151
  • gombabácsi
    #1
    Megint jó példa a nagy arcú emberiség gondolkodásmódjára... Ha a "jelenlegi ismereteink szerint" csak minimális dolgok következtethetők ki, akkor a tudósok azt már szinte tényként kezelik. Na persze, milyen nyomorúságos és szánalmas is lenne kimondani, hogy nulla információkra alapoztunk hatalmas következtetéseket.
    Persze abban is egyre nagyobb a gyakorlat, hogy később azt mondjuk "jaj hát ez csak egy elmélet volt".
  • julius666
    #2
    hű na ebből milyen vita lesz
  • bandypappa
    #3
    nekem kiszedték a vakbelem, az talán ez?
  • Dany007
    #4
    Pont erről van szó, hogy nem kezelik tényként.
    És éppen ezért van mindig a "jelenlegi ismereteink szerint" kifejezés. Ezzel már eleve jelzik, hogy nem 100%-os csak abból amit jelenleg tudunk ez meg az következik.
    Aztán a jövőben ha már jobban ismerik az adott témát, akkor majd korrigállnak ha szükséges.
    Ez eddig is így ment.

    A kreacionisták meg az evolúció pártiak a sok vita helyett inkább kutathatnának...
    Az evolúcióra nagyon sok bizonyíték van. És itt most tudományos ellenőrizhető bizonyítékokra gondolok.
    Viszont sok olyan dolog is van (részletekbe nem igazán tudok belemenni) ami ellene szól. Vagy nem is inkább ellene, hanem újabb kérdéseket vet fel.
    Márpedig ha van egy dolog amit tudományos tényként kijelentek mint pl az evolúcióval is tették, és találnak benne vagy vele kapcsolatban pár dolgot ami úgymond "nem stimmel" akkor hamar összeomolhat az a kártyavár.
    Pedig ha az evolúció olyan holt biztos, akkor nem lehetne felhozni ellene semmit. És itt most mind1 hogy mennyire van bizonyítva az ellenérv, már a feltételezés is gond.
    Pl a gravitáció létezését még nem hallottam tagadni...
  • Dany007
    #5
    hja, ha már csökevények... valamit nem értek biztos az én tanulatlanságom, de remélem valaki felvilágosít.
    A férfiaknak mért van mellbimbójuk? Az mi célt szolgál ? A nőknél érthető, sőt egyértelmű, de a férfiaknál mért van ? Sőt, mért maradt meg az év ezredek alatt? Vagy évmilliók alatt... Az mire való ?:)
  • hdo
    #6
    Azért mert a magzat a 3. hónapig teljesen nemtelenül fejlődik, csak utána fejlődik férfi/nő irányba.
  • Temaruk
    #7
    A férfi mellbimbót megmagyarázta a cikk. Annak kialakulása alapvető genetikai információ, míg az hogy az illető férfi, vagy nő az már a nemi kromoszómák kérdése.

    Amúgy meg nézzétek meg a Kapcsolat című filmet, abban pont erről van szó, hogy egyik megközelítés sem jó teljesen...már csak odáig kellene eljutnunk, hogy ne egymás torkának ugorva akarjuk érvényre juttatni "gondolatainkat", hanem egymást kiegészítve, segítve...
  • Dany007
    #8
    Thx ! valami ilyesmire gondoltam én is, csak nem voltam benne biztos. Bár ez a gondolat is csak most jutott eszembe miközben a kérdést írtam :D
  • Dany007
    #9
    Így van, én is ezt mondtam. Valójában nem akartam kimondani, de egyiknek sincs igaza... Valahol a kettő összegyúrása plusz egy harmadik elméletnél lehet a megoldás...
  • Dany007
    #10
    Van egy tudományos ismeretterjesztő film aThe Privilaged Planet.
    Valójában ez is az intelligens tervezés mellett szól, de most itt nem ez a lényege.
    Hanem inkább az, hogy elég jól prezentállja, hogy mennyi de mennyi összetevőnek kellett egy helyen és időben összpontosúlnia, hogy kialakulhatott ez a fajta élet ami itt van a Földön. Sz.tem meglehetőssen érdekes.
  • valamit
    #11
    Természetes tervezettség? :)
  • csimmasz
    #12
    benne van a cikk-ben.
    "Azért maradhattak fenn, mert az összes emberi magzat ugyanazzal az alapvető genetikai tervrajzzal rendelkezik, a hímek egyszerűen csak megőrzik azt a jegyet, ami a nőnemű példányoknál hasznos, mivel ez nem jár számukra semmiféle hátránnyal."

