129
  • bandypappa
    #1
    http://www.hirtv.hu/tud-tech?article_id=194771&highlight_text=robot

    Ezt nem csak ők fejlesztik. Már interneten keresztül is mozgatott majom robotot a gondolataival.

    "...A kutatók képesek voltak érzékelni a majom agyának jelzéseit, majd a számítógép által is értelmezhetővé átalakított adatokat az interneten keresztül küldték el a robothoz, ami szinte egyszerre lépkedett a majommal. A robot Kyoto városában, míg a majom az észak-karolinai Duke Egyetemen volt. Mindketten egy-egy futópadon lépkedtek, amelyek nem voltak összekötve.

    A majom arra is képes volt, hogy csak a robot lábait irányítsa, miközben ő mozdulatlanul állt. A következő fázis a visszacsatolás megoldása lesz, közölték a kutatók, ami után a majom agya lényegében úgy érezheti a robot lábait, mintha azok a sajátjai lennének."
  • Chocho
    #2
    Ez azért nem semmi. Pár év, és igaz lesz Doktor Octopus. XD

    A viccet félretéve ez lenyűgöző! A művégtagok új generációja köszönthet be ezzel.
  • mama2
    #3
    Most volt a fókuszban. Amazing:o!
  • dzsagon
    #4
    Bazmeg ezért a kisérletért megcsonkítottak egy majmot?
  • Zocsi
    #5
    Sajna többet is! :S
    Ilyenkor nem tudom eldönteni, hogy helyes-e ez az emberi hozzáállás. Állatokat és embereket kínzunk és önkényesen kényszerítjük bele a rokkant életmódba, de emellett kifejlesztenek egy új módszert, amivel a már rokkant emberek/állatok élhetnek teljesebb életet. Ez rendben is lenne részemről, ha nem a pénzért folytatott verseny miatt lenne az egész... Ha valami utópiában élnénk!
  • Lost Lont
    #6
    Jó látni hogy az agyról alkotott ismereteink is folyamatosan bővülnek.

    Ilyen kísérletekre nem lehet önként jelentkezni tesztalanynak?
  • Omega
    #7
    A majmot nem csonkították meg, először el kellene olvasni a cikket. Verseny és a pénzszerzés elválaszthatatlan egymástól, mert egyszerűen ilyen az emberi természet, noha régiónkban volt már rá kísérlet, hogy ne így legyen, de nem járt túl jó eredménnyel.
  • schrank
    #8
    azért nem véletlenül van eltakarva a maki feje búbja ...
  • egyember1
    #9
    javítsatok ki ha tévedek, de nekem úgy tűnik, hogy a majom kezei egy műanyag csőben vannak lefogva. nincsenek levágva. ez a videón látszik. vagy nem jól látom?
  • Zocsi
    #10
    Jogos... bár a kopija tutter nyitva van. ... .. .
  • Omega
    #11
    A kopija az valószínű. Van olyan, van olyan -magyar vonatkozású- kutatás amelyben a patkányok agyműködését vizsgálják ilyen beültetett elektródák segítségével és hát vezetékek jönnek ki a fejükből.
    De erről azt gondolom, hogy az állatokat mégsem lehet egyenértékűnek tekinteni az emberrel, mert amikor megesszük őket akkor is elkezdhetnénk sajnálni őket. Persze a macska vízbefolytás pusztán szórakozásból más elbírálásban részesül nálam is.
  • Chocho
    #12
    Nem csonkították meg, csak egy szondát helyeztek az agyába. Olvasni tudni kell...
  • Strabi
    #13
    Ha a tudományos jellegű állatkínzásból is etikai problémát csinálnánk, akkor sehol sem lenne ma az emberiség. Elég csak a gyógyszerekre gondolni, de 1000 dolog van ami állatkísérletek nélkül nem jöhetett volna létre.
    Nem tartom helyes dolognak, de ez azthiszem tipikusan az az eset hogy szemet kell hunyni a dolgok fölött...
  • Loverman
    #14
    "míg a majmok karjainak mozgását teljesen lekorlátozták."
    nvm.
  • Zocsi
    #15
    Mielőtt böfögsz, olvasd vissza plz. az összes hozzászólást! Köszi.
  • dez
    #16
    Más leölni, és megenni, mint kínozni... Tök mindegy, hogy ember vagy majom, vagy épp kutya, macska, tudatos lény. Az állatkínzást a törvény is súlyosan bünteti már.
  • dez
    #17
    A gyógyszerek nagy része felesleges, csak egy újabb márka azonos típuson belül, vagy egy újabb típus a hasonlók közül. Vagy pl. sokszor csak fejlesztenek rajta egy keveset, hogy új néven hozhassák ki. Aztán minden esetben jöhet x. hónap állatkísérlet, az elejétől.
  • dez
    #18
    Arról nem is beszélve, hogy a gyógyszertípusok nagy része tüneti kezelésre való, holott az igazi megoldás az okok megszűntetése, stb. Naponta hoznak ki pl. újabb és újabb, de hasonló fájdalomcsillapítókat. Csak ez önmagában dollármilliárdos üzlet.
  • trident
    #19
    "Az ideális megoldáshoz a művégtagnak tapintási érzetet is vissza kellene küldenie az agynak, ez azonban olyan kihívás, amivel a tudósok még csak most ismerkednek."

