54
A Pool Billiard fajtái, szabályai, otthoni Billiard asztalok
  • deep
    #1
    Ha én és a kereső is jól látta, akkor még nincs topikja az SG-n ennek a kiváló sportágnak/játéknak.

    Azért is nyitottam, hogy talán ha csak pár alkalmi játékos is betéved ide és esetleg nem ismerik a tényleges szabályait a játéknak, már megérte:)

    Rengetegen játszák a magyarországi kocsmákban szájról szájra terjedő szabályok szerint, melyek több játékmód szabályaiból vannak mixelve, és/vagy légbőlkapott (már elnézést) marhaságok:)

    Itt megtaláljátok a World Pool Billiard Association által kiadott hivatalos szabályzatot, ami az ún. 8-as játék szabályait tartalmazza. Ez az, amit a legtöbben "biliárd"-ként ismernek, 7-7 "csíkos" és "teli", valamint egy fekete, 8-as számot viselő golyóval játszák + a fehér ugye.

    Itthon is egyre több forgalmazó foglalkozik biliárd asztalok forgalmazásával, és az árak is kezdenek itt-ott egész elfogadható szintekre esni, én is épp most szereztem be egy asztalt otthonra. Bár ez csak egy kis méretű, lakásba való asztal, a játékszenvedély ezen is maximálisan kiélhető:)

    Billiard-kedvelők, hajrá!
  • tobias88
    #2
    4.12 ’BIZTONSÁGI’ LÖKÉS
    eről még nem hallottam
  • NEOreg3
    #3
    egy normálisabb asztal mennyibe kerül?
  • ba32107
    #4
    k**va drága

    asszem olyan 200-300k (tipp)
  • Casillas
    #5
    milyen asztalt vettél mekkora helyre? valamint ha nem titok, honnan és mennyiért? :)
  • John Cena
    #6
    ez engem is érdekelne:)
  • hunbasser
    #7
    a 8/15,amiről te beszélsz,az nem pool
  • hunbasser
    #8
    a biztonsági lökés az,amikor nem teszik el a soron következő golyót,csak olyan helyzetbe hozzák a fehér golyót,hogy az ellenfél ne tudjon belőle megindulni,pl szépen elbújtatják a fehér golyót,vagy ráragasztják a soron következő golyót a falra,stb.
  • hunbasser
    #9
    elnézést,végülis igazad van,a 8/15 is pool billiárd játék,csak általában amit itt Magyarországon poolnak hívunk,az valójában a 9 golyós pool billiárd :)
  • Casillas
    #10
    igen, de a lenti linken nem ezt a széftit írja 4.12 alatt, hanem hogy lelökjük a sajátunkat, de mégse akarjuk folytatni
  • hunbasser
    #11
    ja vagy úgy :D azt hiszem,ez akkor van,amikor elrontja a másik,de mégsem kézből vagy,és nem látsz rá a soron következő golyóra,ilyenkor kérhetsz ilyen safetyt.(ha jól tudom)
  • Casillas
    #12
    ez még mindig nem az :)

    ezt írja a linken:
    Taktikai okokból egy játékos választhatja azt a lehetőséget, hogy lyukba küld egy egyértelmű célgolyót, és ugyanakkor befejezi adott lökéssorozatát azzal, hogy előre ’biztonsági’ lökést jelent be.

    ilyenről még én sem hallottam, tévében se láttam, taktikailag értem hogy mi értelme lenne, de még soha nem láttam senkit alkalmazni ezt a lehetőséget
  • deep
    #13
    Ó most épp csak egy kis otthoni asztalt vettem, 150x80 cm.Ez 25.000Ft volt, nem pénz érte, aranyos kis asztal, nagyon szép.

    Mondjuk ehhez is kell jó nagy hely, az asztal szélétől legalább még másfél-2 méter. Volt régebben rendes, nagy asztalom is, az a garázsban volt, de éppcsak elfért. Azt talán 40.000-ért vettem, na nem is volt valami szép állapotban:)

