428
  • gojszi
    #1
    "a holtak lepleinek rágcsálása" - Ez a tevékenység nem tűnik annyira félelmetesnek, hogy legendák szülessenek róla. :/
  • NEXUS6
    #2
    Akkoriban nem a Rémálom az Elm utcában szintű videókon nőttek fel az emberek.
    :)))
  • EasyLife
    #3
    és mi a manó az a lepel? mit ettek? nem vágom. nyelvet esetleg?
  • torcipepe
    #4
    mondjuk úgy, hogy csak a saját leplüket rágták meg.
  • Laslow
    #5
    Hanem a hétköznapi élet dolgain, ami sokkal durvább. Gondolj bele: a gyereked nem focizni megy le a grundra, hanem emberek élve elégetését nézni.
  • Epikurosz
    #6
    Ne túlozz. Sokkal ritkábban égettek akkor embert, mint amilyen gyakran van ma késelés Magyarországon, vagy - ! - verekedés a suliban.
  • Dr Adee
    #7
    Minek rágják azt a leplet? Megyek is megcsócsálom a lepedőt és ijesztően kacagok majd...
  • Doktor Kotász
    #8
    Úgy látszik ebben a témakörben sem vagy tájékozott.
  • Doktor Kotász
    #9
    A halotti lepel, amivel letakarják a halottakat.
  • Tetsuo
    #10
    Azert voltak idoszakok, mikor tomegesen vegeztek ki "boszorkanyokat" v masokat nyilvanosan.. leginkabb a kereszteny egyhaz nyomasara.
    Mellesleg, akkor a keseles is tobb volt. ;)
  • Alvarez999
    #11
    "Ne túlozz. Sokkal ritkábban égettek akkor embert, mint amilyen gyakran van ma késelés Magyarországon, vagy - ! - verekedés a suliban."

    Ezt alá is tudod támasztani adatokkal vagy megint csak az észt próbálod osztani?
  • Epikurosz
    #12
    A közhiedelemmel ellentétben kevés máglyán égetés volt, ma viszont minden napra jut egy késelés vagy iskolai verekedés. Legalábbis Magyarországon.
    A gyilkosság meg, leszámítva a háborús időszakokat, annyira ritka volt, hogy 10 évente volt egy, és arról mindjárt legenda született. Persze, akkor még sehol nem volt a komcsizmus vagy a libsizmus.
  • Epikurosz
    #13
    Elképzeltem...
  • Broafka
    #14
    hát szerintem ezt így annyira lehet vámpírnak hívni, mint a sötét középkorban a boszorkányokat. Volt egy nő akiről azt hitték hogy boszorkány és elégették, ez meg egy másik nő, akire azt hitták hogy "vámpír" és követ tettek a szájába... nagy ügy
  • Ylmar
    #15
    Ami a cikk utolsó mondatát illeti, kissé szkeptikus vagyok.

    Nos, hogy miféle gyilkosságból, eseményből mennyi történt, azt nem tudhatjuk biztosan. Csak a feljegyzésekre támaszkodhatunk, amelyek finoman fogalmazva is hiányosak, túloznak, vagy egyáltalán nem is születtek.
    Sajtó a szó mai értelmében nem létezett és egyáltalán nem örökítettek meg mindent az utókor számára, mivel az írástudó meglehetősen ritka volt.

  • MacropusRufus
    #16
    "A közhiedelemmel ellentétben kevés máglyán égetés volt, ma viszont minden napra jut egy késelés vagy iskolai verekedés. Legalábbis Magyarországon."
    ha erre némi számszerű adatokat mondanál ui. nem emléxem, hogy az utóbbi 2 hétben 14 gyilkosság történt volna...

