60
Az archeológia tudománya a régi korok kultúráit tanulmányozza különböző leletek alapján
  • blackgamer
    #1
    Sziasztok!

    Mindig éreztem hogy hiányzik egy ilyen topik, és mivel az őslénytani téma már nagyon elkanyarodott eltűnt hidak megtalálásába, ezért gondoltam érdemesebb itt folytatni.
  • Pistike 007
    #2
    Szerintem mindenkinek megfordult már a fejében hogy: Régész akarok lenni!:D
    Érdekes téma, jó topik!
    +fav
  • Fabio Capello
    #3
    nekem tetszik a topik ötlete... :)
  • kraawz
    #4
    egy genetikus mit akar ? :D
  • blackgamer
    #5
    az egyiptomi sírkamrákról készítettek egy lézeres készülékkel nagy felbontású 3D-s leképzést
    bejárható az egész mint egy FPS játék
    erről tudtok valamit? már kereskedelmi forgalomban van, vagy csak régészek játszanak vele?
  • primavis
    #6
    Hátha még tudnák, hogy mennyire pepecselő, monoton munka tud lenni a régészkedés. Mind terepen, mind a laborban. Arról már nem is szólva, hogy a média folyamatosan keveri a paleontológus és régész fogalmakat! De csak rajta!-:)))
  • Pluskast
    #7
    Amatőr régészkedni szoktatok? Úgyértem fémkeresőkkel kutatni és hasonló dolgok?
  • atomkrumpli
    #8
    én úgy tudom a fémkeresőzés még a saját telkeden is tilos -->link<--
  • Pluskast
    #9
    Igen valóban az. A családunknak a börzsönyben van a telkük és gyerek koromban rengeteget jártunk a bátyámmal kirándúlni az erdőbe és találtunk egy avar kori földvárat. Találtunk egy csomó érdekes leletet. Valószínű feltáratlan az egész.
  • Pluskast
    #10
    Egyébként az tudtátok, hogy a szíriai Crack de Chevalier vár régészeti feltárását nekünk ajánlotta fel elöszőr a szír kormány? Csak mi voltunk olyan okosok, hogy vissza utasítottuk.
  • moor09
    #11
    Igen, hiába ugylátszik itt senki sem értett akkor hozzá azok közül akik dönthettek róla...
  • blackgamer
    #12
    ilyen elfeledett romokról volt szó annó fókuszban is, király látnivalók lennének, erre hajléktalanok tanyáznak ott vagy illegális szemétlerakó, szomorú
  • Aquir
    #13
    A régész karrierje romokban hever :)
  • blackgamer
    #14
    Búvárrégészek keresnek kincset a Dunakanyarban
    remélem találnak valamit
  • blackgamer
    #15
    Seuso-kincsekről volt szó ma a híradóban
  • blackgamer
    #16
    készült egy dokumentum film a Seuso-kincsekről, gondolom egyszer majd magyarul is leadják
  • blackgamer
    #17
    Osztrák régészek Róma katakombáinak titkait szeretnék feltárni egy új lézeres térképkészítő eszközzel. A szkenner segítségével a felszínről alkotható meg a földalatti járatok háromdimenziós modellje.

    erről a módszerről tud valaki bővebb infót?
  • harcu
    #18
    "Szerintem mindenkinek megfordult már a fejében hogy: Régész akarok lenni!:D"

