93
mesterségesen irányított emberi evolúció, a genetika sötét fejezete, lovakat, kutyákat, rózsákat nemesítünk, beválna emberekre is?
  • Wolfsnack
    #1
    Francis Galton 1822-ben született, az eugenika fogalmának megalkotója, Charles Darwin unokatestvére volt.
    Olyanokon gondolkodott a genetika hajnalán, mint a zsenialitás generációkon át való öröklődése.
    Felismerte ugyan, hogy a környezet is befolyásolja az egyén fejlődését (egy bíró fia nagyobb eséllyel lesz bíró, mint egy földműves fia), de azt gondolta hogy születésünkkor már nagyobb részt eldöntődött a tehetség.
    Arra megállapításra jutott, hogy a tehetséges emberek szaporodásának támogatásával az emberiség "minősége" feljavulna.
    Galton az állati nemesítés mintája alapján gondolta az emberiség minőségét emelni.

    Talán ma is megfigyelhető (ami már az 1800-as években is), hogy a tehetősebb/tanultabb párok kevesebb gyereket vállalnak mint az alsóbb rétegek.
    Tudományos felmérések kimutatták hogy az emberiség egyre inkább butul. Valamilyen szinten ez a környezetünktől is származik (TV/internet megjelenése).

    Sajnos a történelem rosszra fordította az eugeinkát.
    Alsóbrendű emberek szaporodásának szabályozására használták az eszmét.
    Amerikában az 1900-as évek elején, gyengeelméjűeket, gyilkosokat, zülött alakokat sterilizáltak, mondván: ne adják át a rossz géneket.
    Az USA 30 tagállamban törvénybe foglalták. 1941-ig 60 ezer embert sterilizáltak.
    A bevándorlást is szabályozták bizonyos régiókból, kevésbé okosnak mondott népek beáramolása végett.
    Hasonló sterilizáló törvényeket hoztak több európai országban is.

    A rasszisták saját érdekeik igazolására használták az eugenikát.
    A náci Németország is elferdítette az eredeti célt és emberek millióinak elpusztítására talált indokot benne.


    Az eugenika vakvágányra futott, egyszerűen kivitelezheztetlen és szélsőségekbe ment át a történelem folyamán.
    De a tanult emberek nem vállalnak gyereket, a lentebb lévők pedig sokat. Hova vezet ez?
  • Reyes
    #2
    "Amerikában az 1900-as évek elején, gyengeelméjűeket, gyilkosokat, zülött alakokat sterilizáltak, mondván: ne adják át a rossz géneket."

    Ez egy f@szaság... Az ilyesféle mutáció régen is megjelent bizonyos egyedekben, ezután is meg fog, hiába írtjuk ki az öszes bolondot, vagy gyilkost...
  • trogerzsiger
    #3
    azta....
  • Muki100
    #4
    A németek kisgyerek korban irtották ki a sérülteket, és ösztönözni próbálták a párokat hogy szüljenek újat, hátha egészséges lesz. A felnőtteket pedig ők is sterilizálták.
    Lehet nem egy humánus megoldás, de vajon egyszer eljut oda az emberiség hogy szükségessé váljon?
  • Petko
    #5
    ez pont tudományosan érinthetetlen, véglegesen megválaszolhatatlan téma
    senki se mer hozzányúlni és nem is fog... illetve azok között akik megteszik pont ugyanannyi aki igazolja a genetikai determinációt, mint aki elveti
    gyakorlatilag a fő társadalmi feszültségek mind ebben a kérdésben torkollanak, és nem lehet emiatt igazán válaszolni

