161
  • aDannyBoy
    #1
    kemény...
  • dez
    #2
    Uhh, feltalálták a MIDI-t, gratulálok.
  • dez
    #3
    Na jó, MIDI 2.0
  • Juszufka
    #4
    A kérdés, hogy miért feledkeztek meg a midiről? A számítógépes prüntyögésnél sokkal többre lehet képes a technológia, jó, hogy újra foglalkoznak vele.
  • Epikurosz
    #5
    Az ember nem is gondolná, hogy új buzerancia jelenik meg ezen a téren is.
  • Epikurosz
    #6
    Csak egy kérdés: pld. egy Mozart darab lejátszásában akkor nem is lesznek előadó-függő különbségek?
  • Juszufka
    #7
    De.
  • Epikurosz
    #8
    OFF
    Mér nincsenek érintőképernyők olcsón? Ilyenekre nagyobb szüxég lenne, mint zenemixerekre.
    OFF
  • ProClub
    #9
    MIDI rulez, de viszont az is igaz, hogy egy ilyen darab lejátszásához valszeg azért elég rendesen kell CPU. Egyébként a MIDI is elég tisztességes hangot képes adni, ha nem GM hangszerekkel programozzák, hanem mondjuk kifejezetten Roland, Yamaha vagy Microsoft Synth. eszközre.
  • Teppik Amon
    #10
    nekem is a midi jutott eszembe.
    Zenei hangokkal rendben is van, de mi van az énekkel? Egy Madonnát hogy fognak így "digitalizálni"?
  • Juszufka
    #11
    Egyhamar valószínűleg sehogy. A midi meg sohasem arra volt kitalálva.
  • tmisi
    #12
    Én múlt hónapban vettem egy Yamaha PSR-E203 szintit. Elképesztő, hogy mennyire jó a hangja, pedig ez is MIDI hangokat használ. Ezzel szemben a gépen a kottaszerkesztő program pedig annyira fosul szólaltatja meg a midiket, hogy annál még a mobilok polifonikus hangzása is jobb.
  • SuperCharger
    #13
    Ekkora hülyeséget. Ez nem hangtömörítés, ez szimpla hangszintézis. Pont a fordítottja.

    OFF:
    A MIDI meg azért szorult a háttérbe, mert egy rakás dolgot nem tud elõállítani, amit élõ elõadásban, igazi zenész igen. Az elõnye, hogy nagyon kis méretben tudott zenét tárolni meg, elveszett, ahogy a tárolókapacitások és a feldolgozási sebességek a sokszorosára nõttek.
  • Derapo
    #14
    http://www.vocaloid.com/en/sample.html Yamaha vocaloid:-)
  • Dömper Ármánd
    #15
    Na, legalább a klarinétfelvételek kis helyen is el fognak férni.
  • Ferrer
    #16
    Ez nem MIDI. Ebből lesz még valami.
    Egybk. ma szinte minden midin keresztül készül.
  • Derapo
    #17
    Igen..az énekhang "szintetizátor"
  • arrakistor
    #18
    pfff... úristen.... ez a "trükkös" eljárás 1989 óta module, vagy tracker néven ismeretes , de elődje 4-bites hanghullámokat generálva a commodore-64 SID chipjében is már bent volt 1980 óta (!!!!) és nemhogy 20 másodperces, de 10 perces zenék is beleférnek 1 kilobájtba

    aki a cikket írta -már ne is haragudjon- de az égvilágon semmi foggalma nincs a számítástechnikáról... a Rochester Egyetem vízfejű, okotojás kutatói egyetemben...

    az eljárást azóta mo3 formátum néven tökéletesítették kb. 2000-ben tehát ezek az igencsak hozzáértő -feltehetően- diplomás, OXFORDOT végzett kollégák valószínűleg levágott f*tykösvégért kapták a diplomájukat...
  • arrakistor
    #19
    továbbá gratulálok nekik hogy sikerült felizzadniuk két darab 4 megás fájl végeredményeként a boci-boci-tarkát , de elárulom nekik , hogy sem Paganínik, sem Bill Gécek nem lesznek soha valószínűleg, mert hogyismondjam khm.. egy "kicsit" le vannak maradva... de az igyekezet a kitartás és a szorgalom fontos dolgok, további sok sikert kívánok nekik, addig is itt van néhány link :

    - 1,
    - 2,
    - 3,
  • Thas
    #20
    Azért a tracker az más, mert ott tárolva vannak a hangminták is. Itt viszont nincs, de azt én sem értem igazán hogy ez miben különbözik például egy Yamaha VL-1-től...
  • arrakistor
    #21
    itt is el kell lennie tárolva a hangmintáknak, program formájában....

