330
Miért van az, hogy tőlünk nyugatra az emberek kedvesek, nyitottak, nem méregetnek az utcán, nem olyan feszültek vagy idegesek mint mi, kelet-európaiak?
  • Pretorian
    #1
    Tényleg, miért?
  • PíszLávJuniti
    #2
    fake
    én kedves vagyok mindenkivel -
  • Pretorian
    #3
    Tavalyelőtt Londonban töltöttem néhány hetet-hónapot, és nem akartam elhinni, hogy ez odakint tényleg nem úgy működik, mint nálunk...rendesen rossz volt hazajönni utána...
  • Pretorian
    #4
    Én is próbálok mindenkihez kedvesen közelíteni, de sajnos azt látom, hogy szinte minden harmadik-negyyedik ember a fennt említett archetípusba tartozik...engem pl. nagyon idegesít, ha az utcán végigmér valaki, legyen az bárki...tudom, sokan ezt fel sem veszik, egyszerűen nem vesznek róla tudomást, de szerintem ennek az az oka, hogy a prosztóság sajnos általánosan elfogadott társadalmi jelenséggé vált idehaza...
  • Mersant
    #5
    mert itt mindenki irigy a masikra, es a szomszeddal van elfoglalva nem sajat magaval...
  • G_ArchAngel #6
    szerintem London nyitottabb ennél...

    nem tudom, hogy mi az általános, de én a mai napig megnézem a szép afro/indiai/japán csajokat, míg az afro srácok az én barátnőmet...


    ami zavar, hogy néha nem tudom, hogy segítsek-e bizonyos helyzetekben:
    nemrég két muszlim nő elég nehezen vitt fel egy nagy lépcsőn egy babakocsit - én meg nem tudtam mit tegyek, mert...
    - nem tudom, hogy idegen (ráadásul hitetlen) férfi segíthet-e nekik
    - Budapesten, ha segíteni akartam, akkor mindig elutasítást kaptam, egyszerűen attól félnek, hogy aki segít, az azért csinálja, mert lopni akar...
  • Pretorian
    #7
    Igen...ez is igaz, de ez csak a jéghegy csúcsa...
    Londonban, ha valaki rózsaszín hajjal egy szál kifingott klottgatyában megy ki az utcára, az sem fog sokmindenkit érdekelni...itthon, ha kiáll egy hajtincsed, vagy gyűrött fejed van, mert nem aludtad ki magad, minden második köcs' gúnyos pofával méreget az utcán...mondjuk én ebben nem vagyok partner, ha valaki néz, hangulatomtól függően vagy elküdöm a k*rva anyjába, vagy kétszer olyan megvetően nézek vissza, de idegesít a dolog, nagyon...
    Mé', mé van erre szükség?
    Az irigység csak egy része ennek a dolognak...
  • Pretorian
    #8
    Igen igen, értelek, persze, a jó csajokat én is megnézem, ahogyan a csajok is megnézik a palikat néha...
    Én a prosztó, személyeskedő méregetésről beszélek igazából...
  • Narxis
    #9
    Ez egészegyszerűen történelem.A gyanakvás, pesszimizmus az "átkosból" maradt ránk.A szovjet típusú nagy """"demokrácia"""" szűk életteret biztosított az embereknek.Sok volt a spicli és senki nem bízott meg senkiben.A szovjetek előtt hasonlóan a Horthy érában is ez volt a mód.A történelem Mohács óta nem kedvezett a magyaroknak.Mi igazából határ vagyunk Nyugat-Európa és a Balkán között.Vagy a törökök(Balkán), vagy az osztrákok(Ny-Eu) alatt majd a 2vh alatt is mindig mi szívtunk.Szerintem pár gneráció múlva már eltűnik ez a fajta gondolkodásmód az országunkból.Ha belegondoltok, pl. az angolokat sose uralta egy nagy hatalom se.El se tudják képzelni, hogy mi az a kommunizmus.Tanulták, hogy Lenin meg Sztálin és kész.De még Franciaország se szenvedett hosszabb időt megszállás alatt.
  • joebacsi
    #10
    "- Budapesten, ha segíteni akartam, akkor mindig elutasítást kaptam, egyszerűen attól félnek, hogy aki segít, az azért csinálja, mert lopni akar..."

