27
  • OstOr
    #1
    Magyarországon az olvasok árával megölik a piacot. Valószínűleg a hazai „szakembereknek” nehezére esik megérteni, hogy az olvasón nem szabad keresni! Így viszont 3 éven belül Magyarországot bekebelezi a kalóz könyvek áradata. Utána lehet sírni és nem érteni miért történt, miért veszítették el a piacot.
  • Loverman
    #2
    papírkönyv ftw
  • Kornan
    #3
    Ha 20K alá megy akkor tuti veszek egy ilyen jószágot, talán kicsit drágábban is, de semmikép nem 40K fölött. Jó lenne az iskolásoknak is csak egy ilyen olvasójuk lenne, nem kéne 30kg könyvet cipelni, mondjuk nemtom a képekkel hogyan birkózik meg.

    Remélem azért sikerül beindítani a bizniszt, mer ezeket a könyveket, mivel kis méretűek, elég könnyű lekalózolni, szemben pl egy nagyobb blúréj filmmel.

    Mondjuk az audió búkok népszerűsödésének jobban örülnék, azt lehet nyomatni mp3 lejátszóban is. Sokkal kényelmesebb, nem kell fárasztani a szemet, mondjuk van pár hátrányai is kétségkívül.
  • Szefmester
    #4
    "A legtöbb készülékből számos funkció hiányzik, sok közülük nem alkalmas például az internetezésre."

    Ez baromság.. ha netezni akarok akkor nem egy könyvolvasóval akarom megtenni. Az pedig hogy az ipad és az ehhez hasonló kis üzemidejű hulladékot E-readernek nevezzük meg egy vicc. Lehet vele azt is csinálni, igen. De nem azért lett megalkotva. Ami funkció nekem hiányzik az egyértelműen a színes üzemmód. Magazinokat is lehetne akkor olvasni. Talán még ami jól jön egy olvasóban az a nagyítás funkció. De ez is csak akkor ha az adott magazin/könyv formátuma adott (pl jpg-kből pdfesítették) és a teljes méretben már nehezen olvasható.
  • kicsibicska
    #5
    Púpolni száz könyvet a buszon FTW.
  • WoodrowWilson
    #6
    Te hány könyvet szoktál egyszerre olvasni?
  • gulyasandras
    #7
    Magyarország, 2010 jún-júl. (alexa+bookl+kellátó):

    szépirodalom: (oké, volt még Esterházy + A. Christie, de ők sem az irodalom csúcsát képviselik)

    Leslie L. Lawrence,
    Coelho,
    Fejős,
    Fable,
    D. Brown,
    Vass Virág,
    D. Steel


    ismeretterjesztő: (ismét határeset: Villanások, Mo. története 22-24, Környezettudományi lexikon)

    Csak ettem és fogytam,
    Paleolit táplálkozás,
    A férfi,
    A nő,
    Étteremkalauz


    gyermek, ifjúsági: (klasszikusok még tartják magukat: Pál utcai fiúk, Egri csillagok, Vuk, Kukori és Kotkoda)

    Hajnalhasadás,
    Vámpírnaplók,
    Újhold,
    Alkonyat,
    Napfogyatkozás
  • Szartúriusz
    #8
    Kornan

    Scanneltél és ocr-eztél, korrektúráztál könyvet?
    A blu-ray lopkodása jóval egyszerűbb és rövidebb munka.
    Ne tévesszen meg a méret, mert semmi köze hozzá.
  • Griphons
    #9
    Rippeltél már HD filmet DivX-szel, hangsávot időzítettél már?
    Mert én már scanneltem, OCR-eztem és lektoráltam már 500 oldalas tankönyvet. Hidd el a filmmel több a meló.

    Egyébként amíg a e-book readerek ára nem megy le egy mp3 lejátszó árára, addig értelmetlen az egész felhajtás. A telefonomon teljesen nyugodtan olvasok könyvet napi rendszerességgel. Kinek éri meg több tízezret költeni olyasmire, ami gyakorlatilag egy valamire használható (eltekintve némely drágább ketyere wlan képességétől).
    Tabletekről most ne beszéljünk, az teljesen más kategória.
  • Professzore
    #10
    Egyrészt nem értem ezt a mondatot: "Csak az Amazon több mint 630 000 angol nyelvű művet kínál eladásra, míg a Kindle platformhoz jelenleg 1,8 millió e-könyv érhető el."
    Annyit jelent, hogy 630 ezer hagyományos könyv és 1,8 millió ekönyv vásárolható meg az Amazonnál?

