386
  • globint
    #1
    Szeretném, ha csak 200 év múlva tudnám meg, mi is a halálközeli élmény.
  • IJK
    #2
    Már régóta tudjuk, hogy a "halálközeli élményt" a "fehér fényt" mind az agysejtek nem megfelelő működése okozza, szóval ezzel nem mondtak most igazából újat. Nyilvánvalóan hypoxia okozza (nem kapnak elegendő oxigént a sejtek).
    A túlvilágban nem hiszek, halál bekövetkeztével a tudatunk megszűnik, olyan, mint mielőtt megszülettünk. Szerepe szerintem szeretteink halálakor van, hogy könnyebb legyen feldolgozni, illetve a pokol nyilván egy bizonyos nevelőeszközként szolgál:) Nincs túlvilági boldogság, ez az életünk van és ezt kell jól megélnünk, mert utánna nincsen semmi.
  • darkhill
    #3
    En kiprobalnam poenbol ezt a dolgot, meg sosem eltem at de kivancsi vagyok milyen,biztos nagy elmeny lenne.viszont amikor ott alsz teszt emberkent akkor biztos h adrenalin maxon van
  • szombi
    #4
    de van. újjászülecc.
  • jeec
    #5
    Nyilvánvalóan nem voltál még hypoxiás állapotban. Akkor annyi történik, hogy elájulsz - illetve nem tudsz magadról. Nincs fehér fény.

    Túl határozott - ls szerintem nem megalapozott a véleményed, szerintem.
    "A túlvilágban nem hiszek" ez könnyen lehet. :)
    "ez az életünk van és ezt kell jól megélnünk, mert utána nincsen semmi. " ez az életünk van - valóban, ezt jól kell élni - valóban, nincs utána semmi - nem tudom, de az eddigi összegyűlt tudásom és a logikám alapján van - szerintem a buddhisták sejtik jól a dolgot.
    "Písz". :)
  • dronkZero
    #6
    Nyalj el egy bélyeget, úgy még cifrábbakat is láthatsz... :P
  • Sir Ny
    #7
    A halálnak egyszer Chuck Norris közeli élménye volt...
  • moikboy
    #8
    Két éve, mikor elütött egy autó és átmenetileg eszméletlen voltam én is láttam furcsa álmokat pl. egy régi pc-s játékban (croc) ugrálok mint főszereplő stb. Jó játék az agyunk.
  • Solten
    #9
  • benczurzs
    #10
    Igazad van, meg nem is. Persze nekem is lehet "nem igazam"
    de könnyebb úgy élni, hogy úgy tudjuk, legalábbis azt hisszük, hogy a halál után vége, nincs tovább.
    Nem kell elszámolni semmivel, hanem mindennek vége. Ezért a tudomány mindent elkövet, hogy bizonyítja, jórészben magának, hogy igaza van azzal, hogy a halál után nincs semmi. Nehezebb az élete annak, aki rájön, vagy legalábbis csak a közelébe kerül annak a tudatnak vagy tudásnak, hogy mi van a halál után. Most persze nem (feltétlen) a halálközeli élményekre gondolok.
    röviden ennyi

