58
  • B0nFire
    #1
    Már leírtam pár helyen az ezzel kapcsolatos véleményemet, de megteszem újra.

    Ki nem állhatom a közösségi oldalakon tonnaszámra leledző "fényképeket". Mert az még csak hagyján, hogy nem lehet mindenki művész és profi fotós egyszerre, sőt, nem is lehet elvárni, hogy akár csak egy alapszintű technikai képzést elsajátítson valaki - ami nem feltétlenül jelent lehúzós tanfolyamot, elég csak kicsit utánaolvasni a témának.

    Viszont az az igénytelenség netovábbja, amikor valakinek még nemhogy semmi fantáziája nincs, hanem még gondolkodni sem méltóztatik, hogy lehetne egy kicsit feldobni a képet, érdekesebbé tenni. Beállítja az asszonyt-gyereket-kutyát egymás mellé, majd szemmagasságban lekapja őket. Kérdem én, mi lenne, ha portré fotózáskor esetleg elfordítaná 90°-kal azt a kamerát, hogy függőleges legyen a kép? Mi lenne, ha a gyermeket nem a saját, hanem a gyermek szemmagasságából fényképezné le? Csak le kell hozzá guggolni.

    Nagyon érdekes képek csinálhatók csupán a magasság megváltoztatásával. Törpe vagy óriásperspektívában, amikor az előbbihez csak le kell guggolni, utóbbihoz elég csupán egy székre felállni. Próbálja ki egyszer mindenki fényképezés nélkül, hogy milyen a szobája látványa mondjuk egy székre állva. El fog rajta csodálkozni, hogy milyen érdekes, mivel nem nagyon gyakran látjuk abból a szemszögből.

    A fotózáskor ezeket a dolgokat nagyszerűen ki lehet használni. Ez csupán két dolog volt. Ezenkívül megtehetjük, hogy csak úgy próbaképpen kikapcsoljuk az automatikát, és eljátszadozunk az élességgel; kézzel szabályozzuk, kicsire vesszük a mélységélességet, így a fókuszpontra irányítva a néző tekintetét.

    "Lyukakat" kell keresni! Érdekes képeket lehet csinálni - persze szigorúan manuális beállításokkal, ha mondjuk a kocsmában a pultnál egy söröskorsó fülén átkukucskálva kapjuk le a haver fejét. A természet adja a lyukakat. Tájfotóban is felhasználhatók ezek az elemek, ahol a keretet az előttünk magasodó bokrok, valamint a fák lecsüngő ágai alkotnak. Ezek lehetnek életlenek, a fotó alanya pedig éles.

    Millió meg egy hasznos tipp létezik, csak utána kéne járni, olvasgatni, és akkor talán nem ontanák magukból az emberek az igénytelen képek garmadáit, amelyekből 12 egy tucat.

    Az i-re azt teszi fel a pontot, amikor az udvarban fényképezi le magát a család (szigorúan szemmagasságban:), a háttérben meg ott virít a szomszéd szemétdombja, vagy a disznóól leszakadt, lógó ajtaja. Ha már mindenáron az udvaron fényképezkedünk, fordítsunk már hátat az ilyen dolgoknak. Nagyon illúziórombolóak tudnak lenni. Főleg, ha ráadásul szemben van a nap, így mindenki fekete lesz a képen...
  • B0nFire
    #2
    Marha érdekes dolgokra képes a kamera és az emberi fantázia. Itt van pl a camera toss-nak nevezett fényképészeti eljárás. Remek absztraktokat lehet készíteni.



    Ennek egyébként az a veleje, hogy nagy záridőre állítják a kamerát, exponálnak, majd elhajítják jó messzire! Így roppant érdekes képek jönnek létre. Na persze gondoskodni kell, hogy a gép puhára essen, esetleg csak megpörgetve feldobják és elkapják, vagy zsinórra fűzve csóválják.