    Egyébként ha valami nem stimmel az evolucióval az nem azért van mert az egész nem igaz,csak a hiányos ismereteink miatt még nem tudunk rá magyarázatot adni!

    Ez olyan lenne mint ha a naprendszerünkben valami furcsa,megmagyarázhatatlan dolgot találnának a csillagászok,akkor az nem azt jelentené hogy nincs is naprendszer,és isten megteremtette a lapos földet vagy mi nem?

    Én józan paraszti ésszel nem tudom tagadni az evoluciót,az más kérdés hogy mondjuk a pansperma elméletnél maradva,nem e valami felsőbb rendü lény(Isten,Fénylény,Más dimenzióból érkezett izé,stb)hozta létre a dnst-t hogy életet teremtsen az univerzumunkban.
    Szerintem erre kellene nyitniuk a hívőknek nem elhinni minden marhaságot amit egy régi sokat vitatott könyvben olvastak.
    Ez még sok modern gondolkodásu embert is elgondolkodtatna a vallásról!
    Persze ez csak az én véleményem!
  • hdo
    #13
    A legnagyobb felfedezések az emberiség történelmében is többnyire egy véletlen folytán születtek meg. Legyen szó a TNT-ről vagy a vulkanizált gumiról, de van rengeteg másik is, hirtelen csak ennyi jut eszembe. Tehát miért ne lehetne igaz az is hogy maga az emberiség, vagy esetleg az egész földi élet is véletlenek sorozata folytán érte el a jelenlegi formáját?
  • Dany007
    #14
    Hát nézd, fogalmam sincs. Szerintem még keveset tudunk ahhoz, hogy eldöntsük.
    A film valójában csak abból a szempontból érdekes, hogy a köztudatban az áll ha van víz akkor van élet is.
    De valójában sokkal sokkal több összetevő együttes jelenlétére van szükség ahhoz, hogy ez a fajta (hangsúlyozom ez a fajta) élet létrejöhessen!

    Az biztos, hogy "jól kivan találva" a természet. De sokan nem tudják felfogni az elmúlt 3-4 milliárd évet. Hogy az mennyire sok idő, és hogy az alatt akár "természetes" úton is kifejlődhettünk idáig.

