42
Audacity több sávos felvétel
  • MuchACHO79
    #1
    Üdv mindenkinek!

    Már régóta ismerem ezt az ingyenes több trackes audio szoftvert, de csak a napokban került volna sor a több sáv rögzitésére. Nos az a problémám, hogy amikor uj tracket kezdek rögziteni (ráénekelni a zenei alapra) közben a már meglévő zenei alap szól a rögzités sikerül, de kb 0.3másodpercet késik az ujonnan felvett track. Az egyedüli módszer amivel ismét össze tudtam hozni az volt, hogy szemre rövid részt kijelölök az uj track elején, törlöm, és ezt ismétlem mig minden jó lesz. Az a kérdésem tud e valaki olyan módszert hogy latency-t állithatok a trackhez, vagy a lejátszás / felvétel idejét lehet módositani, esetleg másik szoftvert ahol nincs ilyen probléma.
    Kösz!
  • Hellhammer
    #2
    Cubase, Nuendo, Samplitude, Sonar, Ableton Live, Adobe Audition meg még raklap hasonló prgoram jöhet szóba mint alternatíva. Sajna ezek nem ingyenesek, mint az Audacity :(
    Én linux alatt próbáltam az Audacity-t de több sávos felvétellel még nem próbálkoztam vele, szóval nemtom mi lehet nálad a gond. Esetleg ha linuxot használsz akkor még érdemes kipróbálni az Ardour-t, ez is ingyenes program, viszont bonyolultabb, mint az audacity én sajnos nem nagyon tudtam belemélyedni, mert linux alatt nem megy az emu hangkártyám, a soundblaster-el meg nem nagyon akarok felvételezni :)
  • McGrady
    #3
    én audacityvel szoktam felvenni a gitártémáim, ha rossz napja van akkor megbasz azzal hogy késik, máskor viszont jól rögzíti :-)
  • MuchACHO79
    #4
    XP-t használok, cubase-t próbálom épp...
  • MuchACHO79
    #5
    Akkor ennek egyfolytában rossz napja van...
  • Jazzbasser
    #6
    Latencia mentes direkt monitorozáshoz megfeleő hangkártya szükségeltetik,ASIO driverrel.Jó hardveres kiépítés esetén tetszőleges számú audio sáv lejátszásával egyidejűleg lehet felvenni annyi sávot ahány analóg bemenet van az adott hangkártyán.
  • Ioles
    #7
    Sziasztok!

    Én is most töltöttem le a progit csak nemtom hogy hogy kell egy számból ki venni az éneklést, segíte vki?
  • Jazzbasser
    #8
    Egy számból (sztereó,2 sáv) nem igazán lehet "kivenni az éneklést".
    Bonyolult módon lehetséges az énekhang frekvenciáját szűrőzni,de eltüntetni nem lehet.
  • Ioles
    #9
    Jah értem, hát az kár, mindenesetre kösz
  • Dj Faustus #10
    "hogy hogy kell egy számból ki venni az éneklést, segíte vki?"
    Egy klasszikus (a programok többsége ezt használja) barkácsmódszer van: ki kell vonni egymásból a két sztereó csatornát.
    Mivel az énekes hangját általában középre pozicionálják (a hangszereket jó esetben meg a két oldalra osztják el), ezért mindkét csatornán egyforma hangerősséggel jelenik meg, ebből következőleg a két csatorna egymásból való kivonása eliminálja a vokált.
    Viszont ez a megoldás nem 100%-os: ugyanis az énekes hangját effektezik, ami az egyik (vagy a másik) csatornára juttat némi maradékot az énekes hangjából.

