220
  • dimenzio harcos
    #1
    ufo, nem? de!
  • willcox
    #2
    "a vártnál 13 mm/s sebességgel gyorsabban" - jaj! Én nem is tudtam, hogy a sebességeket (legalábbis a szondákét) milliméter/másodperc pontossággal számolják. Vagy mégis?
  • mcsaba
    #3
    Szerintem nem is úgy számolják, ennyire pontosan nem hiszem hogy tudják mérni a mozgását ez csak utólagos eredmény, a 13 mm/s az 1123200 mm/s egy nap ami már több mint egy kilóméter és egy kilóméter eltérést azért már lehet mérni.
  • Carbine
    #4
    Ezeknek a szondáknak nagyon limitált az üzemanyag készletük, és többségüknek nincs is hajtóműve, csak manőverező fúvókái, ezért kell a tökeletes pálya görbe a bolygóközi repülésekhez. 13 mm/s eltérés egy olyan hosszú út során, mint páldául egy Jupiter küldetés meglehetőssen befolyásolja a jármű pályáját. Az, hogy egy szonda képes-e stabil pályájára állni egy objektum körül elléggé kényes műveletet igényel. Valószínüleg ez az eltérés egyik küldetést sem veszélyezteti, legalábbis Anderson szavaiból nem arra lehet következtetni, hogy bajban lennének. Igaz ők se tudják, mi és hogyan okozta ezt az eltérést és szemmel láthatóan a NASA- se nagyon foglalkozik vele, legalábbis a hivatalos oldalon alig van valami róla. Igaz a Columbiara is azt mondták, hogy semmi baja.
  • greg971
    #5
    Ahogy látom te sem csillagász vagy . Legalább gondolkodhatnál .
  • Krinyo
    #6
    egyértelmű, zufók
  • mikike
    #7
    hüjék
    ez a légellenállás miatt van
    ezt minden fizikához jól ért tuggya, hiszen ők már mindent tudnak a világról
  • jóhangulat
    #8
    Urben legellenallas?
    Ok =)
    Meg kik azok akik mindent tudnak a vilagrol? Lehet, hogy amit most tudunk a dolgokrol annak csak 10%-a igaz. Amugy remelem ezt Te sem gondoltad komolyan.

    udv
  • Kmarha
    #9
    légellenállás a légmentes térben :D gratula
  • snorbi
    #10
    Szerintem látszik, hogy nem gondolta komolyan, mert olyan "viccesen" fogalmazott.
    Pl. a "hüje" is tök vicces...
  • DompR
    #11
    A terrorista ufók voltak. És pont
  • Neptun24
    #12
    Az űr nem teljesen üres! Nagyon ritkán de vannak atomok,molekulák a bolygóközi térben is!
  • roberttoth
    #13
    Tudtommal az világűrnek is van "sűrűsége". Kb. minden cm3-re jut 1 hidrogénatom. Bár ez rendkívül kicsi, de kérdés az, hogy több millió km megtétele után érezhető-e a hatása. És bár nevetségesen hangzik, de ez is "légellenállás". Még akkor is, ha ezt nemes egyszerűséggel elhanyagolhatónak tekinthető.
  • dez
    #14
    És szerinted erről a NASA nem tud? :)
    Az utóbbiak között meg valamelyik gyorsabban megy, nem lassabban.

    Btw, nem tudom, helyes-e ez a 13 mm/s, mert ez elég nagy eltérés.
  • mikike
    #15
    félig komoj

    szerintem is van valami az űrben is, legfeljebb nem tudjuk mi az (meg nem is látjuk)