    Én személyes véleményem determináció ellenes a hagyományos értelmében. Azt hiszem hogy van genetikai determináció, de az csak durva hibákat, betegségeket tud továbbvinni, ha valaki egészséges génekkel rendelkezik a felett már nincs ilyen, hogy a gének miatt ilyen meg olyan intelligens valaki, az egészséges ("standard" ha lehet ilyet mondani) génkészlet fölött már tisztán a tanulási folyamat (neuropszichológiai értelemben) a döntő szerintem.
    Persze az intelligencia fogalmát is szerintem nagyon sokan félreértelmezik. IQ val mérés, mensa klub stb. ezek szerintem mind hazugságok, az emberi szellemi képesség sokkal összetettebb és szerteágzóbb minthogy kvantitatív mérni lehessen. A valóban tudományos pszichológiai területek szépen különválasztják hogy van ezer féle intelligencia. Külön matematikai, vizuális, verbális, szociális, empatikus, zenei stb. és kb. ezek komplex rendszere valakinek a szellemi képessége. (és érdekes módon általában aki valamelyikben nagyon jó, az valószinűleg a többiben kevésbe, vagy valamiben nagyon gyenge, mintha kiegyenlítené a természet)
  • Cat 02 #6
    az már minket nem érint
    remélem elkövetkezednő 60 évben nem lesz VH, se valami világméretű lázadás
  • Ronny
    #7
    és ennek a hitnek mi a tudományos alapja? Nekem a humános gondolatok és a tudomány önkényes szineztéziájának tűnik.
  • Petko
    #8
    nem montam hogy van
    de amúgy volt részem a biológus megközelítésű kongnitív tudományterületen tanulnom, illetve volt szerencsém a mérnöki informatikai területen pedig neurális hálózatokat illetve mesterséges intelligenciakutatást hallgatnom, és ezek alapján van az a hipotézisem, hogy maga az intelligencia a tanulás során felépülő hálózat eredménye, nem pedig egy előre adott dolog. a differencia csak az azt felépítő építőelemekben lehet determinált, annak pedig egy marginális különbsége is a rendszer összetettsége miatt exponenciálisan kivetül az egész rendszerre, tehát nagyon szignifikáns különbséget eredményez
  • Ronny
    #9
    most nézem, hogy szinesztéziát írtam:)
  • Ronny
    #10
    biztos van egy tanulási folyamat során elsajátítható része az intelligenciának, de a genetikai örökség is meghatározó. Ha csak az általad említett két kategória létezne(normális és degenerált), akkor mivel lehet magyarázni a "született tehetségeket"?
  • piros mogyi
    #11
    Nem akarok magamnak nemesített gyereket.

    Volt szerencsém gyógypedagógiai főiskolára járni, ahol alapból megtanították mindenkinek, hogy az intelligencia bizony jórészt szerzett, fejleszthető képesség.
    Na meg aztán mi alapján is szelektáltak, szelektálnának, szelektáltak volna?
    Amúgy meg nem hinném, hogy egy társadalmi problémából valaha egyszerűen leírható biotechnikai kérdést lehetne gyártani. Itt a legelején feltett kérdésre gondoltam.
  • Petko
    #12
    Ez a "született tehetség" dolog se teljesen tudományosan lefektetett dolog. Bár mint írtam én az intelligencát eleve nem így értelmezem hogy az egy mérhető mennyiség, ami ember ember között különbözik. Az előbbi írásomat is a kumulátumra értettem mint össz szellemi képesség. És ahogy azelőtt írtam: - Érdekes módon különböző emberi tevékenységekkel kapcsolatban viszont lehetnek súlyozások emberek között, valamelyik területen egy nagyon kiemelt képesség amit utánna persze egy tanult folyamat hoz elő, egy másik területen nagyon durva defektust is jelenthet. De ezáltal a determinált össz szellemi képesség nem tér el egy másik embertől. Abban lehet eltérés, hogy ez a kiemelt képességre való hajlam (ami szinte mindenkinél van) a tanulási folyamatban kihasználódik, illetve lehet hogy egy egész életre látens marad.
  • sz4bolcs
    #13
    Nem csak az intelligenciával, vagy az iq-val köthető össze a tehetség. Ez csak egy tulajdonság a sok közül.
  • sz4bolcs
    #14
    Meg ugye mi van akkor, ha magának az intelligenciának a kihasználása, vagy a kihasználására való hajlandóság is további génekhez van kötve?
    Vannak még ilyen furmányos és érdekes kérdések..
  • Petko
    #15
    inkább szerintem lehet az a rész, ami kapcsolódik a csoport kulturához, (tehát modellünkben sztochasztikusnak vehető) ezáltal népekhez és ezért lehet könnyedén leegyszerűsíteni teljes genetikai determinációra, mégha az nem is helyes modell
  • guardian hero
    #16
    "a tanult emberek nem vállalnak gyereket, a lentebb lévők pedig sokat. Hova vezet ez?"