  • Blasta
    #3
    Ezt mi már pár évvel ezelőtt megmondtuk.
    Ezért is csináltuk a nefotozz.hu -t, ami azóta megszűnt ugyan, de az üzenet megmaradt:

    NE FOTÓZZ! Kivéve ha tudod mit csinálsz és ha nem félsz átlépni a szabályokat.
  • Molnibalage
    #4
    Mikor ezt leírták úgy tálalták, mintha a spanyolviaszt találták volna fel. Semmi új nincs benne...
  • who am I 7
    #5
    Vajon miért baj az, h egyszerű emberek (nem feltétlen igaz!) egyszerű képei (ez inkább) is felkerülnek????? Ezt nem értem, mit kell ezen pampogni... Ez olyan, mintha egy sportkocsi mániás azt mondaná, ha autót veszel és autózni akarsz, akkor csak LAMBORGHINIvel járhatsz!Mással nem!Ez hülyeség kérem...

    Talán azon kéne elgondolkoznotok, h ezek a képek pillanat képek, és nem azért készítették, hogy egy remélhetőleg egy hatalmas plakáton díszelegjen..ennek teljesen más "mondanivalója" van.
  • Gerygrey
    #6
    Én azon vagyok kiakadva, amikor egy koncerten minden második ember kezében ott látom a színpad felé irányított fényképezős telefont. Könyörgöm, mi a fasznak, mi értékelhető fog abból születni? Én még a kitobis DSLR-t sem viszem ki, mert tisztában vagyok vele hogy az ilyen fényviszonyok meghaladják a képességeit (no meg egy Tankcsapdán mennyivel nagyobb élmény az első sorban pogózni mint a kétszázezres fotócuccot óvni csak azért, hogy valami használhatatlan szutykot feltöltsek a fészbúkra ha hazaérek) de egy telefont, még akkor is kár elővenni ha ott van a zsebben és semmibe nem kerül készíteni egy fotót vele.

    A közösségi- és társkereső oldalakon nagy számban jelen levő, tükörben vakuval készült fotók meg egy külön műfaj, ütném aki ilyet feltölt.
  • Carsee
    #7
    Teljes mértékben egyetértek veled. Mindenkinek aki vesz fényképezőgépet, el kellene olvasnia legalább a használati utasítást, mert abban is "sok" okosság van. (Amiket eddig láttam, legalább leírták, hogy ellenfényben sziluett fog látszódni derítés hiányában stb.)

    Ami azonban számomra még érdekesebb és az az, hogy mennyi adat, felesleges adat keletkezik nap mint nap. Például egy rakat japán, német akármilyen turista fél óra alatt 20 GB adatot generál egy sima látogatáson a Budai Várban. Ezután ezt tárolják, majd feltöltik picasa-ra és bumm, újabb szervert kell beüzemelni, mert kevés a tárhely. Jó ez a példa picit sarkított, de azért talán érthető, hogy egyre több szemét van fotókból is az interneten.
  • Gerygrey
    #8
    Nem baj hogy boldog-boldogtalan fotózni akar és ezt fel is tölti valahova, hanem hogy ezt mindennemű önkritika nélkül teszi.

    Én is nagyságrendekkel többet fotózom amióta digitális gépem van, pláne amióta DSLR. Régen a családi nyaralásra elég volt a 2 tekercs 36 kockás film, manapság a 4 gigás CF kártya (kb 1000 képre elég) alapfelszereltség, mert "úgyis van rajta hely" alapon jóval sűrűbben kapom elő a gépet olyan pillanatokban is, amit régen eszembe nem jutott volna lefotózni (és tapasztalataim alapján ezek a spontán képek szoktak a legjobban sikerülni :)) Viszont régen pótolhatatlan értéknek számított a 70 kép mindegyike (még akkor is, ha mai értékelési mércém szerint 2-es, 3-as osztályzatnál jobbat nem adnék egyikre sem az ACDsee photo managerben) manapság minden további szívfájdalom nélkül törlöm a 700 kép felét, és csak néhány kerül be a válogatás-albumba (és Facebookra meg egyéb helyekre), és azok tényleg olyanok is. Szóval attól, hogy olcsó lett a technika, még nem kellene hogy mindent elárasszon a gagyi, inkább ellenkezőleg: az olcsó technika okozta nagyobb mozgásteret inkább arra kellene használni, hogy több próbálkozásból több jó fotó szülessen.
  • Carsee
    #9
    Múltkor fotóztam öcsém szalagavatóját (hobbi szinten fotózom). Vicc volt, én magam DSLR-el, fényerős obival a tizedik sorból (egy színházban volt) próbáltam fényképezni, mert előrébb nem volt gyakorlatilag hely. Mindenki kezében telefon, szinte fellöknek egy "jó" képért. Vakuznak még az utolsó sorból is telefonnal, kis kompakttal, holott annak gyakorlatilag zéró hatása lesz a képen.
  • Archenemy
    #10
    Szerintem a barokk korban több jó fotó készült. Ebből is látszik, hogy a világ a pusztulása felé halad.
  • Szemjuel
    #11
    látom itt mindenki dslr géppel tolja! gondolom még sose voltatok buliban, ahol mondjuk ki van baszva az asztalra a kis 'leszaromkompakt' és néha felkapja valaki és csinál vele egy fényképet, ami még el is kapta a pillanatot...
    érdekes, hogy az sg-s 'fényképészek' milyen nagy arccal tudnak lefikázni mindenkit akinek elég egy 50ezer forintos technika is, nem kell a 250ezres :S szálljatok magatokba mert ez szánalmas!

