68
Degu - avagy mindent a degukról.
  • Legend Killer
    #1
    Nagyon cukorfalat állatok a deguk. Nekem volt szerencsém öt édi deguhoz anno, egyszerűen ennivalón édesek.

    azonban most egy kis ismertető azok számára, akik nincsenek tisztában azzal, hogy mi, vagy ki ez az aranyos degu és miket szeret, meg ilyenek. Sajnos úgy hiszem Magyarországon ez napjainkban még mindig sok ember számára rejtély, pedig régóta elterjedtek ezek az aranyos állatok hazánkban. Régebben érthető volt, ha még nem ismerték annyira, de még most is akadnak páran. Talán így most többen megismerik a degukat.

    Degu

    A degu (Octodon degus) az emlősök (Mammalia) osztályába a rágcsálók (Rodentia) rendjébe és a csalitpatkányok (Octodontidae) családjába tartozó közkedvelt faj.

    Dél-Amerikából származnak, magyar nevük is innen ered, chilei, amerikai mókusnak is hívják.

    Megjelenése

    Testhossza a farok nélkül 15–20 cm. A kifejlett példányok nagyjából akkorák lesznek, mint egy kisebb patkány. Bundájuk felül szürkésbarna, a has oldalán krémszínű. Fogai, mint a legtöbb rágcsálónak, állandóan nőnek. A fiatalok foga fehér, az idősebbeké narancssárgás. Füle nagy, hallása is kitűnő. Szeme hasonlóan a legtöbb rágcsálóhoz teljesen fekete. A sötétben jól lát. A farka végén található bolyhos részt szemrebbenés nélkül elhagyja, ha ott emelik meg.


    Előfordulása

    Chilében, Argentínában a legközönségesebb rágcsálók közé tartoznak. Nagy csapatokban élnek.

    Saját maguk által kivájt üregekben élnek. Legtöbbször egy hűs árnyékot biztosító bokor alá költöznek. Nappal nem jönnek elő fészkükből, csupán napnyugtakor, vagy amikor már a Hold is feljött, hogy apró magokat gyűjtsenek.

    Életmódja

    A sivatagban szinte kizárólag apróbb magvakkal táplálkoznak, melyeket vagy összegyűjtenek, vagy helyben elfogyasztanak. Ha ragadozó, vagy más veszély közeledik, egyszerre mind eltűnnek földalatti labirintusaik bejáratain.

    Szaporodása

    A deguk 2–8 kölyköt hoznak világra. 6 hónapos korukban válnak ivarértetté. Vemheségük 75–90 napig tart. A hím köré több nőstény is társul. Természetes körülmények között csak kevés degu éri meg a 2 éves kort, „fogságban” viszont akár 5–7 évig is élhetnek.

    A degu, mint kiskedvenc

    A degu nagyon elterjedt kiskedvenc, rendszerint ketrecben vagy terráriumban tartják. Lakhelye 2–3 példány tartásának legalább 100x50x60 cm legyen, de semmiképp nem hátrány, ha nagyobb. Lakhelyét ne érje közvetlen fény, s a huzattól is kíméljük. Nagyon szívesen épít fészket. Alomnak forgács, homok, macskaalom, széna is használható, melynek cseréje néhány naponta is elegendő. Kedvelt játéka a homokfürdőzés. Egy lehetőleg elég nehéz tálban, amit nem tud felborítani, helyezzünk be neki tiszta homokot. Ha hetente 2–3 alkalommal berakjuk hozzájuk a tálat egy kis időre, akkor nemcsak unalmát űzzük el vele, de bundája is fényesebb, ápoltabb lesz. Mint minden rágcsálónak, így a degu metszőfoga is állandó növésben van, és koptatnia kell, emiatt is célszerű mászókákat, s egyéb tárgyakat berakni neki.

    Naponta csak friss vizet, szénát és magokból álló keveréket igényel. Tanácsos azonban az etetésére odafigyelni, mivel hajlamos az elhízásra, illetve a cukorbetegségre, és a fogát is roncsolják a cukortartalmú ételek. Nem szabad neki sok édes gyümölcsöt adni, mert az édes dolgok nem csak a fogainak nem tesz jót, de ha nagyon sokat kap cukorbeteg is lehet. Inkább zöldségeket adjuk neki rágcsálás gyanánt, de azt se vigyük túlzásba, mert hasmenést okozhat.

