509
Készíts magadnak játékot, UnrealŸ Engine 3 alapokon
  • Magiszter
    #1
    Sziasztok!

    Nem régiben fedeztem fel ezt a programot, amivel játékokat lehet készíteni. Neki is fogtam és találtam néhány hasznos kis tutorialt a youtube-on. Sajnos ezek csak 1-2 alap fogást mondanak el, bevezetőnek tökéletes, de semmi több. Azonban akik ténylegesen akarnak csinálni valami kis játékot, azoknak ez édeskevés. Így gondoltam megnyitom ezt a topikot (a keresőben nem találtam hasonlót), hátha akadnak még hozzám hasonlók és itt megoszthatnánk egymással a tapasztalatainkat.

    Nekem az első kérdésem a témában jártasok felé: Hogyan tudok Dynamic típusú fényforrást készíteni? Szeretnék egy animációban fényeket mozgatni.

    Google-ös linkeket nem kérek, meg "itt valahol megtalálod: www.akármi.com", ha segíteni szeretnél, csak akkor írj és csak konkrétumot.

    Youtube-os UDK tutorialok (legalapabb dolgok)
  • akyyy
    #2
    szerintem először valami könyebb játékot készítsd, tomb raidernek is volt egy pálya-játék készítő cuccja, az elég kezdetleges, de mégis profi játékokat lehetett vele csinálni, megtanulod vele az alapokat, aztán sztem fogod tudni azt is.
  • tenthrodil
    #3
    Tudsz linket adni?
  • Gibor
    #4
    Ez egy kicsit bonyolultabb dolog, kell hozzá programozói tudás is, annyi előnyöd van UE3 engine el hogy a fizika grafikai engine kész.
  • Magiszter
    #5
    Köszönöm a tanácsokat.
    Cryengine 2-ben csináltam 1-2 pályát és küldetést sandbox segítségével még régebben. Ezért gondoltam hogy most UDK-val is megpróbálkozom és egyenlőre jobban tetszik mint a CE2. Már csináltam alap dolgokból egy kezdetleges pályát (folyosó, ajtók, rombolható tárgyak, ellenségek), de előbb szeretném megtanulni a különféle dolgok mikéntjét, hogy majd valami komplexebb játékot csinálhassak (programozni tanultam egy ideig, 3DSMax meg az egyik hobbim).
    Tudom talán hülyeségnek hangzik, hogy játékot csináljak, de már annyiszor hallottam hogy "ha nem tetszik csinálj jobbat"... hát most csinálok

    Amúgy a fény mozgatásra rájöttem már :P
  • ILLNeo
    #6
    Én meg szivesen segítenék. Én mondjuk programozni nem tudok, de karaktereben és a designba tudnék segíteni. Sokat foglalkoztam karakter fejlesztéssel ezért is használok softimage-t. Concep Art: matt paint, speedpaint, ugyanis grafikus vagyok. Ha érdekel szólj!
  • Theodoric
    #7
    Szevasztok,

    Na akkor nekifutok...:
    Gnomon: Intro to the unreal Development Kit
    Gnomon: UDK: Materials
    Eat3D - Unreal Development Kit - An Introduction and Application
    Eat3D - Unreal Materials - An Introduction
    Eat3D - Unreal Kismet - An Introduction
    Eat3D - Unreal Cascade - An Introduction and Application
    Eat3D - Unreal VFX - Material Transitions
    Eat3D - UDK Lighting & Post Processing - An Introduction and Application

    És egy kis 3D:
    Eat3D - Old Damaged Pillar
    Eat3D - Next-Gen Texturing Techniques

    Így elsőre hirtelen ennyi.
    Jómagam cryengineben dolgozom, de ha vmit hobbyból csinálnék, az inkább Unreal lenne, volt már vele dolgom, nagyon jó az asset managment benne. Én kódert keresnék aki hobbyból tolná :D
  • Magiszter
    #8
    Én meg pont karaktereket nem szeretek csinálni valamiért. Studiomax-ban is bármilyen járművet, épületet, tájat, vagy effekteket megcsinálom szívesen (ha van ötletem rá hogy mit), de élő dolgokat nem. Régebben csináltam tücsköt-bogarat, lehet pont azért idegenkedem tőle :D

