100
  • tnm #1
    itthon vajon le lehet-e adni ezeket a kiégett izzókat valahol?

    egyébként az előző hírből kiindulva, nem kell sok és a higannyal gyógyítják majd a HIV vírust
  • UnnameD
    #2
    Hehe, rakjanak bele polónium 210-et fél évig az is szépen fog világítani, nem kell rákölteni, eltakarítása pedig hasonlóan körülményes.
  • szombi
    #3
    Akkor már izzó sem kell, mert te is világítani fogsz...

    Ja, és én mindig kiszedem a takarékos izzó elektronikáját, mert általában
    az ép marad, és ipari fénycsöveket hajtok meg vele. Sokkal jobb, mert a súlyos
    és drága trafó, kondi és gyújtó helyét ez a kis mütyür veszi át, ráadásul nem vibrál,
    mert a frekvenciája 22000-40000 Hz körül van, a hálózati 50Hz - hez képest...
  • PíszLávJuniti
    #4
    nem tudok megbarátkozni az energiatakarékos izzók fényével
  • matt taylor
    #5
    "itthon vajon le lehet-e adni ezeket a kiégett izzókat valahol?"
    Budaörsi auchanban (postával szemben) van zöld kartonbol csinált "lerakó".
    Amióta itthon is energia takarékost használunk több 10 000 kisebb a számla...
  • matt taylor
    #6
    használj LEDet:D
  • ghost rider
    #7
    Szentjános bogarakat kell fogni egy befőttes üvegbe.Akkor tuti hogy nem lesz számla...
  • Zro
    #8
    A LED-es fényforrásoké a jövő, már most is lehet kapni rendes izzók helyére csavarhatót, csak kicsit drága, kb 5eHUF nál kezdődnek, de egy-két wattot esznek és sokkal hosszabb az élettartamuk.
    A nagyobb barkácsárúházakban is van energiatakarékos izzó lerakó, azt hiszem ilyen az OBI is. Érdemes is belenézni, s amelyik fajtából sok van, olyat nem szabad venni.
    Nekem eddig az évek során csak úgy halt meg energiatakarékosom izzóm, hogy a fénycsőnél fogva csavartam ki a foglalatból, vagy egy rosszul sikerült mozdulat után széttörtem, egyébként nem égett ki egy sem, pedig az összeset lecseréltem.
    Érdemes márkásat venni, de csak mikor le vannak akciózva, olyankor akár fél áron is hozzájuthat az ember.
  • Ravkin
    #9
    "melyek egyaránt kímélik a környezetet és a pénztárcákat"
    ezek szerint nagyon kímélik a környezetet
  • Sliders
    #10
    ZRO!

    Holl ehet venni LED-es égőt, amit rendes foglalatba is bele lehet tenni, és megüti egy 60W vagy 100W hagyományos égő fényét? Engem érdekelne, mert ilyet még nem láttam, főleg 5000ft-ért. Majdnem ennyibe van egy energia takarékos is (2500ft)
    Mennyi a LED-es égő élettartama?

    Kérlek írd meg, hogy melyik boltok forgalmaznak ilyet.
  • barret
    #11
    A led soha nem terul meg...
    Es alig van neki fenye is.Az a par watt teljesitmeny amit kibocsajt maximum iranyfenynek alkalmazhato :D
  • barret
    #12
    Nem mindegyik energiatakarekos fenycso fenye emberbarat!
    Nekem pl a hideg fenyuek nem jonnek be.
    Viszont a melegfenyu az nagyon jo.Es eros a fenye is! Egy 21 wattos fenycso
    erosebben vilagit a 100w-os hagyomanyos izzoknal.
  • oneman
    #13
    akkor gondolom Te sem hallottál még nagy fényerejű LED-ekről...
    azokat külön kis nyákdarabra forrasztják a hűtés miatt + elég szép az áramfelvételük is, de egy "hagyományos" izzóhoz képest még mindig kisebb

    + a felvett energiát is elég jó hatásfokkal alakítja át fénnyé.
  • mikloss
    #14

    Itt van egy pár db de googleba beírod és találsz még többet a lényeg hogy E27-es foglalatú legyen az a normál foglalattípus.
    Amúgy ezeknek olyan 50000-100000 óra az élettartamuk és 1W-ot fogyasztanak. 1000-2000 Ft-tól kezdődnek, sztem simán megérik. Egy gond a ledekkel, hogy kicsi a fényszórásuk olyan 35fok körüli ezért szokták inkább hangulatvilágításnak használni. De már lehet kapni sok helyen led-es 'villanykörtéket' olyan alakú mint a sima izzó csak ledes.
    LEDEK 1000-2000Ft
    Még több LED! (Kattints ide)
  • rigidus
    #15
    > Majdnem ennyibe van egy energia takarékos is (2500ft)