    Aki azt gondolja, hogy az a jó ekönyvolvasó, amelyik tud internetezni, mp3 lejátszani, esetleg filmet is lehet rajta nézni, az a jelenlegi állapotok (technológiai fejlettségi szint) mellett bizony vagy irreális igényeket támaszt vagy hajlandó rengeteg kompromisszumot elfogadni.

    A cikk állításai egyébként kb. tükrözik a valóságot, bár a magyar helyzetről semmiképp sem fest reális képet (az állapotok ennél bíztatóbbak, mégha nem is adnak okot óriási ünnepségre).
  • Professzore
    #11
    Kornan!
    Egyrészt, van már olvasó 40 k alatt, igaz, nem 20-ért (erre idén még nem sok esélyt látok). Kindle WiFi szállítással 160 dollár: mondjuk erős tulzással (és erős dollárral) 35 ezer forint.

    A kalózkodás pedig ekönyv téren nem egészen úgy megy, hogy a 300 kb-os epub-ot lemásoljuk és feltörjük, mert ugyan elvileg lehet, de hosszabb ideig tart és macerásabb, mint újraszkennelni, többször korrektúrázni és epub-ra konvertálni egy könyvet.
  • Professzore
    #12
    Ja, még két megjegyzés...

    A PDF nem ekönyv formátum. A PRC meg az epub az, úgyhogy nem értem, hogy miért a pdf-et (pláne a szkennelt, jpg-ben tárolt pdf-et) gondolják sokan a megváltásnak?

    Másrészt: ekonyvolvaso.blog.hu
  • nickwearby
    #13
    Miért olyan lényeges, hogy epub és/vagy prc formátumban legyenek a könyvek?

    Nekem rengeteg szkennelt könyvem van digitálisan, több mint 10 giga,
    legtöbb pdf vagy doc, urambocsá' djvu formátumú, és jelentős mennyiségú jpg.

    Minek vennék külön, amikor ki is kölcsönözhetem, kölcsönkérhetem, stb, és beszkennelve máris jóval kisebb helyet foglalnak el,
    nem beszélve az egyetemi jegyzeteimről, amiket szintén nem fognak epubba tenni a nemtomkik kedvéért,
    ellenben ritka kényelmetlen több tárgyhoz is egyszerre hurcolászni napi 5-6 órás utazás közben papír formátumban.

    Ami az olcsóbb változatokat illeti, sajna azoknak a kompatibilitása is alacsonyabb. Néztem már 40ezerért, de le is mondtam róla gyorsan, mert pl. jpg és djvu formátumot nem kezel.

    Eddig a koobe az, ami széles körben ismer fel formátumokat, de annak súrolja is a 100ezret alulról az ára :(
    Illetve az 5"-os változata már 65ezertől elérhető, de inkább magasabb.

  • Professzore
    #14
    Mert kereskedelmi felhasználásra alkalmatlan az általad leírt formátumok többsége. Nem védhető (ez sajnos nekik szempont, nekünk, olvasóknak nem). Az epub és a prc is lényegében bármilyen eszközön olvasható, az epub ráadásul formázást is enged (a prc alig), a fájlok kicsik, egyszerű a lapozás, a betűméret (esetleg a betűtípus) állítása. Folyamatos szöveghez (regényhez) ideális, ráadásul -- ellentétben a képként szkennelt könyvekkel, jegyzetekkel -- kereshető is (a Kindle pl. minden rátöltött dokumentumot leindexel, ezzel egy pillanat alatt dusz keresni az összes (!!!) könyvedben).

    A jpg-t vagy hasonlót olvasol, akkor egy dedikált eszköz (e-inkes ekönyvolvasó) alapvetően csak nehézséget fog jelenteni, mert a kijelző mérete és felbontása nem erre van optimalizálva: vagy folyamatosan görgetned kell az oldalt vagy olvashatatlanul kicsik lesznek a betűk.