    "komcsizmus vagy a libsizmus. "
    vajon a nácikat miért hagytad ki?

    meg eléggé necces a történelmi ismereted. Ezekszerint 1500-as években nagyobb volt a közbiztonság mint ma... Hát apám...
  • AzUs
    #17
    Hagyd... valami hülyeséget mindenhova be kell böfögni..
  • GodBadka
    #18
    http://hu.wikipedia.org/wiki/Boszork%C3%A1ny%C3%BCld%C3%B6z%C3%A9s

    Idézem: "...A 15–18. század közötti boszorkányüldözések kivégzett áldozatainak száma durva becslések szerint megközelíti a kilencmilliót! ..."

    Ez napi átlagban 82 darab. Persze ez egész Európára vonatkozó becslés, de íg is elég durva véleményem szerint.
  • MacropusRufus
    #19
    igazad van. Csak már kezd idegesíteni, hogy ez már a sokadik cikk aminek semmiféle köze nincs a poltikához és mindíg valahogy ott kötünk ki
    (megjegyzem: ez nem SG saját, az index és a stop is tele van olyan kommentelőkkel akik alig várják, hogy fikázni lehessen a másikat poltika ügyileg.)

    Vámpírok: én meg voltam győződve, hogy a dögök vért esznek. Ezek szerint a vámpíroknka is legalább 2 családja van: a vérszívók és a lepel rágcsálók.
  • Camouflage
    #20
    Ugy velem ez eros csusztatas. Jelold meg a forrasaidat.
  • Anaid
    #21
    Hát szerintem is ez csak annyit bizonyít, hogy volt ilyen eset, lehetett több is, lehet, hogy nem, de az tuti, hogy róla azt hitték, még akkor is, ha nem volt az. Szomorú. Majd lehet találnak többet is, lehet nem. Mindenesetre bizonyos fokog a hiedelmek áldozatáról van szó.
  • lammaer
    #22
    Nem biztos hogy teljesen hulyeseget beszel a "keselos" kollega. Gondolom a kozepkorban nem volt olyan hatalmas az informacioaramlas mint napjainkban - ma ha mondjuk finnorszagban egy diak meghibban es agyonlovi az iskolatarsat, este mar benne van a hiradoban, kommentarokkal, magyarazatokkal, "jobb esetben" fenykepekkel es filmbejatszasokkal. Es errol a gyerekek is ertesulhetnek, es minel tobbszor vannak kiteve ilyen hatasnak, annal immuninsabbak lesznek ra. Filmekrol/egyebekrol ne is beszeljunk (regebben volt statisztika hogy egy atlag gyerek evente mennyi gyilkossagot/eroszakos cselekmenyt lathat teveben, viszonylag valosagosan abrazolva).

    Nem mondom, az biztosan sokkolobb, ha eloben latna a gyerek hogy elve elegetnek valakit - ez nyilvan durvabb hatas. Meg ha volt europai szinten mondjuk napi szaz egetes, asztem csak kevesek voltak ott szemelyesen, az adott telepules tobbi resze max hallhatott rola, ket faluval odebb meg csak meseltek, hetekkel kesobb...
  • MacropusRufus
    #23
    Lammear: lehet benne valami amit írsz, de ugye az égetés a kivégzés egy rikta brutál formája sztem sem volt minden nap belőle. De az egyéb, "enyhébb" büntetések, mintpl. a botozás, esetleg korbácsolás vagy a kalodába zárás, esetleg ketrecbe a főtér fölé lógatzva hetekre. Azét ez is eléggé maradandó látványt tud nyújtani egy gyereknek, pláne, ha abból a feltevésből indulok ki, hogy egyesek szerint a Tom&Jerry képes arra, hogy a gyerekből kiváltsa az erőszakot...
  • Epikurosz
    #24
    "A 15–18. század közötti boszorkányüldözések kivégzett áldozatainak száma durva becslések szerint megközelíti a kilencmilliót!"