    valószínűleg egy SID chiphez hasonló programon dolgoznak, amely ugye manapság már 4 bites hanem feltehetőleg 16-24 bites hanghullámokból :
    -fűrészfoghullám,
    -négyszöghullám,
    -háromszöghullám,
    és fehérzajból próbál hangokat kiadni, de mivel kézzel fogható eredményt sem ezek az okostojások ugyanúgy nem tudtak még felmutatni mint sokkal régebben ezen a témán komolyan dolgozó okos programozók, csak két darab 4 megás wavot, ezért, hogy jutottak-e is valamire, majd hiszem , ha hallom !
  • Thrawn
    #22
    Olvasd el még egyszer! Wav formátumban van mindkettő, nyilván nem fogod akármivel direktben lejátszani az új formátumot, ezért felvették a lejátszott anyagot emészthetőbb formában.
  • Thas
    #23
    Tisztázzuk mit értünk hangminta alatt :) A PCM minta az, de szerintem egy oszcillátor ami fűrészfogat állít elő, az nem.
  • julius666
    #24
    Igazából nem is értem, hogy ezek a tudósok, professzorok ilyenekkel miért fárasztják az agyukat. Felkukkantanának 1-szer 2-szer ide az SG fórumra, és csak azt publikálnák inkább amit az itt megszólaló magányos felfedezetlen zsenik írnak, azonnal Nobel-díjat kaphatnának.
    Büszke vagyok rá, hogy ilyen emberekkel egy országban élhetek
  • arrakistor
    #25
    hát ha nóbel díjat nem is de, egy-két milliós díjakat ki szoktak ezek osztani egymás között , csak úgy spontán jó levágottf*tykösű módra, az én és más adófizetők pénzéből. más Thas:

    sok kis fűrészfog+háromszőg+négyszög hullám eredménye az amit akár emberi, vagy bármilyen hangnak nevezünk... megfordítva: minden hang lebontható erre a négy általam felsorolt hanghullámra, és erre már 1980-ban rájöttek az okos programozók akik megalkották a SID chipet , igaz, akkor még csak 4biten.

    Nos tehát mégegyszer a gyengébbek kedvéért egy kicsit érthetőbben is elmagyarázom szájbarágósan:

    ezek a szakik valószínűleg egy algoritmuscsoporton melóznak, amellyel különböző hangok, hangszerek stb.. program által a felsorolt hullámokból rakják ki valós időben a hallható hangokat, zörejt, zenét, úgy, hogy mindössze a "kotta" és hangadó típusa van eltárolva bájtok formájában ( a midihez hasonlóan)

    tehát egy midi+sid+module kombináción dolgoznak de mivel a programjuk kipróbálható béta(teszt) verzióját nem publikálták, ezért én személy szerint

    HOAX-nak nyílvánítom a cikket.
  • Dj Faustus #26
    " ez a "trükkös" eljárás 1989 óta module, vagy tracker néven ismeretes"
    Abban igazat adok, hogy a végeredmény (amivé a digitalizált hangot alakíthatják - bár ezt, és az annak a lejátszásához szükséges szoftvert még nem láthatjuk) hasonlíthat a modulzenére (midire), de 1980-ban (1989-ben) hol volt digitalizált hangfelvételből (wav, mp3) modulzenét (midit) létrehozó szoftver, eljárás, algoritmus?

    Mert ebben a dologban a pláne maga a hang -> modulzene átalakítás lenne.

    Az általad belinkelt midi állományok meg valószínűsítem nem digitalizált hangból (wav, mp3) lettek átalakítva.

    Ha pedig nem értesz egyet ezzel, vedd fel a kapcsolatot a "Rochester Egyetem vízfejű, okotojás kutatóival", és mond meg nekik hogy te jobban tudod, te már megírtad a digitalizált hangból modulzenét generáló szoftvert.
  • julius666
    #27
    És egyébként ez a cikk szerintem meg nem arró szól, hogy sikerült egy klarinét hangját előállítani egy csomó paraméterrel, amitől élethű, hanem egy hangfelvétel alapján, úgymond wav-ból csinált MIDI-t, és közben azt is kitalálta, hogy a játékos milyen erővel, hogyan fújta, stb... így azért máris más a dolog...
    És a minták alapján nem is lett rossz!!! De azért a dicsőítéssel én is várnék addig, amíg valami bonyolultabb dologgal is meg tudják ezt csinálni.
  • julius666
    #28
    jaj, bocsánat, pont előttem írták
  • julius666
    #29
    így jár az, aki fél óráig nem frissít, majd utána kommentel
  • Thas
    #30
    Szerintem picit elbeszélünk egymás mellett, illetve ugyanazt mondjuk csak máskép :) Nekem az a problémám a cikkel, hogy maga az algoritmuson alapuló szintézis már létezik, ha valaki bemegy egy hangszerboltba akkor hardveres és szoftveres megoldást is tud venni.
    Ami újnak tűnik az a visszafelé irány, bár arra azért kíváncsi lennék hogy ha több hangszer szól egyszerre akkor azokat hogy választják szét... (gyanítom sehogy).
  • arrakistor
    #31
    félreértettél:

