154
  • roliika
    #1
    Atyaűristen!

    Csak nehogy terroristák kezébe kerüljön!
  • Epikurosz
    #2
    Jujj!
  • Epikurosz
    #3
    azért annyira nem is fekete az a lyuk...
  • Epikurosz
    #4
    Csak a Tejútrendszerünk magja ne csináljon ilyent!
  • Pochok
    #5
    Lehet csak én vagyok tudatlan és akkor bocsi a kérdésért, de hogy kerül ki bármi is a feketelikból?
  • who am I 7
    #6
    Pedig ha a terróristák kezébe kerül, ez lesz a végzetünk
  • Epikurosz
    #7
    WC-n voltál ma már?
  • Epikurosz
    #8
    jut eszembe, a tegnapelőtt hallgatom az em-er-1-et (most így kell mondani)és ott volt a mindennapi tudományban, vagy hasonlóban egy magyar fizikus, csillagász vagy hasonló megjegyzése: a részecskegyorsítók okésak, de persze az lenne az igazi, ha 2 csillagot lehetne egymásnak csapni. Lehet egy nap 1 dr. Moreau meg is csinálja. Én például kipróbálnám.
    ("Ice cream! :-))
  • Epikurosz
    #9
    ó, azok a tenoristák!
  • juzosch
    #10
    Tedd le az általános iskolás könyvet, és vedd elő a gimiset, abban már talán rendes definíciót találsz a fekete lyukakról:D
  • L3zl13
    #11
    Csinálhat. Az minket nem fog veszélyeztetni, mert a galaktika síkjára merőlegesen fogja kibocsátani a jeteket.
  • L3zl13
    #12
    Tudatlan vagy. Nem a lyukból hanem a lyuk határáról indulnak a jetek. Ugyanúgy, ahogy az akkréciós lemez is bocsát ki erős sugárzást, mert bár az akkréciós lemez anyaga már a fekete lyuk gravitációjának fogságába került, de még nem zuhant abba bele.
  • Carbine
    #13
    "A csillagászok galaktikus méretben is szemügyre vehették a Star Wars híres Halálcsillag effektusát"

    A 2 dolog között párhuzamot vonni, elég abszúrd dolog. Ezzel csak a cikkírója titulálja magát inkompetensnek a témát illetően.

    "mostani volt azonban az első eset, ahol ez a sugár eltalált egy másik galaxist"

    Sokkal inkább ez volt az első eset, amit észrevettünk.
  • rbr
    #14
    és mi a véleményetek az ún. galactic plain-ről? valóban sokkal nagyobb a tejútban található supermassive blackhole gravitációs ereje a galaxisunk peremének közepén? valóban arra felé jár most a naprendszerünk? és valóban gebaszt okozhat?
  • Epikurosz
    #15
    A nyelvem hegyéről vetted le a szót.

    amúgy: Welcome back! :-)
    vagy: Isten hozott!
    (Hogy hol, az más kérdés)
  • Epikurosz
    #16
    ezt lefordítanád magyarra?
  • rbr
    #17
    galactic plain=galaktikus tányér :D ha elképzelsz egy galaxis metszetet, akkor olyan mint két egymásra fordított tányér. a tányér széle a ez a kifejezés, fogalmam sincs mi a hivatalos magyar terminus.