    Oda, ahol most tartunk. A jelenlegi társadalmunkban ugyanis hatalmas buta "jómunkásember" tömegekre van szükség, kimagasló egyéniségekből meg elég az a kevés is. Úgyhogy ha csak nem akarunk valami utópisztikus társadalmat felépíteni, ahol a három diplomás kutatómérnök is beáll hétfőn és szerdán utcát söpörni vagy targoncát kezelni (merthogy valakinek azt is el kell végezni), akkor nincs ok ezen a gyakorlaton változtatni.
  • PíszLávJuniti
    #17
    Szerintem még nem elég kiforrott a genetika a durva méretű emberi génállomány megváltoztatására. Eddig nem ismert "rejtett" hibákat programoznának be, az hatalmas bajokat okozna későbbiekben.
    Másrészt, valamit tenni kell az emberiség túlnépesedésére orvosságként. És talán a genetika ad rá gyógyírt. Mindenképp érdemes vele foglalkozni, kutakodni, de mindenképpen nagy óvatossággal kezelni..
    Ez a jövő, de nem szeretném ha ezután minden gyerek svarcenegger, meg sylvia saint másai lennének..
  • degenerator
    #18
    na erre csak annyit tudok mondani, hogy asszem a semmelweis egyetem végzette gy felmérést (nem mernék rá megesküdni, hogy ők, leheet, rosszul emlékszem) hogy a magyaroszági cigánypopuláció 40.50%a vérfertőzésből születik.
  • Rundstedt17
    #19
    EMBERISÉG TÚLNÉPESEDÉSÉRE GYÓGYÍR?Hm nekünk magyaroknak nem éppen erre lenne szükségünk...
  • Bucser
    #20
    A Szó amit keresel az eugenetika nem?
  • Rundstedt17
    #21
    Nem szabad belenyúlni a természet rendjébe,nem játszhatunk Istent.A lehető legegyszerűbb mód az ha alapjában vigyázz az ember a géneire.Hogy értem ezt?Nagyon durva lesz:pl egy génhibás embernek nem lesz a társa és nem fog tőle gyerekeket szülni.MERT A BETEG GÉNEK TOVÁBB ÖRÖKLÖDNEK.Akármit is képzel az emberiség,de nem tudja magát kivonni a természet törvényei alól,tehát az evolúció érvényes rá.A magyar népnek is vigyáznia kellene,hogy a "fejlett viselkedéssel és kivételes tehetségű" cigányokkal ne álljanak öxe,úgyanúgy vonatkozik az négerekre is mint a cigókra.
  • Bucser
    #22
    Sőt ha azt veszed alapul az egész emberiség vérfertőzésből születik (főleg ha 2-3000 éves vérvonalakat vizsgálgatunk elég nagy áthallás lehet2. 3. unokatestvérek között.)

    BTW: mit is nevezünk vérfertőzésnek? Például teszem azt hogyan akarnak megmenteni egy kihalás előtt álló fajt ha van pl 2 hím 2 nőstény? előbb utóbb vérfertőzés és belterjesség indul meg a klánban.

    Azzal, hogy minnél távolabbi rokontól lesz utód csak az esélyét csökkentjük a genetikai hibának. Kiszűrni száz százalékra lehetetlen.
  • Bucser
    #23
    Istenem, már bocs de amiről beszélsz az pont az eugenetika. Azaz a genetikai összetétel manipulációja.

    Tök mindegy, hogy a spirálba nyúlsz bele, vagy éppen szabályozod azt, hogy ki kitől szül gyereket. Az emberiség egyik legnagyobb előnye a diverzitás. Az ilyen csökött gondolkodás miatt alakulnak ki a belterjes klánok melyek az élőhelyükön kívül máshol életképtelenek lesznek mert nincsennek felkészülve az ottani hatásokra. Rengeteg olyan betegség van amire bizonyos földrészen élő emberek érzékenyebbek mint a máshol élők. Ez pont azért van mert nem keverednek.,

    Jahh és pont az ilyen "idegengyűlöletnek" hála alakulnak ki a begyöpösödött belterjes közösségek.

    Ne ismerkedj külsőssel. ne legyél mással. Aztán hosszútávon szépen besűrűsödnek a hibák és a génetikai eredetű betegségek mindenapossá válnak, mert túlképp mindenki mindenkinek a rokona és nincs vérfrissülés. Ezért voltak őrültek egy idő után a fáraók is mert csak egymástól születtek kölkeik családon belül.

    Tanulj egy kis mikrobiológiát és megérted miről beszélek.
  • piros mogyi
    #24
    Vannak lappangó módon öröklődő betegségek, mint a vérzékenység, hogy a legiskolásabb példánál maradjak. Akkor mit kéne csinálni szerinted? Bevizsgálnának mindenkit és csak engedéllyel gyárthatna gyereket?
    Egy domináns-recesszív öröklődésmenetnél benne van, az, hogy nem tudod mit dob a gép.
    Talán ez az egész szépsége.
  • Cat 02 #25
    szevasz magyarországon épp "túlnépesedés" kellene, mert nem lesz ki fizesse a nyugdíjad :S
  • Bucser
    #26
    Egyébként van egy vicc a képességlapú genetikai párosításokról

    Einstein találkozik egy buta de szép szőke bombázóval aki azt mondja:
    - Albert képzelje el milyen gyereket szülhetnék az ön eszével és az én szépségemmel.
    Einstein válasza:
    - Kedvesem képzelje el ha a maga eszét és az én küllememet örökli.
  • haxoror
    #27
    Gépesítés.