    ui.: a tükörben fotózkodókat élve temetném én is!
    ui2: a koncerteket videózó fényképező emberek kb 1% teszi fel valahová, mivel inkább csak hazamegy, barátoknak megmutatja a TELEFONON(!) és törli! tudjátok, szép emlék tud lenni egy-egy buli, amit nem mindig lehet szavakkal elmondani!
  • torreadorz
    #12
    Na ja, én azonban látok egy másik nagy változást a digitális fotózás terjedésével.
    Az emberek elfelejtenek látni, helyette csak kattogtatnak.

    Hogy mire gondolok?
    Pl. múltkor elmentünk kirándulni egy várba, ahol is felül nekidőltem a falnak és elkezdtem nézelődni mert tényleg gyönyörü látvány terült elém (hogy ilyen költőien fogalmazzak). Kb. negyed óráig nézelődtem igy, és közben fél szemmel figyeltem hogy mit csinálnak az emberek. Nos ez kb. a következő volt:
    -megérkezik egy család, kb. 0.2 másodpercig kinéznek, majd anyuci vagy apuci már állitja is be a családot a háttér elé, katt-katt, mennek tovább, következő helyszin, megint katt-katt ... majd jön egy másik család...

    Bakker, azon gondolkodtam, hogy ezek az ember vajon otthon majd a 17 colos monitoron fogják utólag megnézni hogy mit kellet volna látni, vagy az egész csak arra szolgál hogy feltegyék iwiw-re aztán lehessen mutogatni az ismerősöknek, hogy "na itt is jártunk..." igaz semmit sem tudtak megnézni élőszemmel, mert a 2 colos is kijelzőbe bámultak...

    Szóval tessék majd megfigyelni ha az ember kirándulni jár, hogy az emberek többsége (10-ből 9) meg sem próbálja megnézni a látványt, hanem csak kattogtat ész nélkül (szinte szabad szemmel rá sem néz az adott dologra), majd megy tovább kattogtatni...
  • Gerygrey
    #13
    Nem mondom hogy mindenki vegyen DSLR-t, nekem sem egy félmillás Canon/Nikon felszerelésem van, csak egy nagyon belépőszintű Sony, két kitobjektívvel. És nem tartom magam profi fotósnak (még amatőrnek se igazán) viszont megválogatom, hogy milyen képeket töltök fel és hova, és ha már a kezembe veszem a gépet, törekszem rá hogy ki is nézzen valahogy a fotó. Egy témát lefotózok 5-10 alkalommal, különböző beállításokkal és nézőpontokból, majd megtartom a legjobban sikerült fotót, a többi delete. Nem csak megnyomom a gombot és lesz ami lesz, hogy utána szaladjak feltölteni a fészbúkra, vagy ami mégjobb, amikor valaki csinál 3 tökegyforma fotót és mindhármat feltolja egymás mellé :)

    Ettől függetlenül igen, van létjogosultsága a hangulatfotóknak, csak nem kellene válogatás nélkül minden szart feltölteni mindenhova.