    Avagy ahogy a közismertebb néven mindneki ismeri: "Boldogok a lelki szegények"
    Itt természetesen a lelki szegénység nem a világ által közismert negatív felhangot értem, hanem azt, a világ, a fizikai világ dolgaival teljesen tisztába levő, akár híres felfedező, a világ előremozdító nagy embert, aki minden, fizikai-világi szempontból nagy ember, de az érdeklődése, ismerete, érdeklődése, tudása nem lép ennél tovább. Nem látja, a fizikai világ által nem mérhető parametrizálható, a fizikai világképbe, be nem illeszthető, az azt felborító igazságokat. Melyek tudata után, már látszik a fizikai világ illúziója.
    Aki ezt nem látja, az a mondás szerint teljes életet tud élni a földön, anélkül hogy a magasabb összefüggések miatt mindazt értéktelennek lássa, ami miatt ezen a földön oly sokat fáradozott, és oly nagy értéket képviselnek. Aki ezen túl lát, az látja az illúziót, látja a valóságot, és látja, hogy az teljesen más, mint a fizikai világ illúziója, így már nem értékeli annyira a világunk, a fizikai világunk korlátolt értékeit. Mert meglátta mi lehet még.
    Mint mikor a szegény ember meglátja a gazdagságot, és ezek után jön rá, hogy milyen szegény is ő. Pedig előtte megvolt mindene.
    Jobb lett volna, ha meg se látja. Ezt tudatosítja most bennünk a tudomány, hogy ne akarjunk kitekinteni a tudomány által teljesen parametrizálható, mérhető, tapasztalható világból, és erre keres állításokat, és maradjunk boldog tudatlanok.
    Kicsit hosszú voltam, de hátha valaki végigolvassa
  • blessyou
    #11
    Attól, hogy képesek vagyunk mesterségesen előidézni, még nem cáfoltunk semmit. Szerintem.
  • IJK
    #12
    Az ájulás a hypoxia második szakasza. Ilyenkor még az agy magfelelően működik, maga az ájulás a szervezet védekezése, hogy elsősorban a létfenntartó szervek kapják az oxigént. Viszont, jelentős hypoxia esetén már nem képes a szervezet a létfenntartáshoz tartozó részek sejtjeit sem megfelelően ellátni. Az agy idegsejtjei a legérzékenyebbek, náluk a fulladás kb. 4-5 perc után kezdődik. Újraélesztésnél pont ez a meghatározó idő, mivel kb. 10 perc elteltével elhalnak az agysejtek, és az agy visszafordíthatatlan károsodást szenved, ill. beáll a teljes agyhalál állapota. A lényeg, hogy az idegsejtek "fuldoklása" okozza ezeket a víziókat.
  • blessyou
    #13
    Sok szempontból egyetértek veled, a lelki szegénységről, meg hasonlókról, de szerintem a tudománynak nem célja a fizikain túli világgal való bármiféle foglalkozás, akár annak elvetése vagy cáfolata. A tudomány feladata a fizikai világban észlelt jelenségek megmagyarázása, azzal, hogy mi van azon túl, nem foglakozik, nem is foglalkozhat.
  • blessyou
    #14
    Felőlem bebizonyíthatják, hogy a halálközeli élményeknek valóban biológiai-neurológiai eredete van, a túlvilágba vetett hitemet ettől nem fogom elveszíteni, ugyanis nem a halálközeli élmények miatt hiszek benne.
  • Zero Albedo
    #15
    Én nem hiszek a Reinkarnációban.

    Már az előző életemben sem hittem benne.
  • Fbn Lx
    #16
    és mi van akkor, ha ezek a vegyületek az agyunkban a felelősek azért, hogy a testünkben maradjunk? :]
    Szóval csak azt akarom mondani, hogy attól, mert megfogható kémiai vegyületekről van szó, még nem biztos, hogy puszta hallucináció az egész :)
  • irkab1rka
    #17
    Ha valaki haldoklik, akkor az agyában nagyon sok dolog történik, kb olyan, mintha fullra be lenne lőve... ennek ellenére van, aki komolyan gondolja, hogy a 'visszatértek' meséi tudományos értéket képviselnek és bizonyítják a túlvilág létezését.

    drogosnak, alkoholistának és haldoklónak alapból nem hiszek :)
  • Fbn Lx
    #18
    én se nem adok igazat neked, se nem állítom az ellenkezőjét.
    És nem értem, hogy hogyan lehet bárki is ennyire határozott egy ilyen témával kapcsolatban.
  • willcox
    #19
    Így van!
  • Balintos
    #20
    Szerintem meg: könnyebb úgy élni, hogy azt hiszed, mindenre van időd, örökké élsz, aki meghal egy jobb helyre kerül, a jó elnyeri jutalmát.
    Aki pedig a tapasztalható dolgoktól gyökeresen eltérő dolgot vall, csak azért mert valaki azt mondta...
    Attól leszünk tudatlanok, hogy ami kitapasztalható, azt tanulmányozzuk, és nem teljesen alaptalan dolgokból vonunk le rengeteg következtetést aminek annyi alapja sincs, persze....
  • roliika
    #21
    Ó persze szép dolog az ovostudomány, de túlságosan szűk látókörű..csak azt lát amit látni akar.