    Úgy döntöttem hogy egy ilyen ijesztgetős játékot kezdek csinálni, sok-sok triggerrel, meg fény-árnyék effektekkel, kamu-csapdákkal (orrod előtt aktiválódik :P).
    Jó lenne hozzá tudni hogy a pékben csinálhatok ilyen kamera hatásokat (fekete-fehérré váltás adott területen, Dof átállítása...stb). A pályát mondjuk ezek nélkül is létre tudom hozni, most ezen mesterkedem a rendelkezésre álló anyagokból. (Egy helyszín már készen van :D)
  • Magiszter
    #9
    Köszönöm. Mára befejeztem (jöhet 2-3 rész Jóbarátok levezetésnek), de holnap megnézem a linkeket.
  • Sadist
    #10
    Azért tegyük helyre a dolgokat, ezekkel az eszközökkel egy mezei user csak pályákat, átvezető animációkat, scriptelt eseményeket, sok idő és energia befektetéssel legvégső esetben egy modot csinálhat.
    Egy játék tényleges elkészítéséhez ez nagyon kevés. Ha csak megnézzük az UT-t, Mass Effect-et, Bioshock-ot, Singularity-t, America's Army 3.0-t, Splinter Cell-t, akkor ezek között nem csak annyi a különbség, hogy mások a pályák, fegyverek, textúrák. Ha maga a játék logikájának a megírása érdekel, akkor az Unreal Script környékén érdemes keresgélni, de ha nem ismered az OOP alapjait, akkor kb. felesleges időpazarlás.
  • Evin
    #11
    Viszont azok a fejlesztők megvették az Engine-t, és kaptak teljes leírást, ami szerint úgy módosíthatták a motort, ahogy ők akarták. Az UDK-t nem módosíthatod olyan mélységben, meg gondolom vannak kötöttségek.
  • Magiszter
    #12
    Ha szőrszálat akarunk hasogatni akkor igazad van. De mi számít modnak és mi nem? Az én szótáramban a mod egy játékhoz készített kisebb-nagyobb átalakításokat hozó kiegészítő csomag. Ez ugye megőrzi a játék eszenciáját, hangulatát és történetét. Anno a CE2-ben modokat csináltam, mert maga a játék ugyanaz maradt, a karakterek, a fegyverek, a világ, csupán új pályákat és szkriptelt eseményeket adtam hozzá, meg átvezetőket.
    De véleményem szerint ebben az UDK-ban más a helyzet, mert itt, bár az UDK lehetőségeit felhasználva, de egyik játékhoz sem hasonlító valamit alkothatok, új modellekkel, pályákkal, fegyverekkel és történettel. Persze ha van elég energiám, türelmem és tudásom hozzá. Ezért lényegében egy új játékot csinálhatok.

    Evin #11: No igen a fejlesztők mindent megkapnak hozzá, meg kimondott szakemberek dolgoznak rajta, akik már a cumisüveget is lemodellezték és úgy mutatták az anyjuknak hogy éhesek. Na meg persze anyagilag is ösztönözve vannak és teljes munkaidőben dolgoznak.
    Nekem meg hobbi, úgy kell összevadásznom az infókat, és csak 6-7 éve foglalkozom ilyen jellegű dolgokkal(modellezés, programozás), szintén csak autodidakta/hobbi szinten.
  • ILLNeo
    #13
    Rendben akkor majd szólsz, ha tudok segíteni. =)
  • ILLNeo
    #14
    Abban hogy rendesen utána kell nézni abban igazad van. De csapat nélkül nem megy viszont, ha van egy jó csapat, akkor sikerülhet. Meg kell próbálni!