    #12 igen, ez ugyanaz a kategória, mint a koncertes szitu: a hülye nem tombol a zenére és élvezi a műsort, hanem áll mint lófasz a hideg vízben, és veszi telefonnal videóra.
  • Carsee
    #14
    Kompakt géppel is lehet igényes fotókat készíteni és DSLR-el is sz@rt. Senki nem állította hogy "fényképész". Bulifotóról nem beszéltünk túl sokat, egy szalagavatót pedig végképp nem neveznék annak...
  • Taxy01
    #15
    Nagyon egyetértek az igényességet hiányoló fórumtársakkal. Magam is DSLR-t használok, és nem azért, mert gazdag vagyok. Egy Minolta 7D (ami azért nem egy szar masina, én már csak tudom, ilyennel kattintgatok :) használtan 50k, 2-3 igényes objektív hozzá a filmes időkből 30-40-ből kijön. Ezzel van átfogásod mondjuk 27-300-ig kb, tehát nagyjából mindenre elég. És kijön 80-ból. Szóval az igényesség nem elsősorban pénz kérdése. Ha normális minőségben szeretné archiválni az emlékeit, akkor előbb-utóbb úgyis ebbe az irányba mozdul.

    A másik az, hogy sok kompakt használóból valóban hiányzik az ész. A vakuhasználatnál jelentkezik ez leginkább. Én nem tudom hogy gondolják néhányan, hogy akár egy 6-8 ezer fős kisvárost a hegy tetejéről simán bevillant a kompaktjuk vakuja.
    És ezzel nem azt akarom mondani, hogy aki fotózásra kompaktot/telefont használ az hülye (mert sokszor valóban praktikus az ilyen gép, és többször van kéznél), csak hogy köztük több az oylan, aki képtelen gondolkodni. Mert ezekhez a dolgokhoz sokszor nem kell fotótechnikai tudás, csak egy kis logika.
  • Molnibalage
    #16
    Statisztikai alapon több jó kép lesz. Én sem értem ezt a foto szonbizmust. Pl. ha valaki nem focizik BL szinten akkor ne is tegye? Csak röhögök az ilyen sznobokon.
  • Molnibalage
    #17
    Mátrában túrázva mi is gyönyörködtünk sokmindenben. Rakjak fel képet? Igen, amatől, de talán látszik belőle majd valami ami nekem tetszett. (A tér mélységet úgy sem adja vissza...)
  • Molnibalage
    #18
    Nem, nem hülyék, lusták kikapcsolni a vakut sokszr, vagy azt sem tudják, hogy hol kell. Fater is tudja, hogy nincs hatása, csak mikor első digigépét megkapta akkor nem tudta, hogy hol kell kikapcsolni. Neki az is elég volt akkor, hogy beállította és autozoomal fasza képeket csinált.

    Tényleg kicsit sok itt a szonb. Akkor tiltsuk be a kommentelést a haditechnikai témájú cikkekhez mindenhol, mert a kommentelők 90%-a egy nagy 0 természettudományokban is nemhogy HT-ben? Jaj...
  • IJG
    #19
    kedves fotós társaim!
    elolvasva a cikket és a hozzászólásaitokat úgy érzem, hogy, hogy valami elvakult divat-elitizmusnak lehetünk tanúi. a többség kulturális környezetszennyezés miatt köpköd, úgy tetszik, hogy a háttérben valami olyan hallgatólagos megállapodás bújuk meg, hogy ha már valamit csinálsz, akkor azt csináld igényesen, vagy ne csináld! ez nekem valami mérhetetlenül kispolgáriasan hangzik, de lehet, hogy ezzel egyedül vagyok. olcsó válasz volna azt mondanom, hogy ezen az elven az ne is utazzon a nyáron a Balatonhoz fürdeni, akinek legalább egy OKJ-s úszómesteri képesítése nincs (nem tudom, hogy létezik-e ilyen egyáltalán).
    ha nem tévedek, nektek inkább azzal van bajotok, hogy valaki csinál valamit aminek NYOMA van, és ezt teszi igénytelenül, mindenféle tudatosság nélkül.
    nos, arra kérlek benneteket egy pillanatra mindenki gondolja végig, hogy amikor megírta a postját a forumon (amit ugye szántalan másik ember olvas, befolyásolja az értékalkotásukat stb.) akkor kellő körültekintéssel járt-e el? végiggondolta-e vajon, hogy a tartalmat sikerült-e viszonylag precízen nyelvi formába önteni, minimális torzulással? végiggondolta-e hogy nem maradt-e olyan sallang a sorai közt, ami értelmetlenül rabolja majd az olvasók drága idejét és vajon törekedett-e választékos és igényes nyelviségre, önkifejezésre? továbbá remélem a nyelvhelyességet senki nem hagyta a firefox vagy a word "automatikájára".