    Goldwave-ben ez az Effect/Stereo/Channel mixer menüpont Cancel Vocals preset-je; vagy az Effect/Stereo/Reduce vocals menüpontja (de van más alternatív megoldás) révén érhető el.
    Olvasnivaló

    "Bonyolult módon lehetséges az énekhang frekvenciáját szűrőzni"
    Hangszínszabályzóval (equalizer) kiszeded egyúttal a hangszereket is.
    A számítógép meg nem olyan okos (még) hogy el tudja különíteni az énekhangot a hangszerek hangjaitól.
  • Jazzbasser
    #11
    Basszus...elkezdett érdekelni ez a téma :-))))
    Ez a kivonós módszer minden középre panolt hangot eltűntet?(álltalában a lábdob is középre szokott kerülni,meg az egyéb mély hangok is)
    A mastering során pedig sztereó processzorokkal meg még jónéhány dologgal is megdolgozzák a zenét...
    Szívesen meghallgatnék egy jól sikerült mintát,hogy egy kicsit képben legyek :-)))
  • Dj Faustus #12
    "Ez a kivonós módszer minden középre panolt hangot eltűntet?"
    Ha nincs olyan effekttel ellátva, ami a két csatorna között különbséget generál; és azonos fázisban van, akkor igen.

    "általában a lábdob is középre szokott kerülni,meg az egyéb mély hangok is"
    Ennek az az oka, hogy a mély hangok irányfüggetlenek (gömbhullámok formájában terjednek, a tér minden irányába egyforma intenzitással). Ebből következőleg a legjobb "hatás" akkor érhető el, ha mindkét csatornára azonos fázissal kerül fel.

    Ja és nem beszéltünk még a (háttér)vokálról, amit örömünkre berakhatnak (be is raknak) ellentétes fázissal. Így amikor kivonjuk a két csatornát egymásból, dupla hangerővel kapjuk vissza a vokalistákat.

    De mint mondtam, a csatornák egymásból való kivonása barkács-, nem 100%-os, csak nagyon jó esetben használható módszer. Egyébként vicces picergéseket kapunk viszza.
    Ja és hogy ne kelljen ehhez a művelethez mindig hangszerkesztő programot nyitni, lehet használni a hangkártya Voice cancellation módját (Realtek, SB Live kártyáknál biztos van), a médialejátszóhoz megfelelő plugint beszerezni (Winamp, foobar).

    Audacity oktatóvideó
  • Henkypenky81
    #13
    Helló!

    Szeretnék segítséget kérni! Megvan az Audacity progim, a You Tube.rol letöltött flv. file-okat szeretné ártonvertálni mp3-á. Az a bibi hogy az egészet kb. 3 másodpercbe konvertálja, felgyorsítva.
    Úgy csinálom: megnyitas file, összes kijelölés, exportálás mp3-ba.
    Csak sajnos nem a valódi időtartalmú zenét kapok, hanem 1 három-kettő mp-es zagyvalékot.
    Segítene nekem valaki hogyan állítsam be a progit, mert szerintem azzal van a baj.
    Előre is köszönöm:
    Molnár Gábor
  • zvaragabor
    #14
    Tudtommal Audacity nem támogatja az flv kiterjesztést. Csináld úgy, hogy youtube-on elindítod a videót, közben meg audával felveszed (Record). Végül levágod a felesleges részt, és elmented. A hangforrás Wave.
  • hitman090
    #15
    Hello mindenkinek az lenne a kérdésem hogy az Audacity-vel lehet hangot ismételni vagy nem tudom hogyan mondjam hogy vanegy mp3 és vanbene egy rész és azt akarom hogy ez a rész ismétlödjön hogy hoszab legyen és ez legyen az egész hang kiakarom veni és mittudomén 5x legyen ugyanaz a dallam.megoldhato ez ezel a programal ha igen válaszokat várom vagy mondjatok ms programot nembaj ha nem ingyenes
  • Dj Faustus #16
    Kijelölöd a megfelelő részt. majd Szerkesztés/Másolás (Edit/Copy) menüpont. Odamész ahol meg akarod ismételni - Szerkesztés/Beillesztés (Edit/Paste). Ez minden hangszerkesztő progiban így van.
  • hitman090
    #17
    Köszönöm de már megtaláltam a kinézete miat idegankedtem kicsit töle de aztán 2 perc alatt vágtam a progit csak még egy dolog mien progival lehet megnézni hogy az mp3 avgy akármi (zene)2 hangsávon van? mert van egy zeném de lönek alata néha fegyverel!!:)és azt szeretném kiszedni a lövés hangot és arra gondoltam lehet hogy 2 hangsávon van ?
  • Dj Faustus #18
    "mert van egy zeném de lönek alata néha fegyverel!!:)és azt szeretném kiszedni a lövés hangot és arra gondoltam lehet hogy 2 hangsávon van ?"
    Ha sztereó hangfelvételed van, akkor 2 hangcsatornád lesz. De ez még nem jelenti feltétlenül, hogy a fegyverropogás zaja önmagában lenne egy csatornán (hacsak nem önmagában hallod a jobb vagy a bal oldalon) - mivel a hangfelvételeket úgy készítik, hogy a különböző hangszerek hangjait "elosztják" a jobb és bal csatorna között (ezt nevezik balansznak). és úgy keverik össze.
    Így mondjuk egy rockfelvételen egy elektromos gitár hangja 70%-ban a bal, 30%-ban a jobb csatornán; egy basszusgitár hangja 30%-ban a bal, 70%-ban a jobb csatornán; a dob hangja meg 50-50%-ban oszolva jelenik meg összekeverve.