    Koobe: a Junior (kics) 70, a Classic (nagyobb) 80 ezer forint.
    A Kindle WiFi 35-36 ezer árfolyamtól függően, és képes pdf-ekkel is elboldogul (bár szerintem rémálom úgy olvasni). JPG-t is tud, ha jól emlékszem, bár sokra nem mész vele.
  • Professzore
    #15
    Most ezekt az anyagokat milyen eszközön olvasod?
  • Szartúriusz
    #16
    @ Griphons

    Akkor lehet én vagyok a béna, de nálam pont fordítva van.
    Gyorsan is meg lehet csinálni a könyvet, de az olyan is. Ha korrektúrázni kell, azzal van egy kevés macera.
  • Kornan
    #17
    De csak egyszer kell egy embernek feltörni, lehet , hogy az nem olyan egyszerű, de mindig megoldják, akármilyen bonyolult védelmi cuccal jönnek ki. És a letöltők pillanatok alatt lekapják, könnyen terjeszthető. Na most egy 50 gigás filmhez azért sok idő és jó net is kell, emiatt szerintem akiknek számít a minőség lehet inkább megveszi, minthogy napokon át szedjen csak egy filmet, úgy ,hogy éjjel nappal megy a gép.

    Tehát nem a tört verzió elkészítésének a nehézségére mondtam, hogy könnyű, hanem a leszedésére és a használatára. Amúgy a egy filmnél is nagyon tág határok közt mozog, hogy , most nehéz-e megcsinálni vagy nem. Szinkront és feliratot időzíteni sok-sok órás munka lehet. És még lehet csinálni is kell feliratot.
  • Professzore
    #18
    Igen. A gond csak az, hogy ez messze nem úgy megy, hogy megveszem/lemásolom valakitől, aki megvette, felrakom a gépre és szöszölök vele. Az AZW és az ADE is olyan másolásvédelmet használ, ami vízjelszerűen beeszi magát a dokumentumba, az autentikálást egy központi szerver végzi, a kinyitáshoz a szerver--gép--anyag--vásárlási igazolás négyesnek együtt kell állnia, innentől viszont minden eset teljesen egyedi. Egy 15-20 dolláros könyvet (ez mondjuk most 4000 forint) elkezdenél törni 3-4 napig? Aztán a következőt és a következőt is? Értelmetlen.

    Az már más kérdés, hogy a szken--ocr--korrektúra felállás létező, bár kétségkívül rendkívül munkaigényes dolog.

    Szóval. Gyári kiadványt értelmetlen feltörni. Nem gyárit gyártani meg roppant munkaigényes.
  • Szartúriusz
    #19
    Várj, nem egyről beszélünk. Te az e-könyvek feltöréséről, én meg a digitalizálásról beszélek. :D

    Én értettem félre, bocs. :)
  • Szartúriusz
    #20
    Munkaigényes, az biztos.
    Most már szeretett hazánkban is vannak olyan fórumok, és különböző letöltésre specializált helyek, ahol rengeteg könyvet lehet ingyen beszerezni. Akár a legfrissebbeket is.
    Ez mindaddig így is fog maradni, míg rá nem jönnek arra, hogy olcsón kell adni az e-könyvet nagy tömegeknek.
    Ami meg az egyedi másolásvédelmet illeti, szerintem azt is meg lehet oldani, csak egy megfelelő szoftver kell, ami egyszerűen megkerüli. Volt már erre példa, nem kevés.
  • Professzore
    #21
    Persze, alaptétel, hogy adják olcsón (kérdés, hogy mi az az olcsó, nekem pl. valószínűleg más, mint neked, ahogy másoknak is más).

    Mondjuk az egész történet kissé teoretikus, merthogy per pillanat nincs mit feltörni (az angol nyelvű irodalmat inkább hagyjuk, abból ugyan van bőven, de aki már angolul olvas, az feltételezésem szerint ki bír fizetni érte 10-20 dollárt).
  • Kornan
    #22
    Nyilván a legkisebb ellenállás felé fognak haladni azok akik kényszert éreznek, hogy közkincsé tegyék ezeket a könyveket, tehát olyan formátumról koppintják le ,amiről a legkönnyebben le tudják. Lehet van pár, ami csak az Amazonnál érhető el,stb... Nos ha jó könyv, akkor én kinézem az emberekből, hogy eltökölnek vele 3-4 napig, majd átkonvertálják. De csak amíg nem találnak jobb megoldást. És biztosak lehetünk benne, hogy többen is ostromolják az Amazon falait, hogy olyan megoldást találjanak, amivel egyszerűen átkonvertálható más formátumra. Mert esetleg nem akarják megvenni még1x , ha más olvasón is be akarják olvasni.
  • nickwearby
    #23
    Mert kereskedelmi felhasználásra alkalmatlan az általad leírt formátumok többsége. Nem védhető (ez sajnos nekik szempont, nekünk, olvasóknak nem).