    Üdv
    Imre József Gábor
  • gemihu
    #20
    Hát igen, a digitális fényképezés sok embernek adott lehetőséget arra,hogy könnyebben megörökítsék emlékeiket. Nekik az is elég, ha egy képen tudják,hogy rajta vannak és nem számít,hogy mennyire jól van megkomponálva. Szerintem semmi baj nincs ezzel.Ettől esztétikailag esetleg nem olyan jó a kép,de emléknek elmegy. Aki jobb képeket akar, az meg úgyis utána jár és megtanulja. Aki viszont mindenféle kompozíció, fények ideális beállítása nélkül közszemlére tesz egy képet az igényesebb közönségek,az ne csodálkozzon rajta,ha kritikát kap,de pár fő szabályon kívül,egyébként ez is szubjektív.. :) Mert lehet épp attól lesz jó,ha felrúgjuk a szabályokat..

  • BaliBoy
    #21
    "A bennünket érő hihetetlen mennyiségű vizuális információ tompítja az embert, ezek mennyisége lényegesen több annál, mint amire egy egészséges embernek szüksége van. A fotó-dömpingnek köszönhetően csorbul az ember esztétikai érzéke és ítélőképessége, ami miatt például kisebb, vagy másfajta hatással vannak rá az igazi műalkotások."

    A médiában, utcán, plakátokon, és főleg a fotós oldalakon megjelenő fotótömeg kialakított egy széles körű, amatőr kritikai rendszert, ami miatt mindenki feljogosítva érzi magát arra, hogy éles ítéletet mondjon egy fotóról.



    Mi a gond kicsirigó, lehúzták valamelyik, általad csudaszupernek titulált képedet? :D Nekem az egész cikkből valahogy a sértődöttség jön át.

    Először is! Az embereknek nem csorbul az esztétikai érzéke. Maximum változik. Köszönhető ez annak, hogy rengeteg ember, rengeteg képet produkál és sokkal nehezebb kiemelkedő képet csinálni. Ez annak a vonzata, hogy a fényképezőgépek rendkívül olcsóak lettek, így boldog-boldogtalan fényképezhet és most már nemcsak a(z) (anyagilag) kiváltságosok fotózhatnak. Így sokkal több tehetség felbukkan. Például míg régen egy makro kitre rengeteget rá kellett költeni, ma már szinte minden kompaktban benne van a funkció. Ez által sok mindenkinek megadatik, hogy makro fényképet készíthessen.

    Továbbá. Ettől dobom el az agyam mikor néhány "okos" meghatározza, hogy ki és miről mondhat véleményt. Szabad világban élünk (nagyrészt). Az meg külön ostobaság amikor valakit becsmérelnek azért mert tetszik neki egy kép. Az a szép a világunkban, hogy mindenkinek más jelenti a szépet! Tehát nyugodtan érezheti mindenki feljogosítva magát, hogy kritikát fogalmazhasson meg egy fényképről!

    Az meg már a jéghegy csúcsa, hogy néhány önjelölt meg akarja határozni, hogy ki és hogyan fotózzon. Mindenkinek a szíve joga úgy és annyit fotózni ahogy és amennyit akar. Ugyanez igaz a feltöltésre is. Ha engem nem érdekel 1 kép nem foglalkozom vele. De lehet valakinek meg tetszeni fog és akkor már nem lehet azt mondani, hogy feleslegesen lett feltöltve.