    Hirdetéseket kell nézegetni, ki kell fogni. Lehet 50 körül is egész jó asztalokat találni, az már kifizethető azért.
  • deep
    #14
    Egyébként, épp most találtam ezt a céget, akik egész emberi áron forgalmazzák a nagyobb asztalokat is. Majd ilyenre fogok beruházni, ha ki tudok alakítani megfelelő helyet:)
  • dzsoni04
    #15
    Hali! Egy kicsit off! vagy annyira nem is? No mind1 a lényeg, hogy akit érdekelne esetleg használt dákó jó áron akkorittmegtalálja.
  • PDaneee
    #16
    Üdv mindenki. Vállalom Predator dákók, spiccek és bármilyen más márkájú biliárd cuccok beszerzését a hazai ár alatt.
    30/430-33-51 vagy p-z-d-kukac-freemail.hu.
  • Luigi91
    #17
    Akit érdekelne profi felszerelés az írjon a [email protected]
    email címre!
    A felszerelésről képek és leírás: http://www.expressz.hu/sport/egyeb/showAdvert11431014.html
  • pack
    #18
    sziasztok. szeretnék venni 1 biliárd asztalt itthonra. '7'-es méretben gondolkodtam mert nem nagyon tudok ekkora helyet biztosítani.
    Az első megoldás: A szobám-ban, ami 360cm széles és 470cm hosszú.(a helyigényre 4x5,9métert írnak) Persze én kiköltöznék a szobámból, de szerintetek elférne azért ekkora helyen vagy kell a leírt hely? köszi
  • deep
    #19
    Hát, ekkora helyre nem ajánlom. Lehet kapni ennél kisebb, otthoni asztalokat, azokkal próbálkozz.
  • precision
    #20
    lehet nem ide kéne írnom de azért kapcsolódik a témához, emiatt meg nem akartam új topikot

    szóval valami normális pc -s billiárd játékot keresek

    online a carom3D -vel szoktam, ami nem rossz, csak néha már unom az online game -t, vmi jól kezelhető, szép, sok játékfajtát tartalmazó 3D -s billiárd játékot keresnék

    amiket eddig próbáltam:

    - virutal pool 3: nem lenne annyira rossz, csak hát nemtom miért a notebookomon széfolyik az egész, pedig elég régi játék... vagy pont emiatt
    - World Championship Pool 2004: ezzel meg az a baj, hogy akadozik egy picit... amit nem értek, mert alig van gépigénye... sokkal gépigényesebb játékok jól futnak, mittudomén, pl GTA San Andreas simán elfut a notebookomon, ez meg annyira akadozik, hogy játszhatatlan

    meg próbáltam ilyen felülnézetes marhaságokat is, de azok nem jók

    Ötlet? :)
  • deep
    #21
    A virtual pool 3 a létező legtökéletesebb ilyen játék szerintem. Azzal küzdj, hogy jól menjen.
  • precision
    #22
    de nemtom mit tehetnék... az asztali gépen jól megy, de én a notebookon akarom tolni...
    semmi beállítási lehetőség nincs a játékban a felbontáson kívül, de mindegyik felbontáson szét van folyva
  • deep
    #23
    Drivercsere, win reinstall, ilyesmik:) Szokásos jókis pécés szopás:)
  • passatgt
    #24
    onlineba még a 8ballclub
  • precision
    #25
    megvolt minden, nem jó sajnos
    az asztali gépem rosszabb, még is jól fut rajta
    kár :(

    passatgt: köszi, megnézem
  • MeTaL
    #26
    de halott a forum.. :(
  • sanyiute
    #27
    valaki tud honlapot ahol rajta van mindenféle Billiárd asztal méret??
  • MeTaL
    #28
    google.hu -> biliárd asztalok :D
  • sanyiute
    #29
    semmi nicnsróla írva..:S semmi pontos méret..
  • precision
    #30
    pedig ez a google első találata :D
    link

    szintén google, snookerhez:
    link


    A különböző biliárd (8as, 9es, rotation...stb.) játékokat ugyanolyan asztalon játsszák (1. link)
  • precision
    #31
    ja és ugye az asztal mérete itt úgy értelmezendő, hogy a JÁTÉKTÉR mérete, tehát az a "lap" ami a hasznos játékterület
    bár gondolom világos, de azért leírtam... hátha :)
  • sanyiute
    #32
    8-as játékra gondoltam és pl nem cska játék tér méérete hanem magassága lyuk szélesség mandinerek mérete stb. pontos adatok
  • tom017
    #33
    Sziasztok!