    ilyet én sose tapasztaltam...
  • Pretorian
    #11
    Persze, ez is igaz...mindenki mond valami nagy igazságot :)
    Csak hát...mi nem pár generáció múlva fogunk itt élni...
    Egyébként nemcsak tőlünk nyugatra nyitottak az emberek, hanem ahogy hallottam, a legtöbb muzulmán országban is...
    Az araboknál olyan szinten megvan a nyitottság, a jóindulatú kíváncsiság, a vendéglátó szellem, hogy egy átlag kelet-európai vagy nyugati ember, aki a média hazugságain nőtt fel, el sem tudná ezt képzelni...
    Bennem pl. az a buta sztereotípia élt, hogy arab származású muzulmán=veszély=terrorizmus=kalashnikov=öngyilkos merénylő=stb...
    Nem kellett ahhoz keletre utaznom, hogy ez a nyilvánvalóan hülye sztereotípiákból építkező félelem eltűnjön belőlem...
  • PrasCo
    #12
    Én úgy vagyok vele, hogy a nézelődést, "stírölgetést" normálisabb "hobbinak" tekintem jópár embernél pl. metrón, mint hogy berobban az első látható ülőfelületre, és bambul kifelé a fejéből, vagy még föl sem szállt, de arra az öt percre már kapkodva kaparja elő a Blikket, nehogy szemkontaktusba kerüljön véletlenül valakivel is...
  • Pretorian
    #13
    Hát ez az...ezt nem értem...ez miért zavar másokat? Nem akar szemkontaktust, mert mondjuk szar napja volt, idegzsábát kapott a munkahelyen, beteg a valakije, vagy nem jönnek be a dolgai, vagy bármi...ki nem sz*rja le? Ha még prosztó gyökér állatok méregetik is, attól csak még szarabbul lesz...
    A különbség ott jön ki a legélesebben, hogy míg itthon a feszült, ideges embert méregetik, addig nyugaton odamennek hozzá, és megkérdezik, hogy mi a probléma, tudnak-e valamiben segíteni...nem stírölik...
  • Aspyrin
    #14
    Történt tegnap hazafelé menet, hogy két látássérült állt az út szélén miközben már zöldre váltott a lámpa. A keresztbe jövő autók nem lassítottak, a zebrán pedig elsétáltak mellettük az emberek. Én, akinek semmi keresnivalója nem volt ott állítottam le a forgalmat és kísértem át őket..

    Athén központjában a metró mikor megáll nem nyitja ki az ajtót csak a leszállóknak a másik oldalon, kis idő után nyitja a felszállóknak..

    Portofinoban táttotam a szám, mikor a megérkező kompból deres hajú idős emberek rohantak felfelé a meredek sziklákon..

    Cipruson sem láttam savanyú arcú embert, még a dühös strandmester is mosolyog.

    Folytathatnám..
    Genetikailag vagyunk hibásak.
  • Pretorian
    #15
    :) És még sorolhatnánk napestig, nekem is lenne sok-sok példám...:)
    A másik nagy különbség pl. Nagy-Britannia és Magyarország között, hogy odakint nem beszélnek a problémákról, hanem kezelik, megoldják őket.
    Ha valamit nyilvánavalóan meg kell tenni a közjó érdekében, akkor az a pártpolitika fölött van a fontossági sorrendben...
    Szerintem idehaza a "politikai erőket" is ugyanez a szaros befordultság veszi körül, ezért nem jutunk egyről a kettőre, és ezért költöznek egyre többen nyugatra...
  • Ronny
    #16
    láttam már olyat, hogy egy teljesen normális srác megpróbált segíteni leszedni a nő babakocsiját, erre ő teljesen kikelt magából és nagyon durván elküldte őt a francba.
  • Ronny
    #17
    "A másik nagy különbség pl. Nagy-Britannia és Magyarország között, hogy odakint nem beszélnek a problémákról, hanem kezelik, megoldják őket.
    Ha valamit nyilvánavalóan meg kell tenni a közjó érdekében, akkor az a pártpolitika fölött van a fontossági sorrendben..."