    A mobiltelefonos képek más kategória. Én is megmosolygom amikor valaki telefonnal akar olyan képet csinálni ami egy komolyabb fényképezővel sem lenne könnyű. De had csinálja, ki vagyok én, hogy elítéljem érte?! Persze ezekkel a képekkel nem illik kérkedni. Persze kivitél ha valami tényleg eszméletlenül jól beállított képet vagy valami megismételhetetlen pillanatot örökít meg. Például egy filmforgatás alkalmával a nyugati pályaudvar be volt öltöztetve horogkeresztes zászlókba. Nem volt nálam rendes fényképező de úgy véltem egy ilyet kár lenne kihagyni. Valaki írta lentebb, hogy ő bizony el teszi a mobilt inkább és nem fényképez. Én meg inkább előveszem mert lehet, hogy nem lesz minőségi de azért, hogy később egy emléket fel tudjak eleveníteni arra tökéletes. Persze az nem olyan kép amit feltöltögetnék.
  • WoodrowWilson
    #22
    Mi a tököm ez a nagy kultúrsznobizmus itt? Meg hogy minden második ember dslr-rel jár? Nem tök mindegy nektek, hogy ki, mikor, milyen képet csinál? Nem nektek csinálja. Ha neki jó az, akkor titeket ne érdekeljen már.
  • mcganyol
    #23
    ezzel csak az a baj, hogy már egy aug 20-i tüzijátékot sem bírok úgy végignézni, hogy percenként ne kapjak legalább 10 vakut az arcomba a közelembe állóktól.
    én nézni szeretném a sötétben a műsört és rohadtul zavar a folyamatos villogás. a kép meg úgyis kivehetetlen lesz, max az elötte álló tarkója (amit kivillantott a vaku) fog látszani.
    de csak nyomják az agyalágyultak ész nélkül.
    egyébként is minek egy tüzijátékról saját kép?? biztos van a hivatalos oldalon számtalan profi kép, le lehet tölteni.
    vagy a képek nélkül el fogja felejteni, hogy ott járt? mondjuk azt nem csodálom, mert egész végig a hülye telefonján babrál, ahelyett, hogy NÉZNÉ.
  • Gery Greyhound
    #24
    Itt senki sem ítél el semmit, mindenki csak a véleményét írja le (legalábbis én, biztosan) :)

    Senki nem mondja hogy bárki ne töltsön fel tucatjával igénytelen fotót az iwiwre, csak konstatáljuk hogy rengetegen rengetegen töltenek fel igénytelen fotót az iwiwre. Úgysem ezen a fórumon fogjuk meggyőzni azt aki ezt csinálja hogy egy kis igényességet vihetne a dologba :)

  • BaliBoy
    #25
    De azért azt vedd figyelembe, hogy nem azért tölti fel a képét a legtöbb ember az iwiw-re mert olyan hű de jól sikerült és kérkedni akar vele. Hanem azért mert megszeretné mutatni, hogy milyen jó volt nyaralni, mennyire szereti a kedvesét.... stb. Lehet művészileg igénytelen, de nem is arra a célra szolgál. Szóval sztem. ezen kár fennakadni.
  • Ferrer
    #26
    Úgy érzem, páran itt tragédiát látnak olyan dologban, ami nem az. Régen talán foglalkoztak az emberek a komponálással? A filmes kompakt gépek többségén ennyi beállítási lehetőség se volt :) Akit érdekelt, utánaolvasott, vett magának egy SLR gépet meg objektíveket aranyáron, aztán elvolt vele. Az, hogy ma, amikor ennyi elérhető anyag van a témában, mégse tör mindenki művészi ambíciókra, az csak azt jelenti, hogy még mindig nem érdekli az átlagembert ez a dolog.
  • Szemjuel
    #27
    hiába mondod nekik, olyan mintha a falnak beszélnél... nem fogja fel, mert ő az űberfotós aki csak faszán megkomponált képet csinál és abból is 23-t hogy ki tudja választani amelyik az ő cizellált ízléséhez elég magas szinten áll...
  • Zoleeca
    #28
    "még mindig nem érdekli az átlagembert ez a dolog. "