    Hogy szétszedjük az összekevert hangfelvételt összetevőire az eléggé egy lehetetlen dolog, mert a szoftvernek fel kéne ismernie a különböző hangszerek hangjait és el kéne egymástól választania.
  • hitman090
    #19
    Köszönöm és igen sztereó mert ugyhalom de a lövéseket szerintem lehet hogy kilehet szedni értem mit mondasz és ugyjutot ez eszembe hogy ment a zene és hogyis mondjam amikor dob van lönek és gondoltam 2 hangcsatornán van de hogyan lehetne kiszedni PL:Audacityvel???mert hát ez nem irtad le:D?? szerintem tuti hogy kettö hangsávon van nekem nagyon ugytünik azért gondoltam erre légyszives ird le köszönöm!!!
  • Dj Faustus #20
    Ha a fegyverropogás tényleg csak az egyik csatornán szól (és ezen a csatornán nem szól más), akkor:
    1. Klikk a sztereó csatorna bal oldalán a lefele mutató nyílra és a megjelenő helyi menüből válaszd ki a "Spllit stereo track" menüpontot.
    2. A megfelelő csatornán válaszd ki azt a részt, ahol a fegyverropogás hallatszik.
    3. Generate/Silence menüpont
    4. Majd megint keresd meg a felső csatornán az 1. pontban említett menüt, és válaszd a [url=http://i166.photobucket.com/albums/u85/xbox360922/99e08920.jpg]"Make stereo track"[/url] menüpontot.
  • hitman090
    #21
    Köszönöm
  • thesnowy
    #22
    hi all!
    valaki segitene? hallottam hogy egy számban a gitárt ki lehet emelni vagy hangosítani. és azt hogy lehet?
  • Dj Faustus #23
    Ha a gitár csak az egyik csatornán szól: #20-as hozzászólásom.

    Ha a gitár hangja alá más is van keverve (nem csak önmagában szól), akkor megpróbálkozhatsz a hangszínszabályzóval - de sok eredményt ne várj tőle.
    A tökéletes megoldás az lenne, ha az összetett, kevert felvételből a számítógép el tudná különíteni a gitár hangszínét, de erre nincs igazán elérhető megoldás.
  • thesnowy
    #24
    a gitár 2 csatornán szól...
    és nagyon kezdő vagyok elmondanád hol a hangszinszabályzó?
  • Dj Faustus #25
    "és nagyon kezdő vagyok elmondanád hol a hangszinszabályzó? "
    Effects/Equalization menüpont
    Ezzel az eszközzel ki tudsz emelni/el tudsz nyomni bizonyos frekvenciákat.
  • Moodovin
    #26
    sziasztok!