    Akkor teged rendesen atvernek, tobbszoroset fizeted az ego aranak. En itt Angliaban tavaly elott kezdtem lecserelni energiatakarekosra az egoimet, akkor fizettem £2,5-£2,9 kozott egy-egy eredeti "made in Hungary" energiatakarekos egoert. Eppen a mult heten mentem el ujabb 2 egoert, most olyan £1,5 kornyeken van az aruk. (kb. 360-380 lehet most a font)
  • rigidus
    #16
    Attol fugg milyen LED(ek).
  • babajaga
    #17
    Nem átverés hanem magyarország ilyen hülye ország hogy a saját termékeit állampolgárainak a legdrágábban adja a világon. Olyan barom gazdasági miniszter volt aki azt mondta ne nyavajogjunk mert nálunk a gáz olcsóbb mint a nyugati országokban.Egyszerű példa nyugaton a gáz kétszer annyiba kerül mint nálunk, de a keresetek nyugaton 6x 10x nagyobbak. Kinél drágább akkor a gáz? Ez a miniszter nem okosabb mint egy nagycsoportos óvodás!
  • cousin333
    #18
    Teljesítmény? Élettartam?
  • Robi000001
    #19
    Itt is lehet kapni energiatakarékos égőt már 250 Ft-ért. Persze vannak drágábbak is... amik esetleg valamiven jobbak. Vagy nem :D
  • roliika
    #20
    A legerősebb 30 akárhány ledes az megfelelő erősséggel világít? Ha veszek 3-at, egy kisebb étkezőt megtud világítani megfelelően szerinted? A 30°os szög elegendő?
    GU10-es tokozású 50W-os halogének vannak most bent. ha szt mondod prbáljam ki mert érdemes, veszek..csak új és tartok tőle. :) Ezek a halogének...hát kb 2 havonta égnek ki és 2000Ft darabja nagyjából.
  • mikloss
    #21
    Hátha kéthavonta kiégnek akkor mindenképpen jobban megéri mert ezzel 5 évig folyamatosan lehet világítani. És nem árt neki a kapcsolgatás sem. Amúgy nemtudom attól függ mennyire akarod megvilágítani a teret. Próbáld ki először vegyél 1-et és nézd meg a fényerejét-fényszórását, hogy a valóságba mekkora az a 30°, aztán ha beválik vegyél még többet.
  • roliika
    #22
    Najó..veszek 3at annyi kell a lámpába úgyis. :) Mert ez a kiégős halogén kezd drága buli lennni...meg jobban melegszik mint amennyire világít, sütőnk meg van.
  • MaSzKa
    #23
    nekeünk már 2-3éve csak ilyenek vannak.
    tapasztalat hogy a tescoba amik voltak 2-300Ft-osok 1-2hónapig birják tehát hosszútávon drágák

    a magyar tungsramról csak annyit tudok mondani hogy szar sajnos
    vettem 4-5 hagyományos Tungsram spot izzót 300Ft-os áron 1év birt csak ki :-(

    ami nálam bejött Philips 20W->100W 6év garancia 1000Ft ez a jó vétel
    eddig 1éve vannak meg és csak 1 ment tönkre de az is a kapcsóló kontakthibájából adódóan, viszem is vissza remélem kicserélik

    az energiatakarékosok érzékenyek a kapcsólókra jó ha abból is minőségi van
    jó világítanak a szobámba 11W-os van és bőven elég és szinte már termelik az áramot olyan keveset fogyasztanak :-)

    ja és kézzen nem szabad megfogni az üveg részét mert azért megy nektek tönkre
    papirzsebkendőbe csavarom én be, a kocsik halógén izzóját se szabad szabadkézzel megfogni!
  • teddybear
    #24
    Szóval, kiváncsiságból megleptem magam egy ledes izzóval karácsony előtt. 1,2W 230V, 18 led egy síkban, 1720 forint a Br...stone-ban

    A fénye: hideg fehér, egy kicsit hulla színűnek látszom benne, de amúgy elmegy. Nem rosszabb, mint a kompakt fénycsöveké. Azokkal ellentétben nem vibrál a fénye, a szememet kevésbé zavarja olvasás közben.

    Fényereje: hát max. egy 15W hagyományos izzóval egyenértékű, vagy inkább annyi sem. Kifejezetten spotlámpa, egy métere talán húsz centi körben világít. Nem melegszik.