    Ez bizony így van. Még meg is jegyzik hogy béna vagy hogyha te egy kompozícióról csinálsz 10 képet, ők meg egyet automatán.
    De ezzel nincs is semmi baj. El kell fogadni, hogy vannak akik egyszerűbb és gyorsabb megoldásra vágynak.
  • szurop
    #29
    Nem olvastam el a cikket, sem a hsz-eket, csak annyit írnék ide, hogy egy házibulin általában 500-1000 képet szoktam csinálni a digitálissal.
  • Balintos
    #30
    A legkeményebb amit eddig láttam, amikor valaki a mobilja kamerájával videózta a tűzijátékot...
  • Gabo
    #31
    És valóban el fogja felejteni, hogy ott volt és hogy milyen volt. Mert ahelyett, átélné és megélné a pillanatot, ahelyett, hogy valódi emlékeket gyűjtene, csak bambán és bután nyomja az expogombot. De lehet ezen csodálkozni, mikor a csapból is az folyik, hogy minden eldobható? Az emlékek is lassan azzá válnak, mert a valódi élmények elvesznek a tucatjával készített emlékképek áradatában.
    Időbe telik, mire valaki eljut addig, hogy ne lőjön mindenre, ami mozog. Az a szomorú, hogy a legtöbb gombnyomogató ezt az evolúciós ugrást soha nem fogja megtenni. Mert dívik a felszínesség, s mert ma már nem divat gondolkodni és fejleszteni magát senkinek.
    Nem vagyok pro fotós, nem vagyok sznob sem, de úgy gondolom, hogy ha a fotózás az önkifejezés eszköze, akkor aki egy kicsit is igényes magára, nem okád minden vackot a világba. Ehelyett aki egy kicsit is ad magára, szerintem gondolkodik fotózás előtt, közben, után, valamint megválogatja azt, hogy mit publikál.
    Szerencsére nem vagyunk egyformák. ;o)
  • WoodrowWilson
    #32
    És mikor bulizol?:D
  • Szemjuel
    #33
    megint egy kib*szott okos ember aki azt mondja 'nem vagyok sznob' mert most azt hiszi valami különlegeset tesz akkor ha ő bizony nem kattint mindenre. ő bizony átéli a pillanatot. az ő agya bizony egy szuperszámítógép és mindent megjegyez!

