62
Aranymosás
  • Wolfsnack
    #1
    Szasztok!

    Régebben sok patakban, vagy a Dunában is mostak aranyat.
    Van olyan itt aki ilyen hobbit űz? Gondolom meggazdagodni azért nem lehet belőle.

    Milyen módszerek vannak amik legálisak és nem szennyezik a környezetet?
    Higanyos amalgámozás és ciánozás gondolom kizárt.
    Maradnak a mechanikus megoldások? gumicsizma + tányér, esetleg valami hatékonyabb szerkezet
  • deep
    #2
    Í:SDA:SD:ASD:: Minnyá kirobban a Hungarian Gold Fewer:DDDD
  • Wolfsnack
    #3
    remélem is :)
  • Ronny
    #4
    Nem lehet, hogy túl sok a szabadidőd?:)
  • tigeroo
    #5
    nemsemmi ürge lehetsz :D eddigi topikjaidon is csak néztem 1-et hogy :
  • Apus
    #6
    Volt erről egy műsor pár éve a tv-ben. űzik néhányan, mondjuk tényleg nem lehet meggazdagodni ebből.
  • ScarY MAN
    #7
    ilyen nincs
  • n3whous3
    #8
    uramatyám :C
  • autoszimulator
    #9
    ez tök jó ötlet



    lenne ha lenne arany a dunában
  • mila69en
    #10
    "eddigi topikjaidon is csak néztem 1-et hogy :"

    te sem panaszkodhatsz
  • Tyler1
    #11
    ajánlom inkább az Arkansas folyót Coloradoban! ha ügyes vagy ott még meg is gazdakodhatsz, csak ne zavard a medvéket, mer akk mérgesek lesznek!
  • tigeroo
    #12
    ütlek :D
  • mila69en
    #13
  • Wolfsnack
    #14
    volt annó fókuszban hogy egyesek a Dunánál nyomják az ipart, az közelebb lenne
  • tommygear
    #15
    ez mindent visz
  • Wolfsnack
    #16
    örülök, de talán a témához vágódva valamit...
  • uwu
    #17
    Dzsekó él!
    Nem halt meg, csak visszavonult a világ elől, és a fellendült eladásokból kifizette az adósságait.
  • Bruk
    #18
    Inkább ez. A "lefotózták a házam:@" után az aranymosás semmi! :D
  • Tyler1
    #19
    figy a Sióban is moshatsz aranyat, csak pár év és össze is jön egy grammra való. a Dunába is azok a hülyék mosogatnak aranyt, akiknek nincs normális hobbiuk, vagy munkájuk, de igazából amennyi aranyat ott találnak, annyit a számítógépedben is összekapírgálhatsz.
  • csavarhúzó
    #20
    Menj Mongóliába. Ott tudsz aranyat mosni, mert van.
  • Rundstedt17
    #21
    Kérdéseidre a válasz
    1,Ma már nagyon kevesen végzik ezt a mestersége,szóval rossz helyen keresgélsz.Az utolsó aranyász Bán József volt aki még hivatásszerűen űzte a szakmát de ő sem manapság élt(vagy 40-50 éve halott)Jól gondolod hogy nem lehet megélni belőle régen volt is a mondás:aranyászüres zsebben kotorász,ha szegény is vígan él,egész nap csak vizet mér

    Módszere:

    "A valódi aranyászok a folyó iszapját egy ferde mosópadra merték, amelyre filcet helyeztek. Ennek bolyhaiba a nehezebb anyagrészecskék, így az arany is fennakadnak. Az aranyszemcséket tartalmazó filcet időnként kimossák, az így nyert szűrleményt higannyal keverik össze és így a higany amalgámot képez az arannyal, a higanyt az amalgámból hevítéssel elgőzöltetik, vagy szarvasbőrön átnyomva eltávolítják, kipréselik. Az így kinyert aranyat tovább lehet finomítani. A kinyert aranyat az aranybeváltó helyeken értékesítettek. "
  • ZilogR
    #22
    +fav!!! Évek óta érdekel a téma.