    Nekem kicsi a fényereje, még olvasólámpának is. Úgy 5-6W esetén viszont talán már megtenné. Ennek nem láttam vibrálni a fényét, amúgy én minden csupasz kompakt fénycsőnek meglátom azt a jellegzetes vibrálását, amit a hozzáértők tagadnak.
  • teddybear
    #25
    "a magyar tungsramról csak annyit tudok mondani hogy szar sajnos"

    Igen, ezt csak megerősíthetem. Amióta felvásárolta a GE, azóta egyre pocsékabb minőséggel szolgálnak.
  • teddybear
    #26
    Tudod, itt a fizetések az angliaihoz képest sokkal alacsonyabbak. Hogy legyen valami fogalmad, most beszéltem egy ismerős hölggyel, ő egy vidéki tescoban dolgozik, 66750 Ft -ot (195.379 GBP) kap havonta, mint pénztáros. Viszont a kompakt fénycsövek közül azok, amelyek valamivel jobb minőségűek, mind felette vannak az 5000 ft-nak. (tesco-ár!)
  • babajaga
    #27
    Idejönnek a külföldi cégek de nem szívjóságból hanem azért mert itt sokkal kevesebb bért fizetnek mint a saját országukban.Senki nem kívánja hogy annyit fizessenek, de amit fizetnek az pofátlanság.
  • metaljesus
    #28
    én úgy vettem energiatakarékos izzót, hogy 1 év gari volt rájuk (igaz 900 huf volt darabja, 21 w-osak), de 2,5 év alatt eddig egyet sem kellett cserélnem. ugyanebből a márkából volt olyan is amire 10 év garit adnak, igaz az már 2,5-3 ezer huf körül mozgott, azóta meg ki tudja. de ahol sokat mennek még így is bőven megéri.

    ezek között a led-es izzók között van olyan ami mondjuk egy sima 60 w-os fényerejével felér? mert akkor lehet én is beruháznék egyre legalább kipróbálni, bírom az ilyen kütyüket :)
  • MaSzKa
    #29
    egyre szarabb ez az ország és a benne élő eberek :-(
  • MaSzKa
    #30
    ezt a ledest én is megnézném

    íróasztallámpának egésznap mehetne úgyse fogyaszt semmit és legalább világgítana a billentyűzetre este
  • teddybear
    #31
    "ezek között a led-es izzók között van olyan ami mondjuk egy sima 60 w-os fényerejével felér?"

    Én még nem láttam, a a Tngsram márkaboltban a főnök azt mondta, hogy 3W -ost már látott, az úgy egy 25W -osnak felel meg.
  • metaljesus
    #32
    ilyen szakboltok nincsenek bp-n ahol meg is lehet nézni hogy nagyjából milyenek? webshop tőlem még elég távol áll
  • metaljesus
    #33
    igen, közben belemerültem a linkeken a kínálatba és ott láttam azt is hatezerért :)
  • MaSzKa
    #34
    én Philis 11W->60W-ost vettem 6év garival a tescoba 800Ft-ért

    tehát ez nem éri meg: Tngsram márkaboltban a főnök azt mondta, hogy 3W -ost már látott, az úgy egy 25W -o
  • valaé valaé ná
    #35
    Ezek olyan ledek, amik összemérhetőek a hagyományos izzókkal:

    http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=350011850283
    http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=120206562724
    http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=200149691625

    Némelyik igen húzós áron van, de megy az majd még lentebb is.
  • roliika
    #36
    Őket találtam

    Végülis nem drága ám. Ha azt nézzük csak 4W/h a fogyasztásuk. Napi 8 órában fél év alatt megrétül az ára, arról meg ne is beszéljünk, milyen hamar kiégnek a hagyományos és halogén izzók. Simán megéri. Most rendeltem 3-at, 36 ledes 25° osat, ha jó lesz, idővel minden égőt lecserélek, villanyszámlán erősen fog mutatkozni. Most 3 lámpa van a lakásban ami 3 és 4 égős, 50Wos halogén égőkkel.
    Ha mind felkapcsolom, 500W/h a fogyasztás. Ezekkel az égőkkel 20W/h!!! Na ez a nem mind1!
  • rigidus
    #37
    > Ez a miniszter nem okosabb mint egy nagycsoportos óvodás!

    Sajnos ezeknek ez a dolguk, ezert fizetik oket...
  • rigidus
    #38
    > Élettartam?

