51
  • toto66
    #1
    Ruhának alkalmatlan, mert a műszálas ruhákkal is az a baj, hogy nem veszik fel a verejtékből származó nedvességet, és ezáltal "megpunyad" benne az ember...
  • toto66
    #2
    Hacsak nem az embert is bevonják "nanoszögekkel" C:
  • toto66
    #3
    Pedig a címe igéretes, mert a mosószerek nagyon szennyezik az élővizeink!
  • willcox
    #4
    Nem azért, de már a nano korszak előtti időben is lehetett olyan mosást (gyantás) kérni egy autónál, ami után legalább egy hónapig lepergett róla minden víz.
    Ruháknál kifejezetten (fehérneműknél különösen) előnyös a nedvszívó képesség, vagyis ruhaneműre ez alkalmatlan, hacsak nem esőköpenyt akarnak vele készíteni.
    A szennyeződéseknek csak kis része szerves, vagyis a szervetlen vegyületeket nem tudja lebontani, és akkor úgyis mosás a vége. Akkor meg mire jó?
  • mikloss
    #5
    "párásodás ellen védő bevonaton" ez tök jó lenne főleg a paintballos maszkokon
  • arrakistor
    #6
    "Csapatával selymet és gyapjút vontak be anatáz titán-dioxiddal..." "...hozzátéve, hogy az anyagok nem jelentenek veszélyt a környezetre és viselőjükre" ...

    én ehhez csak annyit tennék hozzá, hogy a titán-dioxid, a titán, mint elem, és annak összes sója, vegyülete roppant káros és mérgező az élet minden formájára nézve. Ezenkívül pedig nem hinném, hogy valaha ezt a megoldást tömeggyártásban alkalmaznák, mert a titán elég ritka fém a földön és éppen ezért nem túl olcsó.
    Továbbá nem hiszem azt sem, hogy hatékony lenne ez a megoldás a ruhák valódi tisztántartásához, valamint a tényleges mosást a lepergetés által meg is nehezítik. Ezenkívül a titán mosószerrel (mosószeres lúgokkal) alkotott vegyületei nemcsakhogy tönkreteszik a mosógépet, de a környezetbe, folyókba, talajba jutva nagyon károsak lehetnek és hosszantartó károsodást okozhatnak, a talajra nézve , akár teljes elsivatagosodást is okozhatnak.
  • arrakistor
    #7
    Mindazonáltal nem mindennapi használatra, pl.: egyes szakmák esetében, mint védőruházat, vagy egyéb speciális tevékenység végzéséhez még jók lehetnek.
  • finaltrekker
    #8
    Arrakistor ne is próbáld megfejteni :P Nyílván NEM publikáltak minden részeletet mivel NEM céljuk, hogy bárki otthon öntisztító ruhát készítsen magának.
  • Wharyoo
    #9
    Jah, marha nérgezö lehet...

    http://en.wikipedia.org/wiki/Titanium_dioxide

    Javaslom átfutni az Applications bekezdést...
  • waterman
    #10
    akik annyira őrültek, hogy szeretnek vörösborban fürdeni, azok tanuljanak meg mosni. ennek így semmi értelme, mert azért ez nem helyettesíti a mosást.
    inkább azon agyaljanak, hogyan lehetne öntisztító budit csinálni..
  • peterxy
    #11
    tudtommal a titán elég ritka és drága fém, főleg ahhoz, hogy minden ruhat azzal vonjanak be. masrészt kétségeim vannak affelől hogy egy ilyen bevonat tartósan ellenállna a mindennapi használatnak pl egy farmeren...
  • peterxy
    #12
    a nanoszöges anaygot pedig egyértelmüen nem ruháknál használnák fel
  • Epikurosz
    #13
    A titánbevonat karóráknál is előfordul. Akkor ez hogy van?
    A másik: ha nanbevonat, akkor a mennyiség nem sok, akár elég titán is lehet ehhez a Földön.
  • Epikurosz
    #14
    Azon morforndírozom magamban, hogy ultrahanggal miért nem leeht ruhát mosni. Mintha hallottam volna hasonlót.
  • uniu
    #15
    Van is ilyen mosógép. De az ultrahangos ékszertisztító már mindennapi.
  • uniu
    #16
    @arrakistor: ahhh... boldogító tudatlanság. Sokaknak meg kellett volna már halniuk eddig, ugyanis a titán-dioxid fő alkotóeleme pl. a fogkrémeknek is. A titán protezisekről pedig ne is beszéljünk...