    supermassive blackhole= nagy tömegű feketelyuk

    gebasz=nagy probléma

    :D remélem így már ok! :DD
  • Carbine
    #18
    "galaxisunk peremének közepén"
    Ez némi pontosítást igényelne. Ez attól is függ honnan kezdődik, és meddig tarta a galaxis pereme a supermassive blackhole középpontjától mérve.
    supermassive blackhole: A Tejútrendszer középpontjában elhelyezkedő gigantikus feketelyuk... Legalábbis én ezt találtam róla, de ha tévednék, akkor szóéjatok, ne haljak meg hülyén :D
  • Carbine
    #19
    Egyébként ez a nagy tömegű feketelyuk érdekes... Azért elég nehéz valaminek a tömegét kifejezni, aminek a középpontjában, vagyis a szingularitásában ez az érték végtelen.
  • rbr
    #20
    azért supermassive :)
  • rbr
    #21
    a lényeg az, hogy állítólag a mi naprendszerünk a tányérszéléhez ér lassan. ahol is a legerősebb a gravitációs mezeje ennek a feketelyuknak, mert ez van hozzá vertikálisan a leközelebb. Állítólag komoly tektonikai zavarokat okozhat.
  • rbr
    #22
    közbe rájöttem, hogy ez galactic plane(plain helyett)
    itt akép
  • Carbine
    #23
    A tejútrendszer átmérője közel 100.000 fényév. A mi naprendszerünk a galaxis "tányérjának" közepe fele jár jelenleg, Vagyis még sokat kell addig aludni míg kisodródna a peremig. Valószínűbb, hogy előbb fogy ki a tüzelőanyagből a Nap, és válik vörös óriásá majd fehértörpévé, mintsem kiérne a peremig. És ha a Nap felfújódik, akkor úgy is elsöpri a Földet, innentől kezdve aligha a földrengések miatt kéne aggódni :)
  • who am I 7
    #24
    ehh...Két galaxist izgibb lenne
    De ez a galaxis biztos nagyon pipa lehet ha "belekötött" a másikba
  • kernerster
    #25
    Próbálj meg más időmértékben, mondjuk millió években gondolkodni, akkor biztosan nem aggódnál.
  • rbr
    #26
    de nem jól értelmezted, nem horizontális mozgásról, hanem vertikálisról beszélek, ami sokkal rövidebb idő..
  • PetruZ
    #27
    WTF? Hol olvastad ezt a sületlenséget?

    A Nap nagyjából félúton (attól kicsit távolabb) van a Tejút közepe és széle között, és nem kifelé halad, hanem rendesen kering a középpont körül, mint a többi, jól nevelt csillag (220 km/s sebességgel haladunk és ha minden jól megy, úgy 220 millió év múlva ugyanitt találkozunk ;) ). A Tejút sugara nagyjából szűk 50000 fényév, az Orion-kar, ahová mi is tartozunk, kb. 2000 fényév "vastag", a többi számítást rád bízom, ha meg tudsz bírkózni ekkora számokkal... :)

    Egyébként meg mindenki tudja, hogy a Tejút közepén pipiznek a hícsík, oda bújtak el a közelgő pusztítók elől. ;)
  • rbr
    #28
    nem aggódnék én, ha a NASA! nem nem tette volna közzé azon eredményeit, amely a naprendszerünk bolygóinak változásairól közöl infokat. Megváltozott felszíni hőmérséklet, sűrűség, etc etc
  • PetruZ
    #29
    pipiznek = pihiznek

    :)
  • PetruZ
    #30
    Forrást.
  • rbr
    #31
    kik azok a hícsík? :D
  • PetruZ
    #32
    Olvass Poul Anderson-t (Átjáró-tetralógia, mind megjelent magyarul is) és megtudod. :)
  • rbr
    #33
    keresem
  • DompR
    #34
    rbr, én inkább a részeg kamionosoktól félek. Remélem nem baj... :P
  • rbr
    #35
    én a mérgespókoktól meg mérgeskígyóktól félek! :P de ha megtudom h jövőre vége a világnak, akkor nem tanulok a vizsgáimra! :D
  • rbr
    #36
    sci-fi vagy tudományos?
  • PetruZ
    #37
    Tudományos sci-fi. :) Van benne fekete lyuk is, sőt, fontos momentum több részben is. :)
    Sci-fi-ben az egyik jól ismert alapsorozat, szépen, logikusan össze van rakva. Keress rá a neten, ismertető van róla egy rakással (angolul "The Gateway" címmel találod).
  • UnnameD
    #38
    Azért nem lenne jó néhány röntgennyi olyan sugárzás, amiben 1 darab részecske 50J energiával rendelkezik. Ha valahol a közelben is lenne ilyesmi, akkor egyik nap még volt élet a Földön, a másik napra meg mintha nem is lett volna.
  • rigidus
    #39
    > Gyilkos részecskesugárral támad egy galaxis

    Hogy mi minden ki nem telik ezektol az elvetemult galaxisoktol...

    Gyerekek neha tenyleg olyan cimeket adtok am a cikkeknek, hogy a legnagyobb joindulattal sem lehet nevetes nelkul megallni.
  • TSL16b
    #40
    De még jobb, ha a Frederik Pohl alatt keresi az Átjárót.