124
  • highpoint
    #1
    "miért hiszünk még mindig abban, hogy ET rádiójelekkel vagy egyéb elektromágneses kibocsátásokkal kommunikál, és miért nem próbáljuk valami radikálisan új szemlélettel megközelíteni ezt a témát?"

    Hát ez az! Ez kb. olyan, mintha egy elmaradott törzs egy távoli csendes-óceáni szigeten tam-tam dobok hangját keresve próbálna a civilizációnk kommunikációjára bukkanni, aminek felfogásához egyre nagyobb hallótölcséreket építene...
  • T0nk
    #2
    "miért hiszünk még mindig abban, hogy ET rádiójelekkel vagy egyéb elektromágneses kibocsátásokkal kommunikál, és miért nem próbáljuk valami radikálisan új szemlélettel megközelíteni ezt a témát?"

    Ötleteket kérünk a radikálisan új szemléletekre.
  • szasz85
    #3
    Pontosan!
    Ezért értelmetlen az egész SETI.
    Hogyan hiheti azt bárki hogy egy űrutazó faj földi kommunikációs technológiákat használ? Ezek egyszerűen túl lassúak.
    Nekünk már az is probléma hogy a szomszéd bolygón valós időben irányítsunk egy szondát.
  • highpoint
    #4
    Az emberiség kb. 100 éve használja az elektromágneses hullámokat kommunikációs célra, ráadásul gyakran változott a használt frekvencia (középhullám, rövidhullám, ulrarövidhullám), az adások kódolása, most pedig jön a digitális átállás is, valamint a cikkben is említett változás: "a mobiltelefonokról küldött információ egy vivőhullámból szórt spektrumú átviteli móddá fejlődött".
    A múlt század elején használt eszközökkel már nem minden adást tudnánk fogni, vagy értelmes adásként értelmezni. Tehát elég szűk időablaka van egy-egy kommunikációs formának. Pl. ha egy 10 fényévnyire levő civilizáció csak 100 évvel jár előttünk, és hasonló utat járt be a fejlődésük, akkor már nem biztos, hogy adásként észlelnénk a jeleiket.

    "de talán nem teljes képtelenség azt feltételezni, hogy a mi figyelmünk felkeltésére egy nagy energiájú és keskeny hullámsávú 'ping' jelet használhatnak"
    De talán azt sem képtelenség feltételezni, hogy nem akarják felkelteni senki figyelmét, ezért nem használnak nagy energiájú "ping" jelet
  • Tetsuo
    #5
    az oriastolcserekkel hallhato lesz mas hang is ami civilizaciora utal..
    igy a SETI is foghat olyan jarulekos szekvenciakat ami mesterseges adatatvitel eredmenye.. a fejlettebb/tomorebb kodolas dekodolasat is szamitasba veszik (vegzik) gondolom, hiszen komoly szamitasi teljesitmenyt hasznalnak (a public gridben v h hijjak).
  • wolruf
    #6
    Mi használunk nagy energiájú "ping" jelet? :)
    Ha azt az egy csepp műholdat annak vesszük (Pioneer), akkor tényleg nagy az esélyünk, hogy valaki belebotlik pont abba, pont ott, és pont úgy :) Aztán visszapingel egy nem kicsit nagyobb valamivel :D
    Tisztára, mint annó a Chaos Control játékban
  • Narxis
    #7
    I WANT TO BELIEVE!
  • highpoint
    #8
    A repülőgépzúgást nem hinném, hogy civilizációra utaló jelnek vennék, hiszen nem hasonlít a tam-tamm-ta-tamm jellegű értelmes jelekre.
  • torreadorz
    #9
    "Ez kb. olyan, mintha egy elmaradott törzs egy távoli csendes-óceáni szigeten tam-tam dobok hangját keresve próbálna a civilizációnk kommunikációjára bukkanni, aminek felfogásához egyre nagyobb hallótölcséreket építene"

    Ja de legalább hallották volna amint az észak amerikai indiánok azt tamtamolják, hogyha jön a nagy fehér ember a nagy keresztjével meg a nagy puskájával, akkor azt abban a minutumban verjétek agyon a társaságával együtt amig még kevesen vannak.
    :)
  • highpoint
    #10
    Lehet, hogy agyon is verték őket, ezért tudnak még mindig elrejtőzni előlünk. És még rádiójeleket sem adnak, nehogy rájuk találjunk
  • Zulu12
    #11
    Itt egy ötlet "http://en.wikipedia.org/wiki/Tachyon" bár nem egészen vagyok benne biztos, de azért biztató lehet.
  • Wharyoo
    #12
    Ötlet van:
    Valaki álljon neki és építsen egy tachyon alapú adóvevöt :)