    @Epi: nem az elemi titánról van szó hanem az oxidjáról!
  • Epikurosz
    #17
    Én nemtom, hogy a titán mennyire oxidálódik, de mivel implantátumoknál előszeretettel használják, az oxidréteg nagyon stabil lehet.

    Amit tudok még: annyira szövetbarát, hogy az emberi szervezet nem dobja ki, hanem szépen körülfonja, befogadja, megtapad rajta. Ez azért eszméletlen!
    Ha elfogy, hozni kell a Titánról.
    Ultrahangos tisztítókütyüt valahol már láttam, talán a Metro áruházban, vagy inkább a www.conrad.hu áruházban, már nem emlékszem.
  • teddybear
    #18
    Kb. mint az alumínium. Csak ez ráadásul hőálló, olyan szilárd mint a legjobb acélötvözetek, és harmada a fajsúlya, mint a vasnak.

    Titániumötvözetekből készítik a sugárhajtóművek forgórészét is.

    Aránylag ritka, nehezen előállítható fém, a világpiacot az oroszok ellenőrzik, ők állítják elő kb. a kétharmadát a forgalomban lévő fémtitánnak.
  • Szocsi88
    #19
    Földkéreg
    A titán egyébként nem is annyira ritka. Az ezüst és arany nagyságrendekkel ritkább
  • dez
    #20
    Az alumínium - nyomelemnyénél nagyobb mennyiségben - tényleg mérgező.
  • uniu
    #21
    Az sem biztos, hogy a felülete oxidálódik szobahőmérsékleten. De attól még lehetnek oxidjai pl ami a cikkben szerepel. A karórák anyaga full titán. Van még egy vegyülete a titánnak amiből szerszámokat készítenek(titán-karbid talán,sárga színű). Számámra a legmeglepőbb tulajdonsága az volt, hogy rendkívül rugalmas.
  • Epikurosz
    #22
    Dez,
    Ha jól emlékszem itt már volt vita az alumíniummal kapcsolatban.
    Bár leeht, hogy az indexen, az Olajsütőkkel kapcs. hoztam fel ezt a kérdést, és valaki ott torkolt le emiatt.
    A lényeg: én olyan tanulmányokról olvastam, melyek szerint az alumínium oka lehet az Alzheimer-kórnak. Mit ad Isten, az Alzheimer-kór épp akkor terjedt el jobban, amikor nagy divatja volt az Al konyhai edényeknek. Azonban, egyszercsak eltűntek: sem tányér, sem fazék, sem pohár meg evőeszközök nem volt már a boltokban. Nem állítom, hogy egészségügyi okokból, talán a repülőgépipar happolta fel az összes alumíniumot, és a konyha hátrasorolódott.