    légyszives, ha már annyit beszéltek a gondolkodásról, gyakoroljátok is!
  • Gabo
    #34
    Köszönöm! A hozzászólásoddal csak megerősítetted azt, amit a felszínességről írtam. Javaslom olvasd el még egyszer és gondolkodj el te a leírtakon!
    Nem azt írtam, hogy nem szabad képeket készíteni, hanem arra próbáltam rávilágítani, hogy talán meg is kell élni közben azt a dolgot, aminek részese vagy. A tucatjával lőtt képek azt ugyanis nem fogják pótolni és visszaadni. Ha pedig már fényképezel, célszerű tudatosan megkeresni azt a témát, ami valóban visszaad valamit az adott élményből. Ha pedig elkészültek a képek, javasolt egy jó adag önkritikát gyakorolni, mielőtt bármelyiket publikálod.
    Ugyanis a netre feltölteni és megosztani egy képet publikációnak számít. Márpedig a világhálón a National Geographic vagy más magazinok profi fotói és az önjelölt kattintgató képei között kb. 2 kattintás a távolság. A gyengébbek kedvéért ezzel egyáltalán nem azt mondom, hogy olyan szinten kell fotózni, mint az NG fotósainak, de ha már felteszünk valamit valahova, legalább egy kicsit törekedjünk a színvonalra.
  • Cleawer
    #35
    Gyanítom hogy a sznobnak titulált olvasóknak nem az a bajuk hogy ha egy iwiwes képnek beég a jobb sarka,belóg egy apró faág,nem középen van a téma.Hanem :
    -Annyira hülye a delikvens hogy nem ismeri az időzítő fogalmát(tükörből csinálja a képet),
    -gyök2*gyök2 pixeles képet rak fel(ez nem mindíg user error),
    -lemakrózza telemódban a ragyás fejét,
    -homályosan felismerhetetlen képeket gyárt.
    Ezeket elutasítani nem sznobság,és a DSLR sem szobság,egyszerűen törekvés a jobbra,szebbre.Mert egy kompakttal néhány(ahol nem süt a nep vagy nincs vakuközelben) téma kiaknázhatatlan.Én is tapasztaltam hogy egy 6500fdvel nem fogok templomotbelülről fényképezni ,mert nem arra van.portré,tájfotó,meg partifotó+ ha tudás is van akkor kisebb munkák.A Bükk maratonon csináltam képeket ,meglepően jóklettek,csak megdöglött az xD kártyám a melegtől...
    És a 10*12Mpixeles 1/2,5" szenzorral szerelt festőgépekkel szerelt kompaktok miatt ajánlott egy kicsit feljebb kacsintani...
    De ez már a konzumidiótaság számlájára írható
  • neoG
    #36
    Tudod, az emberek 99,9%-a nem azért tesz fel olyan "unalmas" családi képet, hogy Te, vagy akárki más azt mondja rá,hogy de kib@szott művészi kép, hanem azért, hogy lássák az emberek: az az ő kis családja!
    Meg könyörgöm. Hogyan lenne egy akármilyen családi kép unalmas? Előveszik 20-30 év múlva a képeket, és boldogan felidézik a szép időket vagy mittomén, de hétszentség, hogy nem azzal lesznek elfoglalva, hogy: "ejj...látod, fater milyen ügyesen lement hídba mikor fényképezett!?" (bár nem tudom még mit tartogat a digitális technika, lehet, hogy egy szimpla "del"-t)
  • BaliBoy
    #37
    Nagyjából egyetértek, bár a kommented első részhez is tudnék mit hozzáfűzni.
    De. Senkit nem érdekel, hogy hány kattintás van az ultra amatőr és az NG-s fotós között. Ugyanis a kettő biztos, hogy nem ugyanazzal a céllal készítette a képét. Ebből kiindulva elég nagy ostobaság akár 1 kommentben is említeni őket mint összehasonlítható alkotások. Na meg azt meghatározni, hogy ki, mit tölthet fel... hát... Mindenki azt tölt fel amit akar. Lehet neked nem jelent semmit egy telefonnal készített fénykép, de az illetőnek és annak családjának/ismerőseinek/barátainak jelent valamit. Nincs jogod elítélni ezért!
  • B0nFire
    #38
    Azért baj, mert egyrészt semmitmondóak, tehát ezt nézegetni kábé olyan érdekes, mint egy vadidegen családi fényképalbumát, másrészt - ahogy a cikkben is le van írva - a világ minden tárterülete nem lenne elég, ezeket a szutykokat tárolni. Főleg, amikor még arra sem képes, hogy optimalizáltan rakja fel a képet, ne 10 Mpixelbe, mert úgysem fogja senki soha kinyomtatni, csak terheli vele a sávszélességet.

    Ez a baj!
  • who am I 7
    #39
    Nem tom..én csajokét szoktam nézegetni néha :D De nekem nincsennek ilyen ellenérzéseim....A világ minden tárhelye nettó hülyeség.Mert ad1: A homejúzer a saját képeit a saját vinyóján tárolja, ez nem zavar be a képbe ő dolga, mennyire érzi ezt szükségesnek ad2: a közösségi oldalaknak és más oldalaknak legyen annyi esze, hogy megad egy 500KByte-os korlátot, vagy egy 1600x1200as méretet, és feltőtési számot...Nem kell itt mindent rá hárítani.Legyenek korlátok a tárterületen és máris normalizálodik a dolog.Mert egyébként, az "nagyon laikus" szemmel nézve is elbaxott képek ne tolongjanak gigaszámra, ezt aláírom, de azért 1-2 elfér belőlük, max nem nézed meg.
  • who am I 7
    #40
    "Mi a tököm ez a nagy kultúrsznobizmus itt? Meg hogy minden második ember dslr-rel jár?"

    Jah azt figyelem én is bazeg, itt minden 2. arc még a s*arát is dslrel polárral meg 300as obival profin állványról beállítva kapja le... :D:D:D Most egy rohadás 200kbyteos tankcsapda koncertkép nem tom miért zavarja őket :D Ők az élményért vannak ott, és csak egy minimális dolog kell róla, h vissza emlékezzenek, 1x már meg volt az életükben, erre pont elég egy telós kép, ami vissza adja a hangulatot...nem összevissza görcsölni egy 1millás EOS-sal...Ők a szorakozásért mennek..habár én sugárba hányok az alterosoktól (kivéve az igényeseket 5%), de ezt a részét megértem a dolognak...