    Az lenne a kérdésem, hogy, ha az utolsó golyót elrakom az egyik lyukba, akkor a feketét az azzal szemben lévő lyukba kell elrakni. Ha az ellenfél is abba a lyukba teszi el az utolsó golyót ahova én, akkor neki is abba a lyukba kell eltenni a feketét mint nekem?
  • precision
    #34
    hát ez szabálytól függ

    van olyan szabály valóban, ahol a feketét az ellentétes lyukba kell rakni
    ilyenkor ha az ellenfél is ugyanabba a lyukba teszi le az utolsót ahova te, akkor neki a feketét nem az ellentétesbe kell, hanem abba a lyukba, ahova az utolsó golyót is rakta

    amúgy meg a legjobb szabály az olyan, hogy:

    - hiba esetén nem kétszer jön a másik, hanem free hand, azaz odarakja a fehéret ahova akarja, és csak egyszer jön (persze ha lerak golyót akkor folytathatja értelemszerűen)
    - a feketét nem az ellentétes lyukba kell rakni, hanem tetszőleges DE előre bemondott lyukba (ha nem abba lyukba megy a fekete amit bemond, akkor game over :))
    - ha bemondja a fekete helyét, de nem rakja le, akkor a következő rákerülő körben mondhat másik lyukat, ahova le akarja rakni a feketét

    hibának számít:

    - nem a saját színű golyóval való "koccolás"
    - ha nem megy le golyó akkor legalább egy golyónak érinteni kell egy falat (akár fehérnek, akár bármi másnak)

    nem számít hibának:

    - az ellenfél golyójának lerakása úgy, hogy először saját színű golyót koccoltunk le (pl csíkossal vagy, először csíkossal koccolsz, de véletlen lemegy egy teli, ez nem hiba)

    kb. ennyi :) a mostani "általános kocsma szabályzat" nemtom honnan van, de szerintem elég hülyeség, lassítja is a játékot és sok esetben élvezhetetlenné is teszi
  • trialboj
    #35
    Üdv, azt szeretném kérdezni, hogy mennyire számít a jó dákó, a játék során. Eddig egy hipermarketekben kaphatóval játszottam, most, hogy felújították az asztalt kaptam egy spécibb véget, de lehet azért mert nincs krétám ez sem az igazi. Sok helyzetben nem tudom megállítani a fehéret koccanás után pedig sokkal könnyebb lenne utána folytatni.

    +még van 1 kérdésem, azokban az esetekben, mikor a fehér és a célgolyó pont úgy van beállva, hogy ha normál sebességgel lövöm akkor mindkettőt elteszem, mi a megoldás, tegyük fel, hogy nincs más opció, a lyuk és a golyó is kötött! Ha a lehető legkisebb sebességgel lövöm akkor lehetséges, hogy a fehér golyó más pályán fog pattanni, mint pattanna erős ütközéskor?

    köszönöm
  • MeTaL
    #36
    megkéne nézned egy biliárd oktatós filmet. abban minden elmondanak, magyar az egész... Egyébként a fehér golyónak az alsó harmadát kell meglőni. Tehát nem a közepét kéne lőnöd hanem lentebb egy kicsit. és akkor nem fog a fehér a másik golyó után gurulni. Ha a fehér tetejét lövöd meg, akkor a másik golyó után fog gurulni. a dákó elvileg sokat számít, ha jól tudom.. de egy normális dákó kb. 100-200 ezer forint. és még az se a legtökeletesebb. a krétázás alap dolog. minden lövés után illik krétázni.
  • MeTaL
    #37
    egy kis ízelítő a filmből:

  • trialboj
    #38
    a filmet láttam, a technikát ismerem a dákóval ezek szerintem ennél jobbat nem lehet ütni.
  • precision
    #39
    úgynevezett "englisht" kell alkalmazni a fehér golyón, ezáltal megváltozik az iránya a célgolyóról "lepattanva"

    english azt jelenti, hogy nem középen ütöd meg a fehéret, hanem máshol :)

    ha a tetején ütöd azt követő gurításnak hívják, kisebb szögben fog elpattani a golyó, 0 fokos fehér-célgolyó szögnél pedig követni fogja a célgolyó gurulását (top spin)

    ha az alján ütöd, pont az ellenkezője, visszahúzásnak is hívják, ha egyvonalban van a fehér és a célgolyó és kellő erővel ütöd meg a fehéret ill. jó minőségű a bőr a dákó végén, akkor elég szép visszahúzásokat lehet elérni (down spin)

    lehet még jobb ill. bal oldalt ütni a fehéret is, ilyenkor picit megváltozik maga a fehér pályája (ezt bele kell számolni), a lepattanás szöge minimálisan változik (szinte elhanyagolható), viszont a célgolyóról való lepattanás után ha falat ér a fehér, a fehér golyó pörgése miatt drasztikusan változik annak iránya a normális (középen megütött fehér golyóhoz) képest (left spin, right spin)

    az angol kifejezésekre nyugodtan keress rá a youtube -on (esetleg írd elé hogy pool vagy billiard) és nézd meg gyakorlatban is
  • MeTaL
    #40
    ha láttad a filmet nemtom mér kérdezted hogy hogy lehet úgy lökni hogy ne guruljon tovább a fehér. na mindegy