    -rosszul emlékszem, hogy ezért kalapozott egy magyar kutatócsoport, mert jó úton haladtak, azonban a kormány nem hajlandó atudományos kísérletet és kutatást támogatni (később nyílván ez megtérülne)....?

    majdnem ez, de mégsem... hanem ez lesz az.
    (elnézést az ultraszélsőséges lelőhelyekért, most itt találtam meg leghamarabb)

    Egy elektródát meg talán minimálinvazív eljárással is be lehet ültetni. Kis fúró, kis lyuk, szem ellenőrzése mellett (ct?), legalábbis remélem nem hajintották le a bukóteknőt, sokkal célszerűbb egy-egy furatlyuk - a majmoknak is.:)
  • haxy27
    #20
    Hát mamár a sci-fi filmek nem is annyira sci-fi mert legtöbb dolog megvalósulni látszik már most.
  • emp
    #21
    Dzsagon, Zsoci! Mekkora seggek vagytok! :DDDDD Majdnem elsírtam magam. OLVASSÁTOK EL A CIKKET! Még hogy levágták a majom kezét.... hehehe Kéne nektek is egy-két agyinplantátum.

    Egyébként az a véleményem, a kisérletről, hogy aztaqrva!!!!! Halad a tudomány!
  • rolika
    #22
    ez komoly!
    azt hittem, darabos, szerencsétlenkedős mozgatást látok, de simán majszolta a kaját :-)
  • Sanyix
    #23
    Mekkora jóság. Milyen zsír lesz ha embernél is fog menni, persze kicsit enyhébb módszerrel. Kellene egy műtét amivel berakják az agyba az elektródákat, és az ember fején csak egy csatlakozó van, azon keresztül lehet plug & play-ezni :D
  • Myron
    #24
    anyád picsája volt felesleges mikor kiszart :D
    mondd az allergiásoknak h értelmetlen a tüneti kezelés meg az apróbb javítások. azért sztem nem rossz javítás a Xyzal a Zyrtec-hez képest abban a tekintetben h nem alszok tőle kétszer annyit. na pussz
  • sathinel
    #25
    ezszerintetek micsoda?
  • nyaSGem
    #26
    "A majmot nem csonkították meg, először el kellene olvasni a cikket. "

    Aha... Azért van végig takarásban a majom fejének felső része.
    Szét túrták az agyát és vagy 400 csatlakozó van beledugva, csak nem látod.
    Sajnálom szegény kis állatot nagyon.

    Nehéz dolog ez, mert abban viszont biztos vagyok, ha valakinek mondjuk lebénúlna a kisgyereke, örülne ezeknek a kutatási eredményeknek, mégha annyi majom életébe is került.

    Nem egyszerű kérdés ez emberek, nincs is rá azt hiszem helyes megoldás.
    Reménykedjünk abban, hogy minél hamarabb, minél kevesebb áldozattal fejlesztik ki az ilyen dologokat. Sőt, törvényben kell szabályozni, hogy ez így legyen.
  • nyaSGem
    #27
    Te wirelessről még nem halottál?
    :)
  • irkab1rka
    #28
    na ne.