    A kivitelezést ne tölem kérje senki, csak ötlet van :D
  • Wharyoo
    #13
    Te voltál a gyorsabb, viszont mosy megyek olvasni ;)
  • Zulu12
    #14
    Mindeggy az, viszont örülök, hogy mások is hallotak róla nem csak én . Egyébként itt egy magyar link a lustáknak "http://iqdepo.hu/dimenzio/17/17-01-19.html"
  • waterman
    #15
    tehát ha átállunk digitálisra, akkor a seti eszközeivel a földről is azt lehetne mondani, hogy nincs rajt értelmes élet. legalábbis én így értelmeztem a cikket. ha ez igaz, akkor tényleg rendkívül sok értelme van a setinek ebben a formájában.
    a cisco ccna tananyag valamelyik moduljában volt egy grafikon, hogy kb mi megy át egy 100mbit-es utp kábel egyik érpárján. nekem már az is csak "zaj"-nak tűnt úgy ránézésre, mert semmihez nem hasonlított, leginkább egy részeg ökörhugyozásnak, amint az ökör hozzáér a villanypásztorhoz.. szóval lehet benne valami, hogyha csak nem akarják az élienek, hogy rájuk találjunk, akkor nem nagyenergiájú pingeket kell kereseni, mert lehet már a földön is csak a kossuth rádiót találnák meg nagyenergiájú pingként..
  • Tetsuo
    #16
    a digitjeleket eleg konnyu felismerni (nem megfejteni, hanem latni h nem termeszetes).. csak a figyelt spektrum es a reszletesseg a lenyeg.
  • NEXUS6
    #17
    Pár napja volt a hírekben, hogy a Vénusz mellett levő szonda műszereit a Föld felé fordították és az elkészített felvételekből megpróbálták kitalálni, hogy hogyan lehet úgy kiértekelni az adatokat úgy, hogy azok egyértelműen az élet jelenlétére mutassanak.

    Nem sikerült, nincs ilyen módszer továbbra sem.

    Kb amikor először hallottam az ilyen szórt spektrumú rádiózásról, annak előnyeiről, akkor felmerült bennem a gyanú, hogy a SETI egy hamvában holt dolog.

    És akkor még nem is beszéltünk a kvantum mechanikán alapuló kommunikációról.
  • waterman
    #18
    ezért írtam, hogy ha jól értelmezem a cikket. mert mintha pont azt hoznák fel az FFT ellen, hogy nem elég részletes..
  • Tetsuo
    #19
    hat igen, vannak mas kommunikacios lehetosegek is mint a radiohullam ill nagyobb intervallumban az elektromagneses hullam.. de feltetelezheto (v inkabb remelheto), h a fejlettebb cuccok mellett meg hasznaljak ezt is.
    Persze szvsz is minimalis esely van a kapcsolatra a SETIn keresztul.
  • darkhill
    #20
    "Vagy valamit rosszul csinál a földönkívüli intelligencia után kutató SETI, vagy nincs intelligens civilizáció rajtunk kívül a környéken."

    Vagy eltitkolják h ne kelcsenek pánikot ?!
  • NEXUS6
    #21
    Ha értelmes lény lennék én sem így kommunikálnék!
  • NEXUS6
    #22
    Ahol tartunk, lassan abból lesz inkább kiba nagy pánik, ha kiderül, hogy tényleg nincsenek, és azt a sok xart, amit itt civilizáció néven összehordtunk, egyedül kell ellapátolni!
  • highpoint
    #23
    Az értelmes lények helyében én inkább elrejteném a kommunikálciót előlünk
  • Molnibalage
    #24
    Ja. Pofázni könnyű. Nem tudom melyik elmeroggyant írta a cikk idézett sorait, de talán nem kellett volna...
  • ziipp
    #25
    Ez a SETI tipikusan a 'merjünk nagyot álmodni kategória'. Mit dolgozol? Idegen civilizációk után kutatok. Biztos sokan szeretnének ilyen választ adni erre a kérdésre. :) De vannak nála sokkal értelmetlenebb dolgok is, szóval részemről nyugodtan áramolhatnak a dollár csilliárdok a projektbe. :D
  • ziipp
    #26
    A cikk idézet sorait jó esetben a cikkíró írta. Rossz esetben ráfejelt a billentyűzetre, és pont ez jött ki. :)
  • roliika
    #27
    LMD hullámok. Kvantum teleportáció. Mindkettő alkalmas nagy távolságok gyors áthidalására.

    Alapvetően az a baj, hogy rájöttek, bemérték az elektromágneses hullámokat, és az ipar azonnal lecsapott rá, majd finomítottak rajta kicsit, de alapvetően nem gondolták újra az egészet.

    Miről beszélek? 2 éve készítettem egy újnak ható, érdekes kis szerkezetet. feltettem az Iternetre. 2-3 hónap volt mire az embereknek "leesett" hogy ez új dolog.

    3 hónapja már 400 videó volt erről a "készülékről", ma már több mint 700!

    A vicces az az egészben, hogy méretben nem változtattak rajta semmit, anyagválasztásra is 1 év után került sor...mindenki pontosan úgy ismételte meg a kísérletet, ahogy tőlem látták.

