173
  • arrakistor
    #1
    a Marsra az út, oda, ha a megfelelő időben indították az űrhajót, nem 3év hanem, csupán 3 hónap (még akkor is ha éppen csak a Föld szökési sebességével számolunk), ha csak néhány napot, hetet maradak a kutatók, akkor a visszaút (a bolygók időközbeni elomozdulása miatt) már 5-6 hónap lenne. Szó sincs 3 évről!
    Ez oda-vissza is maximum 9-10 hónap.
  • arrakistor
    #2
    3 év alatt a Jupiterre is oda lehetne érni !
  • arrakistor
    #3
    1 évet pedig töltöttek el folyamatosan a MIR űrállomáson. Ettől függetlenül, irdatlanul nagyszabású feladat a Mars-expedíció és súrolja az emberi teljesítőképesség határát.
  • Dunkey
    #4
    3 hónap, az....
  • arrakistor
    #5
    sokkal nehezebben megoldható lenne pl.:

    1. a Marsra való biztonságos leszállás,
    2. a Marson való 1-2 nap vagy több idő eltöltése (!)
    3. a Marsról való felszállás (!!) ... ez már szinte képtelenség...

    mindenesetre azoknak akik mostanában indulnának Mars-Expedícióra jó ha előre tudják , hogy a legjobb esetben is kb. 1:4-hez az esélyük hogy valaha is visszaérnek ide a Földre. Szóval én várnék még azzal a Mars-Expedícióval néhány-száz évet.
  • arrakistor
    #6
    igen, tudom, ma már vannak jobb gyorsítórakéták is összesen lenne az út kb. 3 hónap... optimális esetben.. de ahogy írtam, nem is annyira magával az úttal lenne a gond, hanem a fel és leszállásokkal. a Mars az nem egy Hold.. sokkal veszélyesebb leszállni oda , a nagyobb gravítáció miatt.. ráadásul a felsőlégkörében állandóan porréteg és heves turbulenciák vannak amik tönkretehetnék a leszállást lassító fékező-rakéták fúvókáit, fékezőernyőt pedig olyan ritka légkörben nem is nagyon érdemes alkalmazni, vagy csak nagyon-nagyot.. a másik pedig hogy ugye csak szilárd talajra érkezhetnek és nincs mentő-segítség, mint itt a Földön aki értük sietne , ha bármi komplikáció is (a sok százféle lehetőség közül) fellép a leszállás közben.
  • akyyy
    #7
    hol van szó odaútról? 3 éves mars expedíció.

    eben x idő az odajutás, x idő a visszajutás, és y az ott tartózkodás. nem csak mennek és jönnek.
  • arrakistor
    #8
    És végül pedig, ha le is szállnának oda egy eszközzel, ugyanazzal az eszközzel onnan fel is kéne emelkedniük... ilyen eszköz pedig még ötlet formájában sincsen az okostojások fejében.. amely alkalmas arra is hogy oda le és onnan fel is szálljon. Ez valami egészen speciális célszerszám lenne. Inkább valami űrsikló szerű eszközt tudok elképzelni amely képes homokos-sziklás talajon is landolni valami lefeléfordítható fúvókával a marsi aerodinamikai környezetben. De ha ezt az eszközt nem tesztelik előtte évekig, mint ahogy itt a földön is teszik egy-egy repülő modelljével, akkor ott az első éles-bevetésen nagyon könnyen pórul járhatnak.
  • Kornan
    #9
    Én úgy tudom,hogy a jelenleg alkalmazott technológiákkal ez 2-3 év,de valóban vannak olyan koncepciók,amikkel meg lehet tenni az oda vissza utat akár fél év alatt, pl ilyen a "A mágnesezett sugárnyalábú plazma meghajtás" vagy micsoda,aminek az a lényege,hogy valamilyen ionsugárral kell táplálni az űrhajót,amit egy űrben felépített állomásról bocsájtanának ki.Egyébként el lehetne érni a marsot szerintem 2 héten belül is,de akkor egy teljesen új űrhajóra lenne szükség,amit az űrben építenek fel.Sok hajtónűvel és sok üzemanyaggal.De persze ez túl nagy falat most a Nasa-nak meg az emberiségnek is,mert nincs rá lé.
  • arrakistor
    #10
    drága barátom a Föld és Mars egymáshoz képest folyamatosan változtatják a helyzetüket a Nap körül való keringés közben..