    de hát a "tudomány"ban elég kevés dologról mondhatják el, hogy tudják mi az
  • Epikurosz
    #16
    szerintem olyan sötét anyag csomók lehetnek a hibásak, mint amilyeneket nemrég felfedeztek a csillagészek.
    Távolról jól látsaznaka, közelebbről csak a hatásaikat lehet érzékelni.
  • immovable
    #17
    sztem gyakorold inkább ezt a j - ly kérdést.rádfér
  • globint
    #18
    A Pioneer anomália nem kötődik a Nap-hoz, írják, ugyanakkor a Föld mellett "aszimmetrikus" elrepülő űrszondákra azt írják, hogy valószínűleg bizonyos fokig ludas lehet a sebességmódosulásban. Na most. A Föld is, és a Nap is forog, a Föld mellett elsuhanó űrszondára a Föld lapultsága alapján, csak akkor van esély az anomáliára, ha nem szimmetrikus pályán suhan el a Föld mellett, míg a Nap esetében szintén a forgás, lapultság, és a nem szimmetrikus pályagörbület játszhat szerepet.
    Ezek után már csak a spanyolviaszt kell feltalálnom, és mehetek a Nobel díjért.
  • roliika
    #19
    Jövök 4 vad elmélettel. 1 téridő torzulás, 2 mikro féregjáratok, 3 holo tér, 4 szimplán nem ismerjük a gravitációt.

    1: A tér bárhol is járunk nem homogén. Torzulások vannak mindenhol ahogy Epi mondta csomókban. Ezért tévednek a karórák is havonta (nem csak a hőingás miatt amit az elektronika elszenved), ezért kell a műholdak atomóráit is szinkronizálni egymással.

    2: Mikro féregjáratok vannak mindenhol, adott esetben maga a test hozza létre és ez okozza a torzulást...egyes részei időben és térben elöbbre haladnak, de ez kihat az egészre.

    3: Egy számítógépben futunk mint valóság szimuláció, ami nekünk 1millió év az a futató környezetnek 1-2s, ám a tizedes törtek (lebegőpontos számok) határok közé vannak szorítva az óriási számoló kapacitás miatt, és ebből adódnak pontatlanságok amit mi is érzékelünk de nem tudunk megmagyarázni.(Ezt a gépben futunk dolgot a Matrix c. film elött is már sok fizikus is vallotta, hiszen tudjuk 1960 óta kb, hogy számítógéppel a valós világ vagy bármi modellezhető, kizárólag a számoló kapacitás és tárhely okozhat problémákat. ) UI.: Ha sikerül megalkotni az első kvantum számítógépet, és ebből többet fürtökbe rendezni, csak idő kérdése hogy mikor alkotjuk meg saját magunk számára a reális virtuális világot...talán már ezt réges rég meg is tettük...

    4: Ezt durván 200 éve senki sem kérdőjelezi meg mert a Földön jól mérhető, a hibákat a mérőeszközök hibájának tudták be. Ha 1 ezrelékes eltérés volt 50 éve senki sem foglalkozott vele. Viszont 40 000 Km/h-s sebességgel száguldó 300kg-os test esetében már jelenthet valamit.
  • Kornan
    #20
    Tulajdonképpen módosítják a szonda pályáját a nekiütköző részecskék,mikrometeoritok,minél nagyobb sebességgel ütköznek neki ,annál jobban.Ugyanígy módosíthatja a napszél(ez tul. képpen ugyanaz mint az előző),vagy pusztán a nap sugárzása is valamennyire,pár atom leválik a hőtől és könyebb lesz :D.Talán sok ilyen apró hatás eggyüttese,amit elhanyagolunk.Vagy épp számítási pontatlanság van valahol.

    Vagy valami ismeretlen jelenség.Pl A SÖTÉT UNIVERZUM!!!
    Az onnan nyíló mikro-kvantum szingularitások gravitációja,amiken keresztül szivárog a sötét energia.
  • Déta
    #21
    Még a végén kiderül, hogy az "éter" mégsem volt olyan buta 5let...
  • Kornan
    #22
    Vagy az is lehet ,hogy amikor azu fók hipertér sebességre kapcsolnak,akkor az igy keletkező hipertér lökéshullám torzulást idéz elő a tér idő kontinuumban,amely megváltoztatja a gravitációs állandót az adott tér-idő koordinátákon.Persze csak lehet.
  • snakekiller
    #23
    Meg némi fizikát, természetfilozófiát sem ártana neki...

    Amúgy Epikurosz ötlete tetszik, így első olvasatra.