    Hát ez az

    A jpg-t vagy hasonlót olvasol, akkor egy dedikált eszköz (e-inkes ekönyvolvasó) alapvetően csak nehézséget fog jelenteni, mert a kijelző mérete és felbontása nem erre van optimalizálva: vagy folyamatosan görgetned kell az oldalt vagy olvashatatlanul kicsik lesznek a betűk.

    Még nem próbáltam ilyen készüléken jpg-t olvasni,
    de ha elég nagy a kijelző és van benne zoom funkció, akkor szerintem annyira nem lehet gáz, de ez csak teoretikus, mert mondom, nem próbáltam.

    A Kindle WiFi 35-36 ezer árfolyamtól függően, és képes pdf-ekkel is elboldogul (bár szerintem rémálom úgy olvasni).

    Ez önmagában nagyon sirály,
    főleg, hogy az én igényeim közül csak a djvu hiányzik a formátumok közül,
    de ehhez a 139 dolcsihoz még hozzájön egy hálózati töltő, ha nem csak otthon akarom használni, ami plusz 20$,
    ezen kívül a szállítási infóknál írja, hogy a helyi áfa (ha jól értem, az a VAT) az bizony rárakódik, amivel ez már majdnem 200$, ami kb. 44-45ezer ft.

    És akkor még ott van, hogy a fizetés banki átutalással, amit eddig nem csináltam soha, és nem is szeretném, jobban szeretem az utánvétes fizetést, de méginkább ,ha személyesen mehetek el egy cuccért valami közeli átvevőhelyre.
    Pláne ,hogy egy esetleges garanciális ügyintézés kicsit sokba kerülhet az oda-vissza küldözgetés miatt, ha külföldről rendel az ember valamit,
    szóval ezzel nekem fenntartásaim vannak.

    Abban tök igazad van, hogy külföldön olcsóbban lehet ilyenekhez hozzájutni :S
    Itthon vagy drága, vagy macerás...

    Ja, meg azt elfogadom, hogy 6"-os kijelzőn jpg-t olvasni nem a legkényelmesebb,
    bár ha lehet forgatni a képet, az még érdekes lehet,
    de akkor inkább egy 7" vag nagyobb méretű,
    ami már jóval drágább.
  • nickwearby
    #24
    Azon, ami van:

    lcd monitoron :/
  • Polemius
    #25
    "ehhez a 139 dolcsihoz még hozzájön egy hálózati töltő, ha nem csak otthon akarom használni"

    Ezek a könyvolvasók jellemzően hetekig bírják egy feltöltéssel. Szóval ha nem északi-tengeri halászhajón dolgozol, akkor szerintem ez nem gond.
  • Professzore
    #26
    Hát igen. Más történet azért egy dedikált olvasó, mint akár egy laptop, akár egy asztali gép. Épp az ismeretlenség adja a sok félreértést vagy tévhitet... Persze ez nem baj, idővel eloszlik.
  • Professzore
    #27
    Töltő minek? Bármilyen mikro-USB-s töltővel megy, illetve ugye USB-s gépre dugva is tölt. Ha nem WiFi-zel rajta, akkor 3 hétig (csak esti 2-3 órás olvasgatással) simán elketyeg.

    Áfát eddig számoltak, most valamiért nem adja hozzá a checkout fázisban. Elvileg azzal terhelik a kártyát, amit ott látsz. Én többször rendeltem (komoly összegekért is) az Amazontól, soha nem volt vele gond (késés volt, de nem a posta, hanem a beszerezhetőség miatt, ilyenkor az adott tételt ingyen küldték, ha a korábbi csomagba nem fért bele, és csak akkor terhelték a kártyát, mielőtt postázták a cuccot).

    Erre az árszínvonal/minőség párosra kb. még bő 2 évet kell várni itthon. Addigra a normális olvasók ára leér 40 ezer forint alá.