125
  • Raziel Anarki
    #1
    gamma sugarú buborék = gammasugár-buborék
  • stain
    #2
    még inkább gamma sugárzást kibocsátó buborék... kéne már készíteni egy csillagászati szótárat, csak lenne rá egy kis időm...
  • gombabácsi
    #3
    na ez egy tényleg nagyon érdekes hír
  • Kara kán
    #4
    Mitől érdekes neked?
  • Kara kán
    #5
    Nekem attól érdekes, hogy ez is bizonyítja a világegyetem izotrópiáját.
    Mert olyan izgi figyelni a távoli kvazárokat messzi-messzi galaxisok felvillanását, de teljesen természetes, hogy a mi galaxisunkban ülő fekete lyuk is rakoncátlankodott. A lényeg, hogy még pár milka évig legyen csendben, a többi nem érdekel. :-)
  • gombabácsi
    #6
    mindig érdekesek az ilyen alapvető, nagy volumenű felfedezések
    ahogy a csillagászok is említik: ilyenekből látszik hogy van még mit felfedezni
  • Etinger
    #7
    Jól néz ki, azért taps annak a csapatnak (gondolom többen csinálják) akik nyers adatok alapján ilyen jól leanimálják mindig, és ezzel sokkal "közelibbé" válik az egész :)
  • Kara kán
    #8
    Muszáj közelibbé tenni, mert a mezei netező még annyira sem értené enélkül, mint most. Persze annyira most sem érti, de legalább azt hiszi.
  • xido
    #9
    Akkor ha ezek a gammabubik kipukkadnak,soksok Hulk lesz a kozmoszban?:)))
  • Kensin
    #10
    A fekete lyuk úgy gondolta ráfér egy kis gamma korrekció a galaxisunkra
  • servell
    #11
    A gammasugár-buborék nem azt jelenti, hogy van a gammasugárzás, körülötte meg valami, ami meggátolja, hogy terjedjen, hanem azt, hogy nagy energiájú részecskék halmaza található egy helyen egy lényegesen nagyobb koncentrációban. Ellenben valóban, még ha el is jutnánk oda, akkor sem lenne tanácsos ezekben a 'buborékokban' mászkálni.
  • NEXUS6
    #12
    MINMEGHALUNK!!!!!!

    Szerintem
  • passatgt
    #13
  • Retechegér
    #14
    Milyen erdő? Én csak fákat látok!
  • Rotyoka
    #15
  • Rotyoka
    #16
  • globint
    #17
    Na, ha jól értem a cikket, a fekete lyuk nem is lyuk, hanem egy iszonyú sűrű, nagy tömegű objektum. Tehát csak a kész átverés műsorba való az a megnevezés, miszerint ez egy másik univerzumba átívelő lyuk, vagyis hogy szakadás lenne a téridő szövetében. Nem és nem, ez simán pont olyan mint a mi naprendszerünkben a nap, amely körül keringenek a bolygók, csak az úgynevezett "fekete lyuk" körül egy kicsit bonyolultabb elrendezésű, és kicsit nagyobb mennyiségű bolygó, meg egyéb kering. Aztán ahogyan a nap is produkál napkitöréseket, hát ugyanúgy vannak ezek a kitörések a "fekete lyuk"-nál is.
  • Kara kán
    #18
    Az a baj, hogy nem ugyanúgy vannak.
  • Kensin
    #19
    Valahol azt olvastam, hogy egy fekete lyuk olyan csillagból keletkezik, ami valamiért összeomlik, magába zuhan, és kicsi, iszonyatosan sűrű izévé alakul, aminek akkora a gravitációja, hogy még a fény sem tudja elhagyni.
  • Kara kán
    #20
    Őrizd meg a jó szokásod, még olvass olyanokat.
  • koder
    #21
    Mikor fog kipukkanni?
  • Kensin
    #22
    Ááá, még a végén azt hiszem hogy okos vagyok.
    Olvasgatok inkább SG-s kommenteket.
  • FoodLFG
    #23
  • jaspercry
    #24
    [IMG]http://[/IMG]
  • jaspercry
    #25
    Kisértetiesen hasonlít erre az éppen felrobbanó galaxisra ,tőlünk több 10ezer fény évnyire.
  • Kara kán
    #26
    Csak?
  • globint
    #27
    Ja, ha te mondod. Látom, benyelted a szokásos dumát.
  • philcsy
    #28
    milyen galaxis ez? és miért robbant?

    biztos azért mert nem állították le idejében a részecskefizikai kutatásokat
  • Kara kán
    #29
    A szokásos duma most kivételesen igaz.
  • philcsy
    #30
    Igazából nem mondott olyan nagy hülyeségeket:
    "Na, ha jól értem a cikket, a fekete lyuk nem is lyuk, hanem egy iszonyú sűrű, nagy tömegű objektum."
    "ez simán pont olyan mint a mi naprendszerünkben a nap, amely körül keringenek a bolygók"
    "csak az úgynevezett "fekete lyuk" körül egy kicsit bonyolultabb elrendezésű, és kicsit nagyobb mennyiségű bolygó, meg egyéb kering."
    "Aztán ahogyan a nap is produkál napkitöréseket, hát ugyanúgy vannak ezek a kitörések a "fekete lyuk"-nál is."