    hahahaah ez a nap vicce! Az itthoni populista újságírók és politikusok szokták ezt hangoztatni, hogy bezzeg nyugaton...ilyen már nincs, a problémákat ugyanúgy a szőnyeg alá söprik, alapvető problémákat!
  • BaliBoy
    #18
    Narxisnak szvsz. teljesen igaza van. Van egy idézet, sajnos nem tudom kimondta, így nem is tudom megkersni, hogy pontosan idézzem, de a lényege az, hogy pl. egy rendszer váltás után mennyi idő kell, hogy megváltozzon a gazdasági berendezkedés, a társadalom, az emberek. Ezek a dolgok nem változnak egyik napról a másikra. Az emberek meg főleg nem, hiszen minden embernek megvannak a saját szokásai amit az idő előrehaladtával egyre nehezebben tudnak leküzdeni. Ez így van akárhol a vikágon csak ezek a szokások mások. Én speciel egy cseppet sem csodálkozom, hogy Mo-n nem úgy mennek a dolgok ahogy jó lenne. Hiszen 1541, azaz a török megszálás kezdete óta mindíg volt valaki a nyakunkon! 100 évente változtak az eszmék, politikai beállítotság.... stb. És ez hihetetlen, de egésszen 1989 október 23-ig tartott amikor is Szűrös Mátyás kikálltotta a 3. magyar köztársaságot. Akárhogyis számolom ez 448 (!!!) év! 448 év úgy, hogy nem saját magunk dönthettünk a sorsunk felől az életünkről. Azon emberek nagyon naívak akik azt hiszik, hogy ezt az időt csak úgy 10 év alatt a letudjhatjuk. Sajnos nem így van. Ebbe jobb belenyugodni. És ehhez kapcsolódik a felvetésed:
    "Csak hát...mi nem pár generáció múlva fogunk itt élni..."
    Ehhez viszont tudok egy pontos idézetet:
    "Mind így van ezzel aki hasonló időket megél, de a döntés nem rajta áll. Nekünk arról kell döntenünk mihez kezdünk azzal az idővel ami megadatik."
    Aki tudja miből idéztem az lehet kicsit bagatelnek tartja, pedig nagyon igaz!
  • Pretorian
    #19
    Csak hogy ne legyen olyan vicces a "nap vicce", javaslom olvass egy kicsit pl. a Congestion Charge nevű rendeletről, vagy legalább írd le, hogy amit látok, az miért nincsen úgy, ahogyan írom. :)
    Most érted lehet dobálozni ilyen "populista újságíró" dolgokkal, de ezzel max. a Blikk csevegő rovatában tudnál lerendezni valami világpolitikai ügyekben nem túlságosan kompetens mikulást (József, 32, sírásó), csak éppen az a baj, hogy a kritika megfogalmazásánál elfelejtettél stabil adatokat írni arról, hogy amit állítok, az miért nincsen úgy. :)
  • tugyiti
    #20
  • Narxis
    #21
    Születésétől fogva hibás minden magyar?
  • Ronny
    #22
    Tényleg azt hiszed, hogy Congestion Charging volt a megoldás a legfőbb problémájukra? Alapjaiban omlik össsze a társadalomuk és ez ellen nem tesznek semmi az ő politikusok sem, SEMMIT, érted? A múlt évben félmillió törzsgyökeres brit hagyta el a szigetországot, mert az egész egy nagy szarkupachoz kezd hasonlítani, mint ahogy Németországban is rekord kivándorlás volt.
  • Aspyrin
    #23
    Hordozzuk a sok sz.rt a génjeinkben, ja, tisztelet a kivételnek.
  • immovable
    #24
    Gyűrük Ura!(?) :D
  • BaliBoy
    #25
  • Narxis
    #26
    Véleményem szerint az arabok egy külön történet.Ők is különböznek a nyugati emberektől, csak nem feltétlen negatív értelemben.Ahogy mész egyre keletre, látod, hogy mennyire hagyományőrző nép az arab.Én személyesen csak 1-el találkoztam még jó régen, de az igaz, hogy mosolygósak, kicsit furcsák magyar szemmel. Az, hogy most élünk és várni kell amíg megtisztul a magyar mentalitás a múlt szennyeitől..háát..ez van.Nem tudok mit mondani.Felgyorsítani ezt nem nagyon lehet.Az idő a legjobb gyógyszer erre.

    Egyébként negatív példának fel tudok hozni egy nyugati országot: Írország. Sokan mennek oda dolgozni, én csak ismerőseim és apukám történeteiből tudom, hogy az írek bár átlagban nem szegények de borzasztóan hanyagok és buták, igénytelenek. Nem akarok általánosítani, de komolyan csak ezt hallom mindenhonnan.És tapasztaltam, mikor az ír bankszámlámhoz internetes hozzáférést akartam kérni. Borzasztó volt. Majdnem fél év volt megcsináltatni, hogy gép előtt is tudjam rendezni az átutalásokat. Van egy amerikai nagybácsikám, ő keresett meg minket, hogy "hé rokonok vagyunk" majd elutazott hozzánk és elképedt. Nem negatív értelemben hanem pl. mikor meglátta a zacskós tejet, nem tudta, hogy mi az.Mondtuk neki, hogy nálunk így is árulják a tejet.Erre ő: és hogyan tároljátok?Mondtuk, hogy van hozzá tartó.Háát, rendesen ledöbbent. :D
  • immovable
    #27
    én autós dologban tudok hozzászólni