    Nem ugyanannyi az oda és a visszaút, illetve elég nehéz pont úgy időzíteni, hogy egyenlő legyen és éppen ezért nem is érdemes (nem is érdekes)

    Ezek csak részletkérdések, de amint írtam szó sem lehet 3 évről. Mert a Mars Földközelben 50 millió km-re van ez pedig 30ezer km/h-s sebességgel számítva (ennyi a Föld szökési sebessége) megtehető nagyon nagy kerekítésekkel:
    1666 óra alatt ami ugye 69 nap. De amint azt leírtam hogy mindez sokkal inkább másodlagos, még ha egy év lenne az út oda-vissza akkor is megvalósítható lenne... de mégegyszer hangsúlyozom , hogy sokkal nagyobb problémák vannak itt a Mars Expedícióval kapcsolatban.
  • arrakistor
    #11
    Ha a Mars a Nap túloldalán van , tehát a Földtől legtávolabbi pontján akkor is maximum 250 nap az oda tartó út. De miért is indítanák az expediciót a Napon keresztül és miért a legtávolabbi időpontban ???????
  • arrakistor
    #12
    Jóhogy ne nézzenek be előtte a Neptunuszra egy kis túrára
  • Kornan
    #13
    Ha emberes küldetéseket akarnak a távolabbi világokba,akkor előbb-utóbb szükség lesz egy space dock-ra,mert a jelenlegi rakétatechnológiával,lehetetlen felvinni a nagyobb ojjektumokat,gondolok itt egy nagyobb űrhajóra.És több olyan dolog is kell egy mai űrhajóra,ami csak a légkörbe belépéshez szükséges.Ezt mondjuk csak gondolom,nem jártam utána.Az lenne a jó,ha lenne valami benzinkút az űrben,és akkor az üzemanyagot,ami jelentős tömeg nem kéne magukkal cipelni.Csak az a kérdés honnan lehetne szerezni ilyen üzemanyagot,amit mondjuk automata robotok bányásznának ki, és maga a benzinkút is automata lenne.
  • arrakistor
    #14
    Természetesen szükség lesz rá, hogy mást ne mondjak egy Mars-Expedíció esetében is szükség lenne rá. ENnek az előhírnöke a mostani a nemzetközi űrállomás, de szerintem még néhány száz évet várnunk kell majd erre a Nemzetközi Space-Dock-ra és talán néhány ezer évet is várnunk kell majd a transzSzoláris utazások generációs és/vagy hibernált indításaira. Jelenleg ez inkább science-fiction és futurológia.
  • kicsibicska
    #15
    Nincs baj, mivel tágul a Föld, egyre közelebb kerülünk a Marshoz :)
  • arrakistor
    #16
    No nem azért mert a technika nincs meg rá , megvan ez már ma is (jóllehet és remélhetőleg azért még fejlődik , finomodik a jövőben) de akkor is időbe kerül míg "összedobunk" egy hodály nemzetközi Space-Dock-ot és ez bizony akár néhány száz év is lehet, a NASA penzumát ismerve.
  • arrakistor
    #17
    hü*e !
  • Cathfaern
    #18
    Mars le és felszállás:
    Azt azért ne felejtsétek el, hogy nem törvényszerű, hogy azzal a járművel kell le, illetve felszállni a Marsról, amivel odamennek. Sokkal célszerűbb ennél egy hatalmas űrhajó, aminek része egy leszállóegység. Az űrhajóval repülnek oda, ami Mars körüli pályára áll, majd a legénység egy része a leszállóegységgel leszáll (vagy ha az automatizálás eljut odáig, akkor akár az egész legénység). S utána felszállás címén elég Marskörüli orbitális pályára állniuk, ott csatlakozni az űrhajóhoz, és úgy visszajönni.
  • arrakistor
    #19
    Nem baj úgyis annyi a kínai , meg a zs*d* meg úgyis túlnépesedésben van a Föld, majd hasznot húzunk ebből is és egészen a Marsig Nemzetközi űrállomásokkal és Space-Dockokkal telepítjük tele az Űrt ! és ha már kellően nagy lett a Nemzet és Űrközi forgalom itt a bolygó(n)k körül akkor majd elindíthatjuk a Naprendszerközi és az Extragalaktikus űrhajókat is és meghódíthatjuk a galaxist de van egy olyan gyanda sanúm, hogy addig nemhogy le folyik néhány lityi víz a dunán, de addig még talán ki is szárad...
  • arrakistor
    #20
    Nemcsak hogy nem törvényszerű, hanem lehetetlen ugyanazzal az eszközzel leszállni és felszállni és odarepülni.. a tudomány mai állása szerint ehhez 3 különböző eszközre volna szükség ez a fő probléma.
  • arrakistor
    #21
    ezeknek az okostojásoknak és a cikk írójának pedig javaslom hogy jó sok záptojásszagú kén-dioxidot és a H2S-t szippantgassanak !
  • NEXUS6
    #22
    Azért ez nem egy új hír, kb 1 éve olvastam róla.;)

    Amúgy mint azt vagy 700X kitárgyaltuk, normális meghajtási technológiával, hetekre lehetne csökkenteni az út hosszát a Marsig.
    Pl Atom reaktor + VASIMR hajtómű.

    A technológia adott, kb 10 év alatt megépíthető egy ilyen űrhajó. Sajna az összes többi kérdés továbbra is gond: le- felszállás, életfenntartás, stb.