    Így történt anno a generátor feltalálásánál is...mindenki állította, hogy nem lehet egy mágnessel meg egy vezető darabbal áramot létrehozni. Mert mindenki rosszul csinálta....csak azért írom mert ezt érdekes volt látni. Mér, hogy ez ma is így működik.
  • opeca
    #28
    Mondjuk ha egy velünk egy kb. egyidős civilizációról van szó, akkor simán vehetjük a rádiójeleiket.

    Lehet, hogy jobban is járnánk...
  • Molnibalage
    #29
    Mutasd be élőben légyszíves legalább először egy Föld-Hold távolságon. Addig csak szájkarate az egész. A túloldalon hogyan fogod a jelet? Hol is van pontosan a túloldal? Finoman szólva vázlatos vagy és a levegőbe beszélesz. A videókról link?
  • roliika
    #30
    LMD link elmélet.

    LMD Naudin

    LMD teszt hazai.

    Olcsón megépíthető tessék kipróbálni. Pontosan kell beállítani, hasonló módon, mint egy parabola antennát ha venni is szeretnél valamit.
  • kukacos
    #31
    Nem nagyon követtem eddig a SETI-t, de tényleg csak Fourier-trafóznak? Ez nagyon béna dolog lenne. A KLT, ismertebb nevén egyébként PCA, még csak nem is a legjobb eljárás zajból információ kiszűrésére, linárisnak ott az ICA, de rakat nemlineáris kiterjesztése is van. Persze mind sokkal több kakaót igényel, de legalább kis területen próbálkozhatnának vele...
  • kukacos
    #32
    Bár nem teljesen értem a reprezentációt. A KLT/PCA egy sokváltozós eljárás, itt nem csak egy skalár jön be? Vagy térbeli/frekcenciasávos felosztással csinálnak sok dimenziós adatot? Akkor viszont nem sok értelme lenne... miért adnának korrelált adatot több frekvencián vagy az ég különböző pozícióiból? Mondjuk a GPS hálózatukat tudnánk detektálni, de valami mega-méretű GPS kellene legyen, hogy a mi szögfelbontásunkkal külön csatornába kerüljön két műholdjuk jele.
  • highpoint
    #33
    A #4-es hozzászólásban épp erről írtam: elég csak 100 év fejlettségi eltérés, és máris nem találjuk a jeleiket.
    Annak pedig nagyon kicsi az esélye, hogy a 13,7 milliárd éves időskálán ennyire kicsi legyen a fejlettségi eltérés 2 (viszonylag) közeli civilizáció között... (Az okosabbak majd kiszámítják, mennyi az a nagyon kicsi )
  • kukacos
    #34
    De izgi! Fénysebességnél gyorsabban terjedő fény, longitudinális EM hullámok egy kapcsolással! De ha már meg is építetted, akkor ugye nem fizetsz már semmit az áramért, sőt, visszatáplálsz a rendszerbe? Vagy még vannak apró műszaki problémák (pl. az az erősítő, ami kell hozzá?)

    Építettél egy értelmetlenül bonyolult transzformátort, ennyi.
  • roliika
    #35
    Gondolkodok,hogy reagáljak-e. Mert nem érted. Nem ingyen energia a lényeg...ingyen nincs semmi. Arról van szó, hogy fogsz egy kötelet, jelen esetben az EM terjedési irány. A kötél egyik végét meghúzod, követi is a másik vége azonal(feltételezzük, hogy a kötél nem rugalmas)!

    Trafónak trafó, csak épp nem mindegy jelen esetben, hogy a kimenő áram mennyi idő alatt jelenik meg a másik végen. Ha x idő alatt akkor az egész mehet a szemétbe. Ha azonnal, akkor mégsem volt hiábavaló a kísérlet.
  • roliika
    #36
    Még annyit, hogy nagyjából ez a köteles hasonlat a kvantumteleportációnak is a lényege, csak kicsit másképp van megoldva, sokkal bonyolultabban.

    Ott egy közös forrásból kiinduló lézerrel "játszanak", a kvantumösszefonódást vagyis a kötelet így hozzák létre.
  • BB7
    #37
    Könnyen gyorsan otthoni UFOTelefon FAQ? XD

    Ezt ugye ti se hiszitek el? ... UGYE?
  • roliika
    #38
    Ó ez még attól messze van nagyon. Egyenlőre elég lenne megérteni hogy létezik ilyen vivőhullám...aztán modulálgatni,értelmes információkat bele vinni...itthon ez még 100év,külföldön lehet, csak 50. :D
  • gyalikukac
    #39
    Huu milyen ki*aszott okos itt mindenki!
  • atlagember
    #40
    És miből gondolják azt, hogy az idegen civilizációk rádiójeleket használnak a kommunikációra? Nagy valószínűséggel már rég túlnöttek ezen és teljesen más, számunkra még ismeretlen technológiát használnak.