    Hát speciel nekem még nem jutott az eszembe, hogy régész akarsz lenni. :)
  • HUmanEmber41st
    #19
    Most ugyan meg nem keresem, de fent van (még talán) a yudentubon egy Spektrum TV rész, amiben az évszázad aranyleletéről számolnak be, amit egy szkíta sírban (kurgánban) a Cárok völgyének nevezett területen találtak meg német régészek.
    A házaspár ruhája gyakorlatilag több ezer (régen selyemszálra felfűzött) aranygyöngyből állt. Alatta azért fel voltak öltözve rendesen. Nem messze onnét műholdfelvételek alapján megtalálták a nagy várost is, szerintem a mai napig is feltáratlan.
    Amúgy a magyarországi autópálya-építések közben annyi leletet találtak a régészek, mint eddig 10 év alatt összesen.. :D
  • Anaid
    #20
    Mi a helyzet a Seuso kincsekkel mostanság?
  • Anaid
    #21
    Vki...?
  • Anaid
    #22
    Nem tudja vki, helyileg hol folynak az ásatások?
    Más:A műholdképen látszik egy majdnem téglalap alakú tó, a bal oldalánál egy majdnem szabályos négyzet alakú tisztás szerűség. Nem tudja valaki mi van ott? Nem annyira lényeges, de jó lenne, ha válaszolna vki. légyszí
  • blackgamer
    #23
    szerintem semmi, nem tudják egyértelműen bizonyítani hogy innen származik a lelet, ezért marad külföldön
    talán ha a készlet többi része is előkerülne a földből...
  • blackgamer
    #24
    hol?
  • Anaid
    #25
    A Kőszárhegyet keresgettem térképen, megnéztem a kiadott műholdképet, van rajta egy majdnem téglalap alakú, felfele kicsit keskenyedő tó, keletre (balra) egy épületegyüttes, vagy micsoda (sajna nem nagyította tovább), a fölött egy kicsi négyzet alakú tisztásszerűség az erdőben. Azt a tisztásszerűséget szeretném tudni mi.
  • Anaid
    #26
    Pontosabban megnéztem és a következőt találtam:Van egy tó, mellette egy kisebb, benne egy sziget szerű nemtom mi, a két tó között négy majdnem párhuzamos szikla, vagy nem tom mi, a nagyobb tó partjánál egy négyzet alakú épület(?)...az Iskola utcánál. Szal mi van ott?
    A francba, hogy milyen sok tó van ott, de megtaláltam végre, melyik környékéről szeretnék többet megtudni.Erről.
  • blackgamer
    #27
  • Anaid
    #28
    Á, mindegy csak álom volt, aminek utána néztem. Nem számít.
  • blackgamer
    #29
    Az antik világ leghosszabb földalatti vízvezetékét tárták fel német kutatók a Közel-Keleten: 170 kilométeres volt, és több mint egy évszázadon át épült.
    az igen

    Hétezer éves házakat tártak fel Óbudán
    az szép, mi még javában jurtában laktunk az Uralon túl
  • W B
    #30
    ez az a szkíta lelet?
    Akkor el árulnék neked valamit: Mi is szkíták vagyunk, csak tettünk egy kis látogatást anno keletre, elvoltunk mint a befőtt, végül jogos jussunkért vissza jöttünk.
    A Finn-ugor dolog hülyeség, mert mi szkítiából (aszem így hívják) származunk. ez kárpátmedence, és még tőlünk keltei területeken terült el.
    Az igaz, hogy innen kivándoroltunk, de aztán vissza tértünk. De vannak, akik nem tértek vissza. Pl. hunok egy része. Ők a lehető legkeletebben élnek. (igen, ők a japánok)

    "mi még javában jurtában laktunk" - építettél már jurtát? akkor tudnád, hogy az bőven elég, elég tágas, meleg, világos és konfortos. És két ember is elég az össze rakásához, kb. fél óra alatt.
  • blackgamer
    #31
    tény hogy már a honfoglaláskor is éltek itt népek, akikkel keveredtünk
    kettős honfoglalás pedig csak egy elmélet

    ismerem a jurtát, azért használták azt mert vándoroltak ide-oda, nem volt fix hely ahol letelepedtek volna
    de egy házat mégse helyettesít ezen az éghajlaton
  • W B
    #32
    melyen kettős honfoglalás? milyen elmélet?
    Hazatérés... Jöttünk Attila királyunk hagyatékáért. Vagyis a földért.