    Ajánlom, mielőtt bármit elkezdenél, h N. László Endre könyveit szedd elő: Aranymosás a Kárpát medencében, asszem 1988-as könyv és van egy újabb, kb. 2001-es, asszem az a címe, h a Dunai aranymosás.

    Érdemes olyan szavakra is keresni, mint "aranyász", akkor is lesz pár újabb könyv.

    Az első rendkívül részletes és a technikai részleteket is tárgyalja.

    A fanyalgóknak csak annyit, hogy amíg állnak az osztrákoknál a hegyek, addig aranytartalmú kőzet is jön a Dunán. Ha lehet hinni a néprajzkutatóknak, akkor évente akár 800g aranyat is kimosott egy ember a Dunából.

    Most, hogy elszökőben az arany ára (jósolják az év végi 1000USD/uncia árat, egyes elemzők szerint meglesz az 1400USD/uncia is (1 uncia=28.35g), azaz 6500-9000Ft/g várható a világpiacon a közeljövőben)

    Ha lenne valaki olyan kitartó és szorgalmas, mint voltak őseink, ez havi 430eFt-600eFt bevételt jelent, ha ezen az áron el is tudja adni.

    Hazánkban a Magyar Nemzeti Bank volt az a hivatalos intézmény, ami napi világpiaci áron vásárolta fel a mosott aranyat. Épp másfél-két hónapja hívtam fel az ügyfélszolgálatukat, ma ez már nem működik így. Arra a kérdésemre, hogy ezzel a ásvány-vagyonnal (ami Magyarországé) kit kell megkeresni, ha hivatalosan el akarom adni, arra azt mondták, h nem őket - ha egy osztrák pénzintézet a magyarországon kitermelt nemesfémért többet ajánl, akkor annak is eladhatom!

    Mellesleg: magyarországon KÉZI erővel bárki termelhet mosott aranyat, ehhez JEGYZŐI ENGEDÉLY szükséges, ami az adott község önkormányzatának jegyzőjétől kell igényelni - ezt pedig az energiaügyi és bányászati minisztérium egyik csókája mondta nekem telefonon, de talán a Földtani Intézet honlapján is van erről valami (régebben volt)!


    Amúgymeg: még mindig jobb, mintha kocsmába járnál...
  • pxxl
    #23
    "Amúgymeg: még mindig jobb, mintha kocsmába járnál..."

    inkább doglozni kellene :)


    de most komolyan. mekkora esély van arra, hogy egy baszomnagy folyónak az egyik partján egy 20 cm-es sávban fog neked elúszni a világmegváltó aranyad? ott szenvedsz naphosszad, a család éhezik, mert apu aranyat most a dunában. álíltom halott nőt elöbb fogsz ki így, mint aranyat.

  • pxxl
    #24
    meg mire ideér a mocsok németek már mind kihalásszák a fekete erdőben
  • ZilogR
    #25
    Attól, h nincs benne a felsőoktatási felvételi tájékoztatóban, még lehet ezt csinálni, főleg ha tényleg tudja, mit kell csinálni.

    Legyen inkább egy script-kiddie hájas rendszergizda, akit csak azért nem vágnak ki, mert annyi kódot írt már az idők során, h senki nem mer hozzányúlni a rendszerhez, nehogy baj legyen... :P

    Mosson aranyat! Jó levegő, nincs főnök, meló csak márciustól október-novemberig, amíg nem jönnek a fagyok.