    Nem rég használom a programot, de meg tudná valaki mondani, hogy miért van az: adott egy hangfájl,amiből kivágok egy részt amit MS ADPCM-be kell hogy exportáljak, miután visszajátszom a végére beszúr pár ezredmásodperces csendet! Na ez az ami nagyon nem kéne! Erre van valami opció hogy ne rakjon oda csendet?(semmi ilyesmit nem találtam)

    Válaszaitokat előre is köszönöm!
  • Aquir
    #27
    ezredmásodperc a végére nem mindegy? :D az teljesen ugyanolyan mint az audiofájl lejátszása utáni csend nem? :)
  • Moodovin
    #28
    Nem!....(sajnos) Ez egy motorhang ami állandóan ismétli magát, de a csend végett nem folytonos. Maga a hangfájl is csak 2mp, úgyhogy nagyon is számít.
  • Aquir
    #29
    aham. nálam a mikrofon zaja hallatszik csak szerintem ilyenkor
  • Moodovin
    #30
    Köszöntem a hozzászólást! Sikerült megoldanom.
  • simi53
    #31
    Bocs a tájékozatlanságért de véletlenül egyik családtagom úgy kapcsolta ki a gépem, hogy közben nem volt elmentve az audacity által vett anyag. Most kiírja, hogy az ideiglenes filek megvannak, és kézzel visszaállíthatók , de nem tudom hol vannak, és mivel lehet visszaállítani, illetve elmenteni őket ?! Sokat segítene a hely, vagy a kiterjesztés . előre is kösz
  • Aquir
    #32
    az audacity aup kiterjesztéssel ment

    nemtom hova mentetted, de az ideiglenes fájlok tudtommal a documents&settings/a te felhasználóneved/local settings (nálam rejtett mappa, úgyhogy ha neked is, akkor jelenítsd meg)/Temp -ben vannak
  • Kinca01
    #33
    Sziasztok.
    Az lenne a kérdésem, hogy hogyan lehet egy középre igazított hangot kitolni a két oldalra. Tehát, hogy mindkét oldalt halljam, de ne középen, hanem bal és jobb oldalt is.
    Vannak zenék, amikben a vokál középen megy és két oldalt is énekelnek közben kicsit magasabban. (és olyan, mintha háttérben lennének)
    Ilyet szeretnék csinálni :)

    A válaszokat előre köszönöm.
  • roblee
    #34
    Sziasztok!

    Bár elég régen volt látogatva a topic, de én teszek egy próbát a felélesztésére.
    Tulajdonképpen tanácsra lenne szükségem.
    Egy terem kihangosítását kell felvennem és az audacityre gondoltam.
    A paraméterek:
    Aktív hangfalak 2 x 280W
    8 csatornás keverő
    2 db wireless mikrofon
    2 db vezetékes mikrofon

    A keverőből jack-rca-val venném fel a notebookra a hanganyagot, már teszteltem is, csak mintha a felvett anyag nem lenne elég tiszta. A mikrofon jelet levettem 0,3-ra, de nem tudom, hogy ezen kívül hogy lehetne még tisztábban felvenni.
    A másik kérdésem, hogy milyen formátumban érdemes rögzíteni, a WAV tömörítésmentes és ezért elég nagy méretű file lesz - maga a hangfelvétel több óra lenne - wAV helyett mit ajánlanátok?

    Előre is köszi!
  • Evin
    #35
    Az Auda wav-ba (vagy valami hasonlóba) rögzít, szóval mindenképp nagy tárhellyel készülj.
    Ha a hang alapból olyan "zajos", akkor felvétel előtt/közben nincs sok lehetőség a tisztítására. De ha felvetted, akkor a szűrőkkel lehet babrálni, hogy tiszta legyen. Ennél mélyebbre nekem nem kellett még mennem, többet nem tudok segíteni.
  • Aquir
    #36
    mp3-ba elmentheted a végén
  • roblee
    #37
    Köszi a válaszokat.
    Akkor tesztelem a felvétel utáni tisztítást és keresek egy progit, amivel tudok mp3-ra konvertálni.
  • Evin
    #38
    Az Auda tud mp3-ba menteni, nem kell ahhoz külön progival szenvedni. Csak a Winampból kell neki egy dll hozzá, de lehet, hogy külön is letölthető.
  • Aquir
    #39
    jah. nekem a kmplayer használatával együtt megvan az a dll, egyébként le kell tölteni külön:)
  • roblee
    #40
    Megoldottam.
    A hiányzó dll-t leszedtem és már tudok mp3-ba menteni.
    Köszi.