    Státusz
    Least Concern
    A Természetvédelmi VilágszövetségVörös
    Listája szerint
    Nemveszélyeztetett
    Rendszertani besorolás
    Ország: Állatok (Animalia)
    Törzs: Gerinchúrosok (Chordata)
    Altörzs: Gerincesek (Vertebrata)
    Osztály: Emlősök (Mammalia)
    Rend: Rágcsálók (Rodentia)
    Család: Csalitpatkányok (Octodontidae)
    Nem: Octodon
    Faj: O. degus
    Tudományos név
    Octodon degus
    (Molina, 1782)

    ----------------------

    Ez az információ wikipediáról származik, de googlebe beírjátok, hogy degu és rengeteg infót kidob.





  • kastil
    #2
    Áhhh, ezt részegen nyúlnak nézve tuti megcsinálnám pörköltnek.

    Marad az egér.
  • CattiBrie
    #3
    Ahhoz picike.
  • kastil
    #4
    Ez képen nem jön át, leírást átfutva meg nem találtam méretet.

    Ha nem nagyobb, mint egy hörcsög, akkor kell =D.
  • Legend Killer
    #5
    Testhossza a farok nélkül 15–20 cm.
  • CattiBrie
    #6
    Nekünk is volt. Olyan két éve pusztult el. Körülbelül öt évig élt. Görényke volt a neve.

    Mivel egyedüli állatka volt mindig, így nagyon közel állt hozzánk. Emberbarát volt. Elvárta a simogatást, vakargatást. Nem volt vad. Amikor ki volt engedve, és kopogtam neki a földön, akkor odajött. :)
    Gyakran kivettem, hogy mozoghasson.

    Fontos, hogy mindig legyen neki víz kitéve (inni) és homok (fürdeni). És csak természetes alapanyagú ételt kapjon. Direkt van degukaja is, de szereti a háztartási zöldeket is (paprika csutka, répa..). És persze sajtot. Egyetlenegyszer harapott meg, amikor sajtszagú volt az ujjam. :)



    Egymásnak szokták leharapni a bojtot a farkuk végéről. Ezért is jó, ha egyedül van tartva. Persze ez esetben gondoskodni kell a napi szórakoztatásáról.

    Nem szeretnék még egyszer degut (igaz, nem az enyém volt). És nem is ajánlom senkinek. Nagyon aranyos, de ha nem tudok minden nap foglalkozni vele, úgy azért sajnálom, hogy egész nap csak unatkozik egy ketrecben. Lássuk be, ennek az állatnak sem az az életcélja, hogy be legyen zárva egész életében.
  • Legend Killer
    #7
    éppenséggel pont az a jó, ha többen vannak, lévén társas lény és hiába él egyedül öt évig, akkor is az a tapasztalat a szakemberek részéről, hogy hamarabb elpusztul. még pedig a magány miatt.
    a deguk szeretik, ha együtt lehetnek, kell nekik, hogy legyen valaki velük. és nekem öt volt, ahogy írtam. egyáltalán nem volt baj, nem tépték le egymás farkát. csak egyszer egyiknek sajnos leszakadt, mert könnyen törik. kivettem és puff. sajnáltam is szegényt.
    szóval jó, ha inkább társaságban vannak.
    nézegettem interneten hirdetést, találtam egy megbízható személyt, neki áprilisban fognak születni, két-három deguja lesz és majd elvihetem őket és ráadásul ingyen, nem kamu a cucc.
    ha érdekel téged Catti és szeretnél még degut, akkor te is keresgélj, manapság ingyen oda adják. nemtom boltokban mennyibe kerülnek, de valszeg ott se hű, de drága.
    a degu tápért egyszerűen megvesznek :). akkora bulit rendeztek érte és mindig lelkes csicsergésben törtek ki. vagy csipogásban. ilyen magas hang. de amúgy minden evőek. csak mikor meghaltak, azt mondták az orvosok, hogy a salátában volt vmi, nemtom.
    a degu hát egyedül nemtom mennyire igényli az embertől való gondozást, ha társas lénynek mondjuk és hát annak mondjuk, akkor valszeg eléggé. de nem hiszem, hogy ne lenne rá legalább fél órányi időd. de ezért is érdemes venni mellé több degut és akkor el vannak egymással.
    persze így is kell foglalkozni velük.