    Péládul...csí energia vonalak...lehet ezt bármilyen übertudományos dolognak nevezni, de működik, és ázsiában több mit 4000 ével sikeresen alkalmazzák is.

    Jelenleg az orvostdomány is belátta..így 4000 év után hogy hát lehet benne valami merthogy ezek a piszok konok emberek csakmeg gyógyulnak, vagy ha nem is, az állapotukban pozitív változás áll be. Azt mondják, hogy valószínűleg idegi végződéseket szurkálnak tűvel, meg nyomkodnak az ázsiaiak és ezért hathat.

    Haladás, mi? Persze lehet hogy igaz...de akkor is ezek a dzsungel lakó ázsiaiak már 4000 éve tudják, hogy merre vannak ezek az idegpályák, és hogy kell ingerelni, hogy pozitívan hasson. Kérdés persze hogy honnét tudják, hogy hol a máj idegi végződése a talpon vagy a fülön..merthogy tudják...itt a konzervatív orvostudomány még mindíg nem tart a hiperszuper műszereivel és a prof doktor túlképzett atyaúristenekkel. Csí is csak egy név...lehetne sámli is a neve, ettől még működik.

    Halálközeli élményről is egy kis szösszenet..persze, ha az agy nem kap oxigént akkor leáll és jönnek a mindenféle haluzások, aminek adtak egy szép szakmainak tűnő nevet...deazért gondolj bele..keringés anyagcsere leáll, csak elektromos kapcsolatok működnek, ezt lehet eszméletvesztésnek és bárminek nevezni, de a halál is pont ilyen. Ha nincs pulzus, nincs keringés..és ez tartós akkor halál..ha nem tartós akkor meg juppii megmenekültünk.

    Mivel magyarázzák az orvosok azt, hogy a műtőt bejárja az adott ember miközben elvileg már nem is él, és scak haluzik..majd visszajön és lemond mindent..mivel magyarázható, hogy felébred, és speciális képességeket szerez ami aztán egy életen át tart, mivle magyarázható, hogy halottainktól olyan információkhoz juthatunk amire nem lennénk képesek a valóságban, mert túl távol vagyok a kapott eseményektől stb...hogy lehetséges előző életeinkbe a betekintés majd aztán kontroll során kiderül hogy ezek a helyszínek valóban léteznek....ésmég hosszan sorolhatnám...egy neurológust ha megkérdeznénk, ő nem állítaná teljes bizonyossággal hogy a halál után nincs élet, hidd el, mert tudja hogy mire képesek a neuronok és mire nem.
  • 64b0r
    #22
    Én sem hiszek a reinkarnációban.

    Ha hinnék benne, akkor hinném, hogy egyszer újra megszületek majd erre a Földre, és azt a levegőt kéne szívnom, amit most telefüstölök kipufogógázzal, abban a szemétben kellene gázolnom, amit életem során eldobáltam, azt a vizet kell innom, amit most teleszennyezek mosószerrel meg vegyszerekkel, és azt a csupasz hegyoldalt kell majd bámulnom, amit most kivágnak, hogy legyen mivel tüzelni az erőművekben (hogy legyen áram a számítógépemben :D).

    Nekem ehhez nincs sok kedvem. Sajnálom a leendő gyerekeimet és unokáimat, hogy egy ilyen világba kell beleszületniük, és mindent megteszek ami tőlem telik, hogy elhárítsam ezt a jövőt felőlük. De hogy önként osztozzak a sorsukban? NEEEM!