  • mcsaba
    #24
    Szerintem is kell lennie éternek, én igazából sosem sem értettem az éter nélküli elméletet. A fény, rádióhullámok stb. nem részecskék áramlása hanem egy hullám de hullám csak valamiben keletkezhet, a semmi viszont nem tud hullámozni, egy rádió valahol hullámot kelt az éterben és egy másik ezt felfogja, mint egy medencébe amiben viz van ha eggyik szélén bedobunk egy kavicsot a másik szélén látni fogjuk a hullámot de ha a medence ures akkor nem látjuk a hullámot mert nincs mibe terjedjen, legalábis én így képzelem, ha esetleg valaki pontosan érti az éter nélküli hullámterjedést magyarázza el de ha lehet egyszerü parasztnyelven ne mindenféle szamítással meg szakkifejezéssel teletüzdelt hablatyban.
  • Thrawn
    #25
    "A kutatók hat mélyűr-szondát vizsgáltak, a Jupiter felé tartó Galileo I és II-t ..."

    Nem volt sem Galileo I, sem Galileo II. Csak Galileo volt. Egy, azaz egyí űrszonda kutatta ezen a néven a Jupitert.
  • Reggaester
    #26
    Oh... :)
  • gaszton42
    #27
    Megelőztek! Tényleg nem volt Galileo I és II, érdekelne a cikk forrása, ha ott is hibás adat van a többi is gyanús. A Pioneer szondák lassulásával már évtizedek óta foglalkoznak, az eléggé valós jelenség, de egy komoly szakcikkben ilyen hiba nem fordulhat elő....
  • snorbi
    #28
    Egyébként általában jó lenne, ha megjelölnék a cikk forrását.
    Ha nem saját szerzeményről van szó, hanem "csak" fordításról, akkor pláne korrekt lenne.
    De ha saját szerzemény, az infókat - az esetek nagy részében - gondolom akkor sem az ujjából szopja a tisztelt cikkíró.
  • willcox
    #29
    Távol álljon tőlem, hogy csillagász legyek. Viszont gondolkodtam, és azért írtam le azt, amit írtam. Ez a 13mm/s sebességeltérés sok mindenből adódhat. Ütközés, számítási pontatlanság, vagy eleve pontatlan számítási módszer, esetleg egyéb tényezők. Én eleve kacsának tartom ezt a hírt, mert ezt a sebességeltérést sem lehet már egyszerű kimérni, de ha ez lehetséges is lenne, még ott van a mérési pontatlanság és egyebek.
    A következő hír meg már picométer/óra sebességeltérésről fog szólni? :)
  • arrakistor
    #30
    véleményem szerint alapvetően 3 lehetőség jöhet szóba, a következő valószínűségi sorrendben:

    1. még fel nem fedezett - viszonylag nagyméretű - égitest befolyásolja a szondák mozgását , valahol a kuiper övön kívülről,
    2. egészen egyszerűen a külső naprendszerek gravitációs mezejét nem kalkulálták bele a kutatók a naprendszerközi pályamozgásokba,
    3. a tényleg van még egy fizikai törvény amely még megválaszolásra vár.
  • arrakistor
    #31
    bocs egy-két elírásom volt , helyesbítek:

    1. még fel nem fedezett - viszonylag nagyméretű - égitest befolyásolja a szondák mozgását , valahol a kuiper övön kívülről,( amely elég kicsi ahhoz, hogy a nagybolygók mozgását még nem nagyon befolyásolja, viszont a kisméretű bolygóközi tárgyakra hatást gyakorolhat)

    ...a kutatók a naprendszerközi... << naprendszeren belüli-t akartam írni.
  • snakekiller
    #32
    Jelenlegi tudásunk szerint (erre kéne vmi elfogadott rövidítés, JTSZ, vagy nem tudom) a vákuum (a semmi) egyáltalán nem "üres", a mindenféle megmaradási törvények nagyon picike időtartamra(!) sérülhetnek (ld. Heisenberg-féle reláció) és így a semmiből tiszavirágéletű részecskék keletkeznek. Ezekkel a részecskékkel modellezik a különféle erőtereket is. Nos, az EM hullámok ugye tovaterjedt elektrommágneses terek, amik így felfoghatóak virtuális részecskék száguldó halmazaként is. Tömören: nem a semmi hullámzik. :)