    én szeretem a degukat, cukorfalatok. olyan édesek és nagyon szelídek. meg mikor oda érinted a bundácskáját a pofidhoz, váááá. olyan selymes és meleg. nagyon édik.
  • Atkamon
    #8
    Nekem 2 degum volt egy ketrecben, és imádták egymást... nem is veszekedtek soha, tök aranyosan keresztben aludtak egymáson mindig:D Eddigi apró háziállataim közül ők voltak az abszolút kedvencek, tök intelligensek, olvastam, hogy egy-két dologra még be is lehet őket tanítani, hatalmasakat tudnak ugrani, és nagyon szelídek.
    Ki szoktuk őket rakni levegőzni, aztán ez is lett sajnos a vesztük, véletlenül kinnt felejtettük őket nyáron a napon, és hőgutát kaptak:(( Nagyon betegek lettek, és meghaltak egy pár óra után... Nagyon nagyon sajnáltam őket, sosem bocsátom meg magamnak, hogy meghaltak:(
  • Legend Killer
    #9
    :(.
  • The Protector
    #10
    Beveszi a pöcsömetXD
  • CattiBrie
    #11
    Na, ezekkel szemben a miénk legalább végelgyengülésben pusztult el.
    És akkor sem szeretnék többet. De ezt szerintem írtam. Ketrec az ketrec.

    Ha szeretnék, akkor valószínűleg lenne rá(juk) időm. De nincs. Ezért sem szeretnék.
  • Legend Killer
    #12
    terráriumban is lehet, nekem abban voltak.
  • Cuchulainn
    #13
    Azért ez eléggé antropomorf megközelítés ám...
    Nekem patkányaim vannak, hárman laknak egy jó nagy (kb 90x60x70) több szintes ketrecben. Napi szinten ki vannak engedve a szobában gyakorlatilag folyamatosan amikor itthon vagyok. Elvannak, kergetőznek, játszanak, de ha megunják, vagy elfáradnak, aludni és pihenni mindig visszatérnek a kedvenc helyeikre a ketrecben. Pedig van a szobában is bőven elég hely, ahol el tudnák vackolni magukat.
    Ha valaki társas állatot tart, akkor tényleg rossz dolog magányra kárhoztatni őket, mert akkor valóban unatkozni fognak, akármennyit is törődsz velük, mert te nem tudod ugyanazokat a "szolgáltatásokat" nyújtani nekik, mint egy fajtársuk.

    Jah és tudom, hogy degus a topik, de ha már kisrágcsáló, akkor mindenkinek teljes szívvel tudom ajánlani a patkányt, mert az összes közül a legokosabb, legkedvesebb és leginkább szerethető állat.
    Nálam mindhárman hallgatnak a nevükre, szobatiszták, tudják a NEM szó jelentését, és ami a legfontosabb hívás nélkül is jönnek simogatásért, játékért, nameg csak úgy megnézni, hogy mi van veled :D
  • CattiBrie
    #14
    Na, hát így tartani tök jó! :)
  • Legend Killer
    #15
    igen, én is kiengedtem sokszor őket, csak hát tojtak is, vehe :D. mámint tudjátok, fekete bogyó potypoty. de a degu ürülékben az a jó, hogy fellehet szedni zsepivel, egyébbel, aztán oké van.
    meg az enyéimnek is a helyük szép tágas volt, volt bent mászóka, mókus kerék, kis szalma házikó, kuckó, nemtom. jól elvoltak.

    patkányt nem hallottam még így dicsőíteni, de, ha mondod, hiszek neked. azonban én most degut szeretnék és áprilisban lehet lesz is.
  • kastil
    #16
    ÉS nem harapnak meg? Én ettől félnek legjobban, pedig szeretném már lecserélni az egereket.
  • Legend Killer
    #17
    figyelj, a degu is megharap, ha akar, úgy, hogy tök mindegy. emlékszem anno, valamiért még az első degu elkapott, mikor benyúltam. talán félt és bizonytalan volt irántam, de hamar megkomáltuk egymást.
    úgy, hogy a harapás benne van a dologban, de légy felé bizalommal és szeresd, meg minden és oké lesz.
    azon az egy harapáson kívül nem is volt több. nagyon szelídek. gondolom a patkány is, ami így házi állatként van.
  • Cuchulainn
    #18
    Egy évesek lesznek most árpilisban és soha, egyetlen alkalommal sem :)
    Ha kézből, két ujj közé csippentve adok nekik valami finomságot, akkor is nagyon gondosan ügyelnek rá, hogy véletlenül se harapjanak bele az ujjamba. Még ha kajaszagú a kezem, és benyúlok hozzájuk akkor is mindig időben észreveszik hogy az nem ennivaló.
    Ezt nagyon hamar, és nagyon egyszerűen meg lehet tanítani nekik.
    Ami pedig a komoly, teljes erőből harapást illeti, olyant még senkivel sem csináltak soha.

