17
  • Tetsuo
    #1
    Kitobival?? :D

    Nagyobb szenzornal miert is kisebb a melysegelesseg?
  • gosub
    #2
    Pedig helyesen irta a cikkíró! 1 pont az SG.hu-nak! Nagyob szenzor/film mérettel csökkenteni lehet a mélységélességet, arányban az optikával. Nem véletlen hogy a kompaktokkal hiába egyesek 2-es rekeszértéküek nem lehet jáccani igazán a mélységgel.
  • bottika
    #3
    és vajon 8-10x olyan jól érzem magam ha ilyenem van, mint pl. egy "sima" Canon EOS7D-vel? ettől a szűk autófókusztól még az általános felhasználhatósága nem sokat javul szerintem, tehát marad egy-két spec. terület amire ilyet érdemes lehet beinvesztálni..
  • Tetsuo
    #4
    kerdeztem, h miert van ez igy..
  • Tetsuo
    #5
    akinek megfelel a 7d annak nem kell hasselblad..
  • bestpixel
    #6
    Bizony, ez így van! Kisebb a képszenzor mérete az objektív gyújtótávolságához viszonyítva a legtöbb digitális kamerában, mint a filmes gépeknél (vagy a FullFrame, azaz 23x36 mm-es képszenzorú digitális gépeknél, mint pl. Canon 5D), ezért a mélységélesség is nagyobb lesz.
  • rjudit
    #7
    Ha komolyan kérdezed:
    http://pixinfo.com/cikkek/fotoelmelet_optika_4
  • gosub
    #8
    Bocs, most kerültem gépközelbe, de már meg is válaszolták az előttem írók. A 7D valóban jó választás! Én csak a kölni fotokinán találkoztam a Hasselblad H4D-40 elődjével, meg baráti körben analóg középformátumú filmmel. Viszont azt elmondhatom, hogy a képi élmény egész más, tényleg egy kategóriaváltás felfelé. De nem egy kézi játékszer, nagy nehéz, drága.
  • babajaga
    #9
    Csak azt felejti el mindenki hogy a nagyobb érzékelőhöz ugyanakkora látószöghöz nagyobb gyújtótávolságú optika kell ezért lesz a MÉ kisebb.Ezért hülyeség hogy az érzékelő határozza meg a MÉ-t Tegyenek fel egy 50mm-es optikát majd meglátja akinek szeme van hogy mennyi a MÉ.
  • babajaga
    #10
    A kompaktnak 6mm-es gyújtótávolságú optikája van nem 60mm-es!
  • Professzore
    #11
    Ez így van.
    A mélységélességet az objektív fókusztávolsága, a tárgytávolság és a nyílásviszony (f-érték) határozza meg, más nem.
  • Ferrer
    #12
    A szemnek mekkora a gyújtótávolsága?
  • Lateralus
    #13
    17-18mm elméletileg.
    Gyakorlatilag, ha tárgyra fókuszál, akkor egyesek szerint 22-24mm körüli.
    http://galileo.phys.virginia.edu/classes/531.cas8m.fall04/l11.pdf
  • bestpixel
    #14
    A kisfilmes gép 50 mm-es optikájának akkora a látószöge _nagyjából_, mint az emberi szemnek. Ezért hívjuk alapoptikának (kisfilmen, azaz 24x36 mm-es képformátumnál).
  • Lateralus
    #15
    ~40 fok?
    Annál jóval nagyobb az emberi szem látószöge. Még "nagyjából" se stimmel.
  • babajaga
    #16
    47 fok az nem számít amit életlenűl lehet látni.
  • Lateralus
    #17
    Hogy a fenébe ne számítana.

    Látótérnek nevezik.

    "A környezetnek az a területe, amit az egyik mozdulatlan szemünk képes befogni, vagyis érzékelni. A látótér egyénenként és a mérésére alkalmazott technika szerint változó. A látótér felmérése a retina (ideghártya) működése értékelésének egyik módja. Az emberi látómező, a szemtengelyhez viszonyítva általában 90°-ig terjed kifelé, 55°-ig befelé, 60°-ig felfelé és 70°-ig lefelé."

    Az objektíveknél is számít a teljes, szenzorra, vagy filmre kerülő képmező, függetlenül attól, hogy a sarkokban mennyire éles.