    Voltak itt népek, igen Szkíta népek nagy részt, mik kultúrában és nyelvben is csekély eltérést mutattak. (Avarok)

    ez a honfoglalás is a Finn-ugor kitalállció része. Ha megnéznéd, a krónikákban mindig hazatérés vagy bejövetel van. Az Árpád házi királyaink mind Attila leszármazottjának vallották magukat.

    Csak a mai embernek nem felel meg a jurta. amúgy bőven elég lenne itt a kárpátokban.
  • Anaid
    #33
    [URL=http://hu.wikipedia.org/w/index.php?title=F%C3%A1jl:Nazca-lineas-manos-c01.jpg&filetimestamp=20060502164852]Indító kérdés: a "kezek" növényt vagy családfát ábrázolhat-e szerintetek?[/URL]

    Van véleményetek arról, mik lehetnek, mit jelenthetnek és kik készítették. Szerintem érdekes "leletegyüttes".
  • W B
    #34
    talán családfa?
    Valamely gazdagabb benszülöt familia...
  • Anaid
    #35
    A majmóca ábrázolásmódja is érdekes. Hagyományosan azoknál a kultúráknál spirális farkincával ábrázolták? Ha nem volt ez a fajta ábrázolásmód jellemző, akkor van jelentősége?
    A kezekről meg nekem azok a tankönyvi ábrák jutottak eszembe, amik egyes élőlények fejlődését ábrázolták családfa formájában.... Túlteng a fantáziám...
  • OKkultist
    #36
    Ez nagyon gáz, szerintem alkotmányellenes, és adatvédelmi szempontból is aggályosnak tartom, ill. ha az EU-n belül a bótban vehetek fémkeresőt,(pl. a németeknél, vagy angliában) akkor annak a használatát nem tilthatják be. Ez megint valami hungarikum? A régészek ásatási üzleteiről kellene inkább beszélni, amikor valamilyen útépítésnél (autópáyák) találnak valamit , akkor ott nagy üzletelés megy, nemcsak az ásatási földmunkák elnyeréséért! (ha érted mire gondolok, szóval nekem a régészek ne akarjanak okoskodni)
  • sz4bolcs
    #37
    Miért nem szabad fémkeresőt használni?
  • OKkultist
    #38
    Az nem világos, de ha találsz valamit, akkor megbüntetnek, nem pedig mondjuk 10% jutalmat kapsz, hogy korrekt módon bejelentetted a régészeknek. A bányászati cégek pont ennyit fizetnek az államnak (6-12%) és minden bevétel az övék, amit a kiásott cuccból befolyik nekik. Namostakkor miért balf*sz az állam a bányászati multicégekkel szemben, és miért k*cs*g a saját állampolgáraival szemben? (USA a jó példa megint, ahol ha megveszel egy területet, ott azt is megvetted, ami benne van a földben, olaj, arany, régészeti leletek, stb...)
  • Desiderata #39
    az összes régészeti lelet katalógusba vétel nélkül a feketepiacra kerülne
    a régészet nem sírrablás, de a fémdetektorozók többsége a neten árulja a talált tárgyakat

    ráadásul lehet hogy egy felbecsülhetetlen felismeréshez vezetne a lelet ha szakember talál rá
  • OKkultist
    #40
    Nyilván jobb lenne valamilyen középút a teljes tiltás (Magyarország) és a teljes szabadság (USA) között, de ahhoz korrekt vezetés és épeszű népesség kellene. (pl. valamilyen ARÁNYOS JUTALOM, ha találsz valamit, de a teljes feltárást a szakemberekre kellene bízni!) Jelenleg a régészek is nagy rablók, a földmunkákkal (ki nyeri meg a munkát és miért) olyan jól keresnek, hogy nincsenek rászorulva a műtárgyak lopására, de semmi sem megoldhatatlan, ha van elég pénzed. (lehet venni bármit, azok mit gondolsz hogyan/kiktől kerülnek a feketepiacra??? De pl. a SEUSO kincsek története is egy szégyen, a tanúk még ma sem mernek beszélni, és azokat sem a nagyokos régészek találták meg, hanem sajnos amatőrök-és balf*szok-)