    Amire ügyelni kell: Állatkereskedésből semmiképpen ne vegyetek rágcsálót. Az ilyen állatok rendszerint agyon vannak beltenyésztve, rossz körülmények között tartják őket, ha nőstényt veszel könnyen lehet, hogy már vemhes és nem ritkán a saját apjától vagy testvérétől. Belőlük lehetnek később harapós, kezelhetetlen állatok. Mindenképpen érdemes tenyésztőtől vásárolni (rendszerint olcsóbb is), fiatalokkal kezdeni (degunál nem tudom, patkánynál 1-2 hónapossakkal). Ha idősebb állatot hozol el, akkor pedig csak olyan helyről, ahol már kézhez szoktatták őket. Persze meg lehet szelidíteni a problémás jószágokat is, de kezdőként nem könnyű, és nehézkes is lehet.
  • kastil
    #19
    Értem, köszi!
    Mindenképpen nőstény kölkökre gondoltam. Nem akarom a hatalmas zacsit lesni :D. Az egereké is rémes.

    Bár szerintem most már megvárom, míg elpusztulnak az egerek, állatkereskedésbe nem viszem vissza őket és görényeknek sem szeretném adni :D.
  • Legend Killer
    #20
    mindenesetre maradjunk a deguknál, kösz.
  • CattiBrie
    #21













  • hunbasser
    #22
    van egy kis homi beütésed azt vágod? :D
  • piros mogyi
    #23
    És meg tudnád magyarázni miért lenne homi beütése? Szerinted miben nyilvánul meg, ha valakinek homi beütése van?
  • CattiBrie
    #24
    Az "ennivalón édes" még úgy ahogy elmegy, de a "cukorfalat" egy 'férfi' szájából számomra kicsit erős. :]
  • Legend Killer
    #25

    eszemfaszommegáll. nincs homi beütésem attól, hogy azt mondom cukorfalat. de nem kell veletek foglalkozni, mer az esgé ilyen.
  • kastil
    #26
    és kérlek szépen a nickje is baromira illik hozzá :D.
  • Legend Killer
    #27
    mi bajod a nickemmel te eszement? legszívesebben mindegyikőtöknek bevágatnék modikkal egy büntetőpontot. de lehet hármat. nektek minden normálisból egy rohadt nagy marhaság jön le, amivel az embert tudjátok idegesíteni és fárasztani.
    igazán elgondolkozhattok azon, hogy normálisak vagytok-e ilyen gondolkodás móddal és fogjatok egy lapátot, ássátok el magatokat.

    ez már tényleg szánalmas, hogy mindenből ilyen hülyeséget tudtok összeeszkábálni, falnak lehet menni ezektől a sületlenségektől, de komolyan.
  • kastil
    #28
    MAGYAROK vagyunk vazzeg =D!
    btw ezért járok sg-re :).
  • Legend Killer
    #29
    nem értelek és azért jársz esgére, hogy másokat idegesíts? :D
  • CattiBrie
    #30
    Egy szóval nem mondtam, hogy homi beütésed van. Csak azt, amit leírtam. Számomra, az én szemeben nem éppen férfias ilyen szavakat/kifejezéseket mondani. Ennyi.
  • kastil
    #31
    Ne viccelj már, Te is itt vagy 2 éve, megszoktad már tuti. Főleg, hogy nincs olyan téma, ahol ne lennének hozzám hasonló emberek :).
    És nem, nem idegesíteni jöttem. Sőt. Kifejezetten tetszett, hogy egy ilyen valszeg a 300 hsz-t soha el nem érő topik ilyen igényesen lett megnyitva.
    De kicsit tényleg furcsa, cukorfalat, ennivalóan édes és legend killer. Ki adta a nicked?:D
    puzi =D.
  • Legend Killer
    #32


    #30: nem fogok hozzád viszonyulni, másnak megfelel, neked nem, nem érdekel.

    #^31: Randy Orton - Legend Killer.

    google bővebb info.
  • CattiBrie
    #33
    Ez nagyon picike :)



    Sok kis Ctrl-C Ctrl-V :D



    [yawn]
  • CattiBrie
    #34
    Nem kértem. Csak leírtam a véleményem.
  • kastil
    #35
    3. kép, elég érdekes színe van a fogának :o.

    az első viszont baromi aranyos, még a végén ez lesz patkány helyett :D
  • CattiBrie
    #36
    Amúgy azt furcsállom, hogy nem veszélyeztetett. De végre egy jó hír. :)
  • kastil
    #37
    Ilyen kell :o.


  • CattiBrie
    #38
    Az elsőn még nagyon picike. - Ja, ezt írtam is. (Biztos 5 mp-es a memóriám )
  • kastil
    #39
    Láttam, hogy írtad, de ha így veszek, mert így tetszik, akkor úgyis szeretni fogom, ha már nagyobb :).
  • CattiBrie
    #40
    Jó, de ne a tepsibe.