    én például 2 éve ausztriában töltöttem egy hetet, kocsival mentem(ünk) ez volt a nyaralás, kocsikáztunk az országban és megnéztünk mindent amit lehet
    na ott nem találkoztam őrült soförökkel, sőt a gyorsasági motoros is ment a teherautó mögött 50-el, majd utánna leelőzte, majd újabb falu előtt ismét fék 50, stb
    mi sok helyen ahol 90-el lehet menni, nem mentünk csak 70-el mert nézelődtünk, SENKI nem előzött minket, jöttek mögöttünk, pedig volt mögöttem izomautó is

    mikor hazajöttünk, átértünk a határon egyből a paraszt a suzuki vagonR+-al előz habzó szájjal fél órán keresztül és neki áll feljebb, hogy nem tud előzni (100-al mentünk)
  • immovable
    #28
    [nagy hívő]
  • Narxis
    #29
    Szerintem alapvetően mindenki jó embernek születik(kivéve ha valami rejtett elmebetegségre hajlamos génje van), csak a környezet elcseszi.Ha most kivinnénk pár újszülött magyar csecsemőt, 20 év múlva meg visszahoznánk mondjuk Amerikából, meg nem mondaná senki, hogy ők magyarok.
  • Narxis
    #30
  • immovable
    #31
    Iagzából az ez egyik nagy probléma a magyar mentalitással, hogy:
    - mint előttem írták évszázadokig el voltunk nyomva
    - majd hírtelen megkaptuk a (vad)kapitalizmust

    ezekből kifolyólag hihetetlen mértékű a bizalmatlanság (jogosan)

    - a másik örök magyar tulajdonság az pedig az irigység, de nem a dögöljön meg a szomszéd tehetne is, hanem, hogy dögöljön meg a szomszéd tehene {ennek napi szinten tanúja vagyok}
  • Narxis
    #32
    Az átmenet korát éli Magyarország és fogja is még sokáig. Az irigység szerintem alapvető rossz negatív emberi ösztön, van ahol dominánsabb.
  • Pretorian
    #33
    ??? Ezt honnan veszed? Én azt írtam, hogy
    "Ha valamit nyilvánavalóan meg kell tenni a közjó érdekében, akkor az a pártpolitika fölött van a fontossági sorrendben..."
    Én a mindenkit érintő problémákról beszélek, az életterünket, és a szociális helyzetünket közvetlenül érintő problémákról, amelyekkel egy teljesen hétköznapi Nagy-Britannia területén élő személy találkozhat, legyen akár tős-gyökeres brit, vagy éppen bevándorló...nem a nacionalista tömegek képzelt betegségeiről, akiknek az fáj, hogy szabad munkavállalás van az országban, és "a beáramló olcsó külföldi munkaerő elveszi tőlünk a megélhetést", mert ez úgy baromság, ahogy van. (gyanítom hogy erre céloztál, ha nem, akkor bocs)
    Összeomlik a társadalmuk...? Mi omlik össze? Ha valaki lelép, az már nem része többé annak a társadalomnak...a külföldről érkezettek szerinted nem részei a társadalomnak? Írsz példákat? :)
  • Pretorian
    #34
    Érdkes dolgokat írtok, és ezek közül sok minden teljesen reális is számomra, de ha tényleg csak az idő képes kikezelni belőlünk ezt a betegséget, akkor ez a tény már önmagában elnyomó hatással van a jóérzésű, nyitottabb, változásra vágyó, a nyomás alól szabadulni akaró emberekre...és hát ez elég szomorú...
  • Darkon
    #35
    En inkabb azt kerdeznem miert kell isteniteni annyira a Nyugatot? Velemenyem szerint eloszor el kene fogadni magunkat nem hasonlitgatni allandoan, meg hasonluni, simulni allandoan. Szerintem buszkenek kene lenni amit elertunk, a folyamatos sirankozas helyett.
    Ha valaki hosszabb idot eltolt valahol szerintem elobb-utobb rajon bunkok mindenhol vannak (nagyobbvarosban ugye nagyobb az elofordulas) ugyanigy rendes emberek. Nyilvanvalo ha valaki nyaral ugysem veszi ezeket eszre de huzamosabb ido utan ugyis kijon. Szamtalan kulfoldivel talalkoztam mar aki odakat zengett Budapestor es hogy miert nem elek otthon stb. Ok sem szembesulnek ugye az ottani problemakkal, ugymint aki Mo-rol kulfoldre utazik par napra.
  • Molnibalage
    #36
    "...itthon, ha kiáll egy hajtincsed, vagy gyűrött fejed van, mert nem aludtad ki magad, minden második köcs' gúnyos pofával méreget az utcán..."

    Hát ez rohadtul nem így van.
  • Molnibalage
    #37
    Hát akkor nem lehetsz túl okos ember. Bennem sohasem élt.
  • Pretorian
    #38
    Na ez az, amit nem szabad. Elfogadni, és büszkének lenni. Pont ezek a dolgok akadályozzák a változást...
    Persze, nyavajgással sem lehet elérni semmit, tettekkel viszont igen.
    A nyugatot meg nem imádni kell, hanem mint élő, jó példát, követni...
  • Aspyrin
    #39
    Ezt már Rousseau is hangoztatta, de ne itt filozofáljunk.
  • Pretorian
    #40
    Persze, mert neked nincs hajtincsed. Csak izmos hasfalad. :D