    4 játék projectből maradtam ki mert a végére szétszéledt a csapat. Szeretnék végre egyet végigcsinálni.
  • Evin
    #15
    Csináltak már saját játékot UDK-val, ami egyáltalán nem MOD, mint pl a Bounty Arms.
  • Magiszter
    #16
    Egyenlőre még csak ismerkedem a programmal. Végre rájöttem hogy lehet PostProcessVolume-ot csinálni és így még hangulatosabbá tudok tenni 1-2 helyet. Ma leülök és megtervezem (analóg módon=papír+ceruza) az egész pályát, annak minden zegét-zugát. Aztán nekilátok 3DSmax-al pár dolgot elkészíteni, legalább gyakorlom az UDK-ba való beimportálást is (még nem csináltam, csak olvastam hogy lehet). Aztán majd felépítem a pályát, meg mindent ami kell hozzá és a végén jönnek a karakterek. Ha tényleg akarsz majd segíteni, akkor szólok neked ha odértem.

    Lessz munkám vele, de ha minden nap csak 1-2 órát nyúzom akkor előbb utóbb csak lesz valami belőle
    Ha már lesz annyi, akkor megpróbálok egy Demo-t összehozni belőle és megosztom az érdeklődőkkel.
  • gregtom6
    #17
    Esetleg magyar nyelvű tutorial nincs?
  • gregtom6
    #18
    Engem am. nagyon érdekelne, PTI-s vagyok, csak már vállaltam TDK-t, úgyh ezt a nyarat sem erre fogom szánni.
  • Sadist
    #19
    Úgy módosíthatták a motort, ahogy a licensz engedte :)
  • Sadist
    #20
    Kb. onnantól számít új játéknak, hogy más a játék logikája, kinézete, játékélménye, és nem csak az a különbség, hogy le lett cserélve néhány modell, pálya, fegyver.
    Pl. az UDK oldalán lévő játékok jó példák.
  • Sadist
    #21
    Ezt ugye nem komolyan?
  • Magiszter
    #22
    Nah lesz egy visszatérő motívum a "játékomban" ez már tutifix. Méghozzá ez a krapek a mögüle áradó fénnyel:



    Éppen az első "szobát" szerkesztem. Egyenlőre 7 szoba lesz és mindegyikben valami amit le kell győzni. No nem fegyveres monszták és rossz-fiúk, hanem ügyességi megoldások is. Legalábbis a terveim szerint. :D

    Tervezés alatt:
    - Bútorok a szobákba (asztalok, székek, szekrények, képek...stb sok apró szösz amitől szép lesz.)
    - Lépcsők, ajtók, csapdák.

    Jelenleg elkészítem a szobák nyers változatát, utána majd jöhet a bútorozás. Csak kicsit szórakoztam a fényekkel és a post-process effektel, hogy a fenti krapekot misztikus ködbe burkolhassam. :)
  • Magiszter
    #23
    Apropo: Ha valakinek van ideje és kedve szép ódon stílusú szekrényt tervezni annak örülnék. Nem kell nyitható-zárható meg fogasok és ilyesmi, csak díszként fog funkcionálni.

    Illetve a nap kérdése: UDK-ban hogy lehet egy tárgy tulajdonságait triggerek segítségével megváltoztani? Pl a fény erősségét, ha hozzáértek a triggerhez, vagy egy dolog méreteit, egyéb paramétereit.
  • IMYke2.0.0.0
    #24
    Ez dinamikus vagy statikus - felvillanó - kép lesz?
    Előbbire szavaznék, ha lehet.
  • Magiszter
    #25
    Nem felvillanó kép lesz, hanem lesznek helyek és helyzeteik mikor "előjön" a szoba egyik részében és ott is marad egy darabig, körbejárható (úgy ahogy), és bizonyos szintig interaktív is lesz. Ráadásul megcsináltam már azt hogy ha a közelébe mész akkor a kép fekete fehérre vált és a DoF értékkel is mahinál. Bár többet szeretnék kihozni belőle, de egyenlőre még nem akarok elveszni a részletekben, legyen kész a nagyja, majd aztán csinosítok.
  • Magiszter
    #26
    Megőrjít, de nem találok leírást a következő problémára:

    Ha átmegyek egy triggeren, megjelenjen egy felirat, egy szöveg a képernyőn. Ez még nem is lenne gond, csak! Nem tudom a felirat méretét, elhelyezkedését, és idejét állítani. Már pedig a játékomban lesz történet, aminek az elmesélését nagyban segítené ha feliratozhatnám (mivel nincs szinkronstúdióm :P).
    Ebben kellene valakinek segítenie.
  • IMYke2.0.0.0
    #27
    A sztoridat módosíthatnád úgy, hogy mondjuk egy telefon hangrögzítőjéről vagy egy számítógépes naplóból stb. szóljon a mesélő és akkor a lehetőség adott a szinkronra is:
    - szövegfelolvasó program [Te olvasod fel, hangsúlymentesen a kívánt sztorit]
    - hang editálás és effektek...
  • Magiszter
    #28
    Mivel középkori stílusban igyekszem majd megcsinálni ezért az első lehetőség kilőve. Igaz rakhatom modern, vagy sci-fi környezetbe is, ami egy középkori várban játszódik, de ha lehet maradnék az eredeti tervnél. :)

    A második inkább csak rontana a helyzeten "My name is Sam the Microsoft..." [én meg nem kívánok szerepelni, bár lehet a végén az lesz belőle, ha nem jövök rá a probléma megoldására. Már csak egy mikrofont kellene találnom.]

    A harmadikról meg azt se tudom eszik e vagy isszák. Én a grafikában vagyok otthon.

    Amúgy köszönöm az ötleteket, ha van még, oszd meg, mert meríthetek belőle. :)
  • IMYke2.0.0.0
    #29
    Középkor esetében egy bárd - "wales-i bárdok", verses énekes előadó - is mesélhetné az EGÉSZ sztorit, a manapság divatos állóképekkel készült átvezetők stb. mellett. Nem vicc.
    Lehetne "kórus" is, amikor is egy azon hang modulált hangokkal - horror filmekben vannak ilyenek -, térben visszhangozva, dübörögve "kontráz" a mesélőre... félelmetes atmoszférát adva a kiemelendő sztorielemekhez.
  • Magiszter
    #30
    Neked aztán vannak ötleteid :D

    Amúgy szerintem az lesz hogy én fogom alakítani a főszereplőt, ilyen "halljuk a gondolatait" stílusban "jön rá" dolgokra és úgy fogja alakítani a sztorit. Illetve megpróbálok majd beletenni jegyzeteket, amiket felolvas a karakter. (szedtem le szövegfelolvasót, de túl droid a hangja. Sci-fi környezetbe simán betenném, de a mostaniba nem.)

    Most a modellezéssel vacakolok, csak sajnos nincs fent PS a gépemen, majd ha hazaértem felteszek és mehet a texturázás is.

    Egyenlőre egy szekrényt sikerült összedobnom, legalább ki tudtam próbálni a beimportálást (nem is egyszerű). Most inkább a pályát folytatom tovább és majd a végén folytatom a modellezést.
  • Magiszter
    #31
    Lemaradt. Ez a pre-alfa verziója egy régi stílusú szekrények. Max-ban azért szebb, normális textúrákkal (Ami ezen van az paint-el lett szerkesztve :P )

  • gregtom6
    #32
    Miért?
    Talán ilyen egyszerű a használata?
    Úgy látom azért, már páran itt csinálgatnak dolgokat, de ti(akik beraktatok képeket)mennyi idő alatt tanultátok meg ennyire a használatát? És honnan tanultátok így meg?
  • Magiszter
    #33
    Sorban a válaszok:

    - Mert egy angol fejlesztésű program, ezért nincs magyar tutorial.

    - Ha tisztában vagy pár alapfogalommal és tudsz angolul is egy keveset akkor már fél siker. Onnantól kezdve csak a szerkesztő logikáját kell megtanulnod (mit mivel hogyan).

    - (mi akik beraktunk képeket = én :P) hétfő óta használom, napi 2-3 órát, de igazán még csak pár dolgot tudok csinálni benne. Talán majd ha hónapokat szöszölök és aktívan ráfekszem minden részére, tudok készíteni egy komolyabb játékot is.

    - Internetről tanulom (youtube, meg van 1-2 oldal ahol leírnak ezt-azt, google-el rájuk lehet akadni), illetve kísérletezgetéssel.