    Ja és hogy mi a lópikulának odamenni a Marsra?
    Úgy értem 1X, hogy kitűzzük az amcsi zászlót.
    Mert a tartós bázisnak azért én is látnám értelmét, de az ilyen amcsi elnökválasztási kampány részeként megvalósuló projekteknek nem.
  • NEXUS6
    #23
    Azért, hogy komolyra fordítsuk a szót, 20 évvel ezelött én is befeküdtem volna S Weaver kisasszony mellé a hibernálóba, és még a záptojásszagot is kibírtam volna valahogy!
  • julius666
    #24
    Nyilván több részegységből áll az odamenő űrhajó, az egyik egység csak a leszálló, egy kinmarad az űrben a bolygó körül keringve, hazajövetelkor azzal a leszálló/felszálló egység összekapcsolódik, és úgy jönnek haza. Ha jól tudom már az Apolló program idején is ez így volt.
    Az a 3 év meg tényleg csúsztatás, az egész projekt ideje tartana addig, viszont azzal sokra mentek, hogy kiszámoljátok a Mars-Föld távolságból (amikor a legközelebb van) az út hosszát, mivel nem egyenes pályán mennek, a leszállás előtt pl. még egy párszor megkerülik a "célbolygót".
  • Tinman #25
    Kedves földiek!

    Látom még mindig a V2 alapjain nyugvó rakétameghajtással próbálkoztok. Azt is látom, hogy a hibernációról még egyelőre nem sok fogalmatok van. Azért azt hadd áruljam, el, hogy fejlődésetekben a majdani tökéletes hibernáció látszólag egy mérföldkő, egy forradalmi lépés lenne, de alapvetően egy badarság.
    Miért kellene éveket szinte "kikapcsolva" léteznetek? A szemléletmód alapvetően hibás, ugyanis nem lassú, nehézkes, elavult, és veszélyes rakétameghajtással és a hibernációval kellene foglalkoznotok, sokkal inkább olyan fejlesztéseken kellene törni meglehetősen fejletlen szürkeállományotok, mely a szinte korlátlan energiaelőállítást firtatja.
    Bár egyelőre szerencsésebb ötlet lenne nukleáris, majdan pedig fúziós hajtóműveket készítenetek mint vakvágányokkal próbálkozni.

    Üdvözlettel: Egy vulkáni. :-)))
  • HUmanEmber41st
    #26
    Inkább el kellene menni Indiába és a jógik élve-eltemetés gyakorlatát tanulmányozni a hibernációhoz.

    A Marsra leszállni: egy olyan űrsiklóval, melynek a légköri fékezés után kinyíló hatalmas paplan-ejtőernyői vannak és mozgatható rakéta fúvókái. Landol, mint egy repülőgép. Majd felszáll, mint egy sugárhajtású repülőgép, majd a megfelelő sebesség elérése után bekapcsolhat a rakéta hajtómű.
    Igaz, h a légkör nem sűrű, de a gravitáció is jóval kisebb, mint a Földön.
    Igaz, h marha sok üzemanyag kell, de előre lehet küldeni egy üzemanyag-hajót, ami külön utazik, a robbanásveszély elkerülésének érdekében.
    Persze egy ekkora luxus-űrhajót csak az űrben lehetne összerakni, aminek csak egy kis darabja lenne a Mars-komp...
    És még H.A.L.-t is össze kell szerelni :D :D
  • arrakistor
    #27
    elég vad 5letek, még mindig az enyém a legjobb.. a kínaiak által benépesített űr-háló
  • julius666
    #28
    Köszönjük vulkáni barátunknak, hogy megtisztelt hozzászólásával.
    Biztos vagyok benne, hogy az emberiséget előrevitte vele.
  • arrakistor
    #29
    Arrakis hívja a Földet. Vétel:

    Fogytán a fűszerünk is a Harkonnenek és a kukacok miatt jó lenne sietnétek azzal a generációs extragalaktikus utazással már !
  • WinG
    #30
    Nem értem, minek kell ilyenekkel foglalkozni, amikor egyszerűen csak meg kéne építeni a Végtelen Valószínűtlenség Hajtóművét, igazán nem nagy feladat, kedves emberiség!
  • syn7h37ic
    #31
    Nincs elég langyos tea hozzá... És különben is Zaphod ellopná úgy is.
  • LPG
    #32
    Atom reaktor + VASIMR hajtómű
    Valami magyar nyelvű infó van erről?
  • Pretorian
    #33
    Mér nem kérik meg a klingonokat vagy a kardassziaiakat hogy vegyék fel őket a platóra...nem kéne ennyit szarozni.
  • syn7h37ic
    #34
    Elég egy törölköző is, és elvisznek bárhová.
  • dzsagon
    #35
    A kénhidrogén olyan szagú, mint egy kemény fing. Szagolgassa a faszom.
  • Broafka
    #36
    a kérdés inkább az, hogy azok az egerek meddig is voltak "hibernálva"? mert lehet hogy lelassulnak a dolgok, a légzés, a szívverés, nah és a táplálkozás? arra nem válaszolt a professzor!
    4 napig alszik az ember, aztán kiszárad, hát sokkal jobb! :D
  • Broafka
    #37
    :DDDDDDD
    ő szagolja is! :D
  • Epikurosz
    #38
    Már ott is.
  • mikloss
    #39
    "However, a 2008 study failed to reproduce the effect in pigs, concluding that the effects seen in mice were not present in larger mammals"
    A disznóknál már nem jött be
  • HUmanEmber41st
    #40
    Mondtam, h a yogikat kell tanulmányozni:D :D :D