    1: a végeredmény amit publikáltak meglehetősen lagymatag, boci-boci-tarka zene , és létezik rá mod2midi megoldás kb. 7-8 éve sokkal jobb hatékonysággal.(most lusta vagyok linkelni)
    2: sid2midi is létezik, ha nem is 80-as évek óta, de úgy jó 8-10 éve,
    3: a "trükkös eljárás" a modulok, ha nem is 1000edrészére tömörítik a zenét, de átlagosan 10-ed, 20-ad, vagy 100-ad akkora helyet foglalnak el a merevlemezen mint az ugyanojan hoszz mp3 (vagy éppen ugyanaz a zene mp3-má konvertálva)
    4: a 4 bites -ma már csak zörejnek nevezett (de hozzáteszem , hogy csupán a 4 bit miatt)- c64-es zenék amelyek az említett hullámokból generálnak hangokat programmal megadott formában viszont 1980 óta létezik és még ma is tartanak sid chip tune compókat minden évben a világ számos országában
    5: a sid-ek viszont valóban az 1000-ed részei az mp3-nak és korántsem boci-boci-tarkák, mint ahogy hallhatod az általam küldött sid2midi konverzióval konvertált 10 kilobájtos midiken.
  • arrakistor
    #32
    6: az mo3 pedig a lehető legjobb megoldás amely 5vözi az mp3 és a modul technológia előnyeit, tehát a kották és a hangok digitálisan tömörített verziói vannak tárolva és itt viszont már átlag 100-ad részére tömörít az mp3-hoz képest.. ennél jobb megoldást felesleges is készíteni...

    végkifejlet : MO3
  • ProClub
    #33
    Valamelyik elrejtett Windows almenüpontban át lehett állítani a MIDI engine-t. Meg nem mondom, melyik, kb egy éve nem használtam Windowst.
  • arrakistor
    #34
    van egyszer a general midi hangkészlet, amely szabvány és minden midi hangszerek alapvető hangkészlethalmaza, ehhez társul a Midi 1.0 kottarenderelő szabvány is (minden polifónikus mobil telefon alapja), amely nem tartalmazza a nyújtásokat (pitch) valamint a portamento onthefly állítási lehetőségét és még egy sor dolgot amelyet a Midi 2.0 már tartalmaz. Létezik ezenkívül még egy hangszerspecifikus hangkészlethalmaz is , de egyes számítógépes midi renderelő engine-k képesek akár digitális hangot is belerenderelni a megfelelően megírt midi zenébe.
  • arrakistor
    #35
    a Windows beépített FM synthetizatora tartalmazza a General Midi hangkészletet, a Midi 1.0 és 2.0 enginjét és még egy rakat windows specifikus Midi hangszert, amelyek az FM synthetizator szabvány hangszerei is egyben.
  • Dj Faustus #36
    " és létezik rá mod2midi megoldás "
    A mod2midi nem digitalizált hangból (wav, mp3) csinál modulzenét (mod, s3m, it, xm), hanem modulzenéből midit.

    "sid2midi is létezik"
    Az sem ez, hanem a c64-es modulzenét alakítja midivé.

    "c64-es zenék amelyek az említett hullámokból generálnak hangokat programmal"
    De nem csinálnak digitalizált hangból sem modulzenét, sem midit.

    " az mo3 pedig a lehető legjobb megoldás amely 5vözi az mp3 és a modul technológia előnyeit, tehát a kották és a hangok digitálisan tömörített verziói vannak tárolva"
    Ez csak egy a sok modulzene-formátumból.

    "sok kis fűrészfog+háromszőg+négyszög hullám eredménye az amit akár emberi, vagy bármilyen hangnak nevezünk... megfordítva: minden hang lebontható erre a négy általam felsorolt hanghullámra"
    A Fourier-transzformáció értelmében minden hang lebontható szinuszhullámokra.
  • arrakistor
    #37
    jólvanna... és ?

    ezek az okostojások most többre jutottak???

    semmi kézzelfogható eredményt nem tudtak produkálni azonkívül hogy "remélik" , meg "szeretnék", meg a 2 db 4 megás bocibocitarka.wav
  • arrakistor
    #38
    kérdezem én: mi a lóf*sznak az amrnél, vagy az mp3-nál jobban összetömöríteni azt a szerencsétlen digitális hangot, amikor még az 56k-s faxmodemmel is tűéles minőségben tudtam skypolni(icq-zni vagy akármi) és dc-n letölteni 1x-re már 8 évvel ezelőtt !! és mi a lóf*sznak jobban összetömöríteni azt a nyamvadt zenét, mikor 8 giga ramos és 5 gigaherces gépeket árulnak fél terrás winyóval???????????????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • Reggaester
    #39
    jó meglátás, csak nyugi XD
  • Thas
    #40
    Azért létezik wav2midi is, azzal az apró szépséghibával, hogy csak önmagában, egyedül megszólaló hangokra képes értékelhető midi-t generálni. Viszont a fenti cikkben is pont ilyen demo van, talán nem véletlenül...