc után már nem érezhető, hogy még halványabbak a végső fényerejüknél. Rohamléptekben fejlődik ez a technológia, most már normál használatra teljesen jól megfelelnek. Drágák, de tartósak (remélhetőleg :) )

    Ami kérdéses még a rövid ideig, gyakran kapcsolgatott fényforrások (pl. kamra vagy mellékhelység) - ide talán a LED lesz a befutó, ha jól olvastam az bírja a legjobban a kapcsolgatást.
  • n3whous3
    #11
    ledes fény állítólag nagyon jó alternatíva és keveset fogyaszt, de drága (cserébe az élettartama kurvanagy).
  • Molnibalage
    #12
    Nem trollkodni akarok, de miért is kell az izzókat kinyírni? Ok, hogy többet fogyasztanak. A többi technika meg ritka földfémet használ vagy mérgező anyagokat. Áramot lehet környezetbarát módon csinálni. Mellesleg a világítás aránya a fogyasztában vicckategóriás. Nem ezen kellene spórolni...
  • Duchovny
    #13
    Hali

    Én az e-bay-en vettem 3W-os LED (meleg 5500K színhőmérséklet) izzókat 5EUR-ért. Eddig beváltak de olvasáshoz kicsit kevés, kb úgy ég mint egy 25-30-as normál izzó. Már úton van egy 5W-os kíváncsi vagyok hogy fog égni, ha beválik apránként lecserélem az összes izzót a házban LED-re.
  • Armagedown
    #14
    az újabb és minőségi tipusok nem vibrálnak , pl a Philips
  • Duchovny
    #15
    A világítás normál izzóval 30-40%-a egy átlagos családi ház áramfogyasztásának, ezt valahol olvastam. Nem mindegy hogy a csillárban 4*40W vagy 4*4W világít napi 3-4 órát (télen még többet), legalábbis nálam otthon így van.
  • Aquir
    #16
    IPM-ben volt egy cikk a káros hatásokról.
    A szerző az International Light Association volt elnöke.
  • Duchovny
    #17
    Én is olvastam hasonlót. A hideg fényű LED-ekkel ugyan ez a baj.
  • Sir Quno Jedi
    #18
    Én 4x100W-osat nyomok a nagy konyhában. Úgy már világos van tényleg, mint fényes nappal.
  • Dzsini
    #19
    Amúgy ez az élettani hercehurca... a természetes napfénynek egyik sem ér a közelébe, és ha lett volna ilyen lobbi akkoriban szegény Edisont (és a többieket) is ekézték volna, hogy egészségtelen a fénye.
  • Molnibalage
    #20
    Az én szombámban az idő 99%-ban egy kislámpa ég és az is napi pár órát. A számítógép többet megy, mint a lámpa. "Picit" többet is eszik.
  • Dzsini
    #21
    Átlagos családi házra tekintve (ezt írta ugyanis) viszont több izzó működik általában, mint számítógép (és azok összesen már akár többet is fogyasztanak) - nem egy szobáról volt szó.
  • Duchovny
    #22
    Az én PC-m + Monitor 80W-t ha játszom akkor 170W-t fogyaszt ez mondjuk egy 3*60W-os csillár. De egy 4-5 tagú családnál ez kicsit másként van. Egy téli napon apa barkácsol, anya olvas a konyhában a gyerkőcök pedig PS3-at tolnak persze ég náluk a 3*60W-os csillár a szobában. Ebben a helyzetben van értelme.
  • Molnibalage
    #23
    Ma már egy áltagos háztartásban van számítógép és TV is. Jellemzősen ezek mennek. Ekkro meg nem ég lámpa. Ez egy család esetén. Ha valaki meg egyedül és albiban vagy fiatalok 2-3-an együtt albiban, akkor sem a lámpa a domninás.

    Véleményen szerint a statisztikák 1000 éves adatokon nyugszanak.
  • Sir Quno Jedi
    #24
    Jaja, nálunk is PC, konzolok, kivetítő, TFT, LCD, TV, router, modem, erősítők, hangfalak, telótöltők, kislámpa megy általában. Néha lámpa konyhában, retyóban, fürdőben, kamrában, előszobában, kint a ház körül kutyázásoknál. Megy mini sütő, mikró, kávéfőző, hűtő, mosógép, cirkó szivattyúja, néha porszívó.
  • Dzsini
    #25
    Februári adatok alapján kb. 60%-os a számítógépek elterjedtsége. Tévé sokkal több van, több is megy, de amellett ég a lámpa is - például étkezéshez, olvasáshoz, beszélgetéshez. Csak nézz körül estefelé egy lakótelepen, hogy hány ablakból látsz többet, mint csak egy tévé fényét. És a ezzel nem látod az ablak nélküli szobákat, a vécét, fürdőszobát, ahol mondjuk egy 4 fős családnál minden este és reggel 1-2 órán át minimum világosság van.