    Nekem személy szerint csak az nem tetszik az evolúciós elméletben, hogy az ember alig 100.000 év alatt annyira kiemelkedett az állatvilágból... Persze értem én, hogy egy idő után már elnyomta a többi emlőst meg minden...de akkoris...
    Bizonyított, hogy a csimpánz félék rokonságából származunk. És, hogy valamikor a többi majomféle is 1-2 ágból alakúlt ki és vállt szét. Volt néhány ág ami kihalt, voltak amik tovább fejlődtek. Akárcsak az emberi ág is.
    Csak az a gáz, hogy az emberi ág (és csakis az emberi) az elmúlt 100.000 évben sokszorta megelőzte bármelyik másikat ami vele egyidőben, vagy még előtte kezdte meg a fejlődését...
  • Dany007
    #15
    Lehetséges! Viszont ez a véletlen alapján, kiszámították, hogy az eddig ismert univerzumban lévő csillagok között nem sok esély van még egy ilyen kialakulására :)
  • csimmasz
    #16
    NEM!Ez hülyeség mindigaz a lényeg honnan indulunk ki.
    Vannak ezek a labirintus játékok gondolom ismered,lehet elég bonyolultat is csinálni de ha a célból indulsz visszafele egész egyszerű nem.
    Ez ugyan olyan,iszonyu sok dolognak kellett őssze jönnie hogy legyen élet a földön,de mivel visszafele haladunk a játékban(itt vagyunk,létrejött,nem pusztult el,stb)ezért nyilván nem lehetetlen.Lehet kicsit rossz a példa,de remélem a lényeget érted!
  • Dany007
    #17
    Igazad van én sem tagadom az evolúciót. Csak szerintem még nem tökéletes. Hiányos ahogy te is mondtad. Ki kéne egészíteni... Az intelligens tervezés sem magyarázat mindenre... Szal kéne egy harmadik, de egy olyan amit szintén tudományos bizonyítékokkal tudnánk alátámasztani.
  • Dany007
    #18
    Nem, ennek a lényegét nem értem... :D Tudom hogy lehetséges, nem mondom azt, hogy nem, csak kevés az esély rá, hogy mégegy ugyan ilyen kialakúljon. Pontosan a sok feltétel és tényező miatt is.
  • hdo
    #19
    Amennyiben az értelmes életet tényleg véletlenek sora hozza létre, és nem egy jól kitervelt folyamat, valóban akármennyi csillagra nézve is eléggé valószínűtlen, hogy bekövetkezik minden. Tévedés ne essék, nem azt mondom hogy egyedül vagyunk az univerzumban, csak azt hogy igen kicsi a valószínűsége, és nem kellene százasnak venni, hogy ha van víz meg oxigén, akkor máris tutira kialakulhat szén alapú élőlény. A csökevényes szervekről sarkítva annyit, hogy a egyiptomiak az agyat az orron keresztül kiszívták és eldobták, mert nem látták mire jó, miközben az általuk fontosnak vélt szerveket, szép díszes urnában a múmia mellé temették ... tehát ha valaminek látszólag nincs funkciója, attól még csak tartózkodással nevezném "csökevényes"-nek.
  • Dany007
    #20
    Hallott már valaki a DNS algoritmusról?
    Sajnos nekem csak halvány foszlányok derengenek... De ha jól emlékszem akkor nem 100%-ig bizonyíthatóan,de találtak arra utaló jeleket, hogy a DNS algoritmusok alapján épül fel. Vagy hogy a működését algoritmusok írják le nemtom már pontosan...
    A lényeg, ha ezt bizonyítani lehetne, akkor az is bizonyított lenne, hogy a DNS-ben egy előre megírt "program" dolgozik...
    Valójában maga a DNS is egy előre tervezett program. Elvégre egy tervrajz vagy információs fáljnak felene meg ami alapján felépül a test. Nem? Tehát már ez is tervezésre utal...
  • Dany007
    #21
    Na pont ezt mondom én is :D Kicsi az esély, hogy két egymást követő héten megnyered az ötöslottót, de van rá esély... :)
  • hdo
    #22
    Szerintem meg az okostojások csináltak egy kis reverse engineeringet. Tehát fogták a DNS-t, és írtak rá egy algoritmust ami a legjobban belepasszol ... nem mindegy miből indulsz ki! :D
  • Dany007
    #23
    háh :D Hát nem mind1 az biztos.
    De a DNS léte már eleve tervezettségre utal. Elvégre az abban lévő információk alapján dől el, hogy ki milyen lesz... Kinézetre, belsőleg stb...
    Valójában az ember nemsokat fejlődött az elmúlt 100 ezer év alatt fizikailag!
    Viszont agyilag, szellemileg, gondolkodásmódban stb.... abban viszont annál többet...
  • csimmasz
    #24
    Akár milyen kicsi az esély rá ha egy létrejött,akkor nem nulla.
    De akkor nézzük mi az egyszerűbb!
    Az evolució vagy az hogy egy isten megteremtette minden hibályával együtt a világot.
    Ki az az isten?
    Anyagból van vagy csak energia,netán csak sima tudat?
    Hol van a mi univerzumunkban,sikunkon,dimenzionkban vagy máshol.
    Hogyan csinálta varázspálca,ráolvasás ,vagy csak elképzelte és kész?
    Miért küldte le a fiát közénk,föleg hogy mi lett a vége?
    És még millió kérdés amire még csak megközelítőleg sem lehet válaszolni.
    Igazad van a kettőt közelíteni kell egymáshoz de a tagadás mindkét oldalról butaság.
  • hdo
    #25
    Igen, a DNS tényleg egy jól kingondolt módszer a testi és mentális jellegek egybegyűjtésére. És mivel minden sejtben megtalálható, teljesen decentralizált, így kifejlett egyednél rendkívül nehezen befolyásolható ... felettébb jó dolog!
  • hdo
    #26
    Okkam borotvája:
    vagy egy olyan lény hozta létre az általunk ismert és felfogható minket körülvevő univerzumot aki a mi lineáris gondolkodásmódunkkal már az idők kezdete előtt létezett, és ebben a létsíkban mindenható, vagy egy szingularitás robbant fel, létrehozva az univerzum mai anyagmennyiségét, és ezek kölcsönhatása hozta létre a mai formájában létező univerzumot ....
  • Dany007
    #27
    Erről van szó.
    Sok olyan kérdés van, amire egyik se tud választ adni. És így csak mégtöbb kérdés vetődik fel.
    Meg eleve ez az egész... Mi értelme van ?:) Itt lebegünk egy baszottnagy golyón ami hangsebességgel száguld körbe körbe a nap körül...
    A méreteinkről nem is beszélve... Kis porszemek vagyunk a világ legnagyobb murvabányájában...
  • Dany007
    #28
    Ez is csak arra jó, hogy mégtöbb kérdést vessen fel... :)
  • csimmasz
    #29
    EZ sem feltétlen igaz mivel a matematika az adott dolog,azt senki sem találta ki,nem egy elmélet! Ezért akár az is elképzelhetö hogy az algoritmus amit találtak benne,egyszerűen kényszerból alakult ki mert az atomok,molekulák törvényszerűségeket követnek.
  • Dany007
    #30
    Az ősrobbanásra elég sok bizonyíték van. Persze ott is vannak kétségek és kérdések, de még ha 100%ig biztos is lenne az ősrobbanás, akkor az újabb kérdések sorát vetné fel... Pl. hogy azelőtt mi volt? Hogy az a robbanás mitől jött léter és hogyan... Meg miből jött az az anyag ami szétrobbant stb....
  • Dany007
    #31
    Azért más a matematika meg más egy program kódsorozata. Az egy dolog, hogy a végén nullákra és egyesekre fordítódik...
    Na most L majd reagálok valamikor, mert érdekes dolgokat mondtok...
  • csimmasz
    #32
    Pontosan,de mivel a kialakulás mögött nem kell mély értelmet keresni,szemben a teremtéssel,ezért csak arra kell koncentrálni hogyan miként keletkezett.(persze a végén lehet megtaláljuk a miértet is.)

