116
Software rendőrség,Szerzői jogsértés
  • mrzoltan
    #1
    Hy all.
    Azért indítottam ezt a topicot,mert találtam egy törvényt,aminek a keresése során,rábukkantam erre az oldalra,minek elolvasása után,elgondolkodtam.
    Hátha van itt valaki aki segíteni tud,netalán ilyen ügye van vagy volt,(bár Isten mentsen tőle) értelmezni a jogainkat.
  • mrzoltan
    #2
    A kérdés a sokat vitatott törvényel kezdeném,szószerint:
    Ha Ön tagja bármely illegális szoftver-vadász csoportnak, vagy zenei kiadónak, vagy filmgyártó cégnek, vagy rendszetnek, vagy a RIAA-nak, vagy ha Ön kormnyázati tevékenysget folytat, NEM ADOK ENGEDLYT AZ ÖN RÉSZRE, hogy a merevlemezemen talláható anyagokhoz hozzáférjen. Ha ön mégis így tesz, azzal megsérti a 431.322.12 szm, az Interneten Alkalmazott Magánjogi Törvényt és a Szemlyes Informciós Elektronikus Dokumentumok Védelmrélol szóló törvényt.


    If you are associated with any Anti-Piracy Group, any Record Company, Movie Company, any Law Enforcement or Government Agency, RIAA, I DO NOT GIVE YOU PERMISSION to access my hard drive & if you do, you are violating code 431.322.12 of the Internet Privacy Act and PIPEDA.


    Várom a véleményeket és segítő,hozzáértő válaszokat.

    Zole
  • Pistike 007
    #3
    Vessző után space.
    :D
  • fsgh
    #4
    "Egy csepp jogi ismeretem sincs és az oldal tartalmában lehetnek valótlanságok."

    Ez már el is mond mindent:D Mi az hogy

    "Vagyoni hátrányon van a hangsúly. tehát ha én egy csóró gyerek vagyok, akinek a gépén összeszedtek 3,5 millió forint értékü anyagot, felteszem a kérdést: Meg tudtam volna-e vásárolni a zsebpénzemből ezeket a filmeket, zenéket, programokat? Természetesen nem. Tehát a szerző zsebében így is és úgy is ugyanannyi pénz maradt, tehát nem okoztam vagyoni hátrányt."

    Ez hülye. Igénybe vesz egy szolgáltatást(nevezzük így) amiért mások fizetnek. Azért mert ő letölti és nem a boltból lopja attól még lopás...
    Ennyi erőből ellopok egy kocsit és azt mondom a zsaruknak hogy "semmi gáz ugyse lett volna pénzem megvenni szal nem okoztam kárt" :D

  • mrzoltan
    #5
    De mondjuk lehúzza torrentről,akkor az minek minősül?
  • fsgh
    #6
    leszed torrentről 1 albumot és aztán halgatja. Tehát olyan szolgáltatást vesz igénybe INGYEN amiért elvileg pénzt kéne fizetni! Tehát LOP!
  • Atkamon
    #7
    Az is ugyanolyan lopás... Tök mindegy honnan tölti le, ha másolt verzió.
  • fsgh
    #8
    Az emberek azt hiszik csak azért mert nem a boltból sétál ki egy tárgyal fizetés nélkül hanem virtuális jut hozzá ingyen akkor már nem is lop...
  • pinnacle
    #9
    na és mivan a netre felkerült sorozatokkal?
    Az nem lopás?:)