    No persze a virtuális részecskék keletkezésére és a hullám terjedésére már nem nagyon lehet közérthető, szemléletes (és tudományos) magyarázatot adni, egy nagy adag matematikai levezetésen kívül; de ez szerintem eléggé irreális elvárás lenne. (Miért kéne az alapvető természeti összefüggésekre kötelezően találni valami "mechanikus" modellt? Most ez nem neked szól konkrétan, csak laikusoktól/amatőröktől gyakran olvasni ilyen kritikákat.)

    Megjegyzem a Maxwell-egyenletek éterre alapozott részletes indoklása is eléggé nyakatekert.
  • Epikurosz
    #33
    A hatás nem lokális, hanem generális, így nem egy ismeretlen égitest okozza.
  • zyppy
    #34
    ővoltaz:
  • kvp
    #35
    Ha mar az otleteknel tartunk, akkor nehany megjegyzes:
    -a fold nem tokeletes gomb, csak nagy tavolsagbol tekintheto homogen tomegnek
    -a foldi rendszereknek ujabban eleg nagy az eredo elektromagneses tere, ami kezdi zavarni a fold sajat teret
    -a forgo testek altal okozott terido-torzulas merheto, bar csak neutroncsillagoknal latszik jol
    -a naprendszer a csillagkozi urben repul a galaxis szelen, eleg nagy sebesseggel
    -a napnak ugyanolyan vedoburka van mint a foldnek, ez a hatarreteg tartalmazza a sok kavics meretu szemetet es a kisbolygokat is
    -a csillagkozi anyag es a naprendszerbeli anyag eltero surusegu es homersekletu, de az aramlasi iranya sem azonos

    Osszessegeben egy halom dolgot nem szamoltak bele az alapkepletbe, es ekkor meg csak az ismert jelensegeket emlitettem.
  • dez
    #36
    Benne van a cikkben a forrás linkje (space.com-os cikk), ott is szerepel az I-II.
  • dez
    #37
    Mi is változott 1960-ban? Minden materiális dolgok tudói lettünk, és mellékesen egyetemes vallás lett a materializmus is, vagy mi? :)
    Egyelőre tudományosan is nem ismerjük teljesen a világot.
  • GyuriX2572
    #38
    Potatlanul számoltak... nagy cucc, nem kell rögtön átírni a fizikát! -.-
  • archkoven
    #39
    Azért ezek -legalábbis számomra- elég megdöbbentő adatok.
    A szonda 13 mm/s sebességgel gyorsabban halad a vártnál ami a szonda sebességének mindössze egy milliomod része. Ami igazán döbbenetes nekem, hogy a sebességét 0,1 mm/s pontossággal tudják mérni! Ez persze az itteni csillagászprfesszorokat nyilván egyáltalán nem lepi meg, az eltérést nyilván kimérték ők is otthon az erkélyről.

    A legjobban az örök naív roliika elmélete teszik: számítógépes szimuláció részesei vagyunk:) Csak nem hogy egyszer lefagyjon a program és bootolás után újra az ősrobbanással kezdjük mert én azt már nem várom ki:D
  • Dany007
    #40
    Na azért az 1-es pontra reagálnék annyit, hogy a műholdak óráit az Einsteini relativitás elméletből adódóan kell minden nap beállítani a földi időhoz képest, és nem a teridő torzulása miatt. Pontosan, mivel a párszáz km magasan gyorsan keringó szondáknak ha csak minimálisan is, de lassabban telik az idő, mint itt a Földön.
    Hogy ez halál pontosan miért van azt el lehet olvasni 15-20 oldalon keresztül Stephen Hawking - Az idő rövid története, és a Világegyetem dióhéjban címü könyveiben.
    Attól függetlenül sokszor érdekel elgondolkodtató elképzeléseid vannak, de konkrétan erre már van magyarázat, és az nem a tér torzulásain alapul :)