    LOL. Na látod, az ilyen kacsákért hagytam én ott a wikit. Lódítani bárki tud.
    400 év alatt nemhogy 8 millió, de talán 40 ezer embert sem égettek meg máglyán. A komcsizmus 100 millió áldozatához képest (80 év alatt).
  • qwas
    #25
    Ez azert van mert van talaja az ilyen provokatoroknak. Ha az ilyen es ehez hasonlo "hozzaszolasokat" csak atugranad es abszolut nem foglalkoznal vele szerintem hamar megunnak szitani a hangulatot. Egyszeru a megoldas. Van a forumtars akinek az uzeneteit nem tartod sokra vagy tudod, hogy csak a szart kavarja. Mikor meglatod a nevet a hozzaszolas bal felso sarkaban a szemedet eggyel fentebbire szegezed es azt kezded olvasni. Szelektalsz. Nem idegesited fel magad es elobb utobb csak megunja.
  • qwas
    #26
    Abban igazad van, hogy a wikipedia csak eros tulzassal nevezheto tenyeken alapulo informacio forrasnak es nagyon szkeptikusan kell kezelni az informaciot ami onnan szarmazik. Mindamellett szerintem az aldozatok szama valahol a ketto kozott lehetett nagysagrendben.
  • L3zl13
    #27
    Nem hinném hogy erről lenne bárhol megbízható adat.
    Ki faluban egy kis vízpróba itt tűzpróba ott. Ha bebizonyosodott, hogy nem volt boszorkány akkor is meghalt.
  • Epikurosz
    #28
    Nekünk ugye elsősorban Magyarországról van adatunk. Nos, valamikor réges-régen volt a kezemben egy ezzel foglalkozó könyv az Országos Széchenyi Könyvtárban, ami ugye nem Wikipédia :-), és emlékeim szerint egy-két ezer áldozatról írt a szerző (400 év alatt). A könyvet a Kádár-korban adták ki, amely aztán kígyó-békát rámondott a "sötét" középkorra, pláne a "reakciós", "bigott" római-katolikus egyházra (bár a könyvben a legtöbb dokumentált eset a reformátusoknál volt).
  • MacropusRufus
    #29
    Qwas: soxor átugrom, de azzal sem ér el semmit az ember, ui. ők a fórumot mint közvetítő használják, az, hogy valaki vitázik velük már csak a non plus ultra.
    Gy.k. ők kinyilatkoztatnak, oszt ha senki nem reagál rá akkor is.
    (vannak olyanok akik ebben az esetben nem)

    De ettől függetlenűl lehet benne valami amit mondasz, de az ellen érv is meg van: anó nem koppintottunk a fejükre időbe, most meg ránőttek a fejünkre.
  • MacropusRufus
    #30
    Epikurosz: gondolom a te forrásod (amit egy ideje már nem nevezel meg holott kértelek) pontosabb. A bibi ott van amit Ylmar is említett....
    De azért annyi különbség van, hogy Te nem tudsz semmi linket dobni ami azt támasztaná alá amit Te tudsz, amit meg mi írunk az szerinted hülyeség.
    De akkor cáfold meg tényekkel/számokkal stb...
  • MacropusRufus
    #31
    Széchenyi: ugye az is egyfajta wikipedia, csak jobban van szűrve.
    amit te olvastál az gondolom egy régebbi iromány, ami lehet 1700-ban keletkezet, írása után legalább 5 prof. lektorálta és ellenőrizte, hogy helyes minden ami benne van. Ha meg újjabb kiadás akkor az is csak arra támaszkodhat amit anó nem írtak le... Lásd Ylmar-t aki már kifejtette lejebb...
    Imádom azt, hogy az enyém azért hitelesebb mert az enyém...