    Csak azt nem hiszi el hogy egy "iszonyú sűrű, nagy tömegű objektum" szétszaggatja a téridőt. De majd olvasgat még, aztán rájön. Vagy nem ...
  • globint
    #31
    Szerintem a téridő szövete nem olyan mint a vászongatya, hanem olyan mint a latexgatya. Nem szakad, hanem nyúlik, illetve máshol meg tömörödik. Ezért nem lehet szakadásról beszélni, és ezért nem lehet másik univerzumba ezen a "lyukon" átmenni.
    De, gondolom, te is fogsz még olvasgatni, komolyabb könyveket, és azokból megérted....
  • djhambi
    #32
    Veszélyes játék feltételezésekbe bocsátkozni háttérinformáció nélkül. Az emberi képzelet alapvető igénye a dolgok egymásnak megfeleltetni akarása. De rendre bebizonyosodik, hogy a világ bonyolultabb annál, hogy ezek bejöjjenek. A képzelet helyett jobban járunk, ha tanulunk. Egy kis ismertető a fekete lyukakról:

    http://hu.wikipedia.org/wiki/Fekete_lyuk
  • philcsy
    #33
    meglehet
  • NEXUS6
    #34
    Ez de jó kis rajzfilmsorozat volt!
  • NEXUS6
    #35
    "Tehát csak a kész átverés műsorba való az a megnevezés, miszerint ez egy másik univerzumba átívelő lyuk, vagyis hogy szakadás lenne a téridő szövetében. Nem és nem, ez simán pont olyan mint a mi naprendszerünkben a nap, amely körül keringenek a bolygók, csak az úgynevezett "fekete lyuk" körül egy kicsit bonyolultabb elrendezésű, és kicsit nagyobb mennyiségű bolygó, meg egyéb kering. Aztán ahogyan a nap is produkál napkitöréseket, hát ugyanúgy vannak ezek a kitörések a "fekete lyuk"-nál is."

    Vö. cikk:
    "Más galaxisokban már észleltek részecske sugarakat, amit a fekete lyukba beáramló anyag táplált, és bár arra nincs bizonyíték, hogy a Tejút megközelítőleg 400 millió naptömeggel rendelkező központi fekete lyukja is rendelkezne ilyen sugarakkal, a csillagászok meggyőződése, hogy a múltban előfordultak."

    Egy 400 milkó naptömegú "feketelyuk" nem ua. műfaj, mint egy kicsit meghízott napocska. Ekörül csillagok tucatjai keringenek szépen befelé spirálozva, amíg szét nem szakadnak, szóval meglehetősen dúrva egy hely. A pokol hozzá képest Riviéra.
  • NEXUS6
    #36
    Szerintem, meg a téridő valós szerkezetéről nem sok elképzelésünk van. Max annyit tudunk, hogy Einstein valamely perverziójából következően úgy képzelte, hogy olyan, mint a latexgatya.

    Ettől függetlenül még nem biztos, hogy olyan is. Mellesleg ő egy roppant jó minőségű végtelenségig nyújtható latexgatyát képzelt el, aminek a szövete a szingularitásig deformálható.
    Én mérnöki szemmel nézve az univerzumot, nem hiszek az ilyen idealisztikus tulajdonságokat mutató anyagokban. Valahol szakadnia kell, és ha szakad ott nagy balhé lesz, mert elő bukkan Isten segge, bármit is jelentsen ez.
  • Tetsuo
    #37
    A pokol hozzá képest Riviéra. LOL
  • shamanist
    #38
    Nem nagyon szoktam írogatni ilyen témákban ide,de most megosztom...
    Ami elgondolkoztat a dolgon engem az nem az hogy mekkora energia feszült neki, hogy ki tudott dobni két buborékot 2 szer 25 ezer fényévre, hanem az, hogy mekkora tudja azt visszafogni, hogy " vízszintesen " ne terjedjen ki szintén 25-25 ezer fényévnyire. Vagy az is lehet, hogy ebben az irányban is kiterjedt és a babapiskóta forma igazából egy gömb? Mi meg észre sem vettük és jól benne vagyunk abban a buborékúban és nem látunk ki belőle "előre", csak "felfelé-lefelé"?
    És vajon most már nem lökődött-e egy újabb buborék mondjuk 10 évvel ezelőtt, amit nem tud a "Mekkora hatalmas erő" visszafogni és már úton van felénk és a Tejút már valójában szét is esett, csak csak nem ért ide az összeomlás szele, hisz a fénysebesség a lehető legnagyobb sebesség az Univerzumban!

    Szerintem így is meg lehetne közelíteni ezt a cikket és már nincs is akkora hírértéke, bár érdekes, hisz meglódult az agyam tőle elég keményen...
  • MartonRoby
    #39
    "a középponttól északi és déli irányba egyaránt 25 000 fényévet ölelnek fel"

    Nekem ez a rész tetszett a legjobban...világűrben északi és déli irány? :D
  • T0nk
    #40
    Jep.

    http://en.wikipedia.org/wiki/North

    "On any rotating object, north denotes the side appearing to rotate counter-clockwise when viewed from afar along the axis of rotation."