    Hulyeseget nem akarok mondani, de vmi 3000 v. 6000 uzemorara emlekszem, nem tudom, hogy mennyire helytallo. Az is lehet, hogy fele ilyen fele olyan, mert nem egyszerre vettem oket es most, hogy megneztem oket elter a tipusuk is. Valamelyik GE, valamelyik Philips. Amelyik itt van az iroasztalomon a speciel az utobbi, amiket a mult heten neztem. (Aztan nem mondtam, de vegul nem vettem meg mert nem volt menetes, csak bayonett. Felenk ez a nepszerubb, csavaros foglalattal csak alig talalkozni)

    A 11W-osak azok 60W-os hagyomanyos wolfram+kripton egonek felel meg.
    Ami az asztalomon van az 9W-os rovid valtozat es egy 40W-osnak felel meg.
  • kvp
    #39
    Szemely szerint en a kisfeszultsegu egyenaramu halogeneket tudom ajanlani. Igaz, hogy melegedesben es fogyasztasban nem sokkal jobbak mint a hagyomanyos egok, de tobb eves az elettartalmuk es ezek hasonlitanak a legjobban a termeszetes napfenyre. Sajnos az egyetlen gond, hogy jelenleg nem nagyon talalni ilyen lampakat, mivel az aktiv pfc-s tapegyseg eleg nagy es draga, tovabba nem lehet egy csillarban elrejeni. En asztali lampanak hasznalok egy 20 wattosat, ami kb. 60 wattos hagyomanyos egonek felel meg.

    A fenycsovek villognak, meg a 2Khz is keves a villogas eltuntetesere, foleg ha tobb is mukodik es interferalnak. Sajnos a legtobb lcd-ben is ilyen van, ossze is tud gerjedni egy 60Hz-es lcd egy 50Hz-es kompakt fenycsovel. (ilyenkor ha tudja 100Hz-re erdemes allitani az lcd-t, vagy alternativakent 60Hz-re az elektromos halozatot)

    A led-es lampak jok, bar azokbol is inkabb a folyamatos egyanaramos vezerlesueket erdemes hasznalni es azokon belul is a melegfenyueket. A megvilagitott terulet pedig a led-ek elhelyezesetol fugg. A domboru vagy homoru feluleten elhelyezett led-ek nagyobb (gyartaskor beallithato) szorassal rendelkeznek. Jo aramkor eseten pedig egymas utan mennek ki, tehat pixelenkent eg ki egy led-es lampa, nem egyszerre.

    Utolso alternativakent meg ott van a nagyfeszultsegu ivfenylampa, ami a fenycsovek hagyomanyosabb gazzal mukodo valtozata. A fenyuk ronda kek, mint egy tv-nek, de legalabb nincs rajtuk semmi ami tonkremenne, legfeljebb neha a szenbeteteket kell cserelni vagy a fem elektrodakat rozsdamentesiteni. Az utolso ilyen amit lattam meg a 60-as evekben keszult, de ilyenek voltak anno a legvedelmi es a studio reflektorok is. Kis koltseggel es fogyasztassal nagyon eros fenyt adnak.
  • rigidus
    #40
    Ja egyebkent most vettem eszre azt amit anno a vecebe szereltem be. Ez mas fajta, korte formaju kivitelezese az energia takarekosnak (egyebkent Philips). Teljesen veletlenul csak probakeppen vettem kulonbozo feleket, hogy kiprobaljam melyik hogyan valik be. Ez a fajta nem azonnal lesz fenyes mint a tobbiek, hanem kell neki legalabb 3-4 perc mint a higanygozlampaknak. A szobamba, konyaba nem valt be mert ha oda bemegyek, ott azonnal kell a feny. Picit bantam is, hogy megvettem, de amig teszteltem a tobbit a vecebe eppen egy erosebb ego kerult. Az igazsag az, hogy nem vagyok pias (nem is fogyasztok semmilyen formaban), de akkoriban volt egy szitu, hogy tisztessegesen berugtam (ne kovessuk a peldat ha lehet). Szoval hajnalba mentem leengedni a faradtgozt. Felnyomtam a villanyt majd meglepodtem a hirtelen fenyaradaton. Felneztem, hogy mi ez a lidercnyomas, () hat nem volt eleg a bajom, a szesz a gyomromat marta, ez meg azon nyomban a retinamat. Na masnap reggel mikor bebootoltam rajottem, hogy nem is volt olyan rossz valasztas ez a Philips ego, mert ezt fogom betenni a budiba.

    Azota persze nem volt hasonlo eset es az elkovetkezendo 10 evig biztos, hogy szeszre ra se fogok nezni.