    Eljön az idő amikor már senkinek sem kell utcát söpörnie mert a melót elvégzik a gépeink, onnantól már nem lesz szükség "jómunkásemberekre"

    (az persze egy másik kérdés hogy a szükségtelenné vált "jómunkásembereknek" mi lesz majd a sorsa)
  • haxoror
    #28
    dehogynem :P
  • Rundstedt17
    #29
    DE IGENIS VANNAK TUDHATÓ GENETIKAI BETEGSÉGEK,legalább annyit hogy az ilyen beteg gének ne öröklődjenek!Aztán ha mégis vállalnak akkor,Utána meg majd a gyerek kérdezi hogy mivel érdemelte ki az élettől a sok genetikai betegséget..PEDIG AZ EGÉSZ A SZÜLEIKEN MÚLOTT!jah és még valami nemcsak a szerencsén múlik ha 2 ember ugyanazt a genetikai hibát hordozza és úgy lex gyerekük..nos több mint valóxinű örökli a gyerek..xóval ha előbb utóbb mindenkiben meg lesz a lappangó génhiba?
  • Rundstedt17
    #30
    Jah jah,talán reméli hogy majd a sok betelepitett:D..de én nem reménykednék ebben:D
  • haxoror
    #31
    Japán és Izland is "begyöpösödött belterjes közösségek"?

    Nincs igazi szükség arra hogy az emberiség tovább(?)fejlődjön Homo Sapiens Multiturmixba.
  • Rundstedt17
    #32
    :D.szóval a magyaroknak szerinted igencsak jót tenne egy romákkal való vérfrisités?:D.
  • Rundstedt17
    #33
    Örülök hogy így látod:)
  • haxoror
    #34
    Túlnépesedés vs. nincs nyugdíj, szép kilátások, melyiket válasszuk?
  • Bucser
    #35
    Japánnak elég szép gyarmatai voltak. Onnan elég nagy mennyiségű vérfrissítés érkezhetett.

    Egyébként igazán elmondhatnád, hogy mik azok a hatalmas genetikai különbségek a Roma-k és a magyraok között.

    Figyelemmel hallgatlak amik csak a cigókra jellemzők és a magyraokra nem.
  • Bucser
    #36
    Recesszivitás és domináns gén fogalmát ismered-e? mert amíg ezekkel nem jössz tisztába és azzal, hogyhogyan működik a genetika addig csak falra hányt hülyeség amit beszélsz. Előbb mélyedj el kicsit a mikrobiológiában és utána beszéljünk megint erről.
  • Bucser
    #37
    Lehet jót tenne. Egyébként meg az esetek 90%-ban nem a genetika a felelős a bűnözésért (amit anno az amerikaiak a négerek esetében is próbáltak bizonygatni a déli államokban) Hanem az anyagi helyzet az iskolázatlanság és a szocializáció teljes nélkülözése és a bezárkózás. Egyszerűen ha valakit bűnözőnek tartanak gyerekkorátol akkor az is lesz. Ilyen egyszerű.
  • haxoror
    #38
    A "vérfrissítés" elsősorban a gyarmatokat érinti és nem az anyaországot, száz keleti közül is simán ki lehet választani hogy melyik japán és melyik nem, egyáltalán nem jellemző rájuk hogy más népekkel keverednének.

    Ha már szóba került ez a vérfrissítéses dolog (ami úgy hülyeség ahogy van szvsz) akkor megjegyezném hogy Japánban több mint 120millióan élnek, Róma idejében az egész bolygó lakossága volt kb 120millió szal Japán sokminden de nem belterjes, már egy pár (tíz)ezres populáció is mentesül a belterjességekkel járó negatív hatások alól.

    Nem írtam semmit a cigányokról.
  • haxoror
    #39
    Az előbb lemaradt hogy ebben a kommentben magad ellen beszélsz, ahogy írod is az emberiség egyik legnagyobb előnye a diverzitás, pont ez a diverzitás tűnik el a rasszok keveredésével.
  • Bucser
    #40
    Érdekes amit mondassz mert más elv szerint közelítjük meg az emberiséget és az embert magát. Ha az emberiséget vesszük akkor nagy előny a diverzitás lévén különböző hatásokra másképp reagálunk hála a diverzitásnak éppen ezértegy azonos betegség sem tudja teljes egészében kiírtaniaz egész fajt lévén nem vagyunk ugyanolyanok.

    Az egyén túlélését viszont az biztosítja a legjobban ha minden rassz keveredik, hisz akkor minden pozitív hatás bekerülhet egy emberbe. Ahogy ezzel együtt fenn áll a veszélye annak, hogy minden negatív hatás együtt jöjjön elő. Szóval az sem jó ha keveredünk és az sem ha nem:)

    A cigányokról szóló részt nem neked szántam.