  • Monoton
    #10
    [URL=http://techline.hu/szubjektiv/20071112_torrent_jogi_esetek.aspx]" Egyelőre Magyarországon, a letöltés és a tárolás nem illegális, a terjesztés és a feltöltés azonban igen. " [/URL]
  • Atkamon
    #11
    Dehogynem... Mindem amit árulnak pénzért valahol, és a neten ingyen le lehet tölteni az illegális.
  • fsgh
    #12
    Természetesen az is lopás.
  • pinnacle
    #13
    akko téged ki is végezhetnének:D
  • Monoton
    #14
    NEm, mert nem Imikét fogják felkeresni, hanem az SMSweb és hasonló oldalak üzemeltetőit.
  • fsgh
    #15
    Akkor csomó embert hogy bírságolnak/bírságoltak meg tárolásért és letöltésért? mert nagyon sok olyan eset volt már
  • fsgh
    #16
    az már más tészta:DDdd am meg házkutatási engedély nélkül nem kell beengedni őket:P mire szereznek már gépem se lesz:D
  • Monoton
    #17
    Azért mert Pl. ha torrentezel akkor általában ha letöltesz vmit azt vissza is töltöd. De ezt tőlük kellene megkérdezni.
  • Atkamon
    #18
    Hát nem tom, nem akarom elhinni, hogy nem büntetnek meg azért sem, ha csomó illegális szofverrel teli dvd-ket találnak a lakásban.
  • Monoton
    #19
    ''Függetlenül a forrás legalitásától a lefele irányú, magáncélú másolás keretében végzett letöltés az legális'' Ormos László Ügyvéd


    " Tehát Magyarországon (és még sok helyen máshol is) nem illegális a letöltés. Viszont a feltöltés már igen ami a Bittorrent protokol jóvoltából gyakorlatilag automatikusan be is következik. De ezeket a szálakat kibogozni szinte lehetetlen, már csak azért is, mert lehet titkosítani a protokollt és, mert nem minden peer Magyar állampolgár amiért rájuk már más jogszabályok vonatkoznak. Tehát a jogrendszer kissé „öngyilkos” módon viselkedik de kedvez a fájlcserélőknek. "
  • Monoton
    #20
    Programoknál nemtudom hogyis van ez, de azt énsem hiszem hogy tárolni legális.
  • Monoton
    #21
    A filmek és zenék (audiovizuális termékek) másolásának, letöltésének lényeges kérdését, a szabad felhasználás eseteit taglalja a törvény 4. fejezete. Ebben olvasható ez:

    35. § (1)Természetes személy magáncélra a műről másolatot készíthet, ha az jövedelemszerzés vagy jövedelemfokozás célját közvetve sem szolgálja. E rendelkezés nem vonatkozik az építészeti műre, a műszaki létesítményre, a szoftverre és a számítástechnikai eszközzel működtetett adatbázisra, valamint a mű nyilvános előadásának kép- vagy hanghordozóra való rögzítésére.


    Viszont van még egy érdekes további pontja ugyanennek a paragrafusnak.

    (3) Nem minősül szabad felhasználásnak - függetlenül attól, hogy magáncélra történik-e -, ha a műről más személlyel készíttetnek másolatot számítógépen, illetve elektronikus adathordozóra.

    Ha tehát például egy CD lemezt valaki mással másoltat, hiába történik ez magán célból, az nem legális. Ha azonban valaki saját maga rendelkezik egy erre alkalmas másoló berendezéssel, saját maga szabad felhasználás keretében megteheti a CD átírását. Ennek az első olvasatra értelmetlen szabálynak az a célja, hogy jobban megfoghatóbbak legyenek az üzleti okból másolók.
  • Monoton
    #22
    - Letölthetek-e magáncélra filmeket, zenéket, játékprogramokat?

    A másolás a szerzői jogban főszabályként engedélyköteles, a letöltés pedig másolatkészítést jelent . A törvény azonban egyes esetekben lehetővé teszi, hogy a magánszemély magáncélra szerzői jog által védett művekről másolatot készíthessen. A kivétel vonatkozik például a zeneművekre, filmekre - ha azokat nem védi másolásvédelem - , de nem vonatkozik a szoftverekre. Így az előbbiek lemásolása (letöltése) ma nem minősíthető jogellenesnek, míg a szoftverek másolása, letöltése a jogosult kifejezett engedélye jogellenes.
  • Monoton
    #23
    Teljes cikk
  • Atkamon
    #24
    Érdekes... na megyek, holnapra meg úgyis elözönli szerintem a topikot a pro kontra érvelés a warez-ról...