    Más:
    Végre rájöttem hogyan tudok feliratokat tenni a játékba. Valójában egy UIScene felületet hívok be teljes képernyőre, amire előtte ráírtam valamit, így végül is olyan mint mikor felveszel egy papírt és elolvasod. Lényegében erre is volt szükségem. Így legalább már tudok történetet mesélni. Persze ezért még mindig erősen sanszos hogy hangalámondás is lesz. :)
  • gregtom6
    #34
    Tök jó, engem nagyon érdekelne....
    Kár, h ide a C#-os ismeretek hasztalanok. Azért ha lesznek nagyon szorgalmas emberkék, lefordítgathatnák a főbb tutorial videókat, vannak elég profi munkák is.
    LINK
    Legalább a témához érdemben is hozzászóltam:)
    Van nyelvvizsgám, tehát nincs bajom az angollal, de ide azért sok szakszó kell, ami azért igen lelassíthatja az embert, ha azokat kell fordítgatnia.
  • IMYke2.0.0.0
    #35
    Be is tettem távoli eléréssel a munkahelyi gépemen letöltési sorba.
  • Magiszter
    #36
    Haladok a dologgal. 6 szobából 3 kész van. Az útvonal is eddig rendben. Most szórakoztam néhány hangefekttel is, így most már nem némafilm.

    Lőttem egy képet is ennek örömére.
  • IMYke2.0.0.0
    #37
    Először ARCNAK néztem, és csak második, jobb megnézésre tűnt fel a fali fülkék (ablakok?) között álló kardos (?) alak...! :)


    Mit meg nem lehet alkotni a fényekkel és a kompozíciókkal :)
  • Magiszter
    #38
    Azok ilyen vakablakok. Először onnan jött volna a fény, de aztán rájöttem hogy sokkal jobb, ha nem :D

    Az (igen, kardos) alak meg ugyanaz mint amit először mutattam, csak más megvilágításban. Ő amolyan kísértetként követ majd végig és mutatkozik néha-néha a pálya bizonyos részein.
    Ha majd rájövök hogyan lehet sebzést adni egy akármihez, vagy mozgó triggert (követi egy tárgy mozgását és érintésnél történik valami), akkor lehet majd üldözni is fog és ha elkap meghalsz :P

    Amúgy a legnagyobb sajnálatomra a szekrényemet kukáznom kellett. Oka az volt hogy túl sok poligonból állt, így mikor beraktam 4-5 darabot egy helyre az komolyan visszafogta a gépet. Most csináltam egy Low-Poly-t, de az meg nem néz ki olyan szépen mint ha minden kis részletet magam alakítottam volna. :( Majd meglássuk, hátha fény-árnyékkal szebbé tudom tenni.

    Így néz ki. Még rá kell jönnöm hogy adjam a bumpmap-jét hozzá a játékban :P

  • Fehercsoki
    #39
    Helló!Milyen programozói tudásod van hogy ilyeneket csinálsz?Vagy csak tutorialok alapján próbálgatod?
  • Magiszter
    #40
    Akkor leírom milyen alap tudással álltam neki az UDK-nak:

    -Programozást tanultam egy ideig C-t, HTML-et, Java-t, aztán az AutoIt-et (ha annak számít :P).

    -Modellezést (3d): Maya-val indultam, aztán már vagy... régóta 3DSmax (Kb 2001-óta). Persze voltak kicsapongások mint ZBrush, Lightwave, Cinema4D.

    -Textúrázást meg egyszerűen Photoshop-al oldom meg.

    UDK-ban meg tutorialok segítenek, illetve amire magamtól rájövök (pl hogy csak parallax mapokat eszik meg, tehát nincs bump, így újratextúrázom a szekrényt :P )
    De eddig inkább csak 3D, Photoshop és Tutorial-ok alapján csináltam mindent. Programozni (kódokat pötyögni) még nem kellet, de lehet majd eljutok egyszer oda is :D
    Most még inkább csak a logikai kapcsolatok (folyamatábrák) szerkesztésére van szükségem.