    Valaki pár hozzászólással korábban azt mondta, hogy ez az egy életünk van, ezt kell jól élni. Egyetértek; éljünk úgy, hogy ha tényleg reinkarnálódnánk, ne a fejünket a falba csapdosva kelljen újjászületnünk! :D
  • IJK
    #23
    Hát igen ez egy diplomatikus vélemény:D
    Szerintem önmagában lélek nem létezik. Az ember egész teste a lelke, ahogy mondják ép testben ép lélek. Gondolj bele egy apró kis betegségtől is hogy megváltozik valaki. Egy idegrendszeri, vagy hormonrendszeri betegség viszont képes teljesen átformálni. Aki pl. agyvérzést kap, megbolondul és mondjuk 1 év múlva egy újabb agyvérzés elviszi az hogy kerül a mennybe? Mint egy bolond, vagy netán mint mielőtt agyvérzést kapott, esetleg mint amikor 18 éves volt?
    Aki vakon születik az el sem tudja képzelni milyen látni. Nem álmodik, nem tudja milyen a fény.
    Amikor meghalunk az összes érzékszervünk megszűnik működni, nem csak a látásunk. Érzékelés nélkül lehet létezni? Fel lehet fogni hogy a túlvilágra kerültünk?
  • benczurzs
    #24
    Nem akarok személyeskedni, de te egy boldog ember vagy a földön
    Ki mondta, hogy egy jobb helyre kerülök halálom után ?
    Ki mondta, hogy örökké élek ?
    Ki mondta, hogy van időm, mert örökké élek ?
    Ezek a tudomány hippotézisei, a fizikai világon túli, legkönnyebb materializálható, és a tudatunkba beépíthető fikciók.
    Vajon miért nem mesélte el hihetően senki, hogy mi van a fizikai világon túl ?
    És miért nem hiszünk annak aki állítólag onnan jött vissza ?
    Ha ilyen egyszerű lenne, akkor miért ellenkezne ezzel szemben a tudomány ?
    És ha ilyen egyszerű lenne, akkor a fizikai világ keretei közé szorított korlátozott racionalitással miért akarnánk ebből kilépni ebből a tudatból ?
  • roliika
    #25
    Az agy egy olyan számítógép ami a tudatot minden áron meg akarja őrizni ameddig csak lehetséges és nagyon humánus módon bánik a tudattal.

    Konkrétabban, ha egy baleset és ahol nagy fájdalmak várhatók, az agy blokkolja az extrém fájdalmat és "átkapcoslja a tudatot" egy olyan "módba" ahol gyakorlatilag semmit nem érzel és ébredés után az erős fájdalmat tartalmazó részt törli. Autóbaleseteknél és hirtelen bekövetkező erős fájdalmaknál szokása az agynak ilyet művelni.

    Volt szerencsém beszélni volt kómás beteggel aki felébredt és nagyon érdekes amit mesélt...azt, hogy bár nincs műszerekkel jelezhető változó agyi aktivitás, de mégis nagyon halkan hallotta azt hogy beszélnek hozzá, egy tó közepén..egy nagyon nyugodt tó közepén egy kis csónakban ült végig, majd az ő döntése volt hogy fel akar ébredni, azt mondta hogy nagyon kellemes barátságos környezet volt és egy ideig nem is nagyon akart onnét elmenni vagy bármit is csinálni.

    Tehát nem volt agyi változás..de mégis mindent hallott és az agy szimulált neki egy kellemes környezetet is mellé.
  • benczurzs
    #26
    Igen, látom te is hasonlóan látod a dolgot, ennek egyik iránya a reinkarnáció.
    Abba a világba születünk vissza, amit most hátra hagyunk
    Öröm lesz visszajönni
  • roliika
    #27
    Van lehetőség ara hogy végleg "meghalj" a lelked ilyenkor megintcsak tovább él de valami olyasmi lesz belőled amit angyalnak szokás nevezni...nincs fizikai test...de amíg az ember ide el nem jut addig biza újjászületik, úgyhogy kezdj hozzászokni, hogy még fogod szívni ezt a levegőt jóideig.
  • IJK
    #28
    Na az ilyen a halott bejárja a műtőt tipikus bulvársajtó. Nem kell ám minden ilyet elhinni.
    Az akupunktúráról annyit, hogy azért az sem 100%-os. Másrészről tapasztalati alapon működik, nyilván több ezer éven keresztül fejlődött ki. Európában is lett volna hasonló, ha nincsenek folytonos háborúk és egymást megsemmisítő kultúrák.
  • AzUs
    #29
    Háhá, igazi kocka!!!
  • jeti00
    #30
    hiszel az angyalokban?
  • torreadorz
    #31
    Az agy egy elég bonyolult szerkezet és még nem tudjuk hogy hogyan is müködik pontosan.
    Mondok néhány érdekességet:
    1, amikor alszol az agyad ugyanugy érzékel mindent. Pl. ha wc-re kell menned, akkor a legtöbb ember folyamatosan arról álmodik hogy wc-re kell mennie, de nem tud mert nincs wc ahol van, van de foglalt stb stb, egészen addig amig eléggé nem kell és ekkor felébred. Magyarán, álmodban is tökéletesen érezted a tested, csak épp nem voltál tudatában hogy miért álmodod azt. Ezt azért mondom, mert attól hogy valaki haldoklik és pl. épp mütik és eszméletlen, az nem feltétlen jelenti azt hogy nem fogja fel a környezetét. Ugyanugy ahogy álmodban is hallod ezeket, simán lehet hogy az eszméletlen ember agya is mindent hall,érez esetleg lát is ami körülötte történik.

    2, az ember agya olyan, hogy a legtöbb dolgot kitalálja. Jó példa erre a legtöbb optikai csalódás (neten is találni rá rengeteg bemutatot, vicces képet) ahol az agy valami olyasmit vél látni ami valójában nincs ott (pl. statikus körök amiket az agy mozgónak lát a képen, egyforma méretü/hosszúságu idomok, amiket az agy különböző méretünek lát stb stb). Ez meg arra példa, hogy a beérkező információkból az agy megpróbál valamit kirakni ami szerinte a legjobb, miközben az nem feltétlen az (büvésztrükkök dettó).

    Tehát a végeredmény:
    -egy csomó mindenféle bejövö információ (hangok,zajok,képek stb) de forrás nélkül (nem vagy tudatában hogy honnan is jön pontosan vagy hogy mi a forrása a hangnak).
    -az agyad ezeket megpróbálja rendszerezni, kitalálni hogy mi hová tartozik, mi hogy keletkezhet (mint az optikai csalódás)
    -ha haldokolsz ezt szorozd meg 10-el és adj hozzá egy rakás "drogot" amik mégjobban megkavarják a dolgot

    A végeredmény simán lehet az, hogy az illető úgy érzékeli utólag, hogy ő kivülről látta magát és hogy mindent hallot amit mondtak az orvosok, mert az agya ezt igy tudta a legértelmesebben "felfogni".

    ui:
    egyébként a túlvilági lét/nemlét létezésére csak egy biztosan agyhalott ember feltámasztása és elmesélése adhatna bizonyitékot, sajnos a dolog paradoxona hogy aki nem volt agyhalott az nem 100%os bizonyiték, aki meg az, az már nem tud beszélni...
  • Balintos
    #32
    Lehülyézel, küldesz egy beintős smilet, kösz, ez aztán nem személyeskedés...öröm veled beszélni
  • Chocho
    #33
    Én is úgy gondolom, hogy ebben a témában egyik félnek sem lehet igazat adni. A szkeptikusok is csak "hiszik", hogy nincs semmi, és a hívők is csak "remélik", hogy van. Előbb vagy utóbb úgyis megtudjuk, nem igaz?
  • roliika
    #34
    Nem a sajtóból tudok amit tudok hanem közvetlenül az emberektől.

    Igen hiszek olyan lényekben akik látnak minket, nálunk fejlettebbek, intelligensebbek, teljesen máshogy látják azt amit mi kis életünkben pozitív vagy negatív eseményként látjuk, máshogy látják a múlt jelen jövő értelmét..pontosabban ők nem értik mi az hogy múlt jelen meg jövő.. sorsunkat képesek befolyásolni, mi viszont csak közvetett módon szerezhetünk róluk tudomást. Jó a szándékuk, nem akarnak ártani mert nincs is értelme, nem lenne hasznuk belőle, nevezhetjük angyalnak, szellemnek, energia lénynek..rengeteg nevük van, nagyon hosszú időre nyúlik vissza a bennük való hit és bizonyosság, és az összes létező kultúrában fellelhetőek.
  • wednes
    #35
    A vadászpilótás eset, hol bizonyítja, hogy nemcsak haldoklónál van halálközeli élmény?
    Le is van írva, hogy az agyból kitódul a vér a végtagokba. És ha ez az állapot tartós lenne, az nem vezetne halálhoz?
    Kíváncsi lennék milyen állapotba lenne az az illető akit fél órán keresztül maximális sebességgel pörgetnének a centrifugában.
  • bmw
    #36
    Az emberek mindig is hinni fognak...
  • BCS pixel
    #37
    ez jó :D
  • IJK
    #38
    Igazából értelmetlen ez a vita. Én valódi tényekről beszélek, te beleviszel rengeteg filozófiát.
    Az agy működését még nem nagyon ismerjük. Pl. jelenleg úgy áll a tudomány, hogy a területének nagy része kihasználatlan. Ezért lehetséges, hogy egy agyvérzés esetén, esetleg egy darab eltávolítása után elveszett képességek áttevődnek, újratanulhatóak. A kutatások is elég körülményesek, mert ugye nem lehet csak úgy valakinek pl. a szürkeállományának bizonyos részét eltávolítani.
    Ha valaki pl. kívülről látja magát, az csak az agy szüleménye, valójában szó nincs ilyesmiről.
    Próbálj visszaemlékezni csecsemő korodra mennyire emlékszel. Az összes érzékelést akkor tanulod meg folyamatosan.
    Halálod után olyan lesz mielőtt megszülettél. Emlékszel?:)
  • Julius Caesar
    #39
    azért európában is kifejlődött egy s más. például kínában kevés akropoliszt, circus maximust, maxima cloacat, colosseumot, pireuszt, diszkoszvetőt és pallasz athénét találsz... szvsz kr. u. 476-ig volt 2 főbb kultúra (római, görög) akik termékenyen hatottak és vagy 1500-2000 évvel a koruk előtt jártak. aztán a keletről idetóduló népek szétverték a civilizációt, meg a kereszténység is kifejtettev"jótékony" hatását őleg a tudományokra. gyakorlatilag a középkor hatalmas visszalépés volt az ókorhoz képest és csak a reneszánszban "zakkantunk vissza a kerékvágásba".

    hát ez a lenni vagy nem lenni dolog... majd megtudjuk. de a pokol/menny rendszere szerintem valószínűtlen. inkább nevelési célzatú volt. a reinkarnáció meg.... ugyanannyi élőlény születik/hal meg? mert ha nem akkor pár lélek mindig elveszik/teremtődik?
  • bmw
    #40
    Hat Nekem is volt balesetem, motorbaleset meg 1990-ben.
    Masnap reggel tertem magamhoz de nem volt semmilyen alom vagy vmi. Olyan mintha nem is leteztem volna, semmit nem almodtam es nem "lattam" semmit stb.
    Szoval ha pl nem tertem volna magamhoz soha tobbet akkor semmit nem ereztem volna mivel semmire nem gondoltam, almodtam vagy ilyenek. Mondom ha ugymaradtam volna akkor azt sem tudtam volna, hogy eltem egyaltalan....