    Miért éhezne a család? Ha tényleg meg tudja csinálni? Ha ért hozzá?! Egy nyáron egyetemista korában kivesz egy kis házat valahol Ács környékén és megtanulja, mit kell látni. Napi 0.5g-1g arannyal is keres annyit, mint pl. egy pályakezdő orvos és még műhiba perbe se fogják... :P
  • Bruk
    #26
    Álomvilág...
  • autoszimulator
    #27
    és még vannak akik hisznek a csodákban, de szép
  • ZilogR
    #28
    bevallom, engem a néprajzos vonal vezetett el ehhez, bár mint áramlástechnikai mérnököt is érdekel a dolog. alaposan utánabogarásztam, utánaolvastam és én sem vágtam bele - de nem gondolom, h ez amolyan "álomvilág"

    én sem ebből élek, de mint mindig, hiszem azt, hogy minden kornak megvoltak azok az elkötelezett, vagy épp a megélhetésért küzdő emberei, akik nem hallgattak azokra, akik csak fanyalogtak és nem vették a fáradtságot, hogy legalább a tények közelébe próbáljanak jutni.
  • Wolfsnack
    #29
    thx ZR a hozzászólásaidat, a könyveket igyekszem majd beszerezni
    Révai lexikon is jó forrás, leírja melyik patakokkal érdemes foglalkozni

    régebben találtam sárga apró lapokat a Dunában, gondolom az arany volt (persze nem mind mi fénylik:) mert annak van rögös és lapkás megjelenése
    folyónál a kanyarulatban érdemes próbálkozni mert ott lerakja a hordalékát
  • ZilogR
    #30
    azért a lapkákról annyit, h mikroszkopikusak és "jó helyen" egy lapát fövenyben is csak (100-)200-300(-500)db található. Ezek össztömege is csak néhány ezred - max. század gramm környéke.
  • r4pt0r
    #31
    Miért kell szegény ember álomvilágban tartani. Régen is rengeteg ember ment aranyat mosni és mindenüket eladták, csak hogy sikerüljön, és persze hogy a legtöbben ott maradtak semmi nélkül. Ha mint állítód havonta 600kt lehetne kiszedni a Dunából mindenki ott állna egész nap.

    Csodák nincsenek.

    Ez maximum arra jó hogy ne dolgozzon az ember, és még kifogása is van hogy miért nem.
  • Christiansen
    #32
    én pl. egy olyan ausztráliai magyarról hallottam, aki
    abból él (igen jól) hogy dekektorral járja a strandokat
    elhagyott motyók után, gyűrű,lánc, csipogó minden.

    ebben sztem több pénz van :D
  • ZilogR
    #33
    a mai áron ennyit érne, az amit anno kitermeltek 1 év alatt. én személy szerint nem hiszek abban, h ez lehetséges, de nem tartom lehetetlennek, hogy valóban képes volt némely parasztember arra, hogy előállítsa azt az évi 800g aranyat. Ez azt jelenti, h havi 80g arany. Azaz naponta 2-2.5-3g - ez rengeteg! És rengeteg munka!

    Utánanézek a szemcseméretnek és pontosabban tudunk becsülni mennyire nagy meló volt 1g aranyat előteremteni - aztán lehet majd sejteni, h ez reális-e vagy sem...
  • Legend Killer
    #34
    minnyá csinál olyat, h mér kék az ég? :D
  • Legend Killer
    #35
    ja, az lol volt :D.
  • Legend Killer
    #36
    erről eszembe jutott ez, lehet oda is betettem.



  • SL
    #37
    járhatna neked egy kiadós ban mert mindenhova ezt a nyomorék képet kúrod be.
  • Nuki
    #38
    Egyetemen egy tanár nagyon komolyan mesélt nekünk erről a témáról, például azt hogy mennyire meg lehet élni ebből, ha hozzáértők csinálják.
    Az a gond, hogy sajnos semmi nem maradt meg abból amit mesélt, és nekem nem is nagyon tetszene ez a munka, de hát ha valakinek ez tetszik...
  • Bruk
    #39
    #idiota]


    #37 Egyúttal járhatna az sg nagy részének is mert azok is szinte mindenhova beszúrják a nyomorék képeiket (1-2 ami jó).[
  • Bruk
    #40
    hopp:D