    Van itt egy 2007 márciusában postolt TED video. Nem tudom, melyik konferencián készült, de nyilván nem utána :)

    http://www.ted.com/talks/view/id/82
    http://www.ted.com/talks/view/id/82

    Remélem feltűnik mindenkinek, hogy
    1, ezt már megcsinálták
    2, működött, dokumentálták, kormányzati pénzekből megy a project azóta is.
    3, emberekkel, nem majmokkal.
  • Sanyix
    #29
    De, meg arról is hogy lehet zavarni, meg arról is, hogy nem csak 1-2 fémdarab kell hozzá, nameg rosszul mutatna az emberek fején a napemelem, vagy az elemtartó :)
  • a shot
    #30
    Nem ugyanaz a ket talalmany. Amire te hivatkozol az az inakkal van kapcsolatban, tehat mondjuk amputalas utan lehetseges a hasznalata, addig a topikban szereplo megoldas kozvetlenul az agyhoz kapcsolodik es onnan kapja az utasitasokat, tehat nincs szukseg e'p inakra illetve semmire.
  • Sir Quno Jedi
    #31
    Így van. Ezzel az agyimplantossal egy full béna ember, aki még pislogni sem tud saját erőből is képes lehet megmozdulni/megmozdítani és EZ a lényeg!

    Szerintem bármki vállalná az ezzel járó műtétet és kellemetlenségeket, ha még 1x az életben maga tudná megszabni, hogy mit műveljen a teste (elég a ma divatos katonai exoskeletonokra gondolni).
  • Zocsi
    #32
    Hehe, neked sem ártana egy Kedves emp... Te se nagyon tudsz olvasni/írni drága barátom. Na állj a sarokba!
  • emp
    #33
    Amennyiben a csonkításnál arra gondoltál, hogy felnyitották a koponyáját, akkor nem igazán érted a szavak jelentését. Ez után a majmok nyomorékként élnek??? Te miről beszélsz? Szerinted akinél agyműtétet végeznek és felnyitják a fejét az onnantól nyomorék lesz? Vagy nem is a cikkre reagáltál, hanem csak úgy bedobtad a közhelyes demagóg dumát barátom??? továbbra is hehe....
  • emp
    #34
    Bocsánat, rokkantosítás volat a pontos kifelyezésed, ami a lényegen nem változtat...
  • gybfefe
    #35
    Emlegettétek itt 2007-et :) Mit gondoltok a társadalom alatti férgek mióta fókuszálnak!? Nemgyőzöm linkelni http://slavery.org.uk/science.htm
    lehet le kéne fordítanom, hogy valaki reagáljon rá.... csak kissé alapos gyűjtemény
  • emp
    #36
    Először mindenki gondolkozzon már el a dolgokon, mielőtt benyögi a moralista, demagóg állatvédő dumáját a karosszékből. Sokan nem lennének közöttünk, ha nem döglik meg pár kisérleti egér, majom, akármi... Szükséges rossz. Vagy inkább direktbe, korai kutatási fázisokban is embert fektetnél a padra??? Azt meg senki ne mondja, hogy ezekre a kisérletekre nincs szükség, mert az akkor nem tudja miről beszél...
  • Zocsi
    #37
    Szerinted én miről beszéltem? Lehet bonyolultan fogalmaztam...

    <"demagóg mód" ON>
    Nincs nekem semmi bajom ezzel. Néha viszont elgondolkozok, hogy itt örül egy halom ember egy szerencsétlen majomnak, akinek széttúrják az agyát. Nembaj, majd megy vissza játszani a többi közzé, miután megette az aznapi mályvacukrot, ugyanmár... Dehát ilyen az élet, kellenek az állatkísérletek.
    <"demagóg mód" OFF>

    Nah, megyek eszek egy kis csirkemellet!
  • dez
    #38
    Kicsit fogd vissza magad, vagy az allergia az agyadra ment? Nem azt írtam, hogy az összes gyógyszer felesleges. De szerintem te is sokkal jobban örülnél, ha az allergiád valóban elmúlna, nem csak az immunrendszered lenne blokkolva a szteroidokkal. Képzeld, én is allergiás voltam csomó mindenre, és most nem vagyok.
  • dez
    #39
    Honnan tudod, hogy nincsenek pl. átvágva a mozgatóidegek, hogy ne zavarjanak be? Az is valószínű, hogy nem úgy ültették be azokat az elektródákat, hogy utána kivegyék, és a majom mehessen szépen az állatkertbe egy hosszú és tartalmas életre. :P
  • dez
    #40
    Az a probléma, hogy a pénzhajhászat miatt a szükségesnél 1000x több "rossz" történik. (A kozmetikai ipar meg a másik fele, a minden héten újfent legjobb ránctalanító krémeivel.)