    Egyénileg utána kell számolni, hogy a villanyszámlából mennyi megy el a világításra, és mennyit lehet rajta spórolni havonta.
  • Molnibalage
    #26
    Pont erre alapozok. Ahol én lakom alig ég villany. Tök mindegy, hogy este 6-kor vagy 11-kor megyek. A TV / monitor világít. Nagy lámpa, riktán, néha asztali lámpa fénye dereng.
  • Dzsini
    #27
    Nálunk azért még mindig többségben vannak a fényes ablakok, bár jóval kevesebb már, mint mondjuk 10-15 éve.

    Amúgy az izzók fogyasztáscsökkentése egybecseng az általános energiatakarékossági parancsokkal. A tévék/elektronikai eszközök stand-by fogyasztását egyre komolyabban korlátozzák, az aktívra is vannak előírások, a hűtőszekrények, stb. fogyasztása is folyamatosan csökken, a számítógépeknél egyre hatékonyabbak a tápegységek, tehát logikusan kapcsolódik ehhez az is, hogy a 60 wattos izzó helyett 7 wattost használjunk, ha annak nem kisebb az élvezeti szintje - és a modern eszközöknél ez már nagyjából így van (vibrálás nincs, színhőmérséklet azonos, ár-élettartam arányban pedig talán még talán jobbak is lehetnek).
  • manoszey
    #28
    Ez tök jó, de nem károsítja a szemet az, ha csak a monitor megy, minden egyéb megvilágítás nélkül? Nem tudom biztosra, nekem ezt csak mondták már többször is, ezért gondoltam, de lehet, hogy hülyeség. Én azért úgy vagyok vele, hogy energiatakarékosság ide, energiatakarékosság oda, az egészségemet nem rendelem alá ennek. Persze attól még lehet az izzók teljesítményén például spórolni, meg az energiatakarékos égőkkel is, szóval alternatíva van, csak azért a teljes sötétség szerintem túlzás
  • Dzsini
    #29
    annyiban igaz, hogy ha a monitor fényerejét lejjebb veszed, és mögötte a falat megvilágítod (tehát adsz egy világító keretet a képnek), akkor kontrasztosabbnak tűnik a kép és kevésbé fárasztja a szemet. Erre alapoz pl. az Ambilight technológia, pár plusz mókával együtt. (itt az utolsó pont)
  • Dzsini
    #30
    magyarul
  • Molnibalage
    #31
    Lehet, ezért kapcsolom fel néha a lámpát. Ha nagyon erős a moitor fénye. Egyébként nem kell.
  • Sir Quno Jedi
    #32
    Mindenképpen kell háttérvilágítás monitor és tv mellé (azaz mögé).
  • Sadist
    #33
    Az újabbak már nem, olyan elektronika van bennük, ami a 100 Hz-es vibrálásból csinál mondjuk 1000-et, és azt már abszolút nem érzékeli az ember. Vagy 2-3 fénycső van közös foglalatban, és a fázisuk kicsit el van csúsztatva egymáshoz képest, így a 100 Hz-ből 2-300 lesz.
  • Sadist
    #34
    "(Amennyiben a teljes cikket szeretné elolvasni kattintson ide az SMS fizetéshez, amelynek díja 252 Ft + ÁFA)"

    Aha...
  • salsoul
    #35
    És ezeknek [az áramkör résznek] nincs ciripelő hangja, mint azoknak a kapcsoló üzemű tápegységeknek amik még a hallható frekvenciatartományban üzemelnek?
  • SötétBarom
    #36
    Kislámpa nekem is van a monitor mögött, fasza narancssárgás búrája van, nagyon kellemes meleg fénye van éjjel. :)
  • Dzsini
    #37
    szerintem csak akkor hallható, ha már hibás - bár volt olyan ismerős, aki a normál szálas izzólámpában is hallotta az 50Hz-et, úgyhogy ki tudja :)
  • Alexease
    #38
    Most veszel 20-30db 60W-os izzot, osszesen 1500-2000Ft-ert, aztan azokat hasznalod meg 10 evig:)
  • Dj Faustus #39
    "A fénycső az, ami vibrál, ugye? "
    Hagyományos előtéttel a fénycső 100 Hz-es frekvencián villog, ami azért még látható és hallható. Forgógépeknél (például eszterga) ezért nem használnak fénycsövet.

    Elektronikus előtétek - ilyesmik vannak a kompakt fénycsövekben - már 30-90 kHz-es tartományban működnek, ezek használatával már nem annyira zavaró a fénycső használata.
  • Sadist
    #40
    De, végülis elképzelhető, hogy zúg, de szerintem nem jellemző.