    Az viszont meglepett, hogy mostanában megint kezd visszaszivárogni az Al a konyhába. A vízforralóm, a vízzsűrőm külsejének egy része Al, az olajsütő edénye is az, de teflonnal van bevonva stb.
    Szóval, eléggé zavarban vagyok.
    Nekem az ösztöneim azt súgják, hogy az Al nem egészséges, ha nagyobb mennyiségben a szervezetbe jut.
    Amúgy semmilyen fém sem okés, ha nagyobb mennyiségben a szervezetbe jut, kivéve talán a vasat.
  • Epikurosz
    #23
    Szóval, JPÉ alapján: a vasat kivéve, amelyre szükség van a vörös vértestek felépítéséhez, valamint a cinket, amely a bőr egészségében (és férfiaknál a spermiumok termelésében) játszik szerepet, szükség van nyomelemekre: Mn, Cr, Cu, V stb. de a többi fém közül csak azokkal nincs probléma, amelyek nemesek: arany, ezüst, platina, és a titán, mert ezek nem lépnek reakcióba, a testnedvek nem oxidálják annyira őket, nem kerülnek be a szervezetbe. A Hg, Pb, nagy mennyiségben a Cu is egészségre ártalmasak.
  • Epikurosz
    #24
    Nos, megtaláltam a Wikiben az Al-Alzh.-kór összefüggést, amely annyira nem egyértelmű, de szerintem nem is megnyugtató.
  • toto66
    #25
    "nagyobb mennyiségben a szervezetbe jut, kivéve talán a vasat"
    Elég nagy daraban egészségtelen (pl.: kés). (:
  • babajaga
    #26
    És a zsíros szennyeződéseket mi oldja fel? Az UH nem oldószer.
  • babajaga
    #27
    Baromagyú kutatók! Arra egyik se gondol hogy a textilt viselni is kell? Nem úgy van hogy átalakítom tetszés szerint a szövetet.Hány ember kapott súlyos allergiát bizonyos ruhák viselésétől!
  • Rena11
    #28
    addig oké hogy eltünnek a foltok de a ruháinkat nem csak a foltok miatt mossuk mi van a szagokkal baktériumokkal
  • uniu
    #29
    Az ekszerekre ratapadt szennyezodeseket leszedi akkor pont a zsirral ne birkozna meg ? Az ujjamrol is leszedte a koszt amikor az is beleert a tisztito vizebe:))
  • uniu
    #30
    Ezt konnyen igazolni lehetne. Meg kellene vizsgalni a Mo.-i kisebbseget, es ra lehet jonni, hogy van-e karos hatasa az aluminiumnak vagy a reznek :))
  • waterman
    #31
    azt meg egy UV-c fénnyel világított ózonkamrában tisztára gőzölöd és bacik sem lesznek rajta. egy két kezelés után mondjuk ruha sem, de ez már részletkérdés:)
  • toto66
    #32
    Vizsont a falfirkák ellen hátha jó lenne!
  • toto66
    #33
    Azoknak születésüktől van nano rétegjük, nem is kell mosdaniuk C:
  • M0RN1NGST4R
    #34
    Nem csak ausztrálok, hanem németek is csináltak már ilyet. Vagy a nanosuit nem onnan ered?
  • Gamecube86
    #35
    hu.wikipedia.org/wiki/Tit%C3%A1n_%28elem%29
  • Carbine
    #36
    A Titán, illetve azok az anyagok amikből kinyerhető, nagyon is gyakoriak a Földön, csak az előállítás körülményes, tekintve, hogy a Titán olvadáspontja közel kétszerese az aluminiumnak. Leggyakoribb formáját a Titánium-Dioxid-ot használják szinte minden fehér festékben. Alkalmazása széleskörben elterjedt már az elmúlt évtizedek során. Jól ötvözhető, könnyű, rugalmas, ellenálló fém. A Titán fémötvözetkénti első nagyobb mérvű alkalmazása a 60-as években volt, amikor az USAF kifejlesztette az SR-71 Blacbird kémrepülőt(RS eredetileg csak egy hülye politikus fordítva mondta egy sajtótájékosztatón, ezért megváltoztatták). Ennek sárkánya teljes egészében Titánból készült, mivel az Al nem elég erős, hogy kibírja a Mach 3 feletti hő és súrlódási terheléseket.
    Építészetben a 90-es években használták először nagy mértékben, a bilbaoi Guggenheim múzeum építésénél, ami köszönhetően a Titán egyedi fényvisszaverődési és fénytörési tulajdonságainak, impozáns látványt nyújt a nap minden szakában... Éjjel persze nem annyira.
    A titán valóbán drága, és rosszabb időszakokban ára megközelití az arany árát, de manapság egyre újabb gyártási/előállítási módszereknek köszönhetően mérséklődik az ára.
    Ha valamit hibásan tudok, tessék szólni.
  • Carbine
    #37
    na... csak most vettem észre gamecube86 wiki linkjét... így az egész hozzászólásomnak nincs is lényege. KÉREM KAPCSUJJA KI.
  • Epikurosz
    #38
    Rézszálas ruha kell - már van ilyen! nekem is van ilyen zoknim - és akkor minden meg van oldva.
  • Epikurosz
    #39
    Hülyeséget írtam: ezüstszálas a zoknim, az ezüst az, amely hazavágja a baktériumokat és , ja a vírusokat nem, épp emiatt a jobbfajta víztisztítóknál alkalmazzák.
    Csak, hogy irigykedjetek: nekem van ezüst (klorid?) víztisztító tablettám. egy csomag 4500 Ft-ba került. ha mennék harmadik világbeli országba jó lenne.
    Ezüst étkészletem persze nincs, emiatt meg nem kell irigykedni.
  • Epikurosz
    #40
    Na, ez lenne az ideális mosógép:
    ultrahang (UH) +ibolyántúli sugarak (UV) + ózon (O3) ezüstdobbal felszerelt mosógépben.
    Esetleg lehetne még alkalmazni indiai mosógolyókat (nem emlékszem a nevükre, valamilyen növény: szappandió, vagy mosódió).