    jóéjt
  • Monoton
    #25
    Azt inkább ne, mert akk zárható is.
  • NeverwinterKING
    #26
    de ha nem töltök fel akkor kirugnak a ...ről :DDD
  • mrzoltan
    #27
    Ne is... Jó hsz.-ek vannak ám.
  • Monoton
    #28
    Persze a topic címe lehetett volna más :D
  • Sadist
    #29
    Az autós példa ott sántít, hogy a lopással mástól el is veszed. Ha lehetőséged nyílna rá kvázi egy az egyben lemásolni egy autót bármiféle költség nélkül, akkor is ugyanolyan lopás lenne, mintha beülnél az eredetibe és elhajtanál vele?
  • mrzoltan
    #30
    hmmm,ha gond van vele,kedves modi írd át,ahogy érzed.
  • fsgh
    #31
    lemásolnád ezzel megkerülve a pénz kiadását a szerzőnek. Úgy lenne egy kocsid hogy nem adtál pénzt annak aki legyártotta terezte. Tehát loptál.
  • Fbn Lx
    #32
    ezzel az elmélettel csak annyi a baj, hogy ha nem tudnám lemásolni, attól még nem venném meg, mert nincs rá pénzem =)
    tehát nem kerülöm meg a pénz kiadását, mert pénzt semmiképp nem adtam volna ki. Így nem károsul meg senki.
  • 5c0rp330n
    #33
    már bocsi, de félelmetesen nagy baromságot írtál.
    ha valaki ellop egy kocsit, azzal mi lesz a kár amit tesz? a kár nem abból ered, hogy szerzett egy kocsit, hanem abból, hogy valakitől azt ellopta, akinek ezáltal egy kocsival kevesebbje lesz. ha valaki letölt egy torrentet, amit amúgy nem venne meg: a letöltőnek több lesz azzal a cuccal, amit leszed. viszont senkinek sem lesz kevesebb semmivel abban az esetben, ha úgysem vette volna meg a letöltő a cuccot. márpedig pontosan egy ilyen esetről volt szó, szóval fogalmazzunk finoman úgy, hogy nem jött be a példád.
  • Fbn Lx
    #34
    nem feltétlenül hülye.

    mondjuk sokféle különböző véleményt hallani

    még általános nyolcadikban bejött hozzánk egy rendőrnő előadást tartani, akitől megkérdeztük a dolgot, és ha jól emlékszek, azt mondta:
    mindaddig, amíg a szerzőt nem károsítja meg vele a terjesztő (nem kér pénzt más szellemi termékéért), nem büntethető.
    ergo saját használatra azt másol, amit akar, és azt ad kölcsön/másol le a haverjának ingyen, amit akar. Mert az ugye nem bizonyítható, hogy az illető megvette volna pénzért, ha nem kapja meg ingyen...
    a nyílvánosságnak való elérhetővé tétel viszont már bűncselekmény.

    Ez az autós példa nem állja meg a helyét. inkább egy eléggé abszurd példával lehetne ezt magyarázni;
    áll a szegény ember a kirakat előtt, lát egy drága sprotcipő. Na most ő fogja, és leklónozza magának... Hopp, neki is lett sportcipője. De nem lopta el, mert attól még a kirakatban is ott van.
    Hiányzik a megkárosított személy, azaz nincs, aki jogosan felrója ezt neki.
    értitek-e.
  • 5c0rp330n
    #35
    egyébként én is így tudom. filmek/zenék letöltése és magánjellegű használata teljesen legális, programok esetében viszont már önmagában a letöltés is illegális.
  •  Evil
    #36
    Amúgy azis érdekes hogy a sima írható dvd/cd ken már alapban az árában benne van a szerzői jogdíj, és még akkor is ha azt te saját magad által készített fényképeiddel tömöd meg... Most akkor kiis lop meg kit?
    Mert alapba úgy gondolják hogy úgyis letöltöd a filmeket és azért veszel írható DVD-t hogy arra kiírd..
  • stp4trick
    #37
    halaszthatatlan nyomozati cselekmény keretében, bekopogtatnak, bemennek, és a helyszínen kitöltik, azt nézhetsz, mint a moziban
  • gameplusz
    #38
    Házkutatási határozatnak hívják.
  • LeonSilver
    #39
    Ez így igaz.Viszont óvatosan kell bánni ezzel mert utólag ugyan úgy indokoltnak kell lennie a kutatásnak mert ha nem rábaszás van.
  • BaliBoy
    #40
    Az már csakugyan nem lopás, hanem hamisítás meg szabadalom sértés meg amit még a nyakadba tudnak varrni. A #34-es példára ugyanez vonatkozik.