  • Dany007
    #33
    Azt akartam ezzel mondani, hogy a matematikát sem a természettől vettük.
    Már azelőtt használták mielőtt még bármit is tudtak volna a DNS-ről. Logaritmizálást meg a négyzetreemelést nem lehet a természettől megtanulni, max alakalmazni rá.
    És ahogy fejlődik a matematikánk, úgy talán lassan eljutunk odáig, hogy megértsük azt a folyamatot legyen az akkor matematikai, amivel a DNS-t leírták, vagy leprogramozták...
  • csimmasz
    #34
    Ha valaki konyít hozzá leírhatná esetleg,hogy molekulák kapcsolódását külömböző feltételek mellett lehet e algorimusokal leírni?
  • L3zl13
    #35
    Az a baj ezzel a gondolkodásmóddal, hogy bár mondhatjuk, hogy milyen kicsi volt az esélye az általunk ismert élet kialakulásának, de ugyanakkor nem tudjuk, hogy mi történt volna, ha a dolgok kicsit másként alakulnak.
    Talán akkor is lenne itt élet, talán értelmes élet is. Csak más.
    És akkor már nem érvényes az az érv, hogy olyan kicsi a valószinűsége hogy a dolgok pont úgy alakuljanak, hogy az élet vagy az értelmes élet létrejöjjön, hogy valakinek meg kellett alkotnia azt.

    Hogy a lottós példáddat kölcsönvegyem.
    Nagyon kicsi a valószinűsége, hogy egy bizonyos ember megnyerje az ötöst egy adott héten. És amikor valaki megnyeri azt, eszébe jut, hogy milyen kicsi volt erre az esélye.
    De ha valaki más nyerte volna meg, akkor ő kérdezné magától ugyanezt.
    És erre bizony már nem is olyan kicsi az esély. Ezért nem is kell senkinek beavatkoznia a sorsolásba azért, hogy legyen nyertes.
  • L3zl13
    #36
    Szvsz algoritmusokkal szinte bármit le lehet írni...
    Épp ezért virágzik a számítástechnika.
  • hdo
    #37
    Félig igaz, félig nem. Lottónál - akár több tíz - millió ember tippel 90-ből öt számra, és ezek közül mindegyik ember alkalmas a nyeremény átvételére amennyiben jól tippelt.
  • snorbi
    #38
    Kiindulópontnak: http://en.wikipedia.org/wiki/Computational_chemistry
  • snorbi
    #39
    Ez valszeg közel áll az igazsághoz, de sajnos a nagy kérdés általában az, hogy _hatékony_ algoritmus van-e egy adott problémára: http://en.wikipedia.org/wiki/Complexity_class
  • Molnibalage
    #40
    A lépet nem említette eddig senki. Fura. Anélkül is lehet élni...