  • Epikurosz
    #32
    Mondjuk, az tény, hogy Magyarországon soha nem volt divat a máglyán égetés. Ennek kultúrtörténeti magyarázata van. Mert ugye mi sírba temetkeztünk, még a honfoglalás előtt is. De pld. a vikingeknél ez ősi szokás volt, mármint a hamvasztás, de sok más nyugat-európaivá lett népnél is. Ott igazán nem volt nagy durranás ilyen show-műsorokat rendezni. Ez az egyik.
    A másik: privát véleményem szerint a legtöbb máglyahalál Spanyolországban volt, talán Torquemada, a zsidóból átkeresztelkedett ősöktől származó fő inkvizitor idején. Nos, ő odavágott a zsidóknak, mármint azoknak, akik nem hagyták el Spanyolországot, és ezzel magyarázható, hogy a zsidó történetírók mindig is próbálták feltupírozni a spanyol inkvizíció áldozatainak számát. (Mint, ahogy a holokauszttal kapcsolatban is közvetlenül a II. vgh. után eltúlozták az áldozatok számát.)

    Most tetszik értegetni?

    Ez itt nem Wikipédia, én meg már nem írok oda. Tetszik érezni a különbséget?
  • MacropusRufus
    #33
    Ami meg a boszokrányok üldözését illeti: az egyetlen és hiteles forrás talán a Vatikán lehetne ui. még is csak a keresztények üzték a boszikat, ha valahol akkor ott kell lennie feljegyzésnek (feltéve ha nem semmisítették meg őket, végül is ciki, hogy a szerető Isten földi helytartói embereket végeztek ki, csak azért mert mások voltak és/vagy másképpen gondokodtak.)
  • Epikurosz
    #34
    "amit te olvastál az gondolom egy régebbi iromány, ami lehet 1700-ban keletkezet"

    Kádár-kor 1700-ban?
    Ébresztő, magyar!
  • Epikurosz
    #35
    No, látod, én ezért nem vitatkozok veletek, mert amellett, hogy elfogultak, még idióta barmok is vagytok.

    Még, hogy a Vatikán eltudta titkolni az ilyen eseteket!

    Tudod te hogy zajlott egy ilyen inkvizíciós per, te szellemi fogyatékos?

    Az egyház csak ideológiai szempontból ítélt, majd átadta az ügyet a világi hatóságoknak, te bugyuta.

    A világi hatóságok rendes perben tárgyalták az ügyet, és e perek jegyzőkönyvei fennmaradtak, te lüke.

    Ez az utolsó, hogy segítek neked megérteni a történelmet!
    Legközelebb elvárom, hogy próbálj meg logikusan, racionálisan gondolkodni!
    Ha ez megvan, akkor még visszajöhetsz tanulni.
  • Epikurosz
    #36
    Na, BELEnéztem abba a ronda magyar wikibe, az Magyarországon 1000 áldozatról ír. Ha figyelembe vesszük, hogy 400 év alatt mennyi gonosz (értsd bűnöző) lehetett Magyarországon, mert ugye a nagydobra vert tévedésekkel ellentétben szerintem a legtöbbször tényleg köztörvényes bűnözőket végeztek ki, akkor ez a szám kevésnek is mondható.
    Európa többi fele meg más tészta, de ott sem lehet beszélni milliókról, sőt még százezrekről sem.
  • Epikurosz
    #37
    (Amúgy, megint sikerült engem felhúzni, pedig én olyan békés vagyok.)
  • Epikurosz
    #38
    Mondjuk azért volt különbség az inkvizíció és a kommunisták módszerei között.

    Tudniillik, a komcsik helyben lőtték agyon az embereket, vagy mindenféle per nélkül deportálták őket. Még a víz- vagy tűzpróba esélyét sem adták meg.
  • Epikurosz
    #39
    No, meg ugye ott vannak a mai afrikai bosziüldözések.

    Afrika-imádók, "minden ember egyforma"-hívők, halló!
  • MacropusRufus
    #40
    "Kádár-kor 1700-ban?
    Ébresztő, magyar! "

    akkor már is belefutottál abba amit lejjebb már vázoltak: az sem hiteles ui. az is csak valami több száz éves feljegyzés kiadása. De látom nem eset